Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону від 7 серпня 2001 р. N 115-ФЗ "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму", 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 3. Основні поняття, що використовуються в цьому Законі

Стаття, що визначає понятійний апарат, який використовується коментованим Законом. За загальним правилом юридичної техніки визначення понять (приписи-дефініції) включаються до законодавчих актів у наступних випадках: коли юридичний (правовий) термін сформований з використанням спеціальних слів - рідкісних або маловживаних іноземних слів, а також переосмислених загальновживаних слів; коли правове поняття формується з слів , що дозволяють неоднозначно тлумачити його зміст, породжують різноманітні смислові асоціації.
Відносно вказаних у коментованій статті основних понять і їх визначень необхідно зазначити наступне.
Доходи, отримані злочинним шляхом.
Дане поняття визначено як кошти або інше майно, одержані внаслідок вчинення злочину. Скласти уявлення про види майна дозволяє стаття 128 "Об'єкти цивільних прав" частини першої ДК РФ, відповідно до якої (в ред. Федерального закону від 18 грудня 2006 р. N 231-ФЗ * (48)) до об'єктів цивільних прав належать речі, включаючи гроші та цінні папери, інше майно, в т.ч. майнові права; роботи і послуги; охоронювані результати інтелектуальної діяльності і прирівняні до них засоби індивідуалізації (інтелектуальна власність); нематеріальні блага.
Поняття злочину визначено в ст. 14 КК РФ (в ред. Федерального закону від 25 червня 1998 р. N 92-ФЗ * (49)): злочином визнається винне досконале суспільно небезпечне діяння, заборонене цим Кодексом під загрозою покарання (ч. 1); не є злочином дія (бездіяльність), хоча формально і містить ознаки будь-якого діяння, передбаченого цим Кодексом, але через малозначність не що представляє суспільної небезпеки (ч. 2).
У міжнародних договорах РФ у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму (про такі документи див. коментар. До ст. 2 Закону) розглядається поняття визначено по-різному, при цьому дається визначення також взаємопов'язаному з ним поняттю "майно".
Так, в п. "е" і "d" ст. 2 Конвенції ООН проти транснаціональної організованої, прийнятої у м. Нью-Йорку 15 листопада 2000, визначено, що для цілей названої Конвенції:
"доходи від злочину" означає будь-яке майно, придбане або отримане прямо або побічно, в результаті вчинення будь-якого злочину.
"Майно" означає будь-які активи, матеріальні або нематеріальні, рухомі або нерухомі, виражені в речах або в правах, а також юридичні документи або акти, які підтверджують право на такі активи або інтерес у них.
Відповідно до п. 1 і 3 ст. 1 Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму, прийнятої у м. Нью-Йорку 9 грудня 1999 р., для цілей названої Конвенції:
"засоби" означають активи будь-якого роду, матеріальні чи нематеріальні, рухомі чи нерухомі, незалежно від способу їх придбання, а також юридичні документи або акти у будь-якій формі, в т.ч. в електронній або цифровій, які засвідчують право на такі активи або участь у них, включаючи банківські кредити, дорожні чеки, банківські чеки, поштові перекази, акції, цінні папери, облігації, векселі, акредитиви, але не обмежуючись ними;
"надходження" означають будь-які засоби, отримані або придбані, прямо або побічно, шляхом вчинення злочину, зазначеного в ст. 2 даної Конвенції (див. нижче).
Згідно з підпунктами "а" і "b" ст. 1 Конвенції Ради Європи про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів від злочинної діяльності (ETS N 141), укладеної в м. Страсбурзі 8 листопада 1990, для цілей названої Конвенції:
"дохід" означає будь-яку економічну вигоду, отриману в результаті вчинення кримінального правопорушення. Ця вигода може включати будь-яке майно, яке визначається в подп. "B" цієї статті;
"майно" означає майно будь-якого роду, речовий або нематеріальне, рухоме або нерухоме, а також юридичні акти чи документи, що дають право на таке майно.
Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.
