ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 286. Перевищення посадових повноважень Коментар до статті 286

Основний об'єкт злочину - нормальна, тобто здійснювана відповідно до законодавства, діяльність державного (муніципального) апарату влади і управління. В якості додаткового об'єкта можуть виступати конституційні права і свободи людини і громадянина, їх здоров'я, честь і гідність, охоронювані законом інтереси суспільства і держави.
Об'єктивна сторона злочину характеризується наявністю трьох обов'язкових ознак: 1) діяння - вчинення службовою особою дій, які явно виходять за межі його повноважень; 2) наслідок у вигляді істотного порушення прав і законних інтересів громадян або організацій або охоронюваних законом інтересів суспільства і держави; 3) причинно-наслідковий зв'язок між дією і наслідком, що наступив.
При вирішенні питання про те, вчинила чи посадова особа дії, які явно виходять за межі його повноважень, необхідно в першу чергу визначити ці межі, тобто встановити обсяг наданих особі прав і обов'язків, тобто його посадову компетенцію, яка закріплюється в різних нормативних правових та інших актах (законі, постанові, розпорядженні, посадової інструкції, наказі, трудовому договорі і т.д.).
Явний (тобто очевидний, істотний, грубий) вихід дій особи за межі наданих повноважень - поняття оціночне і встановлюється стосовно до конкретних обставин справи. Постанова Пленуму Верховного Суду СРСР від 30 березня 1990, N 4 "Про судову практику у справах про зловживання владою або службовим становищем, перевищенні влади або службових повноважень, недбалості та посадовому підробленні" до випадків перевищення особою своїх посадових повноважень відносить:
- вчинення дій, які відносяться до повноважень іншої посадової особи чи кількох осіб. Наприклад, посадова особа вчиняє дії, що входять до компетенції вищого посадової особи чи посадової особи іншого відомства, одноосібно здійснює дії, які можуть бути вчинені лише колегіально;
- вчинення дій, які могли бути вчинені цією посадовою особою тільки за наявності особливих обставин, зазначених у законі або підзаконному акті;
- вчинення дій, які ніхто і ні за яких обставин здійснювати не вправі (наприклад, нанесення побоїв затриманим або ув'язненим під варту особам).
Перевищення посадових повноважень має місце тільки в тому випадку, коли здійснюються особою неправомірні дії пов'язані із здійсненням ним своєї службової діяльності, коли у відносинах з потерпілими особами винний виступає саме як посадова (офіційна), але не приватна особа. В інших випадках особа може нести відповідальність за іншими статтями КК РФ, але не за посадовий злочин. Так, наприклад, співробітник міліції, незаконно застосував ввірене йому зброю у конфлікті, який виник на грунті особистих неприязних відносин, поза будь-якого зв'язку з покладеними на нього службовими обов'язками несе кримінальну відповідальність як приватна особа. Перевищення повноважень може бути скоєно посадовою особою як при здійсненні владних повноважень, так і при здійсненні адміністративно-господарських чи організаційно-розпорядчих функцій.
Істотне порушення прав і законних інтересів громадян або організацій або охоронюваних законом інтересів суспільства і держави - поняття оціночне, воно було розглянуто стосовно до ст. 285 КК РФ. За своєю конструкцією склад злочину матеріальний. Злочин вважається закінченим з моменту настання зазначених у ст. 286 КК РФ наслідків.
Суб'єктивна сторона злочину характеризується виною у вигляді прямого або непрямого умислу. Винна особа усвідомлює, що вчиняє дії, які явно для нього самого виходять за межі наданих йому повноважень, передбачає настання наслідків у вигляді істотного порушення прав і законних інтересів громадян або організацій або охоронюваних законом інтересів суспільства і держави і бажає настання цих наслідків (прямий умисел) , свідомо допускає або ставиться до їх настання байдуже (непрямий умисел).
Суб'єкт злочину спеціальний - посадова особа.
