загрузка...

трусы женские х/б
« Попередня Наступна »

Стаття 331. Поняття злочинів проти військової служби Коментар до статті 331

У ст. 331 КК РФ наведено поняття злочинів проти військової служби. У КК РФ це єдине визначення поняття злочинів, виділених із сукупності інших злочинів по об'єкту посягання. Відповідно до зазначеної норми злочинами проти військової служби визнаються передбачені главою 33 КК РФ злочини проти встановленого порядку проходження військової служби, вчинені військовослужбовцями, що проходять військову службу за призовом або за контрактом, а також громадянами, які у запасі, під час проходження ними навчальних зборів.
Проходження військової служби здійснюється в Збройних Силах Російської Федерації, інших військах і військових формуваннях Російської Федерації.
Кримінальна відповідальність за злочини проти військової служби, вчинені у воєнний час або в бойовій обстановці, визначається законодавством Російської Федерації воєнного часу.
Кримінальна відповідальність військовослужбовців за вчинення злочинів, що не входять в главу 33 КК РФ, настає на загальних підставах за відповідними статтями КК РФ.
Видовим об'єктом злочинів проти військової служби є порядок проходження військової служби. Цей порядок регламентується Конституцією РФ, Федеральним законом від 31 травня 1996 р. N 61-ФЗ "Про оборону" (1), Федеральним законом від 23 березня 1998 р. N 53-ФЗ "Про військовий обов'язок і військову службу" (2), Федеральним законом від 27 травня 1998 р. N 76-ФЗ "Про статус військовослужбовців" (3) і іншим центральним.
--------------------------------
(1) СЗ РФ. 1996. N 23. Ст. 2750.
(2) СЗ РФ. 1998. N 13. Ст. 1475.
(3) СЗ РФ. 1998. N 22. Ст. 2331.
Військова служба - особливий вид федеральної державної служби, що виконується громадянами, які не мають громадянства (підданства) іноземної держави, у Збройних Силах Російської Федерації, а також у внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації, у військах цивільної оборони, інженерно-технічних і дорожньо-будівельних військових формуваннях при органах виконавчої влади, Службі зовнішньої розвідки Російської Федерації, органах Федеральної служби безпеки, федеральному органі спеціального зв'язку та інформації, федеральних органах державної охорони, федеральному органі забезпечення мобілізаційної підготовки органів державної влади Російської Федерації , військових підрозділах федеральної протипожежної служби і створюваних на воєнний час спеціальних формуваннях, а громадянами, які мають громадянство (підданство) іноземної держави, та іноземними громадянами - у Збройних Силах Російської Федерації, інших військах і військових формуваннях.
Особи, які проходять службу в інших державних воєнізованих органах і формуваннях на підставі інших законів і нормативних правових актів, які мають спеціальні звання, подібні чи аналогічні з військовими званнями, не є військовослужбовцями і їх статусом не володіють <1 >.
--------------------------------
(1) Див: п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 14 лютого 2000 р. N 9 "Про деякі питання застосування судами законодавства про військовий обов'язок, військову службу і статус військовослужбовців" / / Бюлетень Верховного Суду РФ. 2000. N 4.
Проходження військової служби здійснюється:
- громадянами - за призовом і в добровільному порядку (за контрактом);
- іноземними громадянами - за контрактом на військових посадах, що підлягають заміщенню солдатами, матросами, сержантами і старшинами в Збройних Силах Російської Федерації, інших військах і військових формуваннях.
Громадяни (іноземні громадяни), які проходять військову службу, є військовослужбовцями і мають статус, встановлений федеральним законом.
Збройні Сили Російської Федерації представляють собою державну військову організацію, складову основу оборони Російської Федерації. Вони призначені для відбиття агресії, спрямованої проти Російської Федерації, для збройного захисту цілісності та недоторканності території Російської Федерації, а також для виконання завдань відповідно до федеральними конституційними законами, федеральними законами і міжнародними договорами Російської Федерації.
