Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону від 7 серпня 2001 р. N 115-ФЗ "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму", 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 6. Операції з коштами або іншим майном, що підлягають обов'язковому контролю

1. У коментованій статті згідно її назві перераховані операції з грошовими коштами або іншим майном, що підлягають обов'язковому контролю. Поняття "операції з грошовими коштами або іншим майном" визначено в ст. 3 коментованого Закону як дії фізичних і юридичних осіб з грошовими коштами або іншим майном незалежно від форми і способу їх здійснення, спрямовані на встановлення, зміну або припинення пов'язаних з ними цивільних прав та обов'язків. Там же визначено поняття "обов'язковий контроль" - це сукупність прийнятих уповноваженим органом заходів по контролю за операціями з грошовими коштами або іншим майном на підставі інформації, що подається йому організаціями, що здійснюють такі операції, а також з перевірки цієї інформації відповідно до законодавства РФ.
Стаття, що викладена повністю в новій редакції Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ. Основні ж зміни зводяться до наступного:
обов'язковий контроль поширений на операції з грошовими коштами або іншим майном у разі, якщо хоча б однією із сторін такої операції є фізична або юридична особа, щодо якої є відомості про його участь у терористичній діяльності;
відповідно до змін внесених тим же Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ у ст. 5 коментованого Закону (див. коментар. До зазначеної статті) до складу операцій, що підлягають обов'язковому контролю, включені операції з дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням, а також виплату грошових коштів у вигляді виграшу.
Щоб уникнути небажаних політичних ускладнень у зв'язку з визначенням і публікацією Урядом РФ переліків держав (територій), щодо яких є відомості про незаконне виробництво наркотиків, а також у яких не передбачено розкриття або подання інформації при проведенні фінансових операцій, згадка про визначення першого з зазначених переліків виключено і спрощено процедуру визначення другого переліку.
У пункті 1 коментованої статті перераховані ті операції з грошовими коштами або іншим майном, які підлягає обов'язковому контролю в тих випадках, коли сума, на яку вона здійснюється, дорівнює або перевищує 600 000 рублів або дорівнює сумі в іноземній валюті, еквівалентній 600 000 рублів, або перевищує її. Відносно цих операцій необхідно зазначити наступне.
Операції з коштами у готівковій формі (подп. 1 п. 1).
Серед таких операцій безпосередньо перераховані:
зняття з рахунку або зарахування на рахунок юридичної особи грошових коштів у готівковій формі у випадках, якщо це не обумовлено характером його господарської діяльності;
купівля або продаж готівкової іноземної валюти фізичною особою (вказівка на фізичну особу включено Федеральним законом від 28 липня 2004 р. N 88-ФЗ);
придбання фізичною особою цінних паперів за готівку;
отримання фізичною особою грошових коштів по чеку на пред'явника, виданому нерезидентом;
обмін банкнот одного достоїнства на банкноти іншого гідності;
внесення фізичною особою до статутного (складеного) капітал організації грошових коштів у готівковій формі.
Необхідно згадати, що Комітетом АРБ з питань ПІД / ФТ затверджені (протокол засідання від 27 січня 2010 р. N 22) Методичні рекомендації щодо виявлення та поданням відомостей про операції з грошовими коштами в готівковій формі, що підлягають обов'язковому контролю (група кодів 10) * (80). Названими рекомендаціями передбачено, насамперед, наступне (коди видів операцій - згідно з Положенням Банку Росії і від 29 серпня 2008 р. N 321-П; про даний документ див. коментар. До ст. 7 Закону):
1) зняття з рахунку юридичної особи грошових коштів у готівковій формі у випадках, якщо це не обумовлено характером його господарської діяльності (код виду операції - 1001), або зарахування на рахунок юридичної особи грошових коштів у готівковій формі у випадках, якщо це не обумовлено характером його господарської діяльності (код виду операції - 1002).
При виявленні операцій з кодами 1001 і 1002 слід пам'ятати, що мова йде тільки про операції з готівковими коштами. Тому для того, щоб відповісти на питання, підлягає або не підлягає чинена за рахунком клієнта (юридичної особи або індивідуального підприємця) операція обов'язковому контролю, необхідно відповісти на питання, чи пов'язано зарахування або списання готівки з тією господарською діяльністю, якою займається клієнт, або воно здійснюється поза рамками цієї діяльності.
Як показує практика, основну трудність представляє з'ясування, якою діяльністю займається клієнт, тим більше що в розпорядженнях на зарахування на його рахунок або списання з нього готівки інформації про неї не міститься;
2) купівля готівкової іноземної валюти фізичною особою (код виду операції - 1003).
Операція підлягає обов'язковому контролю, якщо сума купується фізичною особою іноземної валюти при перерахуванні за курсом, встановленим наказом уповноваженого банку (філії уповноваженого банку) або розпорядженням посадової особи уповноваженого банку (його філії), якому наказом уповноваженого банку (її філії) надано право встановлювати курси іноземних валют і крос-курси, дорівнює або перевищує 600 000 рублів, а за своїм характером операція являє собою покупку фізичною особою готівкової іноземної валюти за готівкові рублі.