Слід зазначити, що норма про відповідальність за перевищення посадових повноважень є спеціальною по відношенню до норми про зловживання особою своїми посадовими повноваженнями, тому що являє собою спеціальний випадок такого зловживання. Відмінність полягає в тому, що при зловживанні посадовими повноваженнями особа незаконно, всупереч інтересам служби використовує надані йому законом права і повноваження, а при перевищенні - вчиняє дії, явно виходять за межі його службової компетенції. Якщо ж перевищення посадових повноважень утворює спеціальний склад злочину, то відповідальність згідно з правилом ч. 3 ст. 17 КК РФ наступає тільки за спеціальною нормою. Так, Судова колегія у кримінальних справах Верховного Суду РФ, розглянувши справу про засудження особи за п. п. "а", "б" ч. 3 ст. 286 і за ч. 2 ст. 302 КК РФ, виключила з вироку загальну норму (п. п. "а", "б" ч. 3 ст. 286 КК РФ), вказавши, що якщо перевищення посадовою особою своїх повноважень було виражено в примусі до дачі показань, поєднане з застосуванням насильства, знущань або тортури, скоєне слід кваліфікувати тільки за ч. 2 ст. 302 КК РФ, оскільки одна дія, передбачене загальною нормою (ст. 286 КК РФ) і спеціальною нормою (ст. 302 КК РФ), не може утворювати сукупність злочинів (1). Спеціальними стосовно ст. 286 КК РФ є також такі склади злочинів, як: ч. 2 ст. 136, ч. 2 ст. 137, ч. 2 ст. 138, ч. 3 ст. 139, п. "б" ч. 2 ст. 141, ч. 2 ст. 144, ст. ст. 299 - 302, ст. 305 КК РФ та ін Але й ст. 286 КК РФ в ряді випадків є спеціальною нормою по відношенню до норм, які мають загальний характер. Наприклад, Президія Верховного Суду РФ виключив з вироку вказівку на засудження особи за п. п. "г", "ж" ч. 2 ст. 127 КК РФ, оскільки відповідальність за незаконне позбавлення людини волі, вчинене посадовою особою, встановлена ??п. п. "а", "б" ч. 3 ст. 286 КК РФ і додаткової кваліфікації за ст. 127 КК РФ не потрібно (2).
--------------------------------
(1) Бюлетень Верховного Суду РФ. 2001. N 7. С. 15.
(2) Див: Постанова Президії Верховного Суду РФ від 19 вересня 2007 р. N 309-П07 / / Бюлетень Верховного Суду. 2008. N 5. С. 19 - 20.
Частина 2 ст. 286 КК РФ (кваліфікований склад злочину) передбачає більш сувору відповідальність за те саме діяння, вчинене особою, яка займає державну посаду РФ або державну посаду суб'єкта РФ, а також главою органу місцевого самоврядування (див. коментар до ст. 285 КК РФ).
Частина 3 ст. 286 КК РФ містить особливо кваліфіковані склади злочину, а саме:
- пункт "а": вчинення того ж діяння із застосуванням насильства чи погрозою його застосування. Під застосуванням насильства слід розуміти заподіяння потерпілому фізичної шкоди. Складом злочину при цьому охоплюється нанесення побоїв, умисне заподіяння легкої та середньої тяжкості шкоди здоров'ю, катування.
Умисне заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю, вбивство особи додатково кваліфікуються за ст. 111 або ст. 105 КК РФ. Під загрозою застосування насильства розуміється загроза заподіяти фізичну шкоду. Така загроза повинні бути реальною, тобто у потерпілого повинні матися підстави побоюватися її фактичного здійснення. Погроза вбивством або заподіянням тяжкої шкоди здоров'ю охоплюється аналізованим складом, і додаткової кваліфікації за ст. 119 КК РФ не потрібно;
- пункт "б": вчинення діяння із застосуванням зброї або спеціальних засобів - це фактичне використання посадовою особою зброї або спеціальних засобів для фізичного (постріл, удар прикладом автомата і т. п.) або психічного (удар гумовою палицею поруч з рукою потерпілого, постріл в безпосередній близькості, але повз потерпілого, і інше, якщо при цьому загроза застосування зброї сприймається потерпілим як реальна) впливу на потерпілого. У разі, коли винний лише демонструє зброю або спеціальні засоби і реальна небезпека для життя чи здоров'я потерпілого відсутня, діяння за наявності відповідних підстав може бути кваліфіковано за п. "а" ч. 3 ст. 286 КК РФ.
