Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 278. Насильницьке захоплення влади або насильницьке утримання влади Коментар до статті 278

Об'єктом насильницького захоплення або насильницького утримання влади є суспільні відносини, що гарантують суверенітет Російської держави і суверенітет державної влади.
Диспозиція коментованої статті є бланкетной, що передбачає для з'ясування ознак складу злочину звернення до Конституції РФ, яка закріплює основи формування та функціонування органів влади. Конституція РФ, зокрема, встановлює, що єдиним джерелом влади в Російській Федерації є її багатонаціональний народ, який здійснює свою владу безпосередньо, а також через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (ст. 3). Державна влада здійснюється на основі поділу на законодавчу, виконавчу і судову (ст. 10); її здійснюють Президент РФ, Федеральне Збори РФ, Уряд РФ і суди РФ (ст. 11); органи місцевого самоврядування не входять до системи органів державної влади (ст . 12). В силу федеративного характеру Російської держави Конституція РФ передбачає функціонування двох рівнів влади: федерального і суб'єктів РФ (ст. ст. 5, 11). Конституція РФ фіксує і вихідні положення, що визначають порядок формування органів державної влади Росії (ст. ст. 81, 96, 111, 118 та ін.)
Тлумачення конституційних приписів стосовно аналізованої статтею кримінального закону дозволяє встановити, що: 1) насильницьке захоплення або насильницьке утримання влади можуть мати місце або стосовно якоїсь однієї гілки влади або носити широкомасштабний характер, спрямований проти всіх суб'єктів влади; 2) злочин може бути скоєно на різних рівнях здійснення влади: федеральному, регіональному, муніципальному.
Стаття 278 КК РФ передбачає відповідальність лише за порушення конституційних принципів і конституційного порядку формування та здійснення влади в країні. У зв'язку з цим дії, що складаються в порушенні приватних правил формування органів влади (порушення порядку голосування, висування або призначення кандидатур для зайняття посад у системі влади і т.п.), що не торкаються принципових засад функціонування органів влади, не можуть бути кваліфіковані за ст . 278 КК РФ, але за наявності до того підстав можуть тягти відповідальність за іншими статтями кримінального закону.
Об'єктивна сторона злочину виражена активними діями, спрямованими на захоплення влади, утримання влади або зміну конституційного ладу. Склад злочину формальний; воно вважається закінченим з моменту виконання зазначених у диспозиції ст. 278 КК РФ дій незалежно від настання яких суспільно небезпечних наслідків. Самі дії описані законом альтернативно; для притягнення до відповідальності досить виконання хоча б одного з них.
Захоплення влади означає спробу незаконного приходу до влади суб'єкта, якому ця влада не належала. Він може виражатися у фізичному усуненні осіб, які здійснюють владні повноваження, їх ізоляції, самопроголошення злочинця на їх місці, узурпації влади. Захоплення влади передбачає повне перепідпорядкування собі винним компетенції того чи іншого державного органу влади в цілому, незаконне заволодіння правом приймати рішення і проводити через цей орган державну політику. Присвоєння повноважень конкретної посадової особи та вчинення в зв'язку з цим дій, що завдають шкоди інтересам громадян і організацій, кваліфікується згідно закону за ст. 288 КК РФ.
Утримання влади являє собою спробу незаконного утримання влади особою, якій раніше вона належала на законних підставах. Особа в цьому випадку продовжує виконувати свої державно-владні повноваження після закінчення їх конституційного терміну або після прийняття вищим органом рішення про відставку цієї особи (розпуск колегіального органу) і одночасно перешкоджає реалізації повноважень законним органом влади.
Зміна конституційного ладу полягає в протиправних спробах перетворити систему економічних, політичних, соціальних, ідеологічних та інших відносин, закріплених Конституцією РФ. Конституційний лад являє собою систему соціально-економічних і політико-правових відносин, що встановлюються Конституцією РФ та іншими конституційно-правовими актами; він завжди передбачає існування в державі народного суверенітету, поділу влади, непорушності і невідчужуваності загальновизнаних прав і свобод людини. Злочинне зміну конституційного ладу може здійснюватися як особами, які захопили або утримують владу, так і легітимно сформованими органами влади.
Для притягнення до відповідальності за ст. 278 КК РФ досить скоєння будь-якого із зазначених дій за умови, що воно: а) скоєно в порушення Конституції РФ, б) є насильницьким.
Насильницький характер дій по захопленню, утриманню влади або зміни конституційного ладу може проявлятися у заподіянні шкоди здоров'ю окремим особам, позбавлення їх життя, погрозах заподіяння різного шкоди, пред'явленні ультиматумів, блокуванні роботи конституційних органів влади, ізоляції депутатів , захопленні будівель і т.д. У ситуаціях, коли насильство виразилося у скоєнні конкретних злочинів (вбивство, посягання на життя державного чи громадського діяча, організація масових заворушень, терористичний акт тощо), вчинене винним підлягає кваліфікації за сукупністю злочинів. Відсутність ознаки насильства в здійсненні дій по захопленню, утриманню влади або зміни конституційного ладу виключає відповідальність винного за ст. 278 КК РФ.
З суб'єктивної сторони злочин характеризується виною у вигляді прямого умислу. Винний усвідомлює суспільну небезпеку скоєних дій і переслідує спеціальну мету захопити, утримати владу неконституційним шляхом, насильно змінити конституційний лад у державі. Мотиви скоєння злочину (політичні, економічні, релігійні та інші) не впливають на кваліфікацію, але можуть бути прийняті до уваги судом при визначенні розміру покарання.