Операція підлягає обов'язковому контролю, якщо сума купується (або продаваної) фізичною особою іноземної валюти при перерахуванні за курсом Банку Росії (інформаційний лист від 19 грудня 2008 р. N 15) дорівнює або перевищує 600 000 рублів, а за своїм характером операція являє собою покупку фізичною особою готівкової іноземної валюти однієї іноземної держави (групи держав) за готівкову іноземну валюту іншої іноземної держави (групи держав) (конверсія);
3) продаж готівкової іноземної валюти фізичною особою (код виду операції - 1004).
Операція підлягає обов'язковому контролю, якщо сума продаваної фізичною особою іноземної валюти при перерахуванні за курсом, встановленим наказом уповноваженого банку (філії уповноваженого банку) або розпорядженням посадової особи уповноваженого банку (його філії), якому наказом уповноваженого банку (її філії) надано право встановлювати курси іноземних валют і крос-курси, дорівнює або перевищує 600 000 рублів, а за своїм характером операція являє собою продаж фізичною особою готівкової іноземної валюти за готівкові рублі;
4) придбання фізичною особою цінних паперів за готівку (код виду операції - 1005).
До операцій, що підлягають обов'язковому контролю, з кодом 1005 належать операції на суму, що дорівнює або перевищує 600 000 рублів, або дорівнює сумі в іноземній валюті, еквівалентній 600 000 рублів, або перевищує її, і що представляють по своїм характером продаж фізичній особі за готівку акцій, облігацій, векселів, ощадних сертифікатів, інших цінних паперів, віднесених до таких відповідно до законодавства РФ;
5) обмін банкнот одного достоїнства на банкноти іншого гідності (код виду операції - 1007).
До операцій, що підлягають обов'язковому контролю з кодом 1007, належать операції на суму, що дорівнює або перевищує 600 000 рублів, або дорівнює сумі в іноземній валюті, еквівалентній 600 000 рублів, або перевищує її, розрахованої за курсом Банку Росії на дату проведення операції, і що представляють за своїм характером: обмін банкнот великого номіналу на банкноти дрібного гідності або навпаки - банкнот дрібного гідності на банкноти великого достоїнства - в одній і тій же валюті; заміну неплатіжних грошових знаків іноземної держави на платіжні грошові знаки того ж іноземної держави;
6) внесення фізичною особою до статутного (складеного) капітал організації грошових коштів у готівковій формі (код виду операції - 1008).
Обов'язковому контролю підлягають операції з внеску фізичними особами грошових коштів у готівковій формі до статутного (складеного) капіталу таких організацій: повного товариства, товариства на вірі (командитного товариства), акціонерних товариств (відкритих і закритих), товариств з обмеженою відповідальністю, товариств з додатковою відповідальністю. Операції за внеском фізичними особами готівкових грошових коштів у вигляді пайових внесків до відповідних фондів виробничих і споживчих кооперативів, у вигляді членських та майнових внесків до некомерційні організації не підлягають обов'язковому контролю за кодом виду операцій 1008.
До операцій, що підлягають обов'язковому контролю з кодом 1008, належать операції в сумі, що дорівнює або перевищує 600 000 рублів або рівною сумі в іноземній валюті, еквівалентній 600 000 рублів, або перевищує її, що представляють собою прийом готівкових грошових коштів від фізичної особи для зарахування на рахунок юридичної особи - клієнта банку у вигляді внеску фізичної особи до статутного (складеного) капітал організації.
Зарахування або переказ на рахунок грошових коштів, надання або отримання кредиту (позики), операції з цінними паперами (подп. 2 п. 1).
Зазначені операції підлягають обов'язковому контролю в наступних випадках:
або коли хоча б однією із сторін є фізична або юридична особа, яка має відповідно реєстрацію, місце проживання чи місце знаходження в державі (на території), яке (яка) не виконує рекомендації Групи розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (ФАТФ);
або коли зазначені операції проводяться з використанням рахунку в банку, зареєстрованому у зазначеній державі (на вказаній території).
При цьому встановлено, що перелік таких держав (територій) визначається в порядку, що встановлюється Урядом РФ з урахуванням документів, що видаються Групою розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (ФАТФ), і підлягає опублікуванню.
До внесення Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ змін говорилося про держави (територіях), які (на яких) не здiйснюється участь у міжнародному співробітництві у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів , отриманих злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму. Крім того, до внесення зазначеним Законом змін встановлювалося, що перелік таких держав (територій) визначається в порядку, що встановлюється Урядом РФ на основі переліків, затверджених міжнародними організаціями, що займаються протидією легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, і підлягає опублікуванню.
В умовах дії колишньої редакції розглянутого підпункту діяла постанова Уряду РФ від 26 березня 2003 р. N 173 "Про порядок визначення та опублікування переліку держав (територій), які не беруть участь у міжнародному співробітництві у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "* (81), якою (в ред. постанови Уряду РФ від 24 жовтня 2005 р. N 638 * (82)) встановлено наступне:
Росфінмоніторинг за погодженням з МЗС Росії, МВС Росії, ФСБ Росії і СВР Росії визначає перелік держав (територій), які не беруть участь у міжнародному співробітництві у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму (далі іменується - перелік), на основі переліків, складених Групою розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (ФАТФ), а також іншими міжнародними організаціями, що займаються протидією легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, в роботі яких бере участь Росія;
внесення змін і доповнень до переліку здійснюється Росфінмоніторингу за погодженням із зазначеними федеральними органами виконавчої влади;
при формуванні переліку виходити з інтересів національної безпеки Росії і прийнятих міжнародних зобов'язань;
Росфінмоніторинг публікує в установленому порядку перелік, а також вносяться до нього зміни і доповнення.