Згідно з визначенням, даному в коментованій статті, це поняття означає надання правомірного вигляду володінню, користуванню або розпорядженню грошовими коштами або іншим майном, одержаними внаслідок вчинення злочину, за винятком злочинів, передбачених статтями 193 "Неповернення з -за кордону коштів в іноземній валюті ", 194" Ухилення від сплати митних платежів, що стягуються з організації або фізичної особи ", 198" Ухилення від сплати податків і (або) зборів з фізичної особи ", 199" Ухилення від сплати податків і (або) зборів з організації ", 199.1" Невиконання обов'язків податкового агента "і 199.2" Приховування грошових коштів або майна організації або індивідуального підприємця, за рахунок яких має здійснюватися стягнення податків і (або) зборів "УК РФ (вказівка на ст. 199.1 і 199.2 даного Кодексу включено Федеральним законом від 27 липня 2006 р. N 153-ФЗ, хоча самі статті включені в даний Кодекс набагато раніше - відповідно до Федерального закону від 8 грудня 2003 р. N 162-ФЗ * (50)).
З викладеним визначенням взаємопов'язана диспозиція ч. 1 ст. 174 КК РФ, з якої (в ред. Федерального закону від 8 грудня 2003 р. N 162-ФЗ) випливає, що легалізація (відмивання) грошових коштів або іншого майна, придбаних іншими особами злочинним шляхом, являє собою вчинення фінансових операцій та інших угод з грошовими коштами або іншим майном, завідомо придбаними іншими особами злочинним шляхом (за винятком злочинів, передбачених статтями 193, 194, 198, 199, 199.1 і 199.2 даного Кодексу), в цілях надання правомірного вигляду володінню, користування і розпорядження зазначеними грошовими коштами або іншим майном.
Те ж саме можна сказати і про диспозицію ст. 174.1 КК РФ, з якої (в ред. Федерального закону від 7 квітня 2010 р. N 60-ФЗ * (51)) випливає, що легалізація (відмивання) грошових коштів або іншого майна, придбаних особою в результаті скоєння нею злочину, являє собою фінансові операції та інші операції з грошовими коштами або іншим майном, придбаними особою в результаті скоєння нею злочину (за винятком злочинів, передбачених статтями 193, 194, 198, 199, 199.1 і 199.2 даного Кодексу), в цілях надання правомірного вигляду володінню, користуванню і розпорядження зазначеними грошовими коштами або іншим майном.
Володіння, користування і розпорядження майном згідно п. 1 ст. 209 частини першої ДК РФ представляють собою склад правомочностей власника. Як передбачено у п. 2 зазначеної статті, власник має право на свій розсуд вчиняти щодо належного йому майна будь-які дії, що не суперечать закону й іншим правовим актам і не порушують права та охоронювані законом інтереси інших осіб, в т.ч. відчужувати своє майно у власність іншим особам, передавати їм, залишаючись власником, права володіння, користування і розпорядження майном, віддавати майно в заставу й обтяжувати його іншими способами, розпоряджатися ним іншим чином.
Фінансування тероризму.
Визначення даного поняття включено в комментируемую статтю Федеральним законом від 27 липня 2006 р. N 153-ФЗ, в той час як сфера дії коментованого Закону збільшена за рахунок включення в неї протидії фінансуванню тероризму ще відповідно до Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ.
Поняття фінансування тероризму визначено в коментованій статті як надання або збір коштів або надання фінансових послуг з усвідомленням того, що вони призначені для фінансування організації, підготовки і вчинення хоча б одного із злочинів, передбачених статтями 205 "Терористичний акт ", 205.1" Сприяння терористичної діяльності ", 205.2" Публічні заклики до здійснення терористичної діяльності або публічне виправдання тероризму ", 206" Захоплення заручника ", 208" Організація незаконного збройного формування або участь у ньому ", 211" Викрадення судна повітряного або водного транспорту або залізничного рухомого складу ", 220" Незаконне поводження з ядерними матеріалами або радіоактивними речовинами ", 221" Розкрадання або вимагання ядерних матеріалів або радіоактивних речовин ", 277" Посягання на життя державного чи громадського діяча ", 278" Насильницьке захоплення влади або насильницьке утримання влади ", 279" Озброєний заколот "і 360" Напад на осіб чи установи, які користуються міжнародним захистом "УК РФ, або для забезпечення організованої групи, незаконного збройного формування або злочинного співтовариства (злочинної організації), створених або створюваних для здійснення хоча б одного з зазначених злочинів (вказівка на ст. 220 і 221 цього Кодексу включено Федеральним законом від 27 липня 2010 р. N 197-ФЗ).