Об'єктивна сторона злочинів проти військової служби в основному виражається в дії. Так, наприклад, опір начальникові або примушення його до порушення обов'язків військової служби (ст. 333 КК РФ), насильницькі дії щодо начальника (ст. 334 КК РФ) можуть бути вчинені лише шляхом дії. Окремі злочини, наприклад невиконання наказу (ст. 332 КК РФ), вчиняються шляхом бездіяльності. Багато склади військових злочинів сконструйовані як матеріальні, тобто передбачають в якості обов'язкової ознаки об'єктивної сторони настання суспільно небезпечних наслідків. Зокрема, до матеріальних складів відносяться склад невиконання наказу (ст. 332 КК РФ), де в якості обов'язкової ознаки вказано істотної шкоди. До матеріальних складам відноситься і порушення статутних правил вартової служби (ст. 342 КК РФ), де в якості наслідки вказано на заподіяння шкоди охоронюваним об'єктам. Водночас значне число складів злочинів є формальним. Наявність складу злочину в цих випадках законодавець не пов'язує з фактом настання суспільно небезпечних наслідків. Формальним складом, наприклад, є склад дезертирства (ст. 338 КК РФ), склад ухилення від виконання обов'язків військової служби (ст. 339 КК РФ). Окремі склади сконструйовані як склади небезпеки. Наявність таких складів злочинів законодавець співвідносить з умовами небезпеки: якщо діяння могло спричинити заподіяння шкоди (ч. 1 ст. 341 КК РФ).
Суб'єктивна сторона більшості злочинів проти військової служби характеризується умисною формою вини. Але деякі злочини можуть бути вчинені і з необережності (наприклад, порушення правил несення бойового чергування - ст. 340 КК РФ). Деякі злочини з позиції суб'єктивної сторони можуть характеризуватися і двома формами вини. Таким, наприклад, є порушення правил поводження зі зброєю, де ставлення до наслідків проявляється у формі необережності (ч. 1 ст. 349 КК РФ).
Суб'єкт злочинів проти військової служби спеціальний. Їм можуть бути:
1) військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом або за контрактом;
2) громадяни, які перебувають у запасі, під час проходження ними військових зборів;
3) військові будівельники військово-будівельних загонів (частин) Міністерства оборони РФ, інших міністерств і відомств РФ.
До військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом, відносяться призвані на військову службу громадяни чоловічої статі у віці від вісімнадцяти до двадцяти семи років, котрі перебувають чи зобов'язані перебувати на військовому обліку та не перебувають в запасі.
Військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, є особи, які уклали контракт про проходження військової служби.
Контракт про проходження військової служби вправі укладати: військовослужбовці, у яких закінчується попередній контракт про проходження військової служби; військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом, прослужили не менше шести місяців; громадяни, які перебувають у запасі; громадяни чоловічої статі, які не перебувають в запасі, які закінчили державні, муніципальні або мають державну акредитацію за відповідними напрямами підготовки (спеціальностями) недержавні освітні установи вищої професійної освіти; громадяни жіночої статі, не перебувають в запасі; інші громадяни відповідно до положень, встановлених законом і нормативними правовими актами Президента Російської Федерації.
Контракт про проходження військової служби також має право укладати іноземні громадяни, що законно перебувають на території Російської Федерації.
Перший контракт про проходження військової служби вправі укладати громадяни віком від вісімнадцяти до сорока років; іноземні громадяни віком від вісімнадцяти до тридцяти років.
Згідно ст. 59 Конституції Російської Федерації громадянин Російської Федерації виконує військовий обов'язок по захисту Вітчизни, несе військову службу відповідно до федеральним законом. З даної статті у взаємозв'язку зі ст. 37 Конституції Російської Федерації випливає, що право на працю реалізується військовослужбовцями шляхом добровільного вступу на військову службу за контрактом. Це конституційне положення знайшло своє безпосереднє закріплення в п. 1 ст. 10 Федерального закону "Про статус військовослужбовців".
Військова служба згідно даного Федеральному закону являє собою особливий вид федеральної державної служби, безпосередньо пов'язаний із забезпеченням оборони і безпеки держави, чим обумовлюється правовий статус військовослужбовців, специфічний характер військової дисципліни, необхідність деяких обмежень прав і свобод, встановлюваних федеральним законодавством щодо військовослужбовців (п. 2 ст. 1).