Спочатку на підставі названої постанови відповідно до розпорядження КФМ Росії від 28 серпня 2003 р. N 18 опубліковано Перелік держав (територій), передбаченого статтею 6 Федерального закону "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "* (83). Зазначене розпорядження втратило чинність з виданням наказу Росфінмоніторингу від 24 квітня 2006 р. N 53, яким визначено новий Перелік держав (територій), передбаченого статтею 6 Федерального закону "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму" * (84). У свою чергу, даний наказ втратив чинність з виданням наказу Росфінмоніторингу від 24 січня 2007 р. N 13 "Про визнання таким, що втратив чинність, Наказу Федеральної служби з фінансового моніторингу від 24 квітня 2006 р. N 53" * (85), проте відомостей про визначення нового переліку немає.
  Операції по банківських рахунках (вкладах) (подп. 3 п. 1).
  До таких операцій безпосередньо віднесені:
  розміщення грошових коштів у внесок (на депозит) з оформленням документів, що засвідчують вклад (депозит) на пред'явника;
  відкриття вкладу (депозиту) на користь третіх осіб з розміщенням в нього грошових коштів у готівковій формі;
  переказ грошових коштів за кордон на рахунок (вклад), відкритий на анонімного власника, і надходження грошових коштів з-за кордону з рахунку (вкладу), відкритого на анонімного власника;
  зарахування грошових коштів на рахунок (вклад) чи списання грошових коштів з рахунку (вкладу) юридичної особи, період діяльності якої не перевищує трьох місяців з дня його реєстрації, або зарахування грошових коштів на рахунок (вклад) чи списання грошових коштів з рахунку (вкладу) юридичної особи у разі, якщо операції за вказаною рахунку (вкладу) не вироблялися з моменту його відкриття.
  Слід зазначити, що Комітетом АРБ з питань ПІД / ФТ затверджені (протокол засідання від 27 січня 2010 р. N 22) Методичні рекомендації щодо виявлення та поданням відомостей про операції по банківських рахунках (вкладах), що підлягають обов'язковому контролю (група кодів 40) * (86). Названими рекомендаціями передбачено, насамперед, наступне (коди видів операцій - згідно з Положенням Банку Росії і від 29 серпня 2008 р. N 321-П; про даний документ див. коментар. До ст. 7 Закону):
  1) розміщення грошових коштів у внесок (на депозит) з оформленням документів, що засвідчують вклад (депозит) на пред'явника (код виду операції - 4001).
  Обов'язковому контролю підлягає операція, якщо її сума дорівнює або перевищує 600 000 рублів, а за своїм характером операція являє собою: придбання фізичною особою (резидентом або нерезидентом) за готівку або безготівкові рублі ощадного сертифіката банку на пред'явника; набуття юридичною особою (резидентом або нерезидентом) за рублі депозитного сертифікату банку на пред'явника.
  З метою виявлення операцій, що підлягають обов'язковому контролю і відносяться до коду виду операцій 4001, необхідно звертати увагу на вид придбаного клієнтом сертифіката (іменний або на пред'явника) і на суму, що вказується клієнтом у заяві на придбання депозитних (ощадних) сертифікатів;
  2) відкриття вкладу (депозиту) на користь третіх осіб з розміщенням в нього грошових коштів у готівковій формі (код виду операції - 4002).
  Обов'язковому контролю підлягає операція, якщо її сума дорівнює або перевищує 600 000 рублів або дорівнює сумі в іноземній валюті, еквівалентній 600 000 рублів, або перевищує її, а за своїм характером операція представляє: відкриття фізичною особою (резидентом) вкладу в рублях на користь іншої фізичної особи (резидента) з внесенням у внесок готівкових грошових коштів; відкриття фізичною особою (резидентом) вкладу в іноземній валюті на користь іншої фізичної особи (резидента) з внесенням у внесок готівкових грошових коштів; відкриття фізичною особою (резидентом) вкладу в рублях на користь фізичної особи (нерезидента) з внесенням у внесок готівкових грошових коштів; відкриття фізичною особою (резидентом) вкладу в іноземній валюті на користь фізичної особи (нерезидента) з внесенням у внесок готівкових грошових коштів; відкриття фізичною особою (нерезидентом) вкладу в іноземній валюті на користь іншого фізичної особи (нерезидента) з внесенням у внесок готівкових грошових коштів; відкриття фізичною особою (нерезидентом) вкладу в рублях на користь іншої фізичної особи (нерезидента) з внесенням у внесок готівкових грошових коштів; відкриття фізичною особою (нерезидентом) вкладу в рублях на користь фізичної особи (резидента) з внесенням у внесок готівкових грошових коштів; відкриття фізичною особою (нерезидентом) вкладу в іноземній валюті на користь фізичної особи (резидента) з внесенням у внесок готівкових грошових коштів.
