Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 287. Відмова у наданні інформації Федеральним Зборам Російської Федерації чи Рахунковій палаті Російської Федерації Коментар до статті 287 |
||
Відповідно до ст. ст. 94, 95 Конституції РФ Федеральне Збори РФ є представницьким і законодавчим органом Російської Федерації і складається з двох палат - Ради Федерації і Державної Думи. Крім того, ст. ст. 102, 103 Конституції РФ до відання Ради Федерації і Державної Думи віднесено ряд інших важливих питань. Згідно ст. 1 Федерального закону від 11 січня 1995 р. N 4-ФЗ "Про Рахункову палату Російської Федерації" (1) Рахункова палата РФ є постійно діючим органом державного фінансового контролю, що утворюються Федеральними Зборами РФ і підзвітним йому. Для ефективного виконання покладених на них функцій Рада Федерації РФ, Державна Дума РФ і Рахункова палата РФ повинні володіти всією необхідною для забезпечення своєї діяльності інформацією. Інші державні органи, органи місцевого самоврядування, організації та їх посадові особи зобов'язані надавати таку інформацію (у тому числі по надійшов на їх адресу вимогу), якщо такий обов'язок встановлена відповідним нормативним правовим актом (2). --- (1) СЗ РФ. 1995. N 3. Ст. 167. (2) Див, напр.: Ст. 13 Федерального закону від 8 травня 1994 р. N 3-ФЗ "Про статус члена Ради Федерації і статус депутата Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації" / / Відомості Верховної. 1994. N 2. Ст. 74; ст. 13 Федерального закону від 11 січня 1995 р. N 4-ФЗ "Про Рахункову палату Російської Федерації". У коментованій статті не конкретизований характер інформації, відмова в наданні якої утворює склад розглядуваного злочину. Це означає, що необхідна інформація може бути будь-якого плану, ставитися до будь-якого питання, розгляд, рішення якого знаходяться в компетенції запитуючого органу. Так, відповідно до ст. 13 Федерального закону "Про Рахункову палату Російської Федерації" всі органи державної влади в Російській Федерації, органи місцевого самоврядування, Центральний банк Російської Федерації, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності та їх посадові особи зобов'язані надавати за запитами Рахункової палати інформацію, необхідну для забезпечення її діяльності. При проведенні ревізій та перевірок Рахункова палата отримує від підприємств, що перевіряються, установ, організацій, банків та інших кредитно-фінансових установ всю необхідну документацію та інформацію з питань, що входять в її компетенцію. На вимогу Рахункової палати Центральний банк Російської Федерації, комерційні банки та інші кредитно-фінансові установи зобов'язані подавати їй необхідні документальні підтвердження операцій і стану рахунків об'єктів. Інші підприємства, установи та організації зобов'язані подавати на вимогу Рахункової палати довідки і копії документів щодо операцій і розрахунків з ними. Відмова або ухилення посадових осіб зазначених органів, підприємств, установ і організацій від своєчасного надання необхідної інформації або документації на вимогу Рахункової палати, а також надання неправдивої інформації тягне за собою відповідальність, встановлену законодавством Російської Федерації. Порушення зазначених вимог тягне для винних посадових осіб кримінальну відповідальність за ст. 287 КК РФ. Аналогічно вирішується питання про відповідальність за незаконну відмову в наданні інформації і Федеральних Зборів Російської Федерації. Об'єктивна сторона злочину може бути виражена в таких альтернативних діяннях, як: 1) неправомірну відмову в наданні інформації Раді Федерації РФ, Державній Думі РФ чи Рахунковій палаті РФ, 2) ухилення від надання інформації; 3) надання завідомо неповної інформації; 4) надання завідомо неправдивої інформації. Неправомірна відмова в наданні інформації - це відкрита заява посадової особи про ненадання необхідної інформації. Для визнання відмови неправомірним необхідно встановити, що: обов'язок надання інформації встановлена законом або іншим нормативним правовим актом і посадова особа не мала законних підстав для відмови; відсутні поважні причини такої відмови (наприклад, фактична відсутність запитуваної інформації); запит на надання інформації оформлений належним чином і виходить від зазначених в ст. 287 КК РФ органів. Останнє слід розуміти таким чином, що запит має бути підписаний не будь-яким співробітником Ради Федерації РФ, Державної Думи РФ або Рахункової палати РФ, а особою, що володіє таким правом. Наприклад, відповідно до ст. 14 Федерального закону від 8 травня 1994 р. N 3-ФЗ "Про статус члена Ради Федерації і статус депутата Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації" член Ради Федерації, депутат Державної Думи (ініціатор запиту) має право направити запит Голові Уряду Російської Федерації, членам Уряду Російської Федерації, Генеральному прокурору Російської Федерації, Голові Центрального банку Російської Федерації, Голові Центральної виборчої комісії Російської Федерації, головам інших