Практично таке ж регулювання міститься в примітці 1 до ст. 205.1 КК РФ, згідно з яким (в ред. Того ж Федерального закону від 27 липня 2010 р. N 197-ФЗ) під фінансуванням тероризму в даному Кодексі розуміється надання або збір коштів або надання фінансових послуг з усвідомленням того, що вони призначені для фінансування організації , підготовки або вчинення хоча б одного із злочинів, передбачених статтями 205, 205.1, 205.2, 206, 208, 211, 220, 221, 277, 278, 279 і 360 цього Кодексу, або для забезпечення організованої групи, незаконного збройного формування, злочинного співтовариства (злочинної організації), створених або створюваних для здійснення хоча б одного із зазначених злочинів.
Наведені положення засновані на Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму, прийнятої у м. Нью-Йорку 9 грудня 1999 (про названому документі див. коментар. До ст. 2 Закону). Саме в рамках повної імплементації названої Конвенції Федеральним законом від 27 липня 2010 р. N 197-ФЗ внесені доповнення в наведені положення.
Як зазначено у п. 1 ст. 2 названої Конвенції, будь-яка особа вчиняє злочин за змістом цієї Конвенції, якщо вона будь-якими методами, прямо чи опосередковано, незаконно та умисно надає кошти або здійснює їх збір з наміром, щоб вони використовувались, або при усвідомленні того, що вони будуть використані, повністю або частково, для вчинення:
a) будь-якого діяння, яке являє собою злочин відповідно до сфери застосування одного з договорів, перелічених у додатку, та міститься в ньому;
b) будь-якого іншого діяння, спрямованого на те, щоб викликати смерть будь-якої цивільної особи або будь-якого іншої особи, яка не бере активної участі у військових діях в ситуації збройного конфлікту, або заподіяти їй тяжке тілесне ушкодження, коли мета такого діяння в силу його характеру чи контексту полягає в тому, щоб заплутати населення чи змусити уряд чи міжнародну організацію вчинити будь-яку дію або утриматися від її вчинення.
Згадане додаток до даної Конвенції включає наступні акти:
1) Конвенція про боротьбу з незаконним захопленням повітряних суден, вчинена в Гаазі 16 грудня 1970;
2) Конвенція про боротьбу з незаконними актами, спрямованими проти безпеки цивільної авіації, вчинена в Монреалі 23 вересня 1971;
3) Конвенція про запобігання та покарання злочинів проти осіб, користуються міжнародним захистом, у тому числі дипломатичних агентів, прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 14 грудня 1973;
4) Міжнародна конвенція про боротьбу із захопленням заручників, прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 17 грудня 1979;
5) Конвенція про фізичний захист ядерного матеріалу, прийнята у Відні 3 березня 1980;
6) Протокол про боротьбу з незаконними актами насильства в аеропортах, що обслуговують міжнародну цивільну авіацію, що доповнює Конвенцію про боротьбу з незаконними актами, спрямованими проти безпеки цивільної авіації, вчинений в Монреалі 24 лютого 1988;
7) Конвенція про боротьбу з незаконними актами, спрямованими проти безпеки морського судноплавства, вчинена в Римі 10 березня 1988;
8) Протокол про боротьбу з незаконними актами, спрямованими проти безпеки стаціонарних платформ, розташованих на континентальному шельфі, вчинений в Римі 10 березня 1988;
9) Міжнародна конвенція про боротьбу з бомбовим тероризмом, прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 15 грудня 1997
Операції з грошовими коштами або іншим майном.
Дане поняття визначено як дії фізичних і юридичних осіб з грошовими коштами або іншим майном незалежно від форми і способу їх здійснення, спрямовані на встановлення, зміну або припинення пов'язаних з ними цивільних прав та обов'язків.
Дії громадян та юридичних осіб, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків, відповідно до ст. 153 "Поняття угоди" частини першої ДК РФ є ні чим іншим, як оборудками. Проте, як видно, федеральний законодавець не ставить знаку рівності між поняттями "операції" і "операції". Це випливає і з наведених вище диспозицій ч. 1 ст. 174 "Легалізація (відмивання) грошових коштів або іншого майна, придбаних іншими особами злочинним шляхом" та ч. 1 ст. 174.1 "Легалізація (відмивання) грошових коштів або іншого майна, придбаних особою в результаті скоєння нею злочину" УК РФ, в яких використано вираз "фінансові операції та інші операції".
