Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 288. Присвоєння повноважень посадової особи Коментар до статті 288 |
||
Об'єктивна сторона злочину полягає у привласненні державним службовцям або службовцем органу місцевого самоврядування, який не є службовою особою, повноважень посадової особи і здійсненні ним у зв'язку з цим дій, які спричинили істотне порушення прав і законних інтересів громадян або організацій. Таким чином, об'єктивна сторона характеризується наявністю таких ознак: 1) присвоєння винним повноважень посадової особи; 2) вчинення в зв'язку з таким привласненням певних дій; 3) настання наслідки у вигляді істотного порушення прав і законних інтересів громадян або організацій; 4) причинно-наслідковий зв'язок між зазначеними діями і наслідками. Присвоєння повноважень посадової особи виражається в тому, що державний службовець чи службовець органу місцевого самоврядування, який не є посадовою особою, обманним шляхом видає себе за такого: наприклад, усно представляється громадянам посадовою особою, заявляючи про наявність у нього посадових повноважень, або для більшої переконливості пред'являє підроблені документи (наприклад, посвідчення), використовує формений одяг і т.п. Якщо привласнення повноважень супроводжується службовою підробкою або скоюється з використанням завідомо підроблених документів, вчинене додатково кваліфікується відповідно за ст. 292 або ст. 327 КК РФ. Присвоєння повноважень здійснюється особою для подальшого здійснення яких-небудь дій. Ця обставина є необхідною умовою наявності складу привласнення повноважень посадової особи. Тому одне лише оголошення себе посадовою особою (наприклад, проста демонстрація підробленого посвідчення або носіння форменого одягу) не утворює складу розглядуваного злочину. Прикладами дій, скоєних винним у зв'язку з присвоєнням повноважень посадової особи, можуть бути: проведення ревізійної або податкової перевірки та ознайомлення в цьому зв'язку з документацією перевірених осіб; проведення обшуку в оселі і особистого обшуку громадянина; винесення постанови (ухвали) про обрання запобіжного заходу щодо підозрюваного або обвинуваченого у вчиненні злочину; призупинення діяльності якої організації або індивідуального підприємця; підписання важливих правовстановлюючих документів і т.д. Вчинення особою подібних дій має спричинити за собою суспільно небезпечні наслідки - істотне порушення прав і законних інтересів громадян або організацій (наприклад, порушення конституційних прав і свобод людини, заподіяння великих збитків громадянам та організаціям). В іншому випадку мова може йти тільки про дисциплінарний проступок. Так, отримання нібито співробітником ДІБДР хабара від водія, який порушив Правила дорожнього руху, не тягне істотного порушення прав цього водія, оскільки звільняє його від обов'язку піддатися адміністративної відповідальності. Однак отримання хабара під загрозою скласти протокол про порушення Правил дорожнього руху (тобто з вимаганням хабара) за відсутності факту такого порушення повинно розглядатися як істотне порушення прав громадянина. Присвоєння повноважень посадової особи відноситься до числа злочинів з матеріальним складом. Воно є закінченим з моменту істотного порушення прав і законних інтересів громадян або організацій. Склад аналізованого злочину має місце тільки в тих випадках, коли винний вчиняє дії, що входять до компетенції посадової особи. У зв'язку з цим державний чи муніципальний службовець, який видає себе за посадову особу лише з метою отримання хабара за дії, які він нібито може вчинити, повинні кваліфікуватися як шахрайство (ст. 159 КК РФ) та підбурювання до дачі хабара (ч. 4 ст. 33 та ст. 291 КК РФ). Суб'єктивна сторона злочину характеризується виною у вигляді прямого або непрямого умислу. Особа усвідомлює, що незаконно привласнює собі повноваження посадової особи та здійснює у зв'язку з цим певні дії, передбачає, що в результаті таких дій можуть бути істотно порушені права та законні інтереси громадян або організацій, бажає їх порушення або свідомо допускає таке порушення або ставиться до нього байдуже. Суб'єкт злочину є спеціальним - це державний службовець (федеральний державний службовець і державний службовець суб'єкта РФ) або службовець органу місцевого самоврядування, який не є посадовою особою. Відповідно до ст. 10 Федерального закону від 27 травня 2003 р. N 58-ФЗ "Про систему державної служби Російської Федерації" федеральний державний службовець - це громадянин, який здійснює професійну службову діяльність на посаді федеральної державної служби і отримує грошову винагороду за рахунок коштів федерального бюджету; державний службовець суб'єкта РФ - громадянин, який здійснює професійну службову діяльність на посади державної цивільної служби суб'єкта РФ і отримує грошову винагороду за рахунок коштів бюджету відповідного суб'єкта РФ. Реєстр посад федеральної державної цивільної служби затверджується на федеральному рівні (див. Указ Президента РФ від 31 грудня 2005 р. N 1574), Реєстр посад державної цивільної служби суб'єкта РФ - на рівні суб'єкта РФ. Відповідно до ст. 10 Федерального закону від 2 березня 2007 р. N 25-ФЗ "Про муніципальної службі в Російській Федерації" муніципальним службовцям є громадянин, що виконує в порядку, визначеному муніципальними правовими актами відповідно до федеральними законами і законами суб'єкта Російської Федерації, обов'язки з посади муніципальної служби за грошове утримання, що виплачується за рахунок коштів місцевого бюджету. Державні службовці та службовці органів місцевого самоврядування - це службовці державних органів (федеральних і суб'єктів РФ), органів місцевого самоврядування, Збройних Сил РФ, інших військ і військових формувань РФ. Крім того, правоохоронна служба, яка є видом федеральної державної служби, може проходитися і в державних установах (ст. 7 Федерального закону "Про систему державної служби Російської Федерації"). Державний службовець і службовець органу місцевого управління, який не є посадовою особою, - це службовець, що не здійснює функції представника влади і не виконує в державних органах, органах місцевого самоврядування, державних установах, Збройних Силах РФ, інших військах і військових формуваннях РФ організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції. Не є державними і муніципальними службовцями особи, які виконують обов'язки з технічного забезпечення діяльності державних і муніципальних органів, тому вони не можуть нести відповідальність за ст. 288 КК РФ. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 288. Присвоєння повноважень посадової особи Коментар до статті 288 " |
||
|