Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 201. Зловживання повноваженнями Коментар до статті 201

Глава 23 КК РФ об'єднує в собі норми, що встановлюють відповідальність за порушення нормальної діяльності комерційних та інших організацій. Норми цієї глави покликані захистити інтереси організацій, акціонерів, власників, службовців організацій, інших осіб від незаконних дій спеціального кола суб'єктів, що використовують надані їм повноваження всупереч інтересам служби в комерційних та інших організаціях і завдають шкоди правам і законним інтересам громадян або організацій або охоронюваним законом інтересам суспільства або держави.
До числа цих злочинів належить і злочин, передбачений ст. 201 КК РФ, - зловживання посадовими повноваженнями.
Основним об'єктом цього злочину є нормальна діяльність комерційних чи інших організацій, їх управлінського апарату. Додатковим об'єктом служать права і законні інтереси громадян, інтереси суспільства або держави.
Комерційної організацією відповідно до ст. 50 ГК РФ є організації, що переслідують витяг прибутку як основну мету своєї діяльності. Вони можуть створюватися у формі господарських товариств і товариств, виробничих кооперативів, державних і муніципальних унітарних підприємств. Таким чином, дію ст. 201 КК РФ поширюється і на підприємства, де власником є держава або муніципальне утворення. Так, відповідно до ст. 113 ГК РФ державні та муніципальні унітарні підприємства є комерційними організаціями, що означає кваліфікацію зловживань повноваженнями осіб, які виконують на цих підприємствах управлінські функції, по розглянутій статті КК РФ. Державні і муніципальні унітарні підприємства представляють собою особливу форму комерційної організації. Ця форма відповідно до закону має бути прямо зафіксована в статутних документах. Саме вони (документи, що фіксують організаційно-правову форму), а не слова, що вживаються в назві організації, є визначальними при вирішенні питання про форму організації, підприємства.
Наприклад, Пенсійний фонд Російської Федерації іменується "фонд", проте за своєю організаційно-правовою формою є установою. Тому особи Пенсійного фонду Російської Федерації, що володіють ознаками, зазначеними в примітці 1 до ст. 285 КК РФ, є посадовими особами (1).
---
(1) Див: Постанова Президії Верховного Суду РФ від 26 червня 2002 р. / / Бюлетень Верховного Суду РФ. 2002. N 11.
Інші організації, про які йдеться в диспозиції ч. 1 ст. 201 КК РФ, - це некомерційні організації, тобто організації, які мають одержання прибутку як основної мети і не розподіляють отриманий прибуток між учасниками.
Юридичні особи, які є некомерційними організаціями, можуть створюватися у формі споживчих кооперативів, громадських або релігійних організацій (об'єднань), установ, благодійних та інших фондів, а також в інших формах, передбачених законом. Чинний ЦК РФ не включає в себе повного переліку форм некомерційних організацій (1).
---
(1) Про форми некомерційних організацій см.: Федеральний закон від 12 січня 1996 р. N 7-ФЗ "Про некомерційні організації" / / Відомості Верховної. 1996. N 3. Ст. 145; Федеральний закон від 11 серпня 1995 р. N 135-ФЗ "Про благодійну діяльність та благодійні організації" / / Відомості Верховної. 1995. N 33. Ст. 3340.
Некомерційні організації можуть здійснювати підприємницьку діяльність лише остільки, оскільки це служить досягненню цілей, заради яких вони створені, і цих цілей.
Зловживання повноваженнями вчиняється всупереч законним інтересам організації. Законність інтересів насамперед визначається виходячи з положень чинного законодавства, інших нормативних правових документів, установчих документів, що не суперечать законам і установчим документам, локальних документів організації, звичаїв ділового обороту. Тому законними слід визнати інтереси, що випливають або що не суперечать зазначеним документам, в тому числі щодо дотримання порядку діяльності організації, дотримання порядку укладання угод, забезпеченні фінансово-звітної дисципліни і т.д.