  Примітка - не є відкриттям вкладу на користь третьої особи внесення грошових коштів у внесок (депозит) особою, яка діє на підставі довіреності та відкриває вклад (депозит) на користь довірителя, а також внесення грошових коштів у внесок (депозит) представником вкладника, чинним на підставі закону, рішення суду або іншого акта уповноваженого державного органу або органу місцевого самоврядування.
  З метою виявлення операцій, що підлягають обов'язковому контролю і відносяться до коду виду операцій 4002, необхідно особливу увагу звертати на вид договору банківського вкладу, що укладається з клієнтом (чи є цей договір договором на користь третьої особи), і суму грошових коштів, що розміщуються у внесок;
  3) переказ грошових коштів за кордон на рахунок (вклад), відкритий на анонімного власника (код виду операції - 4003).
  Обов'язковому контролю підлягає операція, якщо її сума дорівнює або перевищує 600 000 рублів або дорівнює сумі в іноземній валюті, еквівалентній 600 000 рублів, або перевищує її, а за своїм характером операція представляє: переказ грошових коштів на підставі платіжних інструкцій клієнта банку-респондента, якщо платіжні інструкції не містять найменування (прізвища, імені, по батькові (якщо є)) одержувача грошових коштів.
  Примітка - платіжні інструкції клієнтів (фізичних осіб та юридичних осіб, які не є кредитними організаціями) без зазначення найменування (прізвища, імені, по батькові (якщо є)) одержувача не приймаються.
  З метою виявлення операцій, що підлягають обов'язковому контролю і відносяться до коду виду операцій 4003, необхідно особливу увагу звертати на наявність в SWIFT і телексних повідомленнях, що надходять від банків-кореспондентів, найменування (ПІБ) кінцевого одержувача грошових коштів;
  4) надходження грошових коштів з-за кордону з рахунку (вкладу), відкритого на анонімного власника (код виду операції - 4004).
  Обов'язковому контролю підлягає операція, якщо її сума дорівнює або перевищує 600 000 рублів або дорівнює сумі в іноземній валюті, еквівалентній 600 000 рублів, або перевищує її, а за своїм характером операція являє: зарахування на рахунок фізичної особи - клієнта банку грошових коштів в іноземній валюті , що надійшли від юридичної або фізичної особи, найменування (прізвище, ім'я, по батькові (якщо є)) якого не зазначено в платіжних інструкціях; зарахування на рахунок юридичної особи - клієнта банку грошових коштів в іноземній валюті, що надійшли від юридичної або фізичної особи, найменування (прізвище, ім'я, по батькові (якщо є)) якого не зазначено в платіжних інструкціях; надходження грошових коштів в іноземній валюті для виплати фізичній особі в готівковій формі, якщо найменування (прізвище, ім'я, по батькові (якщо є)) відправника переказу не зазначено в платіжних інструкціях; надходження грошових коштів в іноземній валюті для переказу клієнту кореспондента або клієнту іншого банку, якщо платіжні інструкції не містять найменування (прізвище, ім'я, по батькові (якщо є)) відправника платежу (платника).
  З метою виявлення операцій, що підлягають обов'язковому контролю і відносяться до коду виду операцій 4004, необхідно особливу увагу звертати на наявність в SWIFT і телексних повідомленнях, що надходять від банків-кореспондентів, найменування (ПІБ) відправника грошових коштів;
  5) зарахування на рахунок (вклад) або списання з рахунку (вкладу) юридичної особи, період діяльності якої не перевищує трьох місяців з дня його реєстрації (код виду операції - 4005).
  Обов'язковому контролю підлягатимуть операції з кожним банківським рахунком (вкладу) (у т.ч. зарахування на розрахунковий рахунок або поточний валютний рахунок грошових коштів з тимчасового (накопичувального) рахунку або з позичкового рахунку) юридичної особи або індивідуального підприємця, якщо сума операції дорівнює чи перевищує 600 000 рублів або дорівнює сумі в іноземній валюті, еквівалентній 600 000 рублів, або перевищує її, а за своїм характером операція являє собою: зарахування грошових коштів (в т.ч. внесок у готівковій формі) на рахунок (вклад) (в т . ч. зарахування на розрахунковий рахунок або поточний валютний рахунок грошових коштів з тимчасового (накопичувального) рахунку або з позичкового рахунку), якщо з дня реєстрації клієнта не пройшло трьох календарних місяців; списання грошових коштів (в т.ч. зняття в готівковій формі) з рахунку (вкладу), якщо з дня реєстрації клієнта не пройшло трьох календарних місяців.
  Примітка - відлік тримісячного періоду з початку діяльності організації слід починати з дати внесення до державного реєстру запису про державну реєстрацію юридичної особи. Зазначений період закінчується у відповідне число третього календарного місяця.
  При виявленні операцій, що підлягають обов'язковому контролю, з кодом 4005 рекомендується звертати увагу на договір, на підставі якого було відкрито рахунок. У разі якщо зазначений договір не є договором банківського рахунку (вкладу), операції за таким рахунком не підлягатимуть обов'язковому контролю.
