Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 142. Фальсифікація виборчих документів, документів референдуму Коментар до статті 142

Частиною 2 ст. 32 Конституції РФ гарантовано право громадян на участь у виборах або референдумі. Референдум або вільні вибори є безпосереднім вираженням народовладдя. Фальсифікація виборчих документів референдуму спотворює його результати, не дозволяє виявити справжню волю народу. Тому об'єктом аналізованого злочину є конституційне право громадян на своє волевиявлення, а також встановлений порядок проведення виборів або референдуму організаторами або функціонерами комісії з проведення референдуму або виборів або членами ініціативних груп.
Предметом злочину є виборчі документи, документи референдуму, підписні листи, списки кандидатів, виборчі бюлетені, бюлетені для голосування на референдумі, документи про право голосування не за місцем проживання (відкріпне посвідчення).
З об'єктивної сторони злочин, передбачений ч. 1 ст. 142 КК РФ, полягає в фальсифікації виборчих документів, документів референдуму.
Фальсифікація виборчих документів (документів референдуму) може полягати в підчистки, внесення неправдивих записів, їх доповненні неіснуючими даними, підміні документів і другом спотворенні даних.
Об'єктивну сторону складу злочину, передбаченого ч. 2 даної статті, складає виконання альтернативних дій: 1) підробка підписів виборців, учасників референдуму на підтримку висування кандидата, списку кандидатів, висунутого виборчим об'єднанням, виборчого блоку, ініціативи проведення референдуму; 2) засвідчення свідомо підроблених підписів (підписних листів).
Під підробкою підписів виборців (учасників референдуму) розглядається виконання підписів від імені однієї особи іншою особою.
Для наявності об'єктивної сторони даного складу злочину необхідно хоча б одна з таких обставин: 1) вчинення діяння групою осіб за попередньою змовою або організованою групою; 2) підкуп; 3) примус; 4) застосування насильства або загроза його застосування; 5) знищення майна або загроза його знищення.
Підкуп розглядається як виплата грошових коштів, передача майна або предметів (цінностей), виконання послуг майнового характеру, погашення боргу та ін за вчинення підробки підписів.
Примус являє собою дії, спрямовані на придушення волі особи з тим, щоб він здійснив певні дії або утриматися від їх вчинення з волі винного. Це можуть бути різного роду погрози (за винятком зазначених у нормі, оскільки в цьому разі загрози утворюють самостійний ознака злочину), пониження в посаді та інші дії по службі і т.д. Говорячи про примус, необхідно, на наш погляд, звернути увагу на вирішення наступної проблеми.
Стосовно до даного складу злочину і ряду інших складів законодавець, включаючи в диспозицію норми вказівку застосування насильства або загрозу його застосування, знищення майна або загрозу його знищення, не вказує, відносно кого мають бути здійснені ці дії для наявності складу злочину. Очевидно, що стосовно до розглянутого складу злочину складу підробки буде в наявності, якщо мала місце загроза застосування насильства щодо особи, яка має доступ до виборчих документами або документами референдуму і підробив підписи під впливом погрози. Але чи буде даний склад злочину в тому випадку, якщо така ж загроза була здійснена на адресу рідних вказаної особи? Можливо, немає, оскільки законодавець в подібного роду випадках вказує на відповідних потерпілих в диспозиції відповідної норми. Однак погрози щодо рідних чи близьких потерпілого або навіть реальні дії, які заподіюють їм шкоду, є способом впливу на потерпілого, придушенням його волі. Тому, з нашої точки зору, дії винних в такого роду ситуаціях слід розцінювати як примус.
Знищення майна передбачає його руйнування або пошкодження, яке тягне повну втрату її споживчих властивостей та економічної цінності.
Загроза знищення майна означає психічний вплив на потерпілого, яке дозволяє йому оцінювати можливість її переростання в реальне знищення належить або ввіреного йому майна.
Як насильство розглядається фізичний вплив на людину у вигляді заподіяння шкоди його здоров'ю, нанесення побоїв, заподіяння фізичних страждань. Якщо застосування насильства спричинило заподіяння шкоди здоров'ю, то додаткова кваліфікація за статтями про злочини проти здоров'я людини необхідна у випадках заподіяння шкоди здоров'ю середньої тяжкості при обтяжуючих обставинах або тяжкої шкоди здоров'ю.
Під загрозою застосування насильства розуміється психічний вплив на людину, що дозволяє створити враження про реальну можливість застосувати до нього насильство.
Як альтернатива способом вчинення злочину законодавцем передбачені суспільно небезпечні наслідки у вигляді істотного порушення прав і законних інтересів громадян або організацій або охоронюваних законом інтересів суспільства чи держави.
Істотне порушення зазначених прав і законних інтересів - поняття оціночне. Таке порушення може полягати у заподіянні майнової шкоди у великому розмірі, у зриві виборчої кампанії або кампанії з проведення референдуму, в дезорганізації діяльності органу державної влади або органу місцевого самоврядування, в підриві ділової репутації громадянина, організації, масовому порушенні прав громадян та ін
Об'єктивна сторона злочину, передбаченого ч. 3 ст. 142 КК РФ, виражається у виконанні наступних незаконних дій: 1) виготовленні, 2) зберіганні; 3) перевезення незаконно виготовлених виборчих бюлетенів, бюлетенів для голосування на референдумі.