Очевидно, що визначення інтересів тієї чи іншої організації слід здійснювати, співвідносячи і з цілями конкретної організації. Так, основною метою комерційної організації є отримання прибутку, цілі ж некомерційних організацій можуть бути самими різними.
Некомерційні організації можуть створюватися для досягнення соціальних, благодійних, культурних, освітніх, наукових та управлінських цілей, з метою охорони здоров'я громадян, розвитку фізичної культури і спорту, задоволення духовних та інших нематеріальних потреб громадян, захисту прав , законних інтересів громадян і організацій, вирішення спорів і конфліктів, надання юридичної допомоги, а також в інших цілях, спрямованих на досягнення суспільних благ. Конкретні цілі некомерційної організації визначаються в її Статуті чи іншому внутрішньому нормативному акті.
Враховуючи мету створення організації, можна сказати, що основною її інтерес полягає у досягненні цієї мети. Але інтерес організації полягає і в нормальному її функціонуванні (внутрішньому і зовнішньому), зміцненні і розвитку, придбанні авторитету в різних сегментах суспільства. Водночас інтерес будь-якої організації складається і у встановленні оптимального поєднання досягнення власних інтересів та інтересів суспільства і держави. Підводячи підсумок, можна сказати, що інтерес організації слід розглядати як досягнення мети створення на основі забезпечення її нормальної діяльності і в оптимальному поєднанні з інтересами суспільства і держави.
Говорячи про оптимальний поєднанні інтересів, ми маємо на увазі, що, хоча інтереси будь-якої організації не можуть бути протиставлені інтересам суспільства і держави, вони можуть бути не тотожні їм. Але сказане в більшій мірі відноситься до комерційних організацій, оскільки, якщо говорити про некомерційні організації, то їх цілі відповідно до закону завжди пов'язані з досягненням суспільних благ (1).
---
(1) Див: ч. 2 ст. 2 Федерального закону від 12 січня 1996 р. N 7-ФЗ "Про некомерційні організації" / / Відомості Верховної. 1996. N 3. Ст. 145.
Інтереси ж комерційних організацій не завжди збігаються з інтересами суспільства і держави. Наприклад, інтереси отримання більшого прибутку (наприклад, нафтових компаній) можуть коригуватися експортними митами, інтереси отримання більшого прибутку за рахунок разового підвищення цін на продукти харчування можуть коригуватися домовленістю з Урядом РФ про відкладення часу підвищення цін і т.д. Таким і іншими способами може досягатися певний баланс інтересів між комерційними організаціями та суспільством і державою.
У цьому зв'язку діяння, що посягають на інші інтереси, наприклад державні, громадські, не можуть кваліфікуватися за статтями про злочини проти інтересів служби в комерційних та інших організаціях.
Розглядаючи питання про інтереси комерційних та інших організацій, слід звернути увагу на те, що в законі йдеться про законні інтереси. Тому діяння, вчинене хоча і всупереч інтересам, наприклад, комерційної організації, але інтересам незаконним, не може кваліфікуватися за ст. 201 КК РФ.
Крім того, положення закону про використання особою своїх повноважень всупереч законним інтересам комерційної або іншої організації не слід розуміти лише як дія (бездіяльність), пов'язане з порушенням закону або інших нормативних правових актів. Злочин може бути скоєно як шляхом порушення закону, так і при дотриманні всіх нормативних правових приписів. Для виконання об'єктивної сторони складу зловживання повноваженнями не потрібно, щоб суб'єктом були порушені будь-які правові норми.
Інше тлумачення розглянутих положень закону суттєво і необгрунтовано звузило б коло діянь, що підпадають під дію ст. 201 КК РФ. Наприклад, висновок завідомо невигідною для організації цивільно-правової угоди при дотриманні всіх правил і повноважень особи, що виконує управлінські функції, з метою отримання вигод для себе не утворювало б аналізованого складу злочину.