  З метою виявлення операцій, що підлягають обов'язковому контролю і відносяться до коду виду операцій 4005, необхідно особливу увагу звертати на суму операції, зазначену в облікових документах (під обліковими документами розуміються розрахункові, платіжні, грошові і касові документи, що є підставою для записів у регістрах бухгалтерського обліку), на підставі яких здійснюються операції, а також на інформацію про дату державної реєстрації клієнта, наявну в банку;
  6) зарахування на рахунок (вклад) чи списання грошових коштів з рахунку (вкладу) юридичної особи у разі, якщо операції за вказаною рахунку (вкладу) не вироблялися з моменту їх відкриття (код виду операції - 4006).
  Обов'язковому контролю підлягатимуть операції з кожним банківським рахунком (вкладу) (у т.ч., якщо перший було зарахування коштів із тимчасового (накопичувального) рахунку або з позичкового рахунку), якщо сума операції дорівнює чи перевищує 600 000 рублів або дорівнює сумі в іноземній валюті, еквівалентній 600 000 рублів, або перевищує її, а за своїм характером операція являє собою: перше з моменту відкриття рахунку (вкладу) юридичної особи, яка не є кредитною організацією, зарахування грошових коштів (у тому числі в готівковій формі) (у т . ч., якщо перший було зарахування коштів із тимчасового (накопичувального) рахунку або з позичкового рахунку); перші з моменту відкриття рахунку (вкладу) індивідуального підприємця зарахування грошових коштів (у тому числі в готівковій формі); перший з моменту відкриття кредитної організації (в т.ч. банку-нерезиденту) рахунки "ЛОРО" зарахування грошових коштів; перший з моменту відкриття кредитної організацією (в т.ч. в банку-нерезидента) рахунки "НОСТРО" списання грошових коштів; зарахування грошових коштів, залучених в якості депозиту від кредитної організації (в т.ч. від банку-нерезидента); перші з моменту відкриття рахунку (вкладу) юридичної особи, яка не є кредитною організацією, списання грошових коштів (наприклад, при наданні овердрафту); перший з моменту відкриття рахунку (вкладу) індивідуального підприємця списання грошових коштів (наприклад, при наданні овердрафту); перший з моменту відкриття кредитної організації (в т.ч. банку-нерезиденту) рахунки "ЛОРО" списання грошових коштів (наприклад, при наданні овердрафту);
  Примітка - при виявленні операцій, що підлягають обов'язковому контролю, з кодом 4006 рекомендується звертати увагу на договір, на підставі якого було відкрито рахунок. У разі якщо зазначений договір не є договором банківського рахунку (вкладу), операції за таким рахунком не підлягатимуть обов'язковому контролю.
  При виявленні операцій по банківських рахунках (вкладах), що підлягають обов'язковому контролю, з кодом 4006 рекомендується не враховувати операції по зарахуванню (і подальшого списанню) на рахунок (з рахунку) клієнта коштів, що представляють собою винагороду (комісію) за відкриття банківського рахунку.
  Якщо операційна система банку дозволяє фіксувати час здійснення операцій і, отже, визначити черговість здійснення кожної операції за рахунком клієнта, то обов'язковому контролю за кодом 4006 підлягатиме перший за часом здійснення операція.
  При відсутності такої можливості обов'язковому контролю за кодом 4006 підлягатиме операція на суму, що дорівнює або перевищує 600 000 рублів (або еквівалентну суму в іноземній валюті), досконала протягом першого (з моменту його відкриття) дня проведення операцій за рахунком клієнта. Якщо протягом першого дня проведення операцій по рахунку по ньому були відображені кілька операцій на суму, що дорівнює або перевищує 600 000 рублів (або еквівалентну суму в іноземній валюті), обов'язковому контролю за кодом 4006 підлягатиме максимальна за сумою операція.
  З метою виявлення операцій, що підлягають обов'язковому контролю і відносяться до коду виду операцій 4006, необхідно особливу увагу приділяти сумі операції, зазначеної в SWIFT і телексних повідомленнях, оголошеннях на внесок готівкою, інших облікових документах (під обліковими документами розуміються розрахункові, платіжні, грошові і касові документи, що є підставою для записів у регістрах бухгалтерського обліку), а також відомостей, що містяться в електронних реєстрах та базах даних банку.
  Інші угоди з рухомим майном (подп. 4 п. 1).
  Серед таких операцій безпосередньо перераховані:
  приміщення дорогоцінних металів, дорогоцінних каменів, ювелірних виробів з них і брухту таких виробів чи інших цінностей в ломбард (Федеральним законом від 19 липня 2007 р. N 197-ФЗ виключено вказівку на цінні папери, оскільки після прийняття Федерального закону "Про ломбарди" приміщення цінних паперів в ломбард не передбачено);
  виплата фізичній особі страхового відшкодування або отримання від нього страхової премії зі страхування життя або іншим видам накопичувального страхування та пенсійного забезпечення;
  отримання або надання майна за договором фінансової оренди (лізингу);
  перекази грошових коштів, здійснювані некредитні організаціями за дорученням клієнта;
  скупка, купівля-продаж дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, ювелірних виробів з них і брухту таких виробів;
  отримання грошових коштів у вигляді плати за участь у лотереї, тоталізаторі (взаємне парі) та інших заснованих на ризику іграх, в т.ч. в електронній формі, і виплата коштів у вигляді виграшу, отриманого від участі в зазначених іграх (до внесення Федеральним законом від 28 липня 2004 р. N 88-ФЗ змін говорилося про плату за участь у грі в лотерею, тоталізатор (взаємне парі) або інших заснованих на ризику іграх, а не про плату за участь в лотереї, тоталізаторі (взаємне парі) та інших заснованих на ризику іграх, в т.ч. в електронній формі);
  надання юридичними особами, які не є кредитними організаціями, безвідсоткових позик фізичним особам та (або) іншим юридичним особам, а також отримання такої позики (вказівка на даний вид операцій введено Федеральним законом від 28 липня 2004 р. N 88-ФЗ).