  Доречно згадати, що в п. 19 постанови Пленуму ВС Росії від 18 листопада 2004 р. N 23 "Про судову практику у справах про незаконне підприємництво і легалізацію (відмивання) грошових коштів або іншого майна, придбаних злочинним шляхом" * (52) дано такі роз'яснення:
  судам слід мати на увазі, що під фінансовими операціями та іншими угодами, зазначеними в ст. 174 і 174.1 КК РФ, слід розуміти дії з грошовими коштами, цінними паперами та іншим майном (незалежно від форми та способів їх здійснення, наприклад, договір позики чи кредиту, банківський вклад, поводження з грошима і керування ними в задіяному господарському проекті), спрямовані на встановлення, зміну або припинення пов'язаних з ними цивільних прав або обов'язків. До правочинів з майном або коштами може ставитися, наприклад, дарування або спадкування;
  при цьому за змістом закону відповідальність за ст. 174 або 174.1 даного Кодексу настає і в тих випадках, коли винною особою здійснена лише одна фінансова операція або одна угода з набутими злочинним шляхом грошовими коштами або майном.
  Уповноважений орган.
  Згідно з визначенням, даному в коментованій статті, це поняття означає федеральний орган виконавчої влади, який приймає заходи з протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму відповідно до коментованим Законом (вказівка на протидію фінансуванню тероризму включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ).
  Це визначення видається носять більшою мірою юридико-технічний характер, тобто викладене в коментованому статті для введення скороченого позначення "уповноважений орган". На це вказує і те, що в коментованому Законі міститься самостійна присвячена уповноваженому органу стаття 8, згідно з ч. 1 якої уповноважений орган, який визначається Президентом РФ, є федеральним органом виконавчої влади, завдання, функції та повноваження якого у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів , отриманих злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму встановлюються відповідно до цього Закону.
  Обов'язковий контроль.
  Дане поняття визначене як сукупність прийнятих уповноваженим органом заходів по контролю за операціями з грошовими коштами або іншим майном на підставі інформації, що подається йому організаціями, що здійснюють такі операції, а також з перевірки цієї інформації відповідно до законодавства РФ.
  Обов'язковий контроль названий на ст. 4 коментованого Закону в якості однієї з основних заходів, спрямованих на протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму. Підлягають обов'язковому контролю операції з грошовими коштами або іншим майном перераховані в ст. 6 цього Закону, відповідно до п. 4 якої відомості про такі операції з грошовими коштами або іншим майном підлягають поданням безпосередньо до уповноваженого органу організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном. У пункті 3 ст. 7 коментованого Закону встановлено, що у разі, якщо у працівників такої організації на підставі реалізації зазначених в п. 2 цієї статті програм здійснення внутрішнього контролю виникають підозри, що будь-які операції здійснюються з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, ця організація, не пізніше робочого дня, наступного за днем виявлення таких операцій, зобов'язана направляти до уповноваженого органу відомості про такі операції незалежно від того, відносяться або не належать вони до операцій, передбачених статтею 6 цього Закону (див. коментар. до вказаними статтями).
  Внутрішній контроль. Організація внутрішнього контролю. Здійснення внутрішнього контролю.
  Згідно з визначенням, даному в коментованій статті, це поняття означає діяльність організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, щодо виявлення операцій, що підлягають обов'язковому контролю, і інших операцій з грошовими коштами або іншим майном, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванням тероризму (вказівка на протидію фінансуванню тероризму включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ).
