Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 5.19. Використання незаконної матеріальної підтримки кандидатом, зареєстрованим кандидатом, виборчим об'єднанням, виборчим блоком, ініціативної групою з проведення референдуму


Використання в ході проведення виборчої кампанії, підготовки і проведення референдуму кандидатом, зареєстрованим кандидатом, виборчим об'єднанням, виборчим блоком , ініціативною групою з проведення референдуму крім коштів виборчого фонду, фонду для участі у референдумі матеріальної підтримки, наданої громадянами, юридичними особами, їх філіями, представництвами та іншими підрозділами юридичних осіб, а також анонімної матеріальної підтримки -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на кандидата, зареєстрованого кандидата, на особу, обрану депутатом, на уповноваженого представника з фінансових питань ініціативної групи з проведення референдуму в розмірі від двадцяти до двадцяти п'яти мінімальних розмірів оплати праці з конфіскацією предмета адміністративного правопорушення; на виборче об'єднання або виборчі об'єднання , що входять (входили) до виборчого блоку, - від ста до двохсот мінімальних розмірів оплати праці з конфіскацією предмета адміністративного правопорушення.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 5.19. Використання незаконної матеріальної підтримки кандидатом, зареєстрованим кандидатом, виборчим об'єднанням, виборчим блоком, ініціативної групою з проведення референдуму "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  2. Стаття 141.1. Порушення порядку фінансування виборчої кампанії кандидата, виборчого об'єднання, виборчого блоку, діяльності ініціативної групи з проведення референдуму, іншої групи учасників референдуму --- --- З 6 серпня 2011 слова "виборчого блоку" будуть виключені. Федеральний закон від 21 липня 2005 р. N 93-ФЗ. Коментар до статті 141.1
    використання фінансової (матеріальної) підтримки у процесі підготовки та проведення виборчої кампанії та референдуму. В якості обов'язкової ознаки об'єкта розглянутого складу злочину виступає його предмет, який складають грошові кошти чи матеріальні цінності. Об'єктивна сторона злочину, передбаченого ч. 1 даної статті, виражається в активній
  3. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  4. § 4. Акціонерні товариства
    використання тощо. При всій своїй важливості організаційна форма не може визначати вид майна або характер власності цього майна. У цьому сенсі терміни «організаційна форма» і «вид майна» не можна співвідносити і порівнювати один з одним, оскільки це різні явища. Таким чином, для здійснення підприємницької діяльності, напевно, будь-який вид майна
  5. § 1. Банківська система. Правове становище кредитних організацій
    використання акумульованих коштів як своїх кредитних ресурсів, що надаються комерційним банкам як кредитів; - регулювання розміру позичкового відсотка шляхом встановлення облікової ставки за кредитами Банку Росії (ставки рефінансування); - нагляд за діяльністю кредитних організацій; - реєстрація емісії цінних паперів кредитними організаціями; - валютне регулювання і
  6. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    використані муніципальними утвореннями даного суб'єкта Російської Федерації як норм рекомендаційного характеру при розробці статутів муніципальних утворень. --- Примірне положення про районний (селищній, сільському) зборах представників від 12 жовтня 1994 / / Архів адміністрації Хабаровського краю. Більшість представницьких органів
  7. Стаття 142. Фальсифікація виборчих документів, документів референдуму Коментар до статті 142
    статтями про злочини проти здоров'я людини необхідна у випадках заподіяння шкоди здоров'ю середньої тяжкості при обтяжуючих обставинах або тяжкої шкоди здоров'ю. Під загрозою застосування насильства розуміється психічний вплив на людину, що дозволяє створити враження про реальну можливість застосувати до нього насильство. Як альтернатива способом вчинення злочину
  8. Стаття 13. Права поліції
    стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  9. 8.2. Адміністративно-правовий статус об'єднань громадян
    стаття 24 «Господарська та інша комерційна діяльність» зобов'язує об'єднанням громадян вести бухгалтерський облік, статистичну звітність, реєструватися в органах державної податкової інспекції та вносити до бюджету платежі у порядку і розмірах, передбачених законодавством. Крім цього, легалізована громадська організація, яка виступила засновником, постійним
  10. Коментар до статті 5.20
    використання зазначених коштів. 2. Об'єктивна сторона даного правопорушення відрізняє дії щодо незаконного фінансування від дій з надання матеріальної підтримки (див. коментар до ст. 5.19). 3. Функції щодо здійснення контролю за порядком формування і витрачання коштів виборчих фондів кандидатів, зареєстрованих кандидатів, виборчих об'єднань,