  Необхідно згадати, що Комітетом АРБ з питань ПІД / ФТ затверджені (протокол засідання від 27 січня 2010 р. N 22) Методичні рекомендації щодо виявлення та поданням відомостей про угоди (операціях) з рухомим майном, що підлягають обов'язковому контролю (група кодів 50) * (87). Названими рекомендаціями передбачено, насамперед, наступне (коди видів операцій - згідно з Положенням Банку Росії і від 29 серпня 2008 р. N 321-П; про даний документ див. коментар. До ст. 7 Закону):
  1) приміщення дорогоцінних металів, дорогоцінних каменів, ювелірних виробів з них і брухту таких виробів чи інших цінностей в ломбард (код виду операції - 5001).
  Прийняття від громадян в заставу дорогоцінних металів, дорогоцінних каменів, ювелірних виробів з них і брухту таких виробів чи інших цінностей в забезпечення короткострокових кредитів може здійснюватися як підприємницької діяльності спеціалізованими організаціями - ломбардами (стосовно діяльності ломбардів предметом застави може бути тільки рухоме майно, призначене для особистого споживання (Федеральний закон "Про ломбарди"); тому предметом застави в ломбарді не можуть речі, не призначеними для особистого споживання; наприклад цінні папери.
  Дані угоди між фізичною особою та ломбардом здійснюються безпосередньо в самому ломбарді. Грошові кошти за поміщене в ломбард рухоме майно видаються фізичним особам готівкою в касі ломбарду. Банк в таких угодах не бере і, отже, відомостями про них не розташовує;
  2) виплата фізичній особі страхового відшкодування або отримання від нього страхової премії зі страхування життя і іншим видам накопичувального страхування та пенсійного забезпечення (код виду операції - 5002).
  З метою виявлення операцій, що підлягають обов'язковому контролю за кодом 5002, рекомендується звертати увагу на наявність у платіжних інструкціях посилань на договори / поліси страхування життя, страхування до досягнення певного віку, пенсійні договори, договори пенсійного страхування, обов'язкового пенсійного страхування і т.д. До інших видів накопичувального страхування відносяться, зокрема, договори страхування дітей до повноліття, страхування ренти (у тому числі додаткової ренти, ануїтетів), страхування пенсії, страхування для забезпечення коштів на освіту і т.д. Відмінною особливістю таких договорів є умова про виплату фізичній особі страхового відшкодування в заздалегідь встановлений термін до певної дати.
  Виявленню підлягають такі операції на суму, що дорівнює або перевищує 600 000 рублів (або дорівнює сумі в іноземній валюті, еквівалентній 600 000 рублів, або перевищує її): перерахування фізичною особою (страхувальником) на рахунок страхової компанії грошових коштів (страхової премії) за договором страхування життя / іншим видам договорів накопичувального страхування; перерахування страховою компанією фізичній особі грошових коштів (страхового відшкодування) за договором страхування життя / іншим видам договорів накопичувального страхування; зарахування на рахунок фізичної особи грошових коштів (страхового відшкодування) за договором страхування життя / іншим видам договорів накопичувального страхування; зарахування на рахунок страхової компанії грошових коштів (страхової премії) від фізичної особи за договором страхування життя / іншим видам договорів накопичувального страхування; внесок готівкою грошових коштів (страхової премії) на рахунок страхової компанії, отриманих від фізичної особи за договором страхування життя / іншим видам договорів накопичувального страхування; перерахування недержавним пенсійним фондом фізичній особі грошових коштів (страхового відшкодування); перерахування фізичною особою на рахунок недержавного пенсійного фонду грошових коштів (пенсійних внесків) за пенсійним договором; надходження на рахунок фізичної особи грошових коштів (недержавної пенсії) за пенсійним договором ; надходження на рахунок недержавного пенсійного фонду грошових коштів (пенсійних внесків) від фізичної особи за пенсійним договором; внесок готівкою грошових коштів на рахунок недержавного пенсійного фонду грошових коштів, отриманих від фізичної особи за пенсійним договором.
  3) отримання або надання майна за договором фінансової оренди (лізингу) (код виду операції - 5003)
  Згідно зі статтею 665 частини другої ЦК РФ за договором фінансової оренди (лізингу) рухомого майна орендодавець (лізингодавець) зобов'язується придбати у власність вказане орендарем (лізингоотримувачем) майно у визначеного ним продавця (вибір продавця і придбаного майна може здійснюватися також лізингодавцем) і надати орендареві це майно за плату в тимчасове володіння і користування.