Незаконне виготовлення виборчих бюлетенів (бюлетенів для голосування на референдумі) може полягати у виробництві, тиражуванні вище встановленої кількості, в порушенні встановленого порядку, часу або місця їх виготовлення.
Під зберіганням розуміється фактичне розміщення (володіння) незаконно виготовлених бюлетенів у будь-якої особи, в житло, в приміщенні організації або інших місцях.
Перевезення - це переміщення незаконно виготовлених виборчих бюлетенів (бюлетенів для голосування на референдумі) з одного місця в інше з використанням будь-якого виду транспортного засобу.
Склад розглядуваного злочину формальний, за винятком альтернативно зазначеного у частині другій матеріального складу.
Суб'єктивна сторона характеризується виною у вигляді прямого умислу (при формальному складі) і прямим або непрямим умислом (при матеріальному складі). Винний усвідомлює, що здійснює одне з дій, передбачених ст. 142 КК РФ, і бажає виконати такі дії. Винний повинен усвідомлювати також спосіб вчинення злочину і мати бажання виконати дії саме таким способом.
У матеріальному складі винний повинен передбачати настання суспільно небезпечних наслідків і бажати або свідомо допускати їх настання.
Суб'єкт злочину, передбаченого ч. 1 даної статті, спеціальний. Ним може бути тільки: 1) член виборчої комісії, комісії референдуму; 2) уповноважений представник виборчого об'єднання, виборчого блоку, групи виборців, ініціативної групи з проведення референдуму, іншої групи учасників референдуму; 3) кандидат; 4) уповноважений кандидатом представник.
Суб'єкт злочину, передбаченого ч. 2, загальний - осудна особа, яка досягла шістнадцятирічного віку. При скоєнні злочину шляхом запевнення завідомо підроблених підписів (підписних листів) суб'єкт - спеціальний. Ним може бути тільки особа, уповноважена завіряти підписи (підписні листи) осіб.
Суб'єкт злочину, передбаченого ч. 3 ст. 142 КК РФ, загальний - осудна особа, яка досягла шістнадцятирічного віку.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 142. Фальсифікація виборчих документів, документів референдуму Коментар до статті 142 "
  1. Стаття 142.1. Фальсифікація підсумків голосування Коментар до статті 142.1
    фальсифікації підписів виборців, учасників референдуму в списках виборців, учасників референдуму (залишення підписів іншими особами замість підписів відповідних виборців (учасників референдуму), як схожих з справжнім підписом, так і відмінних від неї); 5) заміни дійсних бюлетенів з відмітками виборців, учасників референдуму (вилучення бюлетенів з урни для голосування
  2. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  3. Стаття 287. Відмова у наданні інформації Федеральним Зборам Російської Федерації чи Рахунковій палаті Російської Федерації Коментар до статті 287
    виборчої комісії Російської Федерації, головам інших виборчих комісій, головам комісій референдуму, керівникам інших федеральних органів державної влади, органів державної влади суб'єктів Російської Федерації та органів місцевого самоврядування, а також Пенсійного фонду Російської Федерації, Фонду соціального страхування Російської Федерації, Федерального
  4. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  5. Стаття 13. Права поліції
    стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  6. Коментар до статті 2.4
    стаття КоАП, заснована на рецепції названих дефініцій, визначає узагальнююче поняття посадової особи, єдине для всього КоАП; тим самим зроблена спроба усунути логічне невідповідність статусу посадової особи в сферах приватного права і публічно-правових відносин. Про адміністративну відповідальність посадових осіб, що очолюють юридична особа, см. п. 2 коментарю до ст. 2.1. 2.
  7. § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
    документами і матеріалами, безпосередньо зачіпають його права і свободи . Таким чином, громадяни, звертаючись за інформацією про рішення органів публічної влади, реалізують своє конституційне право, а на органи державної влади та органи місцевого самоврядування покладено обов'язок надавати таку інформацію. Тому обов'язком держави є встановлення правових гарантій
  8. СПИСОК
    стаття / / Місцеве самоврядування в Російській Федерації: Зб. нормативних актів. М., 1998. Лаптєва Л.Є. Земські установи в Росії. М., 1993. Ларькина А.П . Органи територіального громадського самоврядування. Саранськ, 1993. Легорнев С. Муніципальна власність як основа реального самоврядування / / Житлове та комунальне господарство. 1993. N 1. Лексин В.М., Швецов О.М. Держава і
  9. Стаття 141. Перешкоджання здійсненню виборчих прав чи роботі виборчих комісій Коментар до статті 141
    статтями про злочини проти здоров'я особистості не потрібно. Сукупність злочинів матиме місце, якщо застосування насильства спричинило заподіяння тяжкого шкоди здоров'ю. Об'єктивними ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 даної статті, є: 1) втручання у здійснення виборчою комісією, комісією референдуму її повноважень, встановлених
  10. Стаття 154. Незаконне усиновлення (удочеріння) Коментар до статті 154
    фальсифікацією документів, на підставі яких вчиняється усиновлення, засновуються опіку чи піклування. У подібних випадках відповідальність настає за сукупністю двох злочинів: ст. 154 і відповідною частиною ст. 327 КК РФ. Якщо незаконне усиновлення пов'язане з внесенням посадовою особою, а також державним службовцям або службовцем органу місцевого самоврядування, не
© 2014-2022  yport.inf.ua