Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 275. Державна зрада Коментар до статті 275

Об'єктом державної зради є суспільні відносини, що складаються у зовнішньополітичній сфері з приводу забезпечення безпеки суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності Російської держави.
Суверенітет припускає за змістом ст. ст. 3, 4, 5, 67 і 79 Конституції РФ верховенство, незалежність і самостійність державної влади, повноту законодавчої, виконавчої та судової влади держави на його території та незалежність у міжнародному спілкуванні і являє собою необхідний якісний ознака Російської Федерації як держави, що характеризує її конституційно- правовий статус (1).
---
(1) Ухвала Конституційного Суду РФ від 7 червня 2000 р. N 10-П "У справі про перевірку конституційності окремих положень Конституції Республіки Алтай і Федерального закону" Про загальні принципи організації законодавчих (представницьких) і виконавчих органів державної влади суб'єктів Російської Федерації "/ / Вісник Конституційного Суду РФ. 2000. N 5.
Територіальна цілісність і недоторканність Росії тісно пов'язана з державним суверенітетом, є одночасно його відображенням і умовою. Вона розкривається в таких положеннях: "1) у юридичну неможливість поступки Російською Федерацією, її органами та посадовими особами частині території Росії іноземним державам; 2) у забороні на створення і діяльність громадських об'єднань, цілі або дії яких спрямовані на порушення цілісності Російської Федерації, 3) в обов'язки органів державної влади з прийняття необхідних заходів для охорони суверенітету Росії, її незалежності та державної цілісності, оборони країни, державної безпеки; 4) у неможливості виходу суб'єкта Російської Федерації з її складу; 5) у можливості "федеральної інтервенції" у випадках загрози територіальної цілісності, що виходить від суб'єкта Російської Федерації "(1) .
---
(1) Науково-практичний коментар до Конституції Російської Федерації / Відп. ред. В.В. Лазарєв. 2-е вид., доп. і перероб. М., 2001. С. 40 (автор - професор Б.С. Ебзеев).
Предметом державної зради є відомості, що становлять державну таємницю, або інші відомості, які можуть бути використані іноземною організацією або іноземною державою на шкоду зовнішньої безпеки Російської Федерації (1).
---
(1) Конституційний Суд РФ в Постанові від 27 березня 1996 р. N 8-П "У справі про перевірку конституційності статей 1 і 21 Закону Російської Федерації від 21 липня 1993 року" Про державну таємницю "у зв'язку з скаргами громадян В.М. Гурджіянца, В.Н. Синцова, В.Н. Бугрова і А.К. Нікітіна "визнав неконституційною практику відсторонення адвоката від участі в якості захисника у провадженні у кримінальних справах, пов'язаних з державною таємницею, зважаючи на відсутність у нього спеціального допуску до державної таємниці.
Відповідно до Закону РФ від 21 липня 1993 р. N 5485-1 "Про державну таємницю" (1) відомості, що становлять державну таємницю РФ, - це захищені державою відомості у його військової, зовнішньополітичної, економічної, розвідувальної, контррозвідувальної та оперативно-розшукової діяльності, поширення яких може завдати шкоди безпеки Російської Федерації. Перелік таких відомостей затверджений Указом Президента РФ від 30 листопада 1995 р. N 1203 (в ред. Указу Президента РФ від 11 лютого 2006 р.) (2). Зокрема, державну таємницю становлять відомості про дислокацію, організаційній структурі, озброєнні та стан бойового забезпечення військ; про досягнення науки і техніки, що мають важливе оборонне чи економічне значення; про фінансову політику відносно іноземних держав; про осіб, які співпрацюють на конфіденційній основі з органами, які здійснюють розвідувальну, контррозвідувальну чи оперативно-розшукову діяльність, і т . д. (3).
---
(1) СЗ РФ. 1997. N 41. Ст. 8220.
(2) СЗ РФ. 2006. N 8. Ст. 892.
(3) Відповідно до позиції Конституційного Суду РФ, висловленої в Постанові від 20 грудня 1995 р. N 17-П "У справі про перевірку конституційності ряду положень пункту" а "статті 64 Кримінального кодексу РРФСР у зв'язку зі скаргою громадянина У . А. Смирнова "і підтвердженої в Визначенні Конституційного Суду РФ від 27 травня 2004 р. N 188-О" Про відмову в прийнятті до розгляду скарги громадянина Фінкеля Мойсея Зусманович на порушення його конституційних прав частиною п'ятою статті 9 Закону Російської Федерації "Про державну таємницю", кримінальна відповідальність за видачу державної таємниці іноземній державі правомірна лише за умови, що перелік відомостей, що становлять державну таємницю, міститься в офіційно опублікованому для загального відома федеральному законі. Правоприменительное рішення, включаючи вирок суду, не може грунтуватися на неопублікованому нормативному правовому акті, що випливає з ч. 3 ст. 15 Конституції РФ. Сказане повністю застосовно і до проблеми відповідальності за державну зраду і шпигунство.