  Виявлення та направленню в Росфінмоніторинг підлягають операції з надання / отримання рухомого майна за договором фінансової оренди (лізингу), підтверджені відповідними актами прийому-передачі, сума переданого майна на яких дорівнює або перевищує 600 000 рублів (або дорівнює сумі в іноземній валюті, еквівалентній 600000 рублів або перевищує її) у разі якщо Банк: виступає в ролі лізингодавця або лізингоодержувача; своєму розпорядженні документами, що свідчать про здійснення клієнтом операції, пов'язаної з одержанням або наданням майна за договором фінансової оренди (лізингу);
  4) перекази грошових коштів, здійснювані некредитні організаціями за дорученням клієнта (код виду операції - 5004)
  Перекази грошових коштів за дорученням клієнтів на території РФ можуть здійснюватися некредитні організаціями, яким законом надано право займатися зазначеною діяльністю.
  Правом здійснювати грошові перекази за дорученням клієнтів наділені організації федеральної поштового зв'язку (Федеральний закон "Про поштовий зв'язок"). Отже, операції організацій федерального поштового зв'язку (пошта, телеграф), пов'язані з переказом коштів на суму, що дорівнює або перевищує 600 000 рублів, підлягають обов'язковому контролю. До таких операцій, зокрема, відносяться: зарахування на рахунок клієнта Банку грошових коштів, що надійшли від організації федеральної поштового зв'язку за дорученням її клієнта; переказ грошових коштів клієнтом Банку - організацією федеральної поштового зв'язку, який здійснюється за дорученням її клієнта;
  5) скупка, купівля-продаж дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, ювелірних виробів з них і брухту таких виробів (код виду операції - 5005).
  Угоди банку з фізичними особами з купівлі-продажу дорогоцінних металів. Виявленню підлягають операції купівлі / продажу дорогоцінних металів на суму, що дорівнює або перевищує 600 000 рублів (або дорівнює сумі в іноземній валюті, еквівалентній 600 000 рублів, або перевищує її), при вчиненні таких операцій: надходження грошових коштів на рахунок фізичної особи від продажу мірних злитків, пам'ятних і колекційних монет, а також при продажу дорогоцінного металу з знеособленого металевого рахунку (далі - ОМС); перерахування грошових коштів з рахунку фізичної особи для покупки мірних злитків, пам'ятних і колекційних монет, а також для покупки дорогоцінного металу із зарахуванням на ОМС ; внесення фізичною особою в касу Банку грошових коштів для покупки мірних злитків, пам'ятних і колекційних монет, а також для покупки дорогоцінного металу із зарахуванням на ОМС; видача фізичній особі з каси Банку грошових коштів за продані мірні злитки, пам'ятні та колекційні монети, а також за проданий дорогоцінний метал з ОМС.
  Угоди Банку з юридичними особами з купівлі-продажу дорогоцінних металів. Виявленню підлягають такі угоди купівлі / продажу дорогоцінних металів на суму, що дорівнює або перевищує 600 000 рублів (або дорівнює сумі в іноземній валюті, еквівалентній 600 000 рублів, або перевищує її): покупка дорогоцінних металів у юридичних осіб (в т.ч. у надрокористувачів , у Банку Росії); покупка дорогоцінних металів на міжнародному та російському ринках при здійсненні операцій з металами (в т.ч. арбітражних угод, а також угод на основі договорів комісії, укладених з клієнтами); продаж дорогоцінних металів юридичним особам (у т. ч. Банку Росії); продаж дорогоцінних металів на міжнародному та російському ринках при здійсненні операцій з металами (в т.ч. арбітражних угод, а також угод на основі договорів комісії, укладених з клієнтами).
  Угоди купівлі-продажу дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, ювелірних виробів з них і брухту таких виробів, що здійснюються клієнтами Банку з проведенням розрахунків через Банк. Виявленню підлягають операції купівлі / продажу дорогоцінних металів дорогоцінних каменів, ювелірних виробів з них і брухту таких виробів на суму, що дорівнює або перевищує 600 000 рублів (або дорівнює сумі в іноземній валюті, еквівалентній 600 000 рублів, або перевищує її), при вчиненні наступних операцій перерахування грошових коштів з рахунку клієнта, якщо з платіжних інструкцій випливає, що операція пов'язана з покупкою дорогоцінних металів, дорогоцінних каменів, ювелірних виробів з них або лому таких виробів; надходження грошових коштів на рахунок клієнта, якщо з платіжних інструкцій випливає, що операція пов'язана з продажем дорогоцінних металів, дорогоцінних каменів, ювелірних виробів з них або лому таких виробів; переказ без відкриття банківського рахунку грошових коштів фізичною особою, якщо з платіжних інструкцій випливає, що операція пов'язана з покупкою дорогоцінних металів, дорогоцінних каменів, ювелірних виробів з них; надходження грошових коштів фізичній особі, яка не має рахунку в Банку, якщо з платіжних інструкцій випливає, що грошові кошти отримані від продажу дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, ювелірних виробів з них; внесок готівкових грошових коштів на рахунок клієнта - юридичної особи або індивідуального підприємця, якщо з оголошення на внесок готівкою випливає, що грошові кошти отримані за угодою від продажу дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, ювелірних виробів з них або лому таких виробів (виручка ювелірних магазинів не підлягає обов'язковому контролю);
  6) отримання грошових коштів у вигляді плати за участь у лотереї, тоталізаторі (взаємне парі) та інших заснованих на ризику іграх, в т.ч. в електронній формі, і виплата коштів у вигляді виграшу, отриманого від участі в зазначених іграх (код виду операції - 5006).
