Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 169. Перешкоджання законній підприємницькій або іншій діяльності Коментар до статті 169

Об'єкт злочину - встановлений порядок здійснення підприємницької чи іншої діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Конституції РФ кожен має право на вільне використання своїх здібностей і майна для підприємницької та іншої не забороненої законом економічної діяльності.
Згідно ст. 2 ГК РФ підприємницької є самостійна, здійснювана на свій ризик діяльність, спрямована на систематичне отримання прибутку від користування майном, продажу товарів, виконання робіт або надання послуг особами, зареєстрованими в цій якості у встановленому законом порядку. Така реєстрація передбачена для індивідуальних підприємців та юридичних осіб.
Індивідуальний підприємець - це громадянин, який займається підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи (ст. 23 ГК РФ).
Юридичною особою визнається організація, яка має у власності, господарському віданні або оперативному управлінні відокремлене майно і відповідає за своїми зобов'язаннями цим майном, може від свого імені набувати і здійснювати майнові та особисті немайнові права, нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем у суді (ст. 48 ГК РФ).
Організації, що переслідують витяг прибутку як основну мету своєї діяльності, називаються комерційними. Вони можуть створюватися у формі господарських товариств і товариств, виробничих кооперативів, державних і муніципальних унітарних підприємств.
"Інша економічна діяльність", яка не включається до підприємництво, представляє собою розумну діяльність людини, прямо не спрямовану на отримання прибутку, але припускає використання його здібностей і майна для задоволення матеріальних потреб і інтересів. Наприклад, до такої діяльності можуть бути віднесені: благодійність і меценатство; організація асоціацій і союзів без цілей отримання прибутку (1).
---
(1) Коментар до Конституції Російської Федерації / За заг. ред. Ю.В. Кудрявцева. М., 1996. С. 146.
Організації, що здійснюють діяльність, прямо не спрямовану на отримання прибутку, і не розподіляють її між учасниками, є некомерційними. Згідно з Федеральним законом від 12 січня 1996 р. N 7-ФЗ "Про некомерційні організації" (1) вони створюються для досягнення соціальних, благодійних, культурних, освітніх, наукових та управлінських цілей, з метою охорони здоров'я громадян, розвитку фізичної культури і спорту, задоволення духовних та інших нематеріальних потреб громадян, захисту прав, законних інтересів громадян і організацій, вирішення спорів і конфліктів, надання юридичної допомоги, а також в інших цілях, спрямованих на досягнення суспільних благ. Вони можуть бути створені у формі громадських або релігійних організацій (об'єднань), некомерційних партнерств, установ, автономних некомерційних організацій, соціальних, благодійних та інших фондів, асоціацій і союзів і т.д.
---
(1) РГ. 1996. 24 січня.
Загальний порядок та умови державної реєстрації юридичних осіб і індивідуальних підприємців встановлено Федеральним законом від 8 серпня 2001 р. N 129-ФЗ "Про державну реєстрацію юридичних осіб і індивідуальних підприємців" (1). Державну реєстрацію цей Закон визначає як акти уповноваженого федерального органу виконавчої влади, здійснювані за допомогою внесення до державних реєстрів відомостей про створення, реорганізації та ліквідації юридичних осіб, придбання фізичними особами статусу індивідуального підприємця, припинення фізичними особами діяльності в якості індивідуальних підприємців, інших відомостей про юридичних осіб і індивідуальних підприємців.
---
(1) РГ. 2001. 10 серпня.
Федеральними законами може встановлюватися спеціальний порядок реєстрації окремих видів юридичних осіб. Див, напр.: Федеральний закон від 14 листопада 2002 р. N 161-ФЗ "Про державні та муніципальних унітарних підприємствах" / / РГ. 2002. 3 грудня.; Федеральний закон від 12 січня 1996 р. N 7-ФЗ "Про некомерційні організації" / / РГ. 1996. 24 січня.; Федеральний закон від 2 грудня 1990 р. N 395-1 "Про банки і банківську діяльність" / / Відомості Верховної РРФСР. 1990. N 27. Ст. 357.
