Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 278. Насильницьке захоплення влади або насильницьке утримання влади Коментар до статті 278 |
||
Диспозиція коментованої статті є бланкетной, що передбачає для з'ясування ознак складу злочину звернення до Конституції РФ, яка закріплює основи формування та функціонування органів влади. Конституція РФ, зокрема, встановлює, що єдиним джерелом влади в Російській Федерації є її багатонаціональний народ, який здійснює свою владу безпосередньо, а також через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (ст. 3). Державна влада здійснюється на основі поділу на законодавчу, виконавчу і судову (ст. 10); її здійснюють Президент РФ, Федеральне Збори РФ, Уряд РФ і суди РФ (ст. 11); органи місцевого самоврядування не входять до системи органів державної влади (ст . 12). В силу федеративного характеру Російської держави Конституція РФ передбачає функціонування двох рівнів влади: федерального і суб'єктів РФ (ст. ст. 5, 11). Конституція РФ фіксує і вихідні положення, що визначають порядок формування органів державної влади Росії (ст. ст. 81, 96, 111, 118 та ін.) Тлумачення конституційних приписів стосовно аналізованої статтею кримінального закону дозволяє встановити, що: 1) насильницьке захоплення або насильницьке утримання влади можуть мати місце або стосовно якоїсь однієї гілки влади або носити широкомасштабний характер, спрямований проти всіх суб'єктів влади; 2) злочин може бути скоєно на різних рівнях здійснення влади: федеральному, регіональному, муніципальному. Стаття 278 КК РФ передбачає відповідальність лише за порушення конституційних принципів і конституційного порядку формування та здійснення влади в країні. У зв'язку з цим дії, що складаються в порушенні приватних правил формування органів влади (порушення порядку голосування, висування або призначення кандидатур для зайняття посад у системі влади і т.п.), що не торкаються принципових засад функціонування органів влади, не можуть бути кваліфіковані за ст . 278 КК РФ, але за наявності до того підстав можуть тягти відповідальність за іншими статтями кримінального закону. Об'єктивна сторона злочину виражена активними діями, спрямованими на захоплення влади, утримання влади або зміну конституційного ладу. Склад злочину формальний; воно вважається закінченим з моменту виконання зазначених у диспозиції ст. 278 КК РФ дій незалежно від настання яких суспільно небезпечних наслідків. Самі дії описані законом альтернативно; для притягнення до відповідальності досить виконання хоча б одного з них. Захоплення влади означає спробу незаконного приходу до влади суб'єкта, якому ця влада не належала. Він може виражатися у фізичному усуненні осіб, які здійснюють владні повноваження, їх ізоляції, самопроголошення злочинця на їх місці, узурпації влади. Захоплення влади передбачає повне перепідпорядкування собі винним компетенції того чи іншого державного органу влади в цілому, незаконне заволодіння правом приймати рішення і проводити через цей орган державну політику. Присвоєння повноважень конкретної посадової особи та вчинення в зв'язку з цим дій, що завдають шкоди інтересам громадян і організацій, кваліфікується згідно закону за ст. 288 КК РФ. Утримання влади являє собою спробу незаконного утримання влади особою, якій раніше вона належала на законних підставах. Особа в цьому випадку продовжує виконувати свої державно-владні повноваження після закінчення їх конституційного терміну або після прийняття вищим органом рішення про відставку цієї особи (розпуск колегіального органу) і одночасно перешкоджає реалізації повноважень законним органом влади. Зміна конституційного ладу полягає в протиправних спробах перетворити систему економічних, політичних, соціальних, ідеологічних та інших відносин, закріплених Конституцією РФ. Конституційний лад являє собою систему соціально-економічних і політико-правових відносин, що встановлюються Конституцією РФ та іншими конституційно-правовими актами; він завжди передбачає існування в державі народного суверенітету, поділу влади, непорушності і невідчужуваності загальновизнаних прав і свобод людини. Злочинне зміну конституційного ладу може здійснюватися як особами, які захопили або утримують владу, так і легітимно сформованими органами влади. Для притягнення до відповідальності за ст. 278 КК РФ досить скоєння будь-якого із зазначених дій за умови, що воно: а) скоєно в порушення Конституції РФ, б) є насильницьким. Насильницький характер дій по захопленню, утриманню влади або зміни конституційного ладу може проявлятися у заподіянні шкоди здоров'ю окремим особам, позбавлення їх життя, погрозах заподіяння різного шкоди, пред'явленні ультиматумів, блокуванні роботи конституційних органів влади, ізоляції депутатів , захопленні будівель і т.д. У ситуаціях, коли насильство виразилося у скоєнні конкретних злочинів (вбивство, посягання на життя державного чи громадського діяча, організація масових заворушень, терористичний акт тощо), вчинене винним підлягає кваліфікації за сукупністю злочинів. Відсутність ознаки насильства в здійсненні дій по захопленню, утриманню влади або зміни конституційного ладу виключає відповідальність винного за ст. 278 КК РФ. З суб'єктивної сторони злочин характеризується виною у вигляді прямого умислу. Винний усвідомлює суспільну небезпеку скоєних дій і переслідує спеціальну мету захопити, утримати владу неконституційним шляхом, насильно змінити конституційний лад у державі. Мотиви скоєння злочину (політичні, економічні, релігійні та інші) не впливають на кваліфікацію, але можуть бути прийняті до уваги судом при визначенні розміру покарання. Суб'єктом злочину, передбаченого ст. 278 КК РФ, є фізична осудна особа, яка досягла шістнадцятирічного віку. Особи, які не досягли вказаного віку, у разі участі в діях щодо насильницького захоплення, утримання влади або зміни конституційного ладу можуть нести відповідальність за інші злочини, ознаки яких містяться у фактично виконаних ними діях. Суб'єкт злочину загальний. До відповідальності за ст. 278 КК РФ можуть бути залучені як організатори, керівники захоплення, утримання влади чи зміни конституційного ладу, так і рядові учасники злочину. Разом з тим при вирішенні питання про притягнення до кримінальної відповідальності деяких рядових учасників злочину слід встановлювати відсутність обставин, що виключають злочинність діянь (зокрема, ознак виконання наказу чи розпорядження). На злочин, передбачений ст. 278 КК РФ, поширюється дія заохочувальної норми, що міститься в примітці до ст. 275 КК РФ (див. коментар до ст. 275 КК РФ). |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 278. Насильницьке захоплення влади або насильницьке утримання влади Коментар до статті 278 " |
||
|