Об'єктивна сторона зловживання повноваженнями включає в себе дію або бездіяльність, суспільно небезпечні наслідки у вигляді істотної шкоди правам чи законним інтересам громадян або організацій або охоронюваним законом інтересам суспільства або держави, а також причинний зв'язок між дією (бездіяльністю) і суспільно небезпечними наслідками.
Зловживання повноваженнями можуть бути визнані такі дії особи, що виконує управлінські функції, які випливали з його службових повноважень і були пов'язані із здійсненням прав і обов'язків, якими ця особа наділена в силу займаної посади.
Використання повноважень може виражатися як в дії, так і в бездіяльності - прийняття (неприйняття) рішення і відповідної його реалізації в рамках правових, а також фактичних можливостей.
Використання повноважень у формі дії полягає у виконанні, здійсненні особою, яка виконує управлінські функції, в межах своєї компетенції дій, запропонованих законами, статутними документами організації, інструкціями, функціональними обов'язками, наказами, розпорядженнями та іншими документами. Такими діями можуть бути, наприклад, видання наказів, підписання договорів, розпорядження матеріальними цінностями і т.д. Найчастіше зловживання повноваженнями у формі дії полягає в укладанні збиткових угод, нераціональному розпорядженні майном, неправомірним витрачанням коштів організації, отриманні кредитів на невигідних умовах тощо
Використання повноважень у формі бездіяльності полягає в невиконанні необхідних дій в інтересах організації. Використання службових повноважень у формі бездіяльності може полягати у відмові від пред'явлення позовів про відшкодування шкоди, неприйнятті заходів до порушників дисципліни, в неукладення або непролонгаціі необхідних договорів і т.д.
Правові можливості особи, що виконує управлінські функції, визначаються вищезгаданими нормативними правовими актами, що визначають напрямок діяльності керівника і ті права та обов'язки, якими він наділяється для їх реалізації.
Фактичні можливості визначаються наявністю трудових, матеріальних, технічних ресурсів, необхідних для реалізації прийнятого рішення та контролю за його здійсненням.
Оскільки об'єктивна сторона складу злочину, передбаченого ст. 201 КК РФ, передбачає використання повноважень як обов'язкового конструктивного ознаки, в кожному конкретному випадку необхідно встановлювати коло і характер службових прав і обов'язків особи, що виконує управлінські функції, нормативні акти, їх регламентують, конкретні повноваження, які були використані при зловживанні.
Зловживання повноваженнями може бути здійснене як законними діями (бездіяльністю), так що виходять за межі закону своїх повноважень. У цьому випадку при наявності відповідних ознак можна говорити про наявність перевищення повноважень. Однак, оскільки кримінальним законом не передбачений склад перевищення повноважень стосовно до злочинів проти інтересів служби в комерційних та інших організаціях, перевищення повноважень охоплюється складом зловживаннями повноваженнями (ст. 201 КК РФ). Це положення видається важливим, оскільки на практиці в ряді випадків заперечується наявність складу зловживання повноваженнями на тій підставі, що суб'єкт вийшов за їх межі. Однак вихід за межі повноважень можливий тільки при їх використанні, тому викладена вище позиція видається дискусійною.
Крім того, слід звернути увагу на те, що повноваження керуючого формалізовані і мають певне цільове призначення. Але, оскільки сутність злочину полягає у зловживанні при використанні повноважень, вони використовуються не за цільовим призначенням, нерідко їх формальні межі порушуються.
