Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальну право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 285.2. Нецільове витрачання коштів державних позабюджетних фондів Коментар до статті 285.2

Склад злочину, передбаченого ст. 285.2 КК РФ, в чому має схожість зі складом ст. 285.1 КК РФ. Відмінність полягає в тому, що в аналізованій статті мова йде про нецільове витрачання небюджетних коштів, а коштів державних позабюджетних фондів, тобто предметом злочину є кошти державних позабюджетних фондів. Цільове ж призначення таких засобів визначається на рівні законодавства РФ і закріплюється в бюджеті відповідного позабюджетного фонду.
Об'єкт злочину - відповідна закону діяльність позабюджетних фондів у сфері бюджетних відносин.
Державний позабюджетний фонд - це фонд грошових коштів, утворений поза федерального бюджету і бюджетів суб'єктів РФ і призначений для реалізації конституційних прав громадян на пенсійне забезпечення, соціальне страхування, соціальне забезпечення у випадку безробіття, охорону здоров'я та медичну допомогу. Кошти державних позабюджетних фондів не входять до складу бюджету-якого рівня, не підлягають вилученню, знаходяться у федеральній власності і управляються органами державної влади РФ.
До державних позабюджетних фондів відносяться:
- Пенсійний фонд РФ. Утворений Постановою Верховної Ради РРФСР від 22 грудня 1990 р. "Про організацію Пенсійного фонду РРФСР" (1) з метою державного управління фінансами пенсійного забезпечення в Російській Федерації. Пенсійний фонд РФ є самостійним фінансово-кредитною установою і здійснює свою діяльність відповідно до законодавства РФ і Положенням про Пенсійний фонд РФ, затвердженим Постановою Верховної Ради РФ від 27 грудня 1991 р. N 2122-1 (2).
---
(1) Відомості СНР і ЗС РРФСР. 1990. N 30. Ст. 415.
(2) Відомості СНР і ЗС РРФСР. 1992. N 5. Ст. 180.
Відповідно до п. 6 зазначеного Положення кошти Пенсійного фонду спрямовуються на: виплату державних пенсій (у тому числі громадянам, які виїжджають за межі РФ); виплату допомоги з догляду за дитиною віком старше півтора років; надання органами соціального захисту населення матеріальної допомоги престарілим і непрацездатним громадянам; фінансове та матеріально-технічне забезпечення поточної діяльності Фонду та його органів; інші заходи, пов'язані з діяльністю Фонду.
Пенсійний фонд РФ має свій бюджет, який щорічно затверджується у формі федерального закону. У бюджеті Пенсійного фонду РФ конкретизуються джерела формування його доходів (страхові внески роботодавців і громадян, які займаються індивідуальною трудовою діяльністю; добровільні внески фізичних і юридичних осіб; кошти бюджетів різних рівнів, які передаються бюджету Пенсійного фонду РФ (наприклад, кошти федерального бюджету - на здійснення грошових виплат ветеранам, інвалідам, громадянам, які зазнали впливу радіації внаслідок радіаційних аварій та ядерних випробувань); грошові стягнення (штрафи) за порушення законодавства РФ про державних позабюджетних фондах; інші надходження), а також структура витрат (наприклад, суми витрат на: обов'язкове пенсійне страхування, доплати до пенсій та грошові виплати правонаступникам померлих застрахованих осіб, ветеранам та інвалідам, виплату допомог і компенсацій, перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників Пенсійного фонду РФ та інші витрати) (1);
--- ---
(1) Детальніше див: Федеральний закон від 21 липня 2007 р . N 182-ФЗ "Про бюджет Пенсійного фонду Російської Федерації на 2008 рік і на плановий період 2009 та 2010 років" / / РГ. 2007. 25 липня.
- Фонд соціального страхування РФ створено з метою управління коштами державного соціального страхування Російської Федерації і є спеціалізованим фінансово-кредитною установою при Уряді РФ. Правовий статус Фонду регламентований законодавством РФ (1), іншими нормативними правовими актами РФ, зокрема Положенням про Фонд соціального страхування Російської Федерації, затвердженим Постановою Уряду РФ від 12 лютого 1994 р. N 101 (2).
---
(1) Див: Федеральний закон від 16 липня 1999 р. N 165-ФЗ "Про основи обов'язкового соціального страхування" / / Відомості Верховної. 1999. N 29. Ст. 3686; Федеральний закон від 24 липня 1998 р. N 125-ФЗ "Про обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань" / / СЗ РФ. 1998. N 31. Ст. 3803.