У ст. 32 Федерального закону "Про військовий обов'язок і військову службу", що регулює питання укладення контракту про проходження військової служби, зазначено, що в контракті закріплюється добровільність надходження громадянина на військову службу, термін, протягом якого громадянин зобов'язується проходити військову службу, і умови контракту. До таких умов згідно з п. 3 ст. 32 належить обов'язок проходить військову службу громадянина протягом певного терміну сумлінно виконувати всі загальні, посадові і спеціальні обов'язки військовослужбовців. Федеральний закон "Про статус військовослужбовців" встановлює також, що за скоєні злочини військовослужбовці несуть кримінальну відповідальність згідно з федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації (п. 6 ст. 28).
З названих законоположень випливає, що військовослужбовець, укладаючи контракт про проходження військової служби, добровільно приймає на себе обов'язок підкорятися обмежуючим її права і свободи вимогам закону, в тому числі неухильно дотримуватися військову дисципліну, маючи при цьому на увазі можливе застосування до нього юридичної, в тому числі кримінальної, відповідальності за скоєні правопорушення (1).
--------------------------------
(1) Див: Ухвала Конституційного Суду РФ від 13 листопада 2001 р. N 224-О / / Вісник Конституційного Суду РФ. 2002. N 2.
Статтею 49 Федерального закону "Про військовий обов'язок і військову службу" встановлено граничний вік перебування на військовій службі.
До громадянам, котрі перебувають в запасі, які проходять військові збори, належать громадяни, зараховані в запас Збройних Сил РФ і покликані для проходження військових зборів. Категорії громадян, що зараховуються в запас, встановлені ст. 52 зазначеного вище Закону.
Запас Збройних Сил Російської Федерації створюється з числа громадян:
- звільнених з військової служби із зарахуванням в запас;
- успішно завершили навчання за програмою підготовки офіцерів запасу на військових кафедрах при державних, муніципальних або мають державну акредитацію за відповідними напрямами підготовки (спеціальностями) недержавних освітніх установах вищої професійної освіти і закінчили зазначені освітні установи;
- не пройшли військову службу у зв'язку із звільненням від призову на військову службу;
- не пройшли військову службу у зв'язку з наданням відстрочок по досягненні ними віку двадцяти семи років;
- не покликаний на військову службу з яких-небудь інших причин;
- пройшли альтернативну цивільну службу;
- жіночої статі, що мають військово-облікову спеціальність.
Військовослужбовцями є також військові будівельники зазначених вище міністерств і відомств.
Початком військової служби для військовослужбовців за призовом вважається день вибуття покликаного з військового комісаріату суб'єкта РФ до місця проходження військової служби, для військовослужбовців за контрактом - день набрання чинності контракту про проходження військової служби. Закінчення військової служби - день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини.
Чи не військовослужбовці (у тому числі цивільний персонал військових частин і установ, учні суворовських і нахімовських училищ, співробітники органів внутрішніх справ тощо) не можуть бути суб'єктами (виконавцями) злочинів проти військової служби.
Конкретне злочин проти військової служби безпосередньо заподіює шкоду або ставить під загрозу заподіяння-яку складову порядку проходження військової служби. Виходячи з цього серед злочинів проти військової служби можна виділити наступні групи:
- злочини, що посягають на встановлений порядок підпорядкованості та статутних взаємовідносин військовослужбовців (ст. ст. 332 - 336 КК РФ);
- злочини, що посягають на встановлений порядок проходження військової служби (ст. ст. 337 - 339 КК РФ);
- злочини, що посягають на встановлений порядок несення спеціальних служб (ст. ст . 340 - 345 КК РФ);
- злочини, що посягають на встановлений порядок щодо забезпечення збереження військового майна (ст. ст. 346 - 348 КК РФ);
- злочини, що посягають на встановлений порядок поводження із зброєю та експлуатації військової техніки (ст. ст. 349 - 352 КК РФ).
  При кваліфікації злочинів проти військової служби в ряді випадків їх необхідно розмежовувати з злочинами проти державної влади, інтересів державної служби та служби в органах місцевого самоврядування.