Як зазначалося вище, зловживання повноваженнями має скоєний всупереч законним інтересам організації, де суб'єкт здійснює управлінські функції. Однак у випадках, коли дії керуючого, пов'язані з порушенням своїх службових повноважень, були вчинені з метою попередження шкідливих наслідків, більш значних, ніж фактично заподіяну шкоду, коли цього не можна було зробити іншими засобами, такі дії відповідно до законодавства про крайню необхідність не можуть бути визнані злочинними. Не утворюють складу злочину і дії, вчинені в суспільно корисних цілях, навіть якщо вони розходяться з інтересами організації. Наприклад, встановлення знижок на покупку товарів для пенсіонерів спричиняє недоотримання вигоди, але не утворює складу злочину. Аналогічним чином вирішуються різні питання про благодійні діях і т.п. При цьому слід звернути увагу на те, щоб такого роду дії не були фікцією і маскуванням приватного інтересу (наприклад, ухилення від сплати податків).
Склад зловживання повноваженнями відноситься до числа матеріальних складів і буде закінченим з моменту заподіяння істотної шкоди правам чи законним інтересам громадян або організацій або охоронюваним законом інтересам суспільства або держави.
  Шкода може виражатися в заподіянні не тільки матеріального (хоча це буває найчастіше), але й іншої шкоди: у порушенні конституційних прав і свобод громадян, підриві ділової репутації організації, створенні перешкод і збоїв у її роботі, приховуванні великих розкрадань, інших тяжких злочинів і т.п.
  Суттєвість шкоди - категорія оцінна. У кожному конкретному випадку має бути прийняте рішення про наявність суттєвості шкоди і про те, в чому вона виражається, а також вирішено питання про наявність причинного зв'язку між шкодою і досконалим діянням.
  При вирішенні питання про те, чи є заподіяна шкода істотною, необхідно враховувати ступінь негативного впливу протиправного діяння на нормальну роботу організації, її майновий стан, характер і розмір понесеного матеріального збитку, число потерпілих громадян, тяжкість завданої їм моральної, фізичної або майнової шкоди і т . п. (1).
  ---
  (1) Див: Постанова Пленуму Верховного Суду СРСР від 30 березня 1990, N 4 "Про судову практику у справах про зловживання владою або службовим становищем, перевищенні влади або службових повноважень, недбалості та посадовому підробленні".
  Як вже зазначалося, найбільш типовим наслідком зловживання повноваженнями є заподіяння майнової шкоди організації, в якій винний виконує управлінські повноваження. Даний превалюючий характер шкоди обумовлений тим, що охороняються кримінальним законом відносини у сфері управління організаціями є насамперед цивільно-правовими майновими відносинами. Особа, яка виконує управлінські функції в комерційній або іншій організації, у випадках вчинення розглядуваного злочину найчастіше виконує їх недобросовісно, без розумного підходу, навмисне заплутуючи або ускладнюючи господарську ситуацію, тим самим створюючи передумови для майнових та інших втрат, придушення організації конкурентами. При цьому справжні наміри винного при управлінні організацією, його особисті та інші інтереси ховаються, що покликана створити враження про нього як про сумлінного, виконавчому і відданого організації працівника.
  Вирішуючи питання про майновий збиток, що становить істотну шкоду, слід звернути увагу на те, що відповідно до закону шкода може бути заподіяна тієї організації, де працює винний, а також іншим суб'єктам, наприклад іншим організаціям. У цьому зв'язку виникає питання про наявність складу зловживання повноваженнями, якщо шкода була заподіяна іншої організації, але не всупереч законним інтересам, як цього вимагає закон, організації, де виконуються управлінські функції. Думається, що склад злочину, передбаченого ст. 201 КК РФ, в такому випадку відсутня, оскільки саме по собі заподіяння істотної шкоди іншому суб'єкту даного складу злочину не утворює.
