Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 170. Реєстрація незаконних операцій із землею Коментар до статті 170 |
||
Об'єктом першого злочину є встановлений порядок державної реєстрації угод із землею. Права володіння, користування і розпорядження, а також інші речові права на землю виникають з підстав, встановлених цивільним та земельним законодавством, і підлягають державній реєстрації відповідно до ГК РФ (ст. ст. 131, 164) і Федеральним законом від 21 липня 1997 р. N 122-ФЗ "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та угод з ним" (1). --- (1) РГ. 1997. 30 липня. Операції з землею є різновидом цивільно-правових угод, якими відповідно до ст. 153 ГК РФ визнаються дії громадян і юридичних осіб, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (наприклад, право довічного успадкованого володіння земельною ділянкою (ст. 265 ГК РФ), право постійного (безстрокового) користування земельною ділянкою (ст. 268 ГК РФ), право обмеженого користування чужою земельною ділянкою (сервітут) (ст. 274 ГК РФ), заставу (ст. 334 ГК РФ), купівля-продаж (ст. 454 ГК РФ), міна (ст. 567 ГК РФ), дарування (ст. 572 ГК РФ), оренда (ст. 606 ГК РФ)). Об'єктивна сторона злочину виражається в дії - реєстрації завідомо незаконних операцій із землею. Державна реєстрація прав - це юридичний акт визнання та підтвердження державою виникнення, обмеження (обтяження), переходу або припинення прав на нерухоме майно відповідно до ДК РФ. Даний документ є єдиним доказом існування зареєстрованого права, яке може бути оскаржене лише у судовому порядку. Реєстраційні дії починаються з моменту прийому документів, необхідних для державної реєстрації прав та відповідають відповідним вимогам. Далі ця процедура проводиться в такій послідовності: - реєстрація таких документів з обов'язковим додатком документа про сплату державного мита; - їх правова експертиза і перевірка законності угоди; - встановлення відсутності протиріч між заявляються і вже зареєстрованими правами на даний об'єкт нерухомого майна, а також інших підстав для відмови або призупинення державної реєстрації прав; - внесення записів до Єдиного державного реєстр прав на нерухоме майно при відсутності зазначених протиріч та інших підстав для відмови або призупинення державної реєстрації прав; - вчинення написів на правовстановлюючих документах та видача посвідчень про виробленої державної реєстрації прав. Угода вважається зареєстрованою, а правові наслідки - наступними з дня внесення запису про угоду чи праві до Єдиного державного реєстру прав. Відповідно до ст. 129 ГК РФ земля та інші природні ресурси можуть відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої іншими засобами в тій мірі, в якій їх обіг допускається законами про землю та інших природних ресурсах. Тому угода із землею визнається незаконною, якщо вона зроблена в порушення положень цивільного та земельного законодавства. Наприклад, земельні ділянки, віднесені до земель, вилученим з обігу, не можуть надаватися у приватну власність, а також бути об'єктами угод, передбачених цивільним законодавством (ст. 27 Земельного кодексу РФ (ЗК РФ)). Особливості обороту земель сільськогосподарського призначення регулюються Федеральним законом від 24 липня 2002 р. N 101-ФЗ "Про обіг земель сільськогосподарського призначення" (1). Наприклад, земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній або муніципальній власності, надаються громадянам та юридичним особам у власність на торгах (конкурсах, аукціонах) (ст. 10 названого Закону). --- (1) РГ. 2002. 27 липня. Крім того, у всіх випадках незаконними слід вважати нікчемні або оспорювані правочини. Наприклад, нікчемними визнаються угоди: що не відповідають закону або іншим правовим актам (ст. 168 ГК РФ); противні основам правопорядку і моральності (ст. 169 ЦК РФ); уявні і удавані (ст. 170 ЦК РФ); укладені з недієздатними (ст . 171 ГК РФ) особами або особами до чотирнадцяти років (ст. 172 ГК РФ). Ці угоди є недійсними незалежно від визнання їх такими судом. На відміну від них оспорювані правочини є недійсними в силу наявності судового акта (ст. 166 ГК РФ). До них слід віднести угоди, зроблені: обличчям поза межами його повноважень (ст. 174 ГК РФ); неповнолітніми у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років (ст. 175 ГК РФ); особами, обмеженими судом у дієздатності (ст. 176 ЦК РФ) і не здатними розуміти значення своїх дій або керувати ними (ст. 177 ЦК РФ); під впливом помилки (ст. 178 ЦК України) або обману, загрози, насильства, зловмисної угоди представника однієї сторони з іншою стороною або збігу тяжких обставин (ст. 179 ГК РФ) і т.