  У початковій редакції ст. 4 коментованого Закону в якості однієї з основних заходів, спрямованих на протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, були названі обов'язкові процедури внутрішнього контролю. Однак, в результаті внесення Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ зміни дана міра звучить як організація та здійснення внутрішнього контролю. Відповідно, тим же Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ в рамках розширення та уточнення понятійного апарату коментованого Закону в комментируемую статтю включені наступні поняття та їх визначення:
  організація внутрішнього контролю - це сукупність прийнятих організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, заходів, що включають розробку й узгодження правил внутрішнього контролю та програм його здійснення, призначення спеціальних посадових осіб, відповідальних за дотримання зазначених правил та реалізацію зазначених програм;
  здійснення внутрішнього контролю - це реалізація організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, правил внутрішнього контролю та програм його здійснення, а також виконання вимог законодавства з ідентифікації клієнтів, їх представників, вигодонабувачів, з документального фіксування відомостей (інформації) та їх поданням в уповноважений орган, щодо зберігання документів та інформації, з підготовки та навчання кадрів.
  Організації, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, тобто суб'єкти організації та здійснення внутрішнього контролю перераховані в ст. 5 коментованого Закону. Обов'язки зазначених організацій з метою запобігання легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму розробляти правила внутрішнього контролю та програми його здійснення, призначати спеціальних посадових осіб, відповідальних за дотримання зазначених правил та реалізацію зазначених програм, а також вживати інші внутрішні організаційні заходи в зазначених цілях закріплені в п. 2 ст. 7 цього Закону (див. коментар. До зазначених статей).
  Клієнт. Вигодонабувач. Ідентифікація. Фіксування відомостей (інформації).
  Всі перераховані поняття та їх визначення включені в комментируемую статтю Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ в рамках розширення та уточнення понятійного апарату коментованого Закону. До прийняття Федерального закону від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ одне з цих визначень, по суті, містилося в положенні подп. 1 п. 1 ст. 7 коментованого Закону, в якому юридико-технічним скороченням "клієнт" позначалося особа, що перебуває на обслуговуванні в організації, що здійснює операції з грошовими коштами або іншим майном. Власне, це положення перенесено в комментируемую статтю - в положення, що визначає, що клієнт - це фізична або юридична особа, що перебуває на обслуговуванні організації, що здійснює операції з грошовими коштами або іншим майном.
  Як визначено в коментованій статті, вигодонабувач - це особа, до вигоди якого діє клієнт, в т.ч. на підставі агентського договору, договорів доручення, комісії та довірчого управління, при проведенні операцій з грошовими коштами та іншим майном. Перераховані види договорів, пов'язані з діяльністю у чужому інтересі, регламентовані відповідно в гл. 49 "Доручення", 51 "Комісія", 52 "Агентування" і 53 "Довірче управління майном" частини другої ЦК РФ. При цьому визначено наступне:
  за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Права і обов'язки по угоді, зробленої повіреним, виникають безпосередньо у довірителя (п. 1 ст. 971);
  за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням іншої сторони (комітента) за винагороду вчинити одну або кілька угод від свого імені, але за рахунок комітента. За операції, укладеної комісіонером з третьою особою, набуває права і стає зобов'язаним комісіонер, хоча б комітент і був названий в угоді або вступив з третьою особою в безпосередні відносини по виконанню угоди (п. 1 ст. 990);
  за агентським договором одна сторона (агент) зобов'язується за винагороду здійснювати за дорученням іншої сторони (принципала) юридичні та інші дії від свого імені, але за рахунок принципала або від імені та за рахунок принципала. За операції, укладеної агентом з третьою особою від свого імені та за рахунок принципала, набуває права і стає зобов'язаним агент, хоча б принципал і був названий в угоді або вступив з третьою особою в безпосередні відносини по виконанню угоди. За операції, укладеної агентом з третьою особою від імені та за рахунок принципала, права та обов'язки виникають безпосередньо у принципала (п. 1 ст. 1005);
  за договором довірчого управління майном одна сторона (засновник управління) передає іншій стороні (довірчому керуючому) на певний строк майно в довірче управління, а інша сторона зобов'язується здійснювати управління цим майном в інтересах засновника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача). Передача майна в довірче управління не тягне переходу права власності на нього до довірчого керуючого (п. 1 ст. 1012).