  Слід також звернути увагу на правильність обчислення заподіяної шкоди. Так, п.в.п. був засуджений за використання особою, яка виконує управлінські функції в комерційній організації, своїх повноважень всупереч законним інтересам цієї організації і з метою отримання вигод і переваг для себе чи інших осіб, нанесення шкоди іншим особам, що спричинили тяжкі наслідки, за навмисне банкрутство, тобто умисне створення і збільшення неплатоспроможності, зроблене керівником комерційної організації в особистих інтересах або інтересах інших осіб, що завдало великий збитки чи інші тяжкі наслідки. Угоди проведені п.в.п. в короткий проміжок часу в інтересах фактично одних і тих же осіб і саме в їхніх інтересах за цінами свідомо для п.в.п. нижче ринкових всупереч статутним завданням та інтересам ВАТ "Втормет", що в кінцевому рахунку призвело до банкрутства підприємства та заподіянню шкоди акціонерам. Сума ж збитків визначалася без урахування ринкової вартості майна. Тому в цій частині відбулися судові рішення були змінені, так як збиток повинен обчислюватися виходячи з різниці між ринковою вартістю майна і сумою, за якою його продавав винний (1).
  ---
  (1) Наглядове Визначення Судової колегії у кримінальних справах Верховного Суду РФ від 12 жовтня 2005 р. N 50-Д05-22.
  Кваліфікуючою ознакою злочину, передбаченого ч. 2 ст. 201 КК РФ, є тяжкі наслідки, викликані зловживанням повноваженнями.
  Як і поняття істотної шкоди, поняття тяжких наслідків відноситься до категорії оціночних понять і підлягає встановленню у кожному конкретному випадку.
  Зокрема, до тяжких наслідків можна віднести таку шкоду, як великі аварії, тривала зупинка транспорту або виробничого процесу, дезорганізація роботи організацій, установ, підприємств, нанесення матеріального збитку в особливо великих розмірах, заподіяння смерті або тяжких тілесних ушкоджень хоча б одній людині і т . п. Вирішуючи питання про наявність тяжкої шкоди, слід врахувати, що він, так само як і істотну шкоду, може бути заподіяна не тільки організації, де працює винний, але також громадянам, іншим організаціям, суспільству, державі.
  Зловживання повноваженнями необхідно відмежовувати від ряду суміжних складів.
  Приміром, на практиці мають місце випадки, коли одна зі сторін угоди виплачує іншій стороні частина належної суми готівкою, не проводячи їх за відповідними документами. Таким чином створюється так звана чорна каса, гроші з якої йдуть на різні цілі: виплата заробітної плати, підкуп чиновників, оплата послуг злочинних груп, розрахунки з іншими партнерами і т.д. У цьому зв'язку виникає питання про кваліфікацію подібних дій, оскільки фактично зазначені грошові та інші подібні засоби використовуються в інтересах організації, але, природно, незаконних інтересах. Зокрема, шляхом створення неврахованих коштів організації ухиляються від сплати податків.
  У подібного роду ситуаціях діяння найбільш часто кваліфікують як зловживання повноваженнями або комерційний підкуп залежно від ситуації, а за наявності підстав - і як ухилення від сплати податків.
  Крім того, на практиці в ряді випадків виникають труднощі і в розмежуванні зловживання повноваженнями і розкрадання. У подібних випадках слід виходити з того, що кваліфікація діяння як розкрадання можлива лише тоді, коли в діянні містяться всі ознаки, зазначені у примітці 1 до ст. 158 КК РФ. Наприклад, не може діяння кваліфікуватися як розкрадання, якщо відсутня така його ознака, як вилучення майна.
  Так, Ухвалою Судової колегії з кримінальних справ Верховного Суду РФ від 13 травня 1999 р. була скасовано Постанову Президії обласного суду по справі В., яка, працюючи директором муніципального підприємства, незаконно, без належного оформлення угоди здавала в оренду приміщення підприємства, гроші в касу не здавала, а привласнювала їх, за що була засуджена районним судом за ч. 1 ст. 201 КК РФ. Президія обласного суду угледів в діях В. складу присвоєння (ст. 160 КК РФ). У свою чергу, Судова колегія у кримінальних справах Верховного Суду РФ погодилася з позицією районного суду про наявність у діях В. складу зловживання повноваженнями, "оскільки вона привласнювала не гроші, ввірені їй засновниками муніципального комерційного підприємства, а грошові суми, отримані від орендарів .. . і не надходили до каси підприємства, тобто НЕ перебували в його власності "(1).