Суб'єктом злочину, передбаченого ст. 278 КК РФ, є фізична осудна особа, яка досягла шістнадцятирічного віку. Особи, які не досягли вказаного віку, у разі участі в діях щодо насильницького захоплення, утримання влади або зміни конституційного ладу можуть нести відповідальність за інші злочини, ознаки яких містяться у фактично виконаних ними діях. Суб'єкт злочину загальний.
До відповідальності за ст. 278 КК РФ можуть бути залучені як організатори, керівники захоплення, утримання влади чи зміни конституційного ладу, так і рядові учасники злочину. Разом з тим при вирішенні питання про притягнення до кримінальної відповідальності деяких рядових учасників злочину слід встановлювати відсутність обставин, що виключають злочинність діянь (зокрема, ознак виконання наказу чи розпорядження).
На злочин, передбачений ст. 278 КК РФ, поширюється дія заохочувальної норми, що міститься в примітці до ст. 275 КК РФ (див. коментар до ст. 275 КК РФ).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 278. Насильницьке захоплення влади або насильницьке утримання влади Коментар до статті 278 "
  1. Стаття 205.1. Сприяння терористичної діяльності Коментар до статті 205.1
    статтями Особливої частини КК РФ: 205 "Терористичний акт", 206 "Захоплення заручника", 208 "Організація незаконного збройного формування або участь у ньому", 211 "Викрадення судна повітряного або водного транспорту або залізничного рухомого складу ", 277" Посягання на життя державного чи громадського діяча ", 278" Насильницьке захоплення влади або насильницьке утримання влади ",
  2. Стаття 206. Захоплення заручника Коментар до статті 206
    насильницьке, перешкоджання виходу заручника на свободу. Слід мати на увазі, що поняття захоплення включає в себе і утримання заручника. Наприклад, особи, які захопили людини, перевозять його на автомашині до місця подальшого утримання. Очевидно, що після заволодіння відбувається процес утримання (нехай навіть і відносно короткочасний), тому кваліфікація дій осіб в цьому випадку
  3. Стаття 105. Вбивство Коментар до статті 105
    статтями про відповідальність за злочини проти здоров'я. Рівним чином не потрібно додаткової кваліфікації, якщо в процесі позбавлення потерпілого життя обирається спосіб, пов'язаний із заподіянням йому шкоди здоров'ю. --- Визначення Військової колегії Верховного Суду РФ N 1-038/2000 по справі Дударєва та ін / / Бюлетень Верховного Суду РФ. 2001. N 4.
  4. Стаття 127-1. Торгівля людьми Коментар до статті 127.1
    статтями КК РФ. З суб'єктивної сторони вербування, перевезення, приховування, передача і отримання характеризуються виною у формі умислу. Здійснюючи дії, спрямовані на торгівлю людьми, суб'єкт завжди усвідомлює їх суспільну небезпеку. Обов'язковою суб'єктивною ознакою цих дій є мета - подальша експлуатація людини. Поняття експлуатації розкривається у примітці 2 до ст.
  5. Стаття 213. Хуліганство Коментар до статті 213
    статтями КК РФ, що встановлює відповідальність за злочини проти особи. Хуліганство продовжує залишатися небезпечним і поширеним правопорушенням, які посягають на громадський порядок, спокій громадян, нерідко що призводить до скоєння інших більш тяжких злочинів. У КК РРФСР під хуліганством розумілися умисні дії, що грубо порушують громадський порядок і виражають
  6. Стаття 279. Озброєний заколот Коментар до статті 279
    статтями КК РФ, відповідальність за них повинна наступати за правилами сукупності злочинів. --- Визначення Судової колегії Верховного Суду РФ у справі А., К. та ін / / Судова практика у кримінальних справах / Упоряд. Є.П. Кудрявцева, О.В. Науменко, С.А. Розмова. М., 2004. С. 72 - 73. Серед організаторських дій чітко виділяються дві групи: дії,
  7. Стаття 3. Основні поняття, що використовуються в цьому Законі
    стаття визначає понятійний апарат, який використовується коментованим Законом. За загальним правилом юридичної техніки визначення понять (приписи-дефініції) включаються до законодавчих актів у наступних випадках: коли юридичний (правовий) термін сформований з використанням спеціальних слів - рідкісних або маловживаних іноземних слів, а також переосмислених загальновживаних
  8. Стаття 13. Права поліції
    стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  9. 1. Поняття кримінальної армалогіі
    статтями 222-226 КК РФ. Відсутність протягом багатьох десятиліть законодавчого і, зокрема, кримінально-правового визначення поняття зброї призвело до того, що даний пробіл заповнювався постановами Пленуму Верховного Суду СРСР від 20 вересня 1974 № 7 та постановою Пленуму Верховного Суду РФ від 25 червня 1996 року № 5 , в яких роз'яснювалося, що слід розуміти під
  10. Глава 5. ДУАЛІЗМ ЦИВІЛЬНОГО ПРАВА І ПОХОДЖЕННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ
    насильницького порушення меж земельної ділянки) стала даватися захист з приводу присвоєння рухомого майна, образи дією, і так в "кінцевому рахунку сформулювалася велика частина нового англійського та американського права відшкодування шкоди і договорів ". --- Берман Г. Дж. Західна традиція права: епоха формування / Пер. з англ. 2-е вид. М., 1998.
© 2014-2022  yport.inf.ua