Відповідно до ст. 8 Федерального закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб і індивідуальних підприємців" рішення про державну реєстрацію або про її відмову має бути прийняте в строк не більше ніж п'ять робочих днів з дня подання документів до реєструючого органу. Державна реєстрація індивідуального підприємця здійснюється за місцем його проживання, а юридичної особи - за місцем знаходження зазначеного засновниками в заяві про державну реєстрацію постійно діючого виконавчого органу, у разі відсутності такого виконавчого органу - за місцем знаходження іншого органу або особи, які мають право діяти від імені юридичної особи без довіреності.
Чинним законодавством передбачено окремі види діяльності, які можуть здійснюватися тільки на підставі спеціального дозволу (ліцензії). Ліцензія - це видане органом, що ліцензує спеціальний дозвіл на здійснення конкретного виду діяльності при обов'язковому дотриманні ліцензійних вимог і умов. Право здійснювати діяльність, на заняття якою необхідно отримання спеціального дозволу (ліцензії), виникає з моменту отримання ліцензії або в зазначений у ньому термін і припиняється після закінчення терміну її дії, якщо інше не встановлено законом або іншими правовими актами (ч. 3 ст. 49 ГК РФ). Одним з основних нормативних актів, що встановлюють порядок і види ліцензування, є Федеральний закон від 8 серпня 2001 р. "Про ліцензування окремих видів діяльності" (1).
---
(1) РГ. 2001. 10 серпня.
Дія цього Закону не поширюється на такі види діяльності, порядок ліцензування яких визначається відповідним законодавством: кредитних організацій, в галузі зв'язку, нотаріальна, біржова, страхова, митна, освітня і т.д.
Термін дії ліцензії не може бути менше ніж п'ять років. Ліцензує орган приймає рішення про надання або про відмову в наданні ліцензії в строк, що не перевищує сорока п'яти днів з дня надходження до нього всіх необхідних документів (положеннями про ліцензування окремих видів діяльності може бути передбачений і більш короткий термін). Зазначене рішення оформляється відповідним актом ліцензує органу.
Юридична особа може мати цивільні права, відповідні цілям діяльності, передбаченим у його установчих документах. Обмеження цих прав можливе лише у випадках і порядку, передбачених законом (ч. 2 ст. 49 ГК РФ). Такі обмеження передбачаються зазвичай в законах, присвячених конкретним видам підприємницької та іншої діяльності. Як правило, це має місце при порушенні ними діючих нормативних актів і правил, встановлених в їх установчих документах, а також при настанні яких надзвичайних обставин.
Об'єктивна сторона злочину виражається в діях (бездіяльності): 1) неправомірне відмову в державній реєстрації індивідуального підприємця або юридичної особи 2) ухиленні від їх реєстрації; 3) неправомірному відмову у видачі спеціального дозволу (ліцензії) на здійснення певної діяльності; 4) ухиленні від його видачі; 5) обмеження прав і законних інтересів індивідуального підприємця або юридичної особи залежно від організаційно-правової форми; 6) незаконному обмеженні самостійності; 7) іншому незаконному втручанні в діяльність індивідуального підприємця або юридичної особи .
Відмова у державній реєстрації індивідуального підприємця або юридичної особи є правомірним у випадках, передбачених ст. 23 Федерального закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб і індивідуальних підприємців": 1) якщо не представлені необхідні для державної реєстрації документи або вони представлені в неналежний реєструючий орган; 2) якщо юридична особа перебуває у процесі ліквідації; 3) якщо не втратила силу державна реєстрація фізичної особи як індивідуального підприємця, або не минув рік з дня прийняття судом рішення про визнання його неспроможним (банкрутом) або рішення про припинення в примусовому порядку його діяльності в якості індивідуального підприємця, або не закінчився термін, на який дана особа за вироком суду позбавлено права займатися підприємницькою діяльністю.