  ---
  (1) Бюлетень Верховного Суду РФ. 2000. N 2.
  Суб'єктивна сторона зловживання повноваженнями характеризується умисною формою вини, і злочин може бути вчинено як із прямим, так і з непрямим умислом: особа усвідомлює, що використовує повноваження всупереч інтересам організації, в якій виконує управлінські функції, передбачає можливість чи неминучість настання наслідків у вигляді істотної шкоди , бажає або свідомо допускає настання цих наслідків або ставиться до них байдуже.
  Обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони складу зловживання повноваженнями є мета отримання вигод переваг для себе чи інших осіб або завдання шкоди іншим особам.
  Говорячи про мету злочину, необхідно звернути увагу насамперед на те обставина, що зазначені в законі вигоди і переваги не повинні збігатися з законними інтересами організації.
  Під вигодою слід розуміти придбання або одержання можливості придбання додаткових (до наявних) матеріальних благ, позбавлення від витрат (вигода майнового характеру). Вигода може мати і немайнову характер, полягати в підвищенні соціального статусу особи, зміцненні його позицій в організації, придбанні більшого авторитету, посилення впливу і т.д. Наприклад, порушення фінансової дисципліни може спричинити за собою можливість використання грошових коштів організації в особистих цілях, а висновок невигідною для організації операції може мати наслідком отримання пропозиції переходу на вищу посаду в іншу організацію.
  Перевагою є перевага, наявність додаткових можливостей у порівнянні з іншим суб'єктом (суб'єктами) з реалізації бажаних дій. Перевага може бути пов'язано з фінансовим станом організації, її авторитетом, наявністю контактів з владою та іншими обставинами. Так, надання послуги чиновнику з використанням ресурсів організації може створити кращі умови порівняно з умовами інших учасників, перевага в перемозі на конкурсі.
  Мета завдання шкоди іншим особам означає нанесення шкоди громадянам або організаціям у порушення вимог закону та без дотримання встановлених правил конкурентної боротьби. В іншому випадку комерційні організації має права завдавати шкоди іншим учасникам правовідносин. Цей збиток може виражатися, наприклад, в матеріальних втратах організації (зниження рівня продажів, скорочення випуску обсягу продукції тощо), у втраті ділової репутації, що може призвести до зниження кількості укладених угод, зниження рівня кредитування тощо
  Наявність мети заподіяння шкоди іншим особам означає також, що заподіяна шкода є наслідком (наслідком злочину) діяння, вчиненого з виходом за межі прав комерційної або іншої організації, і між зазначеним діянням і наслідками є причинний зв'язок.
  Мотиви злочину можуть бути різноманітними, хоча переважає рівень корисливої мотивації, але вони не впливають на кваліфікацію діяння.
  Глава 23 КК РФ не включає в себе норму про відповідальність за заподіяння шкоди через необережність (недогляд, виробничий ризик, помилка у вирішенні) особою, яка виконує управлінські функції в комерційній або іншій організації. Склад злочину, аналогічний недбалості (ст. 293 КК РФ), що належить до злочинів проти державної влади, інтересів державної служби та служби в органах місцевого самоврядування (глава 30 КК РФ), в главі 23 КК РФ відсутня. Тому заподіяння шкоди у зазначених випадках не утворює складу злочину.
  Суб'єкт зловживання повноваженнями спеціальний - особа, яка виконує управлінські функції в комерційній або іншій організації, осудний і досяг віку шістнадцяти років.
