Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 285.1. Нецільове витрачання бюджетних коштів Коментар до статті 285.1

Об'єкт злочину, передбаченого ст. 285.1 КК РФ, - відповідна закону діяльність публічного апарату влади і управління у сфері бюджетних відносин.
Предметом злочину є бюджетні кошти (бюджетні асигнування) - кошти бюджетів різних рівнів, за винятком коштів державних позабюджетних фондів.
Однією з умов нормального функціонування публічного апарату влади і управління є фінансування його діяльності державою шляхом надання відповідних бюджетних коштів.
Бюджет - це форма освіти і витрати фонду грошових коштів, призначених для фінансового забезпечення завдань і функцій держави та місцевого самоврядування (ст. 6 Бюджетного кодексу РФ) (1). Бюджетна система України складається з бюджетів трьох рівнів:
---
(1) СЗ РФ. 1998. N 31. Ст. 3823.
- Федеральний бюджет і бюджети державних позабюджетних фондів (розробляються і затверджуються у формі федеральних законів);
- бюджети суб'єктів РФ і бюджети територіальних державних позабюджетних фондів (розробляються і затверджуються у формі законів суб'єктів РФ);
- місцеві бюджети (розробляються і затверджуються у формі правових актів представницьких органів місцевого самоврядування або в порядку, встановленому статутами муніципальних утворень).
Бюджетна система РФ заснована на принципах, перелічених у ст. 28 БК РФ. Одним з них є принцип адресності та цільового характеру бюджетних коштів, відповідно до якого бюджетні асигнування та ліміти бюджетних зобов'язань доводяться до конкретних одержувачів бюджетних коштів із зазначенням мети їх використання (ст. 38 БК РФ).
Об'єктивна сторона аналізованого складу злочину виражається в дії - витрачанні (трати) бюджетних коштів на цілі, що не відповідають умовам отримання цих бюджетних коштів, скоєному у великому розмірі. Зазначені умови при цьому визначаються затвердженими: бюджетом, бюджетним розписом, повідомленням про бюджетні асигнування, кошторисом доходів і витрат або іншим документом, що є підставою для отримання бюджетних коштів.
Бюджет - це документ про освіту та витрачання всього фонду грошових коштів. Бюджетна ж розпис призначена для його практичного виконання і являє собою документ про розподіл доходів і видатків бюджету, що встановлює розподіл бюджетних асигнувань між одержувачами бюджетних коштів.
Бюджетний розпис складається і ведеться головним розпорядником бюджетних коштів в залежності від рівня бюджетної системи: федеральним органом державної влади, органом державної влади суб'єкта РФ або органом місцевого самоврядування (головним розпорядником також може виступати найбільш значуще установа науки, освіти, культури та охорони здоров'я, вказане у відомчій структурі видатків бюджету). Відповідно до бюджетного розпису головний розпорядник розподіляє бюджетні кошти між підвідомчими розпорядниками та (або) одержувачами бюджетних коштів. Розпорядник бюджетних коштів (орган державної влади, орган місцевого самоврядування, бюджетна установа), в свою чергу, розподіляє отримані від головного розпорядника бюджетні кошти між безпосередніми підвідомчими одержувачами бюджетних коштів.
Одержувачем бюджетних коштів є: орган державної влади, орган місцевого самоврядування, а також перебуває у віданні головного розпорядника (або розпорядника) бюджетних коштів бюджетна установа, що мають право на прийняття і (або) виконання бюджетних зобов'язань за рахунок коштів відповідного бюджету. Бюджетною установою при цьому зізнається державне (муніципальне) установа, фінансове забезпечення виконання функцій якого, в тому числі з надання державних (муніципальних) послуг фізичним та юридичним особам відповідно з державним (муніципальним) завданням, здійснюється за рахунок коштів відповідного бюджету на основі бюджетного кошторису .
Показники бюджетного розпису доводяться до всіх нижчих розпорядників та одержувачів бюджетних коштів у формі спеціального документа - повідомлення про бюджетні асигнування (тобто про кількість виділених бюджетних коштів). Маючи таку інформацію, бюджетна установа складає кошторис доходів і витрат, яка потім затверджується вищим розпорядником бюджетних коштів. Кошторис доходів і видатків являє собою фінансовий документ, що містить інформацію про освіту та витрачання грошових коштів. У ній мають бути відображені всі доходи бюджетної установи: одержувані як з бюджету та державних позабюджетних фондів, так і від здійснення підприємницької та іншої приносить дохід діяльності. Бюджетна установа зобов'язана використовувати бюджетні кошти строго відповідно до затвердженого кошторису.