Відмова у видачі ліцензії може бути правомірним, тільки якщо це передбачено нормативними правовими актами. Наприклад, відповідно до ч. 3 ст. 9 Федерального закону "Про ліцензування окремих видів діяльності" такий відмова можлива при: 1) наявності в документах, представлених претендентом ліцензії, недостовірної або перекрученої інформації; 2) невідповідність претендента ліцензії належних йому або використовуються ним об'єктів ліцензійним вимогам і умовам.
Відмова в державній реєстрації або у видачі ліцензії у випадках, не зазначених чинним законодавством, є неправомірним. Наприклад, відмова в реєстрації за мотивами недоцільності або відмова у видачі ліцензії на підставі величини обсягу продукції, планованої для виробництва здобувачем ліцензії.
Ухилення від реєстрації або від видачі ліцензії - це бездіяльність посадових осіб, що затягують і (або) не виконують без підстав у встановлений строк відповідні дії - здійснення державної реєстрації юридичних осіб або індивідуальних підприємців або надання їм спеціального дозволу . Наприклад, вимога подання документів, не передбачених законом, або незаконне продовження термінів реєстрації.
Обмеження прав і законних інтересів індивідуального підприємця або юридичної особи - це незаконне зменшення правоздатності цих осіб з причин їх організаційно-правової форми. Наприклад, відмова у наданні державних пільгових кредитів підприємцям, оскільки вони не зареєстровані як юридичної особи, або призупинення ліцензії всім формам підприємницької діяльності, крім відкритих акціонерних товариств.
Незаконне обмеження самостійності індивідуального підприємця чи організації може виражатися в різноманітних діях, що перешкоджають самостійного здійснення підприємницької та іншої діяльності. Наприклад, встановлення необхідності узгодження прийнятих ними управлінських (фінансових, господарських тощо) рішень або нав'язування їм таких рішень, заборона експлуатації приміщень і земельних ділянок.
Інша незаконне втручання в діяльність індивідуального підприємця або юридичної особи може бути пов'язано з будь-яким неправомірним впливом на них. Наприклад, незаконне проведення перевірок або вилучення документів.
Чи не буде незаконним перешкоджанням втручання органів держави і місцевого самоврядування у підприємницьку та іншу діяльність у випадках, передбачених чинним законодавством. Наприклад, при контролі виконання індивідуальними підприємцями та організаціями екологічних, пожежних, санітарно-епідеміологічних вимог.
Діяння є закінченим у момент здійснення будь-якої дії (бездіяльності), зазначеного в диспозиції статті.
Склад злочину формальний.
Суб'єктивна сторона злочину характеризується виною у вигляді прямого умислу. Посадова особа усвідомлює, що, використовуючи своє службове становище, робить одне або декілька з зазначених дій (бездіяльність), і бажає цього.
Мотив і мета не є обов'язковими ознаками злочину. Разом з тим вони можуть бути наступними: помста, особиста неприязнь, хибне розуміння інтересів служби, усунення конкурента муніципальної господарюючою організацією, поповнення місцевого бюджету тощо
Суб'єкт злочину спеціальний - посадова особа, яка використовує своє службове становище (див. примітку до ст. 285 КК РФ і коментар до нього), досягла шістнадцяти років. Це можуть бути працівники податкових, ліцензійних, правоохоронних та інших контролюючих органів, інші державні чи муніципальні чиновники.
Кваліфікуючими ознаками аналізованого складу злочину є вчинення злочину в порушення вступило в законну силу судового акта, а також заподіяння великого збитку.
Набрали законної сили судовим актом є рішення суду про визнання незаконних дій (бездіяльності) посадової особи, що порушують або обмежують права і законні інтереси індивідуального підприємця або юридичної особи. Цей судовий акт може бути винесений арбітражним судом або судом загальної юрисдикції.
Згідно з приміткою до ст. 169 КК РФ під великим розміром, великим збитком, доходом або заборгованістю у великому розмірі в главі 22 КК РФ (за винятком ст. Ст. 174, 174.1, 178, 185, 185.1, 193, 194, 198, 199 і 199.1) визнаються вартість , збиток, дохід або заборгованість в сумі, що перевищує двісті п'ятдесят тисяч рублів, особливо великим - один мільйон рублів.