Для поставлення розглянутого кваліфікуючої ознаки необхідно також встановити, що зброю та спеціальні засоби були застосовані посадовою особою в порушення передбачених законодавством підстав та порядку їх використання (1). При визначенні поняття "зброя" слід керуватися Федеральним законом від 13 грудня 1996 р. N 150-ФЗ "Про зброю" (2). Перелік спеціальних засобів встановлено різними нормативними правовими актами (наприклад, Постановою Уряду РФ від 30 грудня 1999 р. N 1436 "Про спеціальні засоби і вогнепальну зброю, використовуваних відомчою охороною" (3), Постановою Уряду РФ від 24 червня 1998 р. N 634 " Про затвердження Переліку спеціальних засобів, що перебувають на озброєнні органів та військ Федеральної прикордонної служби Російської Федерації "(4), Постановою Уряду РФ від 30 грудня 1998 р. N 1584" Про затвердження Переліку бойової ручної стрілецької й іншої зброї, боєприпасів та патронів до нього, а також спеціальних засобів, що перебувають на озброєнні Федеральної служби судових приставів "(5)). До спеціальних засобів належать: гумові палиці, наручники, сльозогінний газ, світлозвукові кошти відволікаючого впливу, засоби руйнування перешкод, засоби примусової зупинки транспорту, водомети і бронемашини, службові собаки, електрошокові пристрої та ін Спеціальні технічні засоби, що застосовуються в оперативно-розшукової діяльності, в тому числі технічні засоби, призначені для негласного отримання інформації, до спеціальних засобів не відносяться. Стосовно до п. "б" ч. 3 ст. 286 КК РФ до спеціальних засобів відносяться лише такі пристосування і пристрої, якими, як і зброєю, може бути завдано шкоди життю або здоров'ю людей, а також об'єктам матеріального світу і навколишнього середовища;
---- ----------------------------
(1) Див, напр.: ст. ст. 12 - 16 Закону РФ від 18 квітня 1991 р. N 1026-1 "Про міліцію" / / Відомості СНР і ЗС РРФСР. 1991. N 16. Ст. 503; ст. ст. 43 - 47 Федерального закону від 15 липня 1995 р. N 103-ФЗ "Про утримання під вартою підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів" / / СЗ РФ. 1995. N 29. Ст. 2759; ст. ст. 25 - 30 Федерального закону від 6 лютого 1997 р. N 27-ФЗ "Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" / / Відомості Верховної. 1997. N 6. Ст. 711; ст. 14 Федерального закону від 3 квітня 1995 р. N 40-ФЗ "Про Федеральній службі безпеки" / / Відомості Верховної. 1995. N 15. Ст. 1269.
(2) СЗ РФ. 1996. N 51. Ст. 5681.
(3) СЗ РФ. 2000. N 2. Ст. 221.
(4) СЗ РФ. 1998. N 26. Ст. 3085.
(5) СЗ РФ. 1999. N 2. Ст. 296.
- Пункт "в": вчинення діяння із заподіянням тяжких наслідків. Поняття тяжких наслідків є оціночним і встановлюється з урахуванням конкретних обставин кримінальної справи. До числа тяжких можна віднести такі наслідки, як: заподіяння легкого і середньої тяжкості шкоди здоров'ю декільком особам, великі аварії, нанесення матеріального збитку в особливо великих розмірах і т.д. По конкретній кримінальній справі Судова колегія у кримінальних справах Верховного Суду РФ визнала наявність таких тяжких наслідків, як порушення норм, що регламентують основні цілі і завдання кримінально-виконавчого законодавства РФ, порядок виконання покарання та режим утримання; ухилення засуджених від відбування покарання, призначеного за вироком суду ; вчинення декількома засудженими нових злочинів у період перебування їх у незаконних відпустках; надання деяким засудженим таких умов, коли вони виконували роботи в інтересах посадової особи та практично не відбували покарання. Зазначені наслідки з'явилися результатом незаконної видачі начальником виправної установи дозволів на виїзд засуджених за межі виправної установи, а також використання їх праці в особистих цілях (1).
--------------------------------
(1) Ухвала Верховного Суду РФ від 30 серпня 2002 р. N 44-о02-98 / / Бюлетень Верховного Суду РФ. 2003. N 8. С. 10 - 11.
До числа тяжких наслідків слід віднести також і заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю людини. При цьому додаткової кваліфікації за ст. 111 КК РФ не потрібно, якщо відповідальність за заподіяну шкоду кваліфікувалася б за ч. ч. 1 або 2 ст. 111 КК РФ. В інших випадках необхідна додаткова кваліфікація діяння. Злочинне діяння, передбачене ч. 3 ст. 286 КК РФ, кваліфікується за сукупністю з ч. 4 ст. 111 КК РФ лише за доведеності умислу на спричинення тяжкої шкоди здоров'ю потерпілого.
Не вимагає додаткової кваліфікації за ст. 109 КК РФ заподіяння смерті потерпілому з необережності. Якщо ж перевищення посадових повноважень було пов'язане з умисним вбивством, вчинене слід кваліфікувати за сукупністю злочинів за ч. 3 ст. 286 КК РФ і відповідної частини ст. 105 КК РФ.