  Глава 33 чинного Кримінального кодексу спеціальних норм про військових посадових злочинах не містить.
  Тим часом злочинність таких діянь не усунуто. Відповідальність за них в даний час настає на підставі ст. 286 КК РФ (загальної норми про перевищення посадових повноважень).
  До військових посадовим особам у Збройних Силах, інших військах і військових формуваннях Російської Федерації відносяться перш за все начальники за посадовим положенням або за військовим званням (ст. 31 Статуту внутрішньої служби ЗС РФ), які наділені правом віддавати підлеглим накази і вимагати їх виконання, т. е. здійснюють організаційно-розпорядчі функції.
  У більшості випадків визнаються такими і начальники за військовим званням, у тому числі сержанти і старшини щодо солдатів і матросів однієї з ними військової частини.
  Разом з тим по даній категорії справ слід звернути увагу на наступні обставини.
  Оскільки відповідно до ст. 34 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил Російської Федерації сержанти і старшини за своїм військовим званням є начальниками для солдатів і матросів однієї з ними військової частини, вся повнота організаційно-розпорядчих функцій покладається і на них. Тому в процесі службової діяльності вони виступають як посадових осіб та за наявності інших ознак складу підлягають відповідальності за ст. 286 КК РФ.
  Разом з тим необхідно відзначити, що по відношенню до солдатів і матросам інших частин сержанти і старшини начальниками не є. Тому в разі застосування ними насильства до таких потерпілим вчинене не може бути кваліфіковано за ст. 286 КК РФ, а підлягає оцінці за іншими статтями КК РФ, статтями про злочини проти військової служби.
  У ряді випадків організаційно-розпорядчі функції можуть здійснювати особи, які не є начальниками по займаній посаді або військовому званню, а наділені таким правом в силу вимог Статуту або усного розпорядження правомочного посадової особи.
  Зокрема, черговому контрольно-пропускного пункту згідно ст. 296 Статуту внутрішньої служби ЗС РФ підпорядковуються помічники чергового контрольно-пропускного пункту. Оскільки названі особи щодо підлеглих їм у вбранні військовослужбовців володіють посадовими повноваженнями, вони в разі застосування насильства також можуть нести відповідальність на підставі ст. 286 КК РФ. Тимчасовий характер здійснення таких функцій перешкодою до цього не є.
  Крім того, слід мати на увазі, що військовослужбовець, тимчасово призначений усним розпорядженням командира старшим команди, є прямим начальником для інших військовослужбовців зі складу цієї команди і, отже, посадовою особою і суб'єктом посадового злочину. Форма викладу наказу про призначення на посаду або старшим команди значення не має.
  Слід також пам'ятати, що згідно ст. 35 Статуту внутрішньої служби ЗС РФ начальником може бути старший за посадою, а за рівних посадах - старший за військовим званням при спільному виконанні обов'язків військовослужбовцями, не підпорядкованими один одному, коли їх службові взаємовідносини не визначені командиром (начальником).
  Перевищення посадових повноважень в умовах Збройних Сил, інших військ і військових формувань РФ, як правило, проявляється у протиправному застосуванні насильства з боку командирів (начальників) щодо своїх підлеглих. У всіх випадках застосування насильства чи погрози його застосування вчинене підлягає кваліфікації за п. "а" ч. 3 ст. 286 КК РФ, що передбачає цей кваліфікуюча ознака.
  На відміну від образи начальником підлеглого перевищення посадових повноважень, як правило, пов'язане з більш інтенсивним фізичним впливом на потерпілого.
  Критеріями розмежування названих складів також є спрямованість умислу винного, зміст цілей і мотивів злочинного діяння, а також характеристика його об'єктивної сторони. 
загрузка...
