Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 4 . Заходи, спрямовані на протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму |
||
Організація і здійснення внутрішнього контролю. Поняття внутрішнього контролю визначено в ст. 3 коментованого Закону як діяльність організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, щодо виявлення операцій, що підлягають обов'язковому контролю, і інших операцій з грошовими коштами або іншим майном, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму. До внесення Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ зміни в коментованій статті говорилося про обов'язкові процедурах внутрішнього контролю. Відповідно, цим Законом розділені процедури організації та здійснення внутрішнього контролю. Цим же Законом у ст. 3 коментованого Закону включені відповідні визначення: організація внутрішнього контролю - це сукупність прийнятих організаціями, здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, заходів, що включають розробку й узгодження правил внутрішнього контролю та програм його здійснення, призначення спеціальних посадових осіб, відповідальних за дотримання зазначених правил та реалізацію зазначених програм; здійснення внутрішнього контролю - це реалізація організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, правил внутрішнього контролю та програм його здійснення, а також виконання вимог законодавства з ідентифікації клієнтів, їх представників, вигодонабувачів, з документального фіксування відомостей (інформації) та їх поданням до уповноваженого органу, щодо зберігання документів та інформації, з підготовки та навчання кадрів. Організації, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, тобто суб'єкти організації та здійснення внутрішнього контролю перераховані в ст. 5 коментованого Закону. Обов'язки зазначених організацій з метою запобігання легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму розробляти правила внутрішнього контролю та програми його здійснення, призначати спеціальних посадових осіб, відповідальних за дотримання зазначених правил та реалізацію зазначених програм, а також вживати інші внутрішні організаційні заходи в зазначених цілях закріплені в п. 2 ст. 7 цього Закону (див. коментар. до зазначених статей). Обов'язковий контроль. Поняття "обов'язковий контроль" визначено в ст. 3 коментованого Закону - це сукупність прийнятих уповноваженим органом заходів по контролю за операціями з грошовими коштами або іншим майном на підставі інформації, що подається йому організаціями, що здійснюють такі операції, а також з перевірки цієї інформації відповідно до законодавства РФ. Поняття ж операцій з грошовими коштами або іншим майном визначено в зазначеній статті як дії фізичних і юридичних осіб з грошовими коштами або іншим майном незалежно від форми і способу їх здійснення, спрямовані на встановлення, зміну або припинення пов'язаних з ними цивільних прав та обов'язків. Підлягають обов'язковому контролю операції з грошовими коштами або іншим майном перераховані в ст. 6 коментованого Закону, відповідно до п. 4 якої відомості про такі операції з грошовими коштами або іншим майном підлягають поданням безпосередньо до уповноваженого органу організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном. У пункті 3 ст. 7 цього Закону встановлено, що у разі, якщо у працівників такої організації на підставі реалізації зазначених в п. 2 цієї статті програм здійснення внутрішнього контролю виникають підозри, що будь-які операції здійснюються з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, ця організація, не пізніше робочого дня, наступного за днем виявлення таких операцій, зобов'язана направляти до уповноваженого органу відомості про такі операції незалежно від того, відносяться або не належать вони до операцій, передбаченим статтею 6 коментованого Закону (див. коментар. до зазначених статей). Заборона на інформування клієнтів та інших осіб про прийняті заходи протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму. Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ в комментируемую статтю внесено доповнення, згідно з яким дана заборона на поширюється на випадки інформування клієнтів (необхідність такого доповнення видається очевидною): про призупинення операції; про відмову у виконанні розпорядження клієнта про здійснення операцій; про відмову від укладення договору банківського рахунку (вкладу); про необхідність надання документів з підстав, передбачених коментованим Законом. Розглянутий заборона закріплений в нормі п. 6 ст. 7 коментованого Закону, згідно з якою організації, що представляють відповідну інформацію до уповноваженого органу, а також керівники та працівники організацій, що представляють відповідну інформацію до