  Згідно з приміткою 1 до ст. 201 КК РФ виконує управлінські функції в комерційній або іншій організації, а також в некомерційній організації, котра є державним органом, органом місцевого самоврядування, державним чи муніципальним закладом, в статтях глави 23, а також у ст. ст. 199.2 і 304 КК РФ визнається особа, яка виконує функції одноосібного виконавчого органу, члена ради директорів або іншого колегіального виконавчого органу, а також особа, постійно, тимчасово або за спеціальним повноваженням виконує організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції в цих організаціях.
  Таким чином, особа, яка виконує управлінські функції, має володіти такими ознаками:
  1) виконувати функції одноосібного виконавчого органу, члена ради директорів або іншого колегіального виконавчого органу. Порядок обрання цих органів, їх компетенція визначаються законодавством Російської Федерації, статутними документами. Так, наприклад, у ст. 69 Федерального закону від 26 грудня 1995 р. N 208-ФЗ "Про акціонерні товариства" встановлено, що керівництво поточною діяльністю товариства здійснюється одноосібним виконавчим органом суспільства (директором, генеральним директором) чи одноосібним виконавчим органом суспільства (директором, генеральним директором) і колегіальним виконавчим органом товариства (правлінням, дирекцією). Виконавчі органи підзвітні раді директорів (спостережній раді) товариства та загальним зборам акціонерів;
  2) вона повинна виконувати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції. Наявність цих функцій є альтернативою функціям, зазначеним у п. 1. Іншими словами, для того, щоб особа могла бути віднесено до категорії виконують управлінські функції, воно повинно мати функції зазначеними в п. 1 або п. 2, або і тими й іншими функціями;
  3) особа повинна виконувати управлінські функції виключно в тих організаціях, які вказані в законі: у комерційних або інших організаціях незалежно від форми власності; в некомерційних організаціях, які не є державними органами, органами місцевого самоврядування, державними або муніципальними установами.
  Організаційно-розпорядчі функції включають в себе, наприклад, керівництво колективом, розстановку та підбір кадрів, організацію праці або служби підлеглих, підтримання дисципліни, застосування заходів заохочення і накладення дисциплінарних стягнень.
  До адміністративно-господарських функцій можуть бути, зокрема, віднесені повноваження з управління та розпорядження майном та грошовими коштами, що знаходяться на балансі та банківських рахунках організацій, а також вчинення інших дій: прийняття рішень про нарахування заробітної плати, премій, здійснення контролю за рухом матеріальних цінностей, визначення порядку їх зберігання і т.п. (1).
  ---
  (1) Див: п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 10 лютого 2000 р. N 6 "Про судову практику у справах про хабарництво та комерційному підкупі" / / Бюлетень Верховного Суду РФ. 2000. N 4.
  Не можуть визнаватися особами, які виконують управлінські функції в комерційній або іншій організації, співробітники, які виконують в цих організаціях виключно професійні або технічні обов'язки, наприклад спеціаліст відділу, секретар, розраховувач бухгалтерії та ін Особи, що займають ці та інші посади, не пов'язані з управлінськими функціями , не несуть відповідальності за ст. 201 КК РФ.
  Положення приміток 2 і 3 до ст. 201 КК РФ по суті являють собою процесуальні норми, що визначають порядок порушення кримінальних справ у справах про злочини проти інтересів служби в комерційних та інших організаціях.
  Так, у примітці 2 йдеться про те, що, якщо діяння, передбачене статтями, включеними в главу 23 КК РФ, заподіяло шкоду інтересам виключно комерційної організації, котра є державним або муніципальним підприємством, кримінальне переслідування здійснюється за заявою цієї організації або з її згоди . Дане положення істотно звужує можливості кримінального переслідування у справах відповідного характеру, оскільки це питання за вказаних обставин практично відданий на розсуд керівництва комерційної організації. При цьому на практиці також часто виникає проблема із заявою чи зі згодою організації на кримінальне переслідування, так як нерідко саме від винного вони й залежать.