К "іншим відомостями", які можуть стати предметом державної зради, відносяться будь-які відомості, що не становлять державної таємниці, використання яких іноземною розвідкою здатне завдати шкоду безпеці країни. Ці відомості можуть стосуватися різних сторін життя держави і суспільства: політики, господарства, культури, науки, організації транспортних перевезень, мережі доріг автомобільного та залізничного транспорту, порядку оформлення документів і т.д. Вони можуть носити обмежений характер або знаходитися у вільному доступі, почерпнуті із засобів масової інформації чи отримані в приватних бесідах. Характер відомостей і джерело їх отримання не впливають на кваліфікацію скоєного.
Як предмет державної зради відомості можуть бути об'єктивувати в усному мовленні, письмових джерелах, технічних виробах і т.д.
Об'єктивна сторона державної зради полягає в активних, ворожих, спільних з іноземною державою, іноземною організацією або їх представниками діях громадянина РФ, спрямованих на шкоду суверенітету і територіальної цілісності Російської Федерації. Склад злочину є формальним; державна зрада закінчена з моменту вчинення винним дій незалежно від фактичного настання наслідків.
У диспозиції ст. 275 КК РФ альтернативно зазначені наступні дії, що становлять об'єктивну сторону державної зради: шпигунство, видача державної таємниці, інше надання допомоги іноземній державі, іноземній організації або їх представникам у проведенні ворожої діяльності на шкоду зовнішній безпеці РФ (1). Виконання хоча б одного з них достатньо для притягнення до кримінальної відповідальності.
---
(1) Конституційність існуючих форм державної зради була повністю підтверджена в Постанові Конституційного Суду РФ від 20 грудня 1995 р. N 17-П "У справі про перевірку конституційності ряду положень пункту" а "статті 64 Кримінального кодексу РРФСР у зв'язку зі скаргою громадянина В. А. Смирнова ". Як зазначив Суд, гарантуючи права і свободи людини і громадянина та забезпечуючи їх захист, держава одночасно вправі встановлювати у федеральному законі обмеження прав і свобод з метою забезпечення оборони країни і безпеки держави, в тому числі передбачати кримінальну відповідальність за діяння, умисно вчинені на шкоду основним цінностям конституційного ладу. Встановлення кримінальної відповідальності за видачу державної або військової таємниці іноземній державі чи не суперечить ст. ст. 15 (ч. 3), 29 (ч. 4), 55 (ч. 3) Конституції РФ; а встановлення кримінальної відповідальності за зраду Батьківщині у формі надання іноземній державі допомоги в проведенні ворожої діяльності проти Російської Федерації, умисно вчинене громадянином на шкоду її суверенітету, територіальної недоторканності чи державної безпеки та обороноздатності, який суперечить ст. ст. 4 (ч. ч. 1 і 3), 55 (ч. 3), 59 (ч. 1) Конституції РФ.
Шпигунство як форма державної зради з об'єктивної сторони ідентичний шпигунству як самостійного злочину, передбаченому ст. 276 КК РФ. Він визначається законом як передача, а одно збирання, викрадення чи зберігання з метою передачі іноземній державі, іноземній організації або їх представникам відомостей, що становлять державну таємницю, а також передача або збирання за завданням іноземної розвідки інших відомостей для використання їх на шкоду зовнішній безпеці Росії < 1>.
---
(1) Характеристика дій дається за аналогією з рекомендаціями, які містяться в п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 12 березня 2002 р. N 5 "Про судову практику у справах про розкрадання, вимагання та незаконний обіг зброї, боєприпасів, вибухових речовин і вибухових пристроїв "і в п. п. 7, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 15 червня 2006 р. N 14" Про судову практику у справах про злочини, пов'язаних з наркотичними засобами, психотропними, сильнодіючими і отруйними речовинами ".
Відносно відомостей, що становлять державну таємницю, кримінально караними визнаються наступні дії: передача, збирання, викрадення чи зберігання; при цьому склад злочину буде мати місце як у разі вчинення зазначених дій за завданням іноземної держави або організації , так і в ініціативному порядку, якщо буде встановлена мета передачі цих відомостей визначеними у статті кримінального закону адресатам. Відносно "інших відомостей" кримінально караними визнаються лише їх передача або збирання; при цьому обов'язковою ознакою є вчинення зазначених дій за завданням іноземної організації або іноземної держави, в той час як мета подальшої передачі зазначених відомостей тим чи іншим адресатам не має вирішального значення при кваліфікації .