уповноваженого органу, не має права інформувати про це клієнтів цих організацій чи інших осіб (норма викладена в ред. Федерального закону від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ, див. коментар. до зазначеної статті). В "противагу" розглядався забороні в п. 8 ст. 7 коментованого Закону встановлено, що подання до уповноваженого органу організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, їх керівниками та працівниками відомостей і документів щодо операцій і в цілях і порядку, які передбачені цим Законом, не є порушенням службової, банківської, податкової, комерційної таємниці і таємниці зв'язку (в частині інформації про поштових перекладах грошових коштів). Аналогічно в ч. 3 ст. 9 коментованого Закону встановлено, що не є порушенням зазначених видів таємниці надання за запитом уповноваженого органу інформації та документів органами державної влади РФ, органами державної влади суб'єктів РФ, органами місцевого самоврядування та Банком Росії в цілях і порядку, які передбачені цим Законом. Слід зазначити, що на думку Банку Росії, викладеному в п. 1 додатка до листа від 13 квітня 2010 р. N 12-1-5/666 "Про направлення матеріалів за підсумками зустрічі керівників Банку Росії з комерційними банками, що відбулася 25-26 березня 2010 року "* (53), надання кредитної організацією аудиторської організації інформації та документів, необхідних їй для підготовки висновку про стан внутрішнього контролю в кредитній організації, не є порушенням встановленого статтею коментарів заборони на інформування клієнтів та інших осіб про прийняті заходи протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму. Інші заходи, що приймаються відповідно до федеральних законів. Як видно в коментованій статті визначено відкритий (невичерпний) перелік заходів, спрямованих на протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму. Вказівка на те, що такі заходи можуть прийматися тільки федеральними законами, засноване на нормі ч. 3 ст. 55 Конституції РФ, згідно з якою права і свободи людини і громадянина можуть бути обмежені федеральним законом тільки в тій мірі, в якій це необхідно з метою захисту основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони країни і безпеки держави. Серед таких "інших" заходів, перш за все, слід назвати притягнення до відповідальності осіб, за порушення коментованого Закону. Про такої відповідальності йдеться в ст. 13 цього Закону, згідно ч. 1 якої порушення організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном і діють на підставі ліцензії, вимог ст. 6 і 7 коментованого Закону (за винятком п. 3 ст. 7), може спричинити відгук (анулювання) ліцензії в порядку, передбаченому законодавством РФ. У частині 2 зазначеної статті передбачено, що особи, винні в порушенні цього Закону, несуть адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність відповідно до законодавства РФ (див. коментар. до ст. 13 Закону). Поряд з відповідальністю за порушення коментованого Закону, тобто законодавства про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму слід згадати і про відповідальність безпосередньо за легалізацію (відмивання) грошових коштів або іншого майна, придбаних злочинним шляхом, і за фінансування тероризму. Така відповідальність розглянута в коментарі до ст. 13 Закону. Також слід згадати про заходи, передбачені Федеральним законом від 12 січня 1996 р. N 7-ФЗ "Про некомерційні організації" * (54). Так, у пункті 1.2 ст. 15 названого Закону (тут і далі в ред. Федерального закону від 10 січня 2006 р. N 18-ФЗ * (55)) встановлено, що не може бути засновником (учасником, членом) некомерційної організації особа, включена до переліку відповідно з п. 2 ст. 6 коментованого Закону. Згідно з пунктом 14 ст. 32 Федерального закону "Про некомерційні організації" федеральний орган виконавчої влади, уповноважений на здійснення функції з протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, встановлює відповідність витрачання грошових коштів і використання іншого майна некомерційними організаціями цілям, передбаченим їх установчими документами, а філіями та представництвами іноземних некомерційних неурядових організацій - заявленим цілям і завданням і повідомляють про результати органу, що прийняв рішення про реєстрацію відповідної неприбуткової організації, включення до реєстру філії або представництва іноземної некомерційної неурядової організації. Такі ж положення містяться в п. 2 ч. 3 ст. 19 і ч. 3 ст. 38 Федерального закону від 19 травня 1995 р. N 82-ФЗ "Про громадські об'єднання" * (56) відповідно (також у ред. Федерального закону від 10 січня 2006 р. N 18-ФЗ). |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 4. Заходи, спрямовані на протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму" |
||
|