  Однак за заявою організації або з її згоди кримінальне переслідування здійснюється тільки тоді, коли шкода заподіяна виключно комерційної організації. Якщо ж діяння, включене в главу 23 КК РФ, заподіяло шкоду інтересам інших організацій, а також інтересам громадян, суспільства або держави, кримінальне переслідування здійснюється на загальних підставах. Про це йдеться у примітці 3 до ст. 201 КК РФ.
  Вирішуючи питання про потерпілого, слід звернути увагу і на ту обставину, що у разі заподіяння шкоди організації, де є частка акцій держави, безумовно, зачіпаються і інтереси держави (1). Аналогічно слід вирішувати подібні питання і при партнерстві не лише держави, а й організацій, установ інших форм власності.
  ---
  (1) Див: Визначення Судової колегії у кримінальних справах Верховного Суду РФ від 27 вересня 2006 р. N 6-ДП06-15 / / Бюлетень Верховного Суду РФ. 2007. N 8. 
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 201. Зловживання повноваженнями Коментар до статті 201 "
  1. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади та місцевого самоврядування
      стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  3. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  4. 3. Воля і волевиявлення в договорі
      зловживання спиртними напоями або наркотичними засобами, знаходження особи в момент здійснення операції у такому стані, при якому воно не здатне розуміти значення своїх дій або керувати ними, та ін У результаті слід прийти до висновку, що, якщо вбачати основу теорії волі в ідеї " чого я хотів ", то теорію волевиявлення можна виразити у формулі" що я зробив ", маючи на увазі,
  5. 3. Договір перевезення вантажів
      стаття має на меті встановити виняток із загального правила про відповідальність перевізника за незбереження вантажу в тому сенсі, що за наявності певних обставин, які викликають припущення власної провини відправника, перевізник не зобов'язаний доводити, що незбереження вантажу мала місце дійсно в силу зазначених обставин. Таке виключення із загального правила, на думку
  6. Стаття 17. Сукупність злочинів Коментар до статті 17
      статтями або частинами статті КК РФ, ні за жоден з яких особа не була засуджена, за винятком випадків, коли вчинення двох або більше злочинів передбачено статтями Особливої частини КК РФ як обставини, що тягне більш суворе покарання (ч. 1), а також одне дія (бездіяльність), що містить ознаки злочинів, передбачених двома або більше статтями КК РФ (ч. 2). При
  7. Стаття 63. Обставини, які обтяжують покарання Коментар до статті 63
      статтях Особливої частини КК РФ є ознакою складу злочину, особливо кваліфікованого складу злочину, і в силу цього вони не можуть бути обставинами, що обтяжують покарання. Наприклад, для наявності складу злочину, передбаченого ст. 224 КК РФ "Недбале зберігання вогнепальної зброї", настання тяжких наслідків є составообразующім ознакою. Для складу ж
  8. Стаття 127.1. Торгівля людьми Коментар до статті 127.1
      статтями КК РФ. З суб'єктивної сторони вербування, перевезення, приховування, передача і отримання характеризуються виною у формі умислу. Здійснюючи дії, спрямовані на торгівлю людьми, суб'єкт завжди усвідомлює їх суспільну небезпеку. Обов'язковою суб'єктивною ознакою цих дій є мета - подальша експлуатація людини. Поняття експлуатації розкривається у примітці 2 до ст.
  9. Стаття 136. Порушення рівності прав і свобод людини і громадянина Коментар до статті 136
      повноваженнями або управлінськими функціями. Поняття використання службового становища більш широке, але в даному випадку порушення рівності прав і свобод найбільш ймовірно з боку або посадових осіб, або осіб, що володіють управлінськими функціями. Але в кожному разі суб'єкт кваліфікованого складу злочину є спеціальним, і для цього складу необхідна наявність зв'язку між
  10. Стаття 154. Незаконне усиновлення (удочеріння) Коментар до статті 154
      зловживанням посадовими повноваженнями, що також вимагає додаткової
© 2014-2022  yport.inf.ua