Передача - це дії, що складаються в незаконному наданні відомостей, що становлять предмет шпигунства, особами, у яких знаходяться ці відомості, стороннім особам для тимчасового використання або зберігання. Як передачу відомостей слід кваліфікувати й інші різновиди дій, які перебувають в будь-яких способах їх оплатного або безоплатного збуту іншим особам (продаж, дарування, обмін і т.д.).
Збирання - це дії, що складаються в різних (крім викрадення) способах заволодіння та придбання відомостей, що становлять предмет шпигунства: покупка, отримання в дар або на сплату боргу, в обмін на товари і речі, привласнення знайденого і т.п., а також незаконне тимчасове заволодіння цими відомостями в злочинних яких інших цілях, коли в діях винного не встановлено ознак розкрадання. Збирання відомостей може бути скоєно способом, складовим самостійний злочин (наприклад, шляхом застосування насильства до особі з метою отримання від нього відповідних відомостей). У цьому випадку винний несе відповідальність за правилами сукупності злочинів.
Викрадення - це дії, які полягають у вилученні у юридичних або фізичних осіб носіїв інформації, що становить державну таємницю, незалежно від того, чи володіють ці особи відповідними предметами законно чи незаконно; це протиправне заволодіння носіями інформації будь-яким способом з наміром привласнити викрадене або передати його іншій особі, а одно розпорядитися ним на свій розсуд іншим чином. Очевидно, що "викрадення" відомостей, що становлять державну таємницю, припускає розкрадання фізичних носіїв таких відомостей. У силу чого за наявності до того підстав вчинене винним може бути кваліфіковано за сукупністю зі злочинами проти власності (наприклад, ст. 164 КК РФ).
Зберігання - це дії, пов'язані з незаконним володінням відомостями, що становлять державну таємницю, і приховування носіїв відповідної інформації в приміщеннях, схованках, а також в інших місцях, що забезпечують їх збереження.
Адресати, яким передаються відомості, що становлять предмет шпигунства, чітко визначені у ст. 276 КК РФ. Ними є іноземна держава, іноземна організація, їх представники, іноземна розвідка.
Іноземна держава - це будь-яка (крім Російської Федерації) політико-правова організація конкретного суспільства з відповідною формою правління незалежно від того, чи входить вона до ООН, чи є у неї дипломатичні відносини з Росією і визнана Чи вона міжнародним співтовариством як суб'єкта міжнародного права.
Іноземна організація - це об'єднання людей, створене за кордоном, спільно реалізує певну програму, чинне як на території РФ, так і за її межами. До іноземної може бути прирівняна і міжнародна (міждержавна, міжурядова) організація незалежно від факту участі в ній Російської Федерації.
Представники іноземної держави або іноземної організації - це особи, які наділені правом приймати рішення, виступати від імені та в інтересах такої держави або організації. Виходячи зі змісту закону передача відомостей приватній особі, не представляє інтереси іноземної держави або організації, не утворює складу злочину, передбаченого ст. 275 або ст. 276 КК РФ, але за певних обставин може кваліфікуватися як пособництво у зазначених злочинах або як розголошення або видача державної таємниці.
  Іноземна розвідка - це різновид спецслужби іноземної держави, державний орган (їх система або структурний підрозділ державного органу), наділений повноваженнями щодо здійснення розвідувальної (контррозвідувальної) діяльності.
  Державна зрада у формі шпигунства (і шпигунство як самостійний злочин) закінчена з моменту вчинення відповідних дій: передача - в момент відчуження відомостей; збирання і викрадення - в момент заволодіння відомостями; зберігання - з моменту початку зберігання незалежно від його тривалості.
  Оскільки дії, що утворюють шпигунство, перераховані законодавцем як альтернативні, послідовне збирання, зберігання та передавання особою відомостей, що становлять предмет злочину, кваліфікуються як єдиний злочин.
  Видача державної таємниці як форма державної зради відповідно до поширеної в науці позиції полягає в передачі відповідних відомостей іноземної організації, іноземній державі або їх представникам і може бути здійснена лише особою, яка має відповідними відомостями по службі, роботі або в силу інших законних підстав (1).