 « Попередня  Наступна »
 = Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 331. Поняття злочинів проти військової служби Коментар до статті 331 "
  1.  Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  2.  Стаття 61. Обставини, що пом'якшують покарання Коментар до статті 61
      поняття оціночне і залежить від багатьох факторів як об'єктивного, так і суб'єктивного плану. У цьому відношенні досить повне визначення важких життєвих обставин, хоча і стосовно специфічних умов життя, наведено в п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 3 квітня 2008 р. N 3 "Про практику розгляду судами кримінальних справ про ухилення від призову на військову службу і
  3.  Стаття 225. Неналежне виконання обов'язків щодо охорони зброї, боєприпасів, вибухових речовин і вибухових пристроїв Коментар до статті 225
      злочину - громадська безпека у сфері обігу вогнепальної зброї, боєприпасів, вибухових речовин і вибухових пристроїв. Предмет злочину - вогнепальна зброя, боєприпаси, вибухові речовини і вибухові пристрої (предмет злочину розглянутий стосовно до ст. 222 КК РФ). Об'єктивна сторона злочину, передбаченого ч. 1 ст. 225 КК РФ, характеризується
  4.  Стаття 275. Державна зрада Коментар до статті 275
      поняття, а їх паралельне існування є дефектом законодавчої техніки. Див: Курс кримінального права. Особлива частина. Т. 5: Учеб. для вузів / Під ред. Г.Н. Борзенкова, В.С. Комісарова. М., 2002. С. 17 (автори - професори Ю.М. Ткачевский, І.М. Тяжкова). Надання допомоги іноземній державі, іноземній організації або їх представникам у проведенні ворожої діяльності на шкоду
  5.  Стаття 317. Посягання на життя співробітника правоохоронного органу Коментар до статті 317
      злочину є нормальна діяльність правоохоронних органів. Додатковим об'єктом є життя співробітника правоохоронного органу, військовослужбовця, а так само їх близьких. Даний склад злочину є двухоб'ектним. На відміну від складу злочину, передбаченого ст. 295 КК РФ, розглянута норма забезпечує захист життя зазначених вище суб'єктів не у зв'язку з
  6.  Стаття 332. Невиконання наказу Коментар до статті 332
      поняття істотної шкоди, є оціночним. Розмежування між істотною шкодою і тяжкими наслідками проводиться з урахуванням значущості невиконаних вимог, обсягу заподіяної шкоди, його характеру. Так, тяжкими наслідками можуть бути визнані заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю, заподіяння шкоди здоров'ю декількох осіб, смерть людини, масову непокору, заподіяння особливо
  7.  Стаття 333. Опір начальникові або примушування його до порушення обов'язків військової служби Коментар до статті 333
      статтями про злочини проти здоров'я не потрібно. Заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю з необережності або навмисне, але, як зазначалося, при відсутності кваліфікуючих ознак ст. 111 КК РФ, також слід кваліфікувати за п. "в" ч. 2 ст. 333 КК РФ без додаткового посилання на ст. 111 КК РФ. Складом злочину, передбаченим ст. 333 КК РФ, не охоплюється заподіяння смерті при
  8.  Стаття 335. Порушення статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності між ними відносин підлеглості Коментар до статті 335
      статтями КК РФ, що передбачають відповідальність за злочини проти власності (наприклад, ст. ст. 161, 163 КК РФ). Обов'язковою умовою такої кваліфікації є наявність всіх ознак як військового, так і корисливого злочину. Аналогічним чином за сукупністю злочинів слід кваліфікувати вилучення у потерпілих видаваних їм у тимчасове користування предметів
  9.  Стаття 339. Ухилення від виконання обов'язків військової служби шляхом симуляції хвороби чи іншими способами Коментар до статті 339
      злочину - встановлений порядок проходження військової служби та виконання обов'язки по проходженню військової служби. Об'єктивна сторона злочину характеризується дією і полягає в ухиленні військовослужбовця від виконання обов'язків військової служби. Ухилення передбачає постійне або тимчасове звільнення військовослужбовця від виконання обов'язків військової служби. Способи
  10.  Стаття 340. Порушення правил несення бойового чергування Коментар до статті 340
      поняття тяжких наслідків не розкривається, воно є оціночним. Тяжкими наслідками можуть бути визнані загибель людей, знищення техніки, проникнення на територію Росії розвідувальних літаків, підводних човнів, вторгнення військових формувань на територію РФ, зрив виконуваного завдання і т.п.). Тяжкі наслідки повинні перебувати у причинному зв'язку з порушенням правил бойового
загрузка...

загрузка...
енциклопедія  бешбармак  яловичина  кабачки  начинка