(2) РГ. 1994. 22 берез.
Відповідно до п. 8 цього Положення кошти Фонду соціального страхування РФ направляються на строго визначені цілі, серед яких: виплата допомоги з тимчасової непрацездатності, вагітності та пологах, при народженні та усиновленні дитини, по догляду за дитиною до досягнення нею віку півтора років; часткова оплата путівок в дитячі заміські оздоровчі табори, що знаходяться на території РФ, для дітей працюючих громадян; забезпечення поточної діяльності, утримання апарату управління Фонду; участь у фінансуванні програм міжнародного співробітництва з питань соціального страхування та ін
В системі Фонду соціального страхування передбачається наявність бюджетів декількох рівнів: по-перше, це бюджет самого Фонду соціального страхування, який щорічно затверджується у формі федерального закону, по-друге, бюджети регіональних відділень Фонду, керуючих засобами соціального страхування на території суб'єктів, які затверджуються головою Фонду, по-третє, бюджети центральних галузевих відділень Фонду, керуючих коштами соціального страхування в окремих галузях господарства, які також затверджуються головою Фонду. У зазначених бюджетах всі доходи і витрати Фонду та його відділень отримують детальну деталізацію (1);
--- ---
(1) Див, напр.: Федеральний закон від 21 липня 2007 р. N 183-ФЗ "Про бюджет Фонду соціального страхування Російської Федерації на 2008 рік і на плановий період 2009 та 2010 років "/ / РГ. 2007. 25 липня.
- Федеральний фонд обов'язкового медичного страхування реалізує державну політику у сфері обов'язкового медичного страхування громадян, здійснюючи свою діяльність відповідно до Закону РФ від 28 червня 1991 р. N 1499-1 "Про медичне страхування громадян у Російській Федерації "(1) та Статутом Федерального фонду обов'язкового медичного страхування, затвердженим Постановою Уряду РФ від 29 липня 1998 р. N 857 (2). На території суб'єктів РФ функціонують територіальні фонди обов'язкового медичного страхування. Правовою основою їх діяльності є названий Закон, а також Положення про територіальному фонді обов'язкового медичного страхування, затверджене Постановою Верховної Ради РФ від 24 лютого 1993 р. N 4543-1 (3).
---
(1) Відомості СНР і ЗС РРФСР. 1991. N 27. Ст. 920.
(2) СЗ РФ. 1998. N 32. Ст. 3902.
(3) Відомості СНР і ЗС РФ. 1993. N 17.
Федеральний і територіальний фонди обов'язкового медичного страхування є самостійними державними некомерційними фінансово-кредитними установами. Для виконання покладених на них функцій (серед яких організація обов'язкового медичного страхування громадян; здійснення видатків на забезпечення окремих категорій громадян лікарськими засобами; фінансування обов'язкового медичного страхування, проведеного страховими медичними організаціями (страховиками); виділення Федеральним фондом коштів для виконання територіальними фондами територіальних програм обов'язкового медичного страхування; та ін.) (1) у Федеральному і кожному територіальному фондах передбачається наявність власного бюджету, що містить детальну структуру доходів і витрат (2). Бюджет Федерального фонду щорічно затверджується у формі федерального закону, бюджет територіального фонду - у формі закону суб'єкта РФ.
---
(1) Детальніше див: п. 8 Статуту Федерального фонду обов'язкового медичного страхування (затв. Постановою Уряду РФ від 29 липня 1998 р. N 857); п. 3 Положення про територіальному фонді обов'язкового медичного страхування (затв. Постановою Верховної Ради РФ від 24 лютого 1993 N 4543-1).
(2) Див, напр.: Федеральний закон від 21 липня 2007 р. N 184-ФЗ "Про бюджет Федерального фонду обов'язкового медичного страхування на 2008 рік і на плановий період 2009 та 2010 років" / / РГ. 2007. 27 липня.
Відповідно до ст. 147 БК РФ витрати бюджетів державних позабюджетних фондів здійснюються виключно на цілі, визначені законодавством РФ, включаючи законодавство про конкретні види обов'язкового соціального страхування (пенсійного, соціального, медичного), відповідно до бюджетів зазначених фондів, затвердженими федеральними законами, законами суб'єктів РФ.