  ---
  (1) Разом з тим є більш переконливе думку, що видача відомостей, що становлять державну таємницю, і передача зазначених відомостей як дію, що становить шпигунство, - тотожні поняття, а їх паралельне існування є дефектом законодавчої техніки. Див: Курс кримінального права. Особлива частина. Т. 5: Учеб. для вузів / Під ред. Г.Н. Борзенкова, В.С. Комісарова. М., 2002. С. 17 (автори - професори Ю.М. Ткачевский, І.М. Тяжкова).
  Надання допомоги іноземній державі, іноземній організації або їх представникам у проведенні ворожої діяльності на шкоду зовнішній безпеці РФ як форма державної зради може виражатися в різних діях: приховуванні агентів іноземних спецслужб, пособництві у здійсненні ними своєї розвідувальної та іншої діяльності, вербуванні агентів для іноземних спецслужб, перехід на бік ворога у воєнний час, збиранні та передачі іноземним службам відомостей, що не відносяться до державної таємниці, скоєних за власною ініціативою, скоєнні будь-яких злочинів за завданням іноземної держави або його спецслужб і т.д. У випадках, коли конкретні дії, що складаються в наданні допомоги іноземній державі, містять ознаки будь-яких самостійних складів злочинів, вчинене підлягає кваліфікації за правилами ідеальної сукупності злочинів.
  Для встановлення даної форми державної зради необхідно визначити, що здійснювані винним дії представляли собою усвідомлену і реальну допомогу іноземній державі чи організації у проведенні ними конкретної ворожої діяльності проти Російської Федерації. Ворожими слід визнавати різні види діяльності: а) втручання у внутрішні справи Російської Федерації, яке підриває її суверенітет, б) інші політичні акції щодо Російської Федерації, які ведуть до створення кризової ситуації, в) загрозливі Російської Федерації військова активність, провокації збройного конфлікту, приготування до вчинення акту агресії проти Росії; г) застосування неправомірних економічних санкцій проти Російської Федерації; д) інформаційна експансія; е) розвідувально-підривна діяльність і т.д. (1).
  ---
  (1) Злочини проти основ конституційного ладу і безпеки держави: Коментар до глави 29 КК РФ. З постатейним додатком нормативно-правових актів і документів / Авт.-сост. А.Ю. Шумілов. М., 2001. С. 11.
  Злочин закінчено з моменту вчинення будь-якого з дій, зазначених у диспозиції ст. 275 КК РФ. Склад злочину формальний.
  З суб'єктивної сторони державна зрада характеризується виною у формі умислу. Суб'єкт злочину усвідомлює, що здійснювані дії заподіюють або здатні завдати шкоду безпеці Російської Федерації, але, незважаючи на це, не висловлює бажання припинити злочинні дії і не припиняє їх (1).
  ---
  (1) Визначення Судової колегії Верховного Суду РФ N -5-003-234 у справі Бабкіна А.І. / / Офіційний сайт Верховного Суду РФ: http://www.supcourt.ru.
  Мотиви і цілі державної зради можуть бути різноманітними (корисливі, політичні, націоналістичні, боягузтво і легкодухість і т.д.). Вони не впливають на кваліфікацію, але підлягають обов'язковому встановленню, оскільки значущі для визначення міри відповідальності і покарання винного.
  Суб'єктом злочину є фізична осудна особа, яка досягла шістнадцятирічного віку і є громадянином РФ. Суб'єкт спеціальний. Біпатриди також несуть відповідальність за державну зраду за ст. 275 КК РФ, оскільки наявність у громадянина РФ громадянства іноземної держави не звільняє його від обов'язків, що випливають з російського громадянства (ч. 2 ст. 62 Конституції РФ). Громадяни інших держав, особи без громадянства при здійсненні дій, описаних у диспозиції ст. 275 КК РФ, можуть нести відповідальність залежно від ситуації або за ст. 276 КК РФ, або згідно з ч. 4 ст. 34 КК РФ за співучасть (як організатори, підбурювачі або пособники) у державній зраді.
  У примітці до ст. 275 КК РФ законодавець передбачив заохочувальну норму, відповідно до якої особа, яка вчинила державну зраду, повинна бути звільнена від кримінальної відповідальності, якщо вона: а) добровільним і своєчасним повідомленням органам влади або б) іншим способом сприяла запобіганню подальшого шкоди інтересам Російської Федерації і якщо в його діях не міститься склад іншого злочину.
  Добровільність повідомлення органам влади про вчинений злочин не зв'язується законом з мотивами поведінки особи, а також з обставинами, що передували такій поведінці або вплинули на прийняте рішення. Повідомлення може бути зроблено як в будь-який державний, так і в муніципальний орган влади.