д. Діяння є закінченим в момент внесення запису про незаконну угоді до Єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно та угод з ним. Склад злочину формальний. Об'єкт другого злочину - встановлений порядок ведення державного земельного кадастру. Земельні ділянки, розташовані на території Російської Федерації, незалежно від форм власності на землю, їх цільового призначення і дозволеного використання підлягають державному кадастровому обліку. Згідно з Федеральним законом від 2 січня 2000 р. N 28-ФЗ "Про державний земельний кадастр" (1) державний земельний кадастр - це систематизований звід документованих відомостей, одержуваних у результаті проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок, місце розташування, цільове призначення і правове становище земель Російської Федерації і даних про територіальні зони і наявності розташованих на земельних ділянках і міцно пов'язаних з цими земельними ділянками об'єктів. --- (1) РГ. 2000. 10 січня. Документи державного земельного кадастру поділяються на основні, допоміжні та похідні. Допоміжні включають в себе книги обліку документів та виданих відомостей, каталоги координат пунктів опорної межової мережі. Похідні - документи, що містять переліки земель, що перебувають у власності РФ, власності суб'єктів РФ, власності муніципальних утворень, доповіді про стан і використання земельних ресурсів, статистичні звіти, аналітичні огляди, похідні кадастрові карти (плани), інші довідкові та аналітичні документи. Облікові дані державного земельного кадастру містяться тільки в основних документах, до яких належать Єдиного державного реєстру земель (призначений для проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок та містить відомості про існуючі та припинили існування земельних ділянках), кадастрові справи (сукупність скомплектованих у встановленому порядку документів, що підтверджують факт виникнення або припинення існування земельної ділянки як об'єкта державного кадастрового обліку) і кадастрові карти (плани) (карта (план), на якій в графічній і текстовій формах відтворюються відомості, що містяться в державному земельному кадастрі) . Порядок ведення державного земельного кадастру здійснюється за єдиною методикою і являє собою послідовні дії по збору, документування, накопичення, обробки, обліку та зберігання відомостей про земельні ділянки. Дана процедура регламентується Федеральному законом від 2 січня 2000 р. N 28-ФЗ "Про державний земельний кадастр" та іншими нормативними актами (наприклад, Постановою Уряду РФ від 6 вересня 2000 р. N 660 "Про затвердження Правил кадастрового поділу території Російської Федерації та Правил присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам "(1)). --- (1) РГ. 2000. 19 верес. Об'єктивна сторона злочину виражається в дії - спотворенні облікових даних державного земельного кадастру. Під спотворенням розуміється внесення в основні документи державного земельного кадастру облікових відомостей, що не відповідають дійсності. Наприклад, змінені межі земельної ділянки, її цільове призначення або правовий статус. Форма документів, в які внесені такі спотворення, не має значення. Це можуть як паперові, так і електронні носії. Діяння закінчено в момент внесення спотворень в облікові дані державного земельного кадастру. Склад злочину формальний. Спотворення облікових даних державного земельного кадастру є видом службового підроблення і не вимагає додаткової сукупності зі ст. 292 КК РФ. Об'єкт третього злочину - встановлений порядок визначення розмірів платежів за землю. Відповідно до ЗК РФ використання землі здійснюється на платній основі (ст. 65). Формами плати є земельний податок (до введення в дію податку на нерухомість), орендна плата і нормативна ціна землі. Порядок обчислення і сплати земельного податку встановлюється законодавством РФ про податки і збори. Згідно ст. 388 Податкового кодексу РФ (НК РФ) платниками податків цього платежу визнаються організації та фізичні особи, які володіють земельними ділянками на праві власності, праві постійного (безстрокового) користування чи праві довічного успадкованого володіння. Об'єктом оподаткування визнаються земельні ділянки, розташовані в межах муніципального освіти (міст федерального значення Москви й Санкт-Петербурга), на території якого введено податок (ст. 389 НК РФ). Податкова база для платника податків - фізичної особи (за винятком індивідуального підприємця) визначається посадовими особами податкових органів на підставі відомостей, які їм видаються організаціями, що здійснюють ведення державного земельного кадастру, реєстрацію прав на нерухоме майно та угод з