виборчих комісій, головам комісій референдуму, керівникам інших федеральних органів державної влади, органів державної влади суб'єктів Російської Федерації та органів місцевого самоврядування, а також Пенсійного фонду Російської Федерації, Фонду соціального страхування Російської Федерації, Федерального фонду обов'язкового медичного страхування Російської Федерації з питань, що входять до компетенції зазначених органів та посадових осіб. Запит члена Ради Федерації, депутата Державної Думи направляється ними самостійно і не вимагає оприлюднення на засіданні відповідної палати Федеральних Зборів Російської Федерації. Посадова особа, якій направлено запит, має дати відповідь на нього в письмовій формі не пізніше ніж через тридцять днів з дня його одержання або в інший узгоджений з ініціатором запиту термін (1). --- (1) СЗ РФ. 1999. N 28. Ст. 3466. За наявності наведених вище умов в діях особи, незаконно відмовив у наданні інформації, вбачається склад злочину, передбаченого ст. 287 КК РФ. Відмова у наданні інформації у вигляді ухилення матиме місце тоді, коли посадова особа не заявляє прямо про свою відмову, а висуває неіснуючі і надумані причини неможливості надати необхідну інформацію (наприклад, відсутність або втрата документів, необхідність в їх доопрацюванні і т.д.) або затягує надання інформації, нічим не пояснюючи свою поведінку. При наданні завідомо неповної інформації посадова особа повідомляє не все цікавлять Рада Федерації, Державну Думу або Рахункову палату відомості, притому що такі відомості у нього є, а також є можливість надати необхідну інформацію в повному обсязі. При наданні завідомо неправдивої інформації особа повідомляє адресату відомості, які повністю або в якійсь частині не відповідають дійсності. По конструкції об'єктивної сторони складу злочину формальний. Злочин закінчено з моменту вчинення будь-якого із зазначених у диспозиції ст. 287 КК РФ діянь незалежно від того, спричинило чи це якісь наслідки. Суб'єктивна сторона виражена виною у вигляді прямого умислу. Особа усвідомлює, що неправомірно відмовляє в наданні інформації Раді Федерації, Державній Думі чи Рахунковій палаті, ухиляється від її надання або надає неповну або помилкову інформацію, і бажає так вчинити. У разі якщо надання неповної або помилкової інформації викликано неуважністю посадової особи, прорахунками і допущеними в роботі помилками, ознака явною для обличчя неповноти чи хибності інформації відсутня, тому скоєне не утворює складу ст. 287 КК РФ. При наявності до того підстав особа може нести відповідальність за халатність (ст. 293 КК РФ). Суб'єкт злочину спеціальний - посадова особа, яка зобов'язана відповідно до закону або іншим нормативним правовим актом надавати інформацію Раді Федерації РФ, Державній Думі РФ чи Рахунковій палаті РФ за їх запитом або на іншій підставі. Частиною 2 ст. 287 КК РФ встановлено відповідальність за вчинення діяння при кваліфікуючих обставин. Кваліфікований склад злочину буде мати місце в тому випадку, якщо злочин вчинено особою, яка займає державну посаду РФ або державну посаду суб'єкта РФ. Особливо кваліфікований склад злочину (ч. 3 ст. 287 КК РФ) має місце у випадках, коли: - пункт "а": діяння, передбачені ч. ч. 1 або 2 ст. 287 КК РФ, пов'язані з приховуванням правопорушень, скоєних посадовими особами органів державної влади. Слід зазначити, що до правопорушень відносяться не тільки злочини, а й правопорушення, відповідальність за які передбачена іншими галузями права (наприклад, дисциплінарні, адміністративні, податкові та інші правопорушення). Даний кваліфікуючу ознаку має місце в разі приховування не правопорушення взагалі, а скоєних саме посадовими особами, при цьому посадовими особами тільки органів державної влади. При цьому ховатися може правопорушення, вчинене як самим посадовою особою, так і іншими посадовими особами органів державної влади; - пункт "б": зазначені діяння вчинені групою осіб за попередньою змовою (ч. 2 ст. 35 КК РФ) або організованою групою (ч. 3 ст. 35 КК РФ); - пункт "в": зазначені діяння спричинили тяжкі наслідки. Даний ознака є оціночним і встановлюється з урахуванням конкретних обставин справи. До числа тяжких можна віднести такі наслідки, як: спотворення даних федерального бюджету при його затвердженні на черговий рік, зрив роботи над важливим законопроектом, неможливість реалізації федеральної програми, порушення конституційних прав і свобод значного числа громадян, прийняття Радою Федерації, Державною Думою, Рахунковою палатою та іншими органами державної влади помилкових рішень з питань внутрішньої і зовнішньої політики та ін Вина по відношенню до даних наслідків може бути як умисною, так і необережною. В останньому випадку мова йде про злочин, вчинений з двома формами вини (ст. 27 КК РФ). |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 287. Відмова у наданні інформації Федеральним Зборам Російської Федерації чи Рахунковій палаті Російської Федерації Коментар до статті 287 " |
||
|