  З якісної сторони великий збиток утворюють як реальні майнові втрати, так і упущена вигода, тобто доходи, які індивідуальний підприємець або юридична особа отримали б, якби не були порушені їхні права (ч. 2 ст. 15 ГК РФ).
  Особа, яка вчинила дане діяння за наявності ознак хабарництва, підлягає притягненню до кримінальної відповідальності і за ст. 290 КК РФ.
  Стаття 169 КК РФ є спеціальною нормою по відношенню до загальної нормі, передбаченої ст. 285 КК РФ.
  Перешкоджання законній підприємницькій або іншій діяльності в порушення вступило в законну силу судового акта (ч. 2 ст. 169 КК РФ) також є спеціальною нормою і по відношенню до невиконання вироку суду, рішення суду або іншого судового акта (ст. 315 КК РФ).
  Перешкоджання законній підприємницькій діяльності у формі недопущення, обмеження або усунення конкуренції, вчинене службовою особою з використанням свого службового становища і завдало великих збитків, необхідно кваліфікувати за ч. 2 ст. 178 КК РФ. 
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 169. Перешкоджання законній підприємницькій або іншій діяльності Коментар до статті 169 "
  1. Стаття 195. Неправомірні дії при банкрутстві Коментар до статті 195
      стаття передбачає кримінальну відповідальність за вчинення трьох діянь, які відрізняються один від одного об'єктивними і суб'єктивними ознаками. Об'єкт злочину, передбачений ч. 1 ст. 195 КК РФ, - встановлений порядок визнання боржника неспроможним (банкрутом), інтереси кредиторів. Боржник - громадянин, у тому числі індивідуальний підприємець, або юридична особа,
  2. Стаття 285. Зловживання посадовими повноваженнями Коментар до статті 285
      перешкоджання підприємницької чи іншої економічної діяльності, незаконне обмеження конкуренції. Істотне порушення охоронюваних законом інтересів суспільства чи держави може виражатися в підриві авторитету органів влади, підриві нормальної діяльності державного (муніципального) органу, наприклад прокуратури - по швидкому і повному розкриттю злочинів, створенні
  3. § 12. Адміністративні правопорушення, що посягають на встановлений порядок управління
      статтях аналізованої групи КпАП, якщо вони вчинені з корисливої або іншої особистої зацікавленості, можуть кваліфікуватися як злочини за ст. 285 КК (зловживання посадовими повноваженнями). На відміну від всіх інших статей гл. 14 КпАП домінуюче початок диспозицій ст. 193, 193, 1932 укладено в регламентації недержавних та приватноправових інтересів. Стаття 193 КоАП
  4. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
      стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  6. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  7. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  8. 5. Звичай, звичай ділового обороту, звичаю в правовому регулюванні договорів
      стаття Кодексу), а що склалася практика, подібно тому як це мало місце стосовно до звичаєм, грає тільки роль джерела відомостей про самого правилі. Та обставина, що можливість використання звичаю створюється законами, не перетворює його в закон. Місце звичаю в ієрархії правових регуляторів залишається останнім. Він завжди слід за договором. Це означає, що дія будь-якого звичаю як
  9. 3. Воля і волевиявлення в договорі
      законі з'явилися відображають ту чи іншу позицію норми і в чому полягає їх зміст. Якщо спробувати встановити, що важливіше - воля або волевиявлення, то з чисто логічної точки зору можливі строго певні варіанти вирішення. У цьому зв'язку, поставивши питання: "Чого слід надавати визначальне значення - волі або волевиявленню?", Н.В. Рабинович змогла звести погляди всіх, хто висловлювався з
  10. 2. Договірні умови
      статтях Цивільних кодексів 1922, 1964 і 1994 рр.. Ознака, яка об'єднує істотні умови в одну групу, не викликає особливих суперечок. Йдеться про умови, які формують договори в цілому та їх окремі типи (види) зокрема. Виходячи з цього істотними, за загальним визнанням, є умови, необхідні і достатні для того, щоб договір вважався укладеним і тим самим здатним
© 2014-2022  yport.inf.ua