  Добровільність передбачає: відсутність примусу з боку будь-кого, необізнаність органів влади про вчинений злочин або особу, її вчинила, наявність у суб'єкта злочину реальної можливості продовжувати свою злочинну діяльність. Добровільне повідомлення про скоєний злочин в сенсі примітки до ст. 275 КК РФ не передбачає обов'язкової наявності відомих закону ознак діяльного каяття (сприяння розкриттю злочину, відшкодування шкоди). Відповідні дії можуть мати місце, але їх відсутність не перешкоджає за наявності інших необхідних обставин застосування аналізованого примітки.
  Своєчасність повідомлення припускає, що воно зроблено в строк, розумно достатній для того, щоб компетентні органи мали можливість запобігти настанню подальшого збитку інтересам РФ. Виходячи з тексту закону своєчасність повідомлення не залежить від стадії вчинення злочину; вона може бути встановлена як на стадії замаху, так і після закінчення злочину.
  "Інша" сприяння запобігання шкоди інтересам Росії як альтернативне підставу звільнення від відповідальності за державну зраду, як правило, має місце після відповідного повідомлення про скоєний злочин. Воно може виражатися у викритті співучасників, розкритті каналів зв'язку з іноземними спецслужбами, перевербування і т.д. 
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 275. Державна зрада Коментар до статті 275 "
  1. Стаття 277. Посягання на життя державного чи громадського діяча Коментар до статті 277
      статтях кримінального закону (ст. ст. 317, 318 КК РФ). Громадські діячі - це керівники і видні функціонери політичних партій, інших громадських об'єднань, масових рухів, професійних, релігійних організацій, інших громадських об'єднань федерального або регіонального значення. До громадським діячам за функціонально-політичною ознакою можуть бути віднесені широко
  2. Стаття 283. Розголошення державної таємниці Коментар до статті 283
      275 КК РФ (для встановлення відсутності ознак державної зради). Загальне правило поводження з інформацією, що містить державну таємницю, полягає в тому, що забороняються будь-яка форма розголошення та будь-які дії, здатні привести до розголошення відомостей, що становлять державну таємницю. Зазначені відомості можуть стати надбанням третіх осіб лише за умови їх розсекречення або в
  3. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади та місцевого самоврядування
      стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  4. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  6. 2. Вертикальна ієрархія норм про договори
      державного і муніципального житлового фонду, то у випадках, коли цей найм має соціальний характер, паралізувати (виключити) дію Цивільного кодексу можуть тільки акти, що становлять житлове законодавство (п. 3 ст. 672 ЦК). Пункт 2 ст. 525 ЦК містить відсилання до законів про поставку товарів для державних потреб, а подібні відносини в галузі будівництва повинні регулюватися
  7. 5. Звичай, звичай ділового обороту, звичаю в правовому регулюванні договорів
      стаття Кодексу), а що склалася практика, подібно тому як це мало місце стосовно до звичаєм, грає тільки роль джерела відомостей про самого правилі. Та обставина, що можливість використання звичаю створюється законами, не перетворює його в закон. Місце звичаю в ієрархії правових регуляторів залишається останнім. Він завжди слід за договором. Це означає, що дія будь-якого звичаю як
  8. 3. Воля і волевиявлення в договорі
      державних органів та органів місцевого самоврядування та ін Зазначене відміну об'єднує двох (багато) сторонні угоди з односторонніми. Іншого погляду дотримувалася Р.О. Халфина. "Нам можуть заперечити, - відзначала вона, - що юридичним фактом, що служить підставою для виникнення, зміни або припинення правовідносини і регулюючим також поведінка сторін, є не тільки договір.
  9. 5. Загальний порядок укладання договорів
      статтях визначається, по-перше, що являє собою оферта, по-друге, які вимоги пред'являє до неї законодавець, по-третє, якими є породжені нею наслідки і, по-четверте, як слід відмежувати оферту від суміжних правових понять. Офертою є пропозиція, яка відрізняє ряд індивідуалізують ознак і тягне за собою встановлені в законі правові наслідки як для
  10. 2. Договірні умови
      статтях Цивільних кодексів 1922, 1964 і 1994 рр.. Ознака, яка об'єднує істотні умови в одну групу, не викликає особливих суперечок. Йдеться про умови, які формують договори в цілому та їх окремі типи (види) зокрема. Виходячи з цього істотними, за загальним визнанням, є умови, необхідні і достатні для того, щоб договір вважався укладеним і тим самим здатним
© 2014-2022  yport.inf.ua