Для настання кримінальної відповідальності необхідною умовою є великий розмір нецільового витрачання бюджетних коштів. Згідно з приміткою до ст. 285.1 КК РФ великим розміром визнається сума бюджетних коштів, що перевищує один мільйон п'ятсот тисяч рублів.
По конструкції об'єктивної сторони складу злочину формальний. Злочин закінчено з моменту направлення бюджетних коштів на цілі, не передбачені відповідним документом, тобто з моменту списання їх з особового рахунку бюджетної установи.
Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. Винна особа усвідомлює, що витрачає виділені бюджетні кошти на цілі, що не відповідають умовам їх отримання, і бажає вчинення цих дій. Мотиви дій не мають значення для кваліфікації діяння. Це можуть бути особиста зацікавленість, помилково зрозумілі інтереси служби та ін Однак, якщо нецільове витрачання коштів здійснюється з метою запобігання настання більш істотної шкоди, дії винного слід розглядати з урахуванням правил ст. 39 КК РФ (крайня необхідність), наприклад напередодні швидкої зими особа спрямовує кошти для забезпечення опалювального сезону замість будівництва ділянки дороги.
Суб'єкт злочину спеціальний - посадова особа одержувача бюджетних коштів, що володіє правом підпису відповідних видаткових документів.
Частина 2 ст. 285.1 КК РФ передбачає більш сувору відповідальність за нецільове витрачання бюджетних коштів, вчинене групою осіб за попередньою змовою (ч. 2 ст. 35 КК РФ) або в особливо великому розмірі (згідно з приміткою до ст. 285.1 КК РФ - в сумі, що перевищує сім мільйонів п'ятсот тисяч рублів).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 285.1. Нецільове витрачання бюджетних коштів Коментар до статті 285.1 "
  1. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  3. Стаття 176. Незаконне отримання кредиту Коментар до статті 176
    стаття передбачає кримінальну відповідальність за вчинення двох діянь, які відрізняються один від одного об'єктивними і суб'єктивними ознаками. Об'єкт злочину, передбаченого ч. 1 ст. 176 КК РФ, - встановлений порядок надання кредиту індивідуальному підприємцю чи організації. Про поняття банку та небанківської кредитної організації див. коментар до ст. 172 КК РФ.
  4. Стаття 285.2. Нецільове витрачання коштів державних позабюджетних фондів Коментар до статті 285.2
    285.2 КК РФ, в чому має схожість зі складом ст. 285.1 КК РФ. Відмінність полягає в тому, що в аналізованій статті мова йде про нецільове витрачання небюджетних коштів, а коштів державних позабюджетних фондів, тобто предметом злочину є кошти державних позабюджетних фондів. Цільове ж призначення таких засобів визначається на рівні законодавства РФ і
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ЦК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  6. 12. Обов'язкове страхування
    стаття починається з проголошення загального для всього договірного права, як, втім, і цивільного права в цілому, принципу: "громадяни та юридичні особи вільні в укладенні договору". Саме в даній статті Кодекс у зв'язку з цим же принципом і як виключення з нього допускає можливість спонукання до укладення договору. Зазначена стаття чітко розмежовує два види спонукання в
  7. Коментар до статті 15.14
    285 БК. Заходи примусу, які застосовуються органами федерального казначейства до порушників бюджетного законодавства відповідно до БК, узагальнені Інструкцією, затвердженою Наказом Мінфіну Росії від 26 квітня 2001 р. N 35н (див. п. 3 цього коментаря). Згідно п. 3 зазначеної Інструкції порушення бюджетного законодавства при використанні коштів федерального бюджету тягне застосування
  8. § 5. Форми державного контролю за місцевим самоврядуванням
    нецільове витрачання бюджетних коштів або порушення Конституції Російської Федерації, федерального закону, інших нормативних правових актів, то окремі повноваження органів місцевого самоврядування можуть тимчасово виконуватися органами державної влади. Більше того, органами державної влади в будь-якому муніципальній освіті може бути створена так звана тимчасова фінансова
  9. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    нецільового використання субвенцій, виділених на виконання делегованих державних повноважень, а також у разі встановленого судом факту порушення законодавства Російської Федерації. Під простроченою заборгованістю при цьому розуміються: не виконані у встановлені відповідними договорами або умовами випуску боргових зобов'язань терміни зобов'язання муніципального освіти
  10. § 1. Економічна основа місцевого самоврядування
    нецільове використання, пряме розкрадання грошових коштів і прискорені процеси руйнування. Як результат, житловий фонд в Росії, незважаючи на спекулятивні ціни на нерухомість у найбільших містах, особливо в Москві, за світовими стандартами є одним з найбільш не пристосованих серед розвинених країн і не забезпечує прийнятної якості життя. З початку 90-х річна плата за комунальні
© 2014-2022  yport.inf.ua