Об'єктивна сторона аналізованого складу злочину виражається в дії - витрачанні у великому розмірі коштів державних позабюджетних фондів на цілі, що не відповідають тим умовам, які визначені спеціальними нормативними правовими актами, що регулюють їх діяльність, а також затвердженим бюджетам цих фондів. Великий розмір нецільового витрачання коштів визначено у примітці до ст. 285.1 КК РФ - це сума, що перевищує один мільйон п'ятсот тисяч рублів.
За своєю конструкцією склад злочину формальний. Злочин закінчено з моменту направлення коштів державного позабюджетного фонду на цілі, не передбачені спеціальним нормативним правовим актом і бюджетом фонду, тобто з моменту списання їх з особового рахунку фонду.
Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. Особа усвідомлює, що витрачає кошти державного позабюджетного фонду не за їх цільовим призначенням, і бажає вчинити ці дії.
Суб'єкт злочину спеціальний - посадова особа, правомочна розпоряджатися коштами державних позабюджетних фондів. Наприклад, відповідно до п. 9 Положення про Фонд соціального страхування РФ розпорядниками коштів Фонду є голова і головний бухгалтер Фонду, а в регіональних та центральних галузевих відділеннях Фонду - керуючий і головний бухгалтер відділення Фонду.
Кваліфікуючі ознаки, передбачені ч. 2 ст. 285.2 КК РФ, аналогічні кваліфікуючою ознаками ч. 2 ст. 285.1 КК РФ.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 285.2. Нецільове витрачання коштів державних позабюджетних фондів Коментар до статті 285.2 "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереженні права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  2. Стаття 285.1. Нецільове витрачання бюджетних коштів Коментар до статті 285.1
    285.1 КК РФ, - відповідна закону діяльність публічного апарату влади і управління у сфері бюджетних відносин. Предметом злочину є бюджетні кошти (бюджетні асигнування) - кошти бюджетів різних рівнів, за винятком коштів державних позабюджетних фондів. Однією з умов нормального функціонування публічного апарату влади і управління є
  3. § 1. Економічна основа місцевого самоврядування
    нецільове використання, пряме розкрадання грошових коштів і прискорені процеси руйнування. Як результат, житловий фонд в Росії, незважаючи на спекулятивні ціни на нерухомість у найбільших містах, особливо в Москві, за світовими стандартами є одним з найбільш не пристосованих серед розвинених країн і не забезпечує прийнятної якості життя. З початку 90-х річна плата за комунальні
  4. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  5. 1. Поняття про страхування та договорі страхування
    витрачання коштів з нього здійснюються на основі щорічно затверджується у вигляді закону його бюджету. Продукція, до фонду страхові внески носять фіскальний характер. При цьому внески, про які йде мова, складають лише частину джерел фонду поряд насамперед з надходженнями до федерального бюджету. Зазначені особливості обов'язкового соціального страхування визначили необхідність
  6. 2. Суб'єкти та об'єкти договору позики
    витрачання коштів екологічних фондів на цілі, не пов'язані з природоохоронною діяльністю. Як видно з матеріалів справи, договори, укладені між фондом і суспільством, опосередковують комерційні відносини і не пов'язані з природоохоронною діяльністю. Тому вони в силу ст. 168 ЦК є нікчемними. Прокурор має право звернутися до арбітражного суду з позовом на захист державних та
  7. § 2. Розрахунки і кредитування
      нецільове використання позикових коштів дає кредитору-позикодавцеві право, якщо інше не передбачено договором, розірвати договір в односторонньому порядку, вимагати від позичальника повернення позики та сплати належних відсотків, - п. 1 і 2 ст. 814 ГК. Ці правила є спільними як для договору позики, так і для кредитного договору. Якщо за кредитним договором на момент його розірвання за
  8. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади та місцевого самоврядування
      стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  9. § 6. Договір банківського рахунку
      витрачання коштів на рахунку розрізняють універсальні і цільові рахунки. До універсальних можна віднести розрахунковий та поточний рахунки, кошти на яких можуть зараховуватися і списуватися незалежно від мети та напрямки розпорядження ними. Грошові кошти на цільових рахунках можуть витрачатися лише на цілі, прямо зазначені в законі і договорі (наприклад, інвестиційні та конверсійні рахунки враховують
  10. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
© 2014-2022  yport.inf.ua