ним, а також муніципальними утвореннями. У всіх інших випадках податкова база розраховується самим платником податків - організацією та індивідуальним підприємцем (ст. 391 НК РФ). Отже, даний злочин може бути скоєно тільки щодо земельного податку, платником податків якого є фізичні особи, що не мають статусу індивідуального підприємця. За землі, передані в оренду, справляється орендна плата. Порядок її визначення залежить від того, кому вона належить. Якщо земля знаходиться у державній або муніципальній власності, то розмір орендної плати встановлюється Урядом РФ, органами державної влади суб'єктів РФ і органами місцевого самоврядування, якщо у приватній власності - договором оренди земельної ділянки (ст. 65 ЗК РФ). Тому заниження розмірів орендної плати за землю може бути скоєно посадовими особами тільки стосовно до земельних ділянок, які у власності РФ, суб'єктів РФ і муніципальних утворень. При обчисленні земельного податку необхідно визначити кадастрову вартість земельної ділянки, для чого проводиться державна кадастрова оцінка земель. Порядок її проведення встановлюється Постановою Уряду РФ від 8 квітня 2000 р. N 316 "Про затвердження Правил проведення державної кадастрової оцінки земель" (1). --- (1) РГ. 2000. 17 квітня. Відповідно до п. 13 ст. 3 Федерального закону від 25 жовтня 2001 р. N 137-ФЗ "Про введення в дію Земельного кодексу Російської Федерації" (1) для цілей, зазначених у ст. 65 ЗК РФ, застосовується нормативна ціна землі, якщо не визначена її кадастрова вартість. Відповідно до Закону РФ від 11 жовтня 1991 р. N 1738-1 "Про плату за землю" (2) нормативна ціна землі - це показник, що характеризує вартість ділянки певної якості та місця розташування виходячи з потенційного доходу за розрахунковий термін окупності. Порядок її розрахунку передбачений Урядом Російської Федерації (3). --- (1) РГ. 2001. 30 жовтня. (2) РГ. 1991. 30 жовтня. (3) Постанова Уряду РФ від 15 березня 1997 р. N 319 "Про порядок визначення нормативної ціни землі" / / РГ. 1997. 2 квітня. Об'єктивна сторона злочину виражається в дії - заниженні розмірів платежів за землю. Під заниженням розуміється зменшення розмірів платежів за землю в порушення чинного законодавства. Наприклад, при розрахунку земельного податку необгрунтовано використовуються податкові пільги. Дії посадових осіб, умисно сприяли платникам податків (організаціям та індивідуальним підприємцям) у заниженні розмірів земельного податку, необхідно кваліфікувати як співучасть в ухиленні від сплати податків і (або) зборів з фізичної особи чи організації (ст. ст. 198, 199 КК РФ). Злочин закінчено в момент заниження розмірів платежів за землю. Для кваліфікації не має значення, були вони фактично оплачені чи ні. Склад злочину формальний. Загальними ознаками складів злочинів, передбачених статтею, є суб'єктивна сторона і суб'єкт діяння. Суб'єктивна сторона характеризується виною у вигляді прямого умислу. Посадова особа усвідомлює, що, використовуючи своє службове становище, здійснює одне із зазначених дій, і бажає цього. Обов'язковими ознаками суб'єктивної сторони є і мотиви - корислива чи інша особиста зацікавленість. Корислива зацікавленість - це витяг майнової вигоди або позбавлення від матеріальних витрат для себе і своїх близьких. Інша особиста зацікавленість може виражатися в прагненні отримати вигоду немайнового характеру, обумовленому такими спонуканнями, як кар'єризм, протекціонізм, сімейність, бажання прикрасити дійсне становище, отримати взаємну послугу, заручитися підтримкою у вирішенні якого-небудь питання, приховати свою некомпетентність і т.п. (1). --- (1) Див: п. 17 Постанови Пленуму Верховного Суду СРСР від 30 березня 1990, N 4 "Про судову практику у справах про зловживання владою або службовим становищем, перевищенні влади або службових повноважень, недбалості та посадовому підробленні" / / Збірник постанов пленумів Верховного Суду Російської Федерації (СРСР, РРФСР) у кримінальних справах. М., 2001. С. 298 - 302. Діяння, зазначені в диспозиції ст. 170 КК РФ, пов'язані з отриманням хабара, необхідно кваліфікувати за сукупністю зі ст. 290 КК РФ. Суб'єкт злочину спеціальний - посадова особа, яка використовує своє службове становище, досягла шістнадцяти років (див. примітку до ст. 285 КК РФ і коментар до нього). Як правило, це службовці державних або муніципальних органів, що здійснюють реєстрацію прав на нерухоме майно та угод з ними, ведення державного земельного кадастру, що розраховують розміри платежів за землю. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 170. Реєстрація незаконних операцій із землею Коментар до статті 170 " |
||
|