У випадках, коли посадовою особою заподіюється шкода здоров'ю потерпілого середньої тяжкості або тяжкий, а також у разі, коли заподіюється смерть потерпілому, але зазначений шкода заподіяна в умовах перевищення меж необхідної оборони або заходів, необхідних для затримання особи, яка вчинила злочин, вчинений охоплюється відповідно ст. 108 або ст. 114 КК РФ і додаткової кваліфікації за ст. 286 КК РФ не потрібно.
 « Попередня  Наступна »
 = Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 286. Перевищення посадових повноважень Коментар до статті 286 "
  1.  Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  2.  Стаття 17. Сукупність злочинів Коментар до статті 17
      статтями або частинами статті КК РФ, ні за жоден з яких особа не була засуджена, за винятком випадків, коли вчинення двох або більше злочинів передбачено статтями Особливої ??частини КК РФ як обставини, що тягне більш суворе покарання (ч. 1), а також одне дія (бездіяльність), що містить ознаки злочинів, передбачених двома або більше статтями КК РФ (ч. 2). При
  3.  Стаття 170. Реєстрація незаконних операцій із землею Коментар до статті 170
      стаття передбачає три самостійних складу злочину, які відрізняються один від одного об'єктивними ознаками. Об'єктом першого злочину є встановлений порядок державної реєстрації угод із землею. Права володіння, користування і розпорядження, а також інші речові права на землю виникають з підстав, встановлених цивільним та земельним законодавством, і
  4.  Стаття 201. Зловживання повноваженнями Коментар до статті 201
      статтями про злочини проти інтересів служби в комерційних та інших організаціях. Розглядаючи питання про інтереси комерційних та інших організацій, слід звернути увагу на те, що в законі йдеться про законні інтереси. Тому діяння, вчинене хоча і всупереч інтересам, наприклад, комерційної організації, але інтересам незаконним, не може кваліфікуватися за ст. 201 КК РФ. Крім
  5.  Стаття 285. Зловживання посадовими повноваженнями Коментар до статті 285
      286 КК РФ, встановлення конкретної посадової особи, яка займає державну посаду і допустив зловживання і перевищення, є обов'язковим. Порушення кримінальної справи за фактом зловживання невизначеним колом осіб є незаконним. Особливо кваліфікованим видом зловживання повноваженнями (ч. 3 ст. 285 КК РФ) є вчинення діяння, передбаченого ч. ч. 1 або
  6.  Стаття 302. Примус до дачі показань Коментар до статті 302
      статтями КК РФ, якщо діяння вчинено особою, що не володіє посадовими повноваженнями. Під примусом розуміється такий вплив на допитуваного (підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого, свідка, експерта), яка пригнічує його волю і примушує давати свідчення всупереч своєму бажанню, потрібні слідчому або особі, що проводить дізнання. Поняття "примус" включає всі незаконні
  7.  Стаття 331. Поняття злочинів проти військової служби Коментар до статті 331
      статтями КК РФ. Видовим об'єктом злочинів проти військової служби є порядок проходження військової служби. Цей порядок регламентується Конституцією РФ, Федеральним законом від 31 травня 1996 р. N 61-ФЗ "Про оборону", Федеральним законом від 23 березня 1998 р. N 53-ФЗ "Про військовий обов'язок і військову службу", Федеральним законом від 27 травня 1998 р. N 76-ФЗ "Про статус військовослужбовців" і
  8.  Стаття 332. Невиконання наказу Коментар до статті 332
      перевищення. Командирам (начальникам) забороняється віддавати накази і накази, що не мають відношення до виконання обов'язків військової служби або спрямовані на порушення законодавства Російської Федерації. Командири (начальники), які віддали такі накази і накази, притягуються до відповідальності відповідно до законодавства Російської Федерації. Наказ формулюється ясно, коротко і
  9.  Стаття 336. Образа військовослужбовця Коментар до статті 336
      перевищення посадових повноважень. Максимальний обсяг насильства при образі обмежується ляпасом або поштовхом, не спричинив шкоди здоров'ю потерпілого. У разі заподіяння шкоди здоров'ю будь-якого ступеня тяжкості вчинене утворює склад перевищення посадових
  10.  Стаття 33. Відповідальність співробітника поліції
      286 КК РФ), провокацію хабара або комерційного підкупу (ст. 304 КК РФ), порушення недоторканності житла (ст. 139 КК РФ) та ін 6. На нього може бути накладено дисциплінарне стягнення. Відповідно до вимог п. 13.4 Інструкції про порядок застосування Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації назване стягнення має відповідати тяжкості вчиненого
енциклопедія  бешбармак  яловичина  кабачки  начинка