  Згідно з визначенням, даному в коментованій статті, ідентифікація це - сукупність заходів щодо встановлення певних коментованим Законом відомостей про клієнтів, їх представниках, вигодонабувачів, з підтвердження достовірності цих відомостей з використанням оригіналів документів та (або) належним чином завірених копій. Відповідно до підп. 2 п. 1 ст. 7 цього Закону організації, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, зобов'язані ідентифікувати клієнта, представника клієнта і (або) вигодонабувача, за винятком випадків, встановлених пунктами 1.1 та 1.2 зазначеної статті. У підпункті 2 п. 1 тієї ж статті встановлено, що такі організації зобов'язані вживати обгрунтовані і доступні в сформованих обставинах заходу щодо ідентифікації вигодонабувачів, за винятком випадків, встановлених пунктами 1.1 та 1.2 зазначеної статті (див. коментар. До зазначеної статті).
  Як визначено в коментованій статті, фіксування відомостей (інформації) - це фіксування відомостей (інформації) - отримання і закріплення відомостей (інформації) на паперових та (або) інших носіях інформації з метою реалізації коментованого Закону. У підпункті 4 п. 1 ст. 7 цього Закону закріплено обов'язок організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, документально фіксувати і представляти в уповноважений орган відповідні відомості по підлягає обов'язковому контролю операціями з грошовими коштами або іншим майном. Згідно з пунктом 2 зазначеної статті такі організації відповідно до правил внутрішнього контролю, зобов'язані документально фіксувати інформацію, отриману в результаті застосування зазначених правил та реалізації програм здійснення внутрішнього контролю, і зберігати її конфіденційний характер. У пункті 13 зазначеної статті передбачено обов'язок кредитних організацій документально фіксувати і представляти в уповноважений орган відомості у випадках відмови з підстав, зазначених у цій статті, від укладення договору банківського рахунку (вкладу) з фізичною або юридичною особою і (або) від проведення операцій (см . коммент. до зазначеної статті). 
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 3. Основні поняття, що використовуються в цьому законі"
  1. Стаття 2. Основні поняття, що використовуються в цьому Законі
      основні поняття: неспроможність (банкрутство) (далі також - банкрутство) - визнана арбітражним судом нездатність боржника в повному обсязі задовольнити вимоги кредиторів за грошовими зобов'язаннями та (або) виконати обов'язок по сплаті обов'язкових платежів; боржник - громадянин, у тому числі індивідуальний підприємець, або юридична особа, вони виявилися нездатними
  2. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
      основних положеннях: на законодавчому визначенні суб'єктів права обирати і бути обраними - в якості останніх називалися саме громадяни РФ - і на запереченні за іноземцями та особами без громадянства права обирати і бути обраними до будь-які органи влади на території нашої країни. В даний час становище змінилося. У списки виборців на виборах до органів місцевого самоврядування,
  3. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади та місцевого самоврядування
      стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  4. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
      статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  5. § 6. Похідні підстави набуття права власності
      основними ознаками приватизації за російським законодавством відносяться: 1) приналежність приватизованого майна до державної або муніципальної власності. Тому не є приватизацією, наприклад, перехід кооперативних квартир в будинках ЖБК у власність громадян. У таких випадках застосовуються загальні норми цивільного права; 2) приналежність покупця приватизованого майна
  6. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  7. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  8. § 1. Інтелектуальна власність як сукупність прав і структурне утворення в системі права
      статтях закону, принципи авторського права виводяться з аналізу всієї сукупності авторсько-правових норм. Знання принципів дозволяє орієнтуватися в авторському законодавстві, правильно тлумачити і застосовувати на практиці окремі його норми, а також вирішувати питання, на які немає прямої відповіді в чинному законодавстві. До числа основних принципів російського авторського права, відображених
  9. § 2. Система російського законодавства про інтелектуальну власність
      статтях глави 69 ЦК. За своїм обсягом це приблизно відповідає загальним положенням про інтелектуальну власність, які пропонувалося включити до Цивільного кодексу в якості альтернативи частини четвертої Кодексу в її нинішньому вигляді. Однак своїм змістом норми глави 69 ЦК істотно відрізняються від того, що пропонувалося авторами альтернативного проекту * (135). Про надуманих поняттях
  10. § 4. Авторські договори
      стаття (ст. 1287 ЦК). Постановочний договір укладається тоді, коли основним способом використання твору є його публічне виконання. Він полягає у відношенні драматичних, музичних, музично-драматичних, хореографічних та інших творів, які використовуються театрально-видовищними організаціями (театрами, філармоніями, цирками, концертними організаціями і т.д.)
© 2014-2022  yport.inf.ua