  Під заснованою на ризику грою розуміється гра в тоталізатор, участь у лотереї, гра в казино (рулетка, карткові ігри, кістки) і інші ігри, в т.ч. в електронній формі, з виплатою грошового виграшу, отриманого від участі в даних іграх. При цьому організатором ігор може виступати юридична особа або індивідуальний підприємець, а учасниками ігор можуть бути фізичні або юридичні особи, які виступають в ролі гравців.
  Виявленню підлягають операції з отримання організатором ігор на свій рахунок у Банку грошових коштів у вигляді плати за участь у заснованих на ризику іграх та операції з виплати грошових коштів у вигляді виграшу учаснику зазначених ігор, якщо сума операції дорівнює чи перевищує 600 000 рублів (або дорівнює сумі в іноземній валюті, еквівалентній 600 000 рублів, або перевищує її). До таких операцій, зокрема, відносяться: надходження на рахунок юридичної або фізичної особи - клієнта банку грошових коштів у вигляді виграшу, отриманого від участі в лотереї, тоталізаторі (взаємне парі) та інших заснованих на ризику іграх; надходження на рахунок організатора ігор - клієнта банку грошових коштів, отриманих у вигляді плати за участь у лотереї, тоталізаторі (взаємне парі) та інших заснованих на ризику іграх; перерахування грошових коштів організатором ігор - клієнтом банку у вигляді виграшу, отриманого від участі в лотереї, тоталізаторі (взаємне парі) та інших заснованих на ризику іграх учаснику гри; перерахування грошових коштів юридичною або фізичною особою - клієнтом банку у вигляді плати за участь у лотереї, тоталізаторі (взаємне парі) та інших заснованих на ризику іграх організатору ігор; внесок готівкових грошових коштів організатором ігор - клієнтом банку у вигляді виручки, отриманої від проведення лотереї, тоталізатора (взаємного парі) та інших заснованих на ризику ігор;
  7) надання юридичними особами, які не є кредитними організаціями, безвідсоткових позик фізичним особам та (або) іншим юридичним особам, а також отримання такої позики (код виду операції - 5007).
  Під позикою розуміється передача однією стороною (позикодавцем) у власність другій стороні (позичальникові) грошей або інших речей, визначених родовими ознаками, при якій позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошей (суму позики) або рівну кількість інших отриманих їм речей того ж роду та якості. Основний принцип позики - принцип зворотності, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві отриману суму позики в строк і в порядку, які передбачені договором позики. Безвідсотковим визнається позику, якщо в договорі про його надання прямо встановлено, що позика є безвідсотковим або процентна ставка за використання позики становить 0%. До безвідсотковим позиками слід відносити операції з надання / отримання юридичною особою, що не є кредитною організацією, фінансової допомоги (у тому числі тимчасової фінансової допомоги), у разі якщо за умовами договору вона є поворотною і на її суму не нараховуються відсотки. Договір позики, в умовах якого відсутня розмір процентної ставки, розглядається як позику, відсотки за яким нараховуються відповідно до вимог статті 809 частини другої ЦК РФ.
  Відомості про операції за договором безпроцентної позики підлягають поданням в Росфінмоніторинг, якщо її сума дорівнює або перевищує 600 000 рублів (або дорівнює сумі в іноземній валюті, еквівалентній 600 000 рублів, або перевищує її), і за своїм характером операція являє: надходження на рахунок клієнта банку - юридичної особи, яка не є кредитною організацією, фізичної особи або індивідуального підприємця грошових коштів, отриманих за договором безпроцентної позики, який наданий юридичною особою, яка не є кредитною організацією, або індивідуальним підприємцем; перерахування з рахунку клієнта банку - юридичної особи, яка не є кредитною організацією, або індивідуального підприємця грошових коштів, якщо з призначення платежу слід, що клієнт надає безвідсоткову позику юридичній особі, індивідуальному підприємцю чи фізичній особі. Оскільки договір позики є реальним, тобто вважається укладеним з моменту фактичної передачі грошей або інших речей (п. 1 ст. 807 частини другої ЦК РФ), подання відомостей до банку має здійснюватися окремо по кожній з операцій з надання (отримання) позики незалежно від того, чи оформлені ці операції одним або декількома договорами.
  1.1. Пункт 1.1 коментованої статті відносить до операцій, що підлягають обов'язковому контролю, операції з нерухомим майном, але тільки у випадках, коли сума, на яку вона здійснюється, дорівнює або перевищує 3 000 000 рублів або дорівнює сумі в іноземній валюті, еквівалентній 3 000 000 рублів, або перевищує її. Даний пункт введений Федеральним законом від 28 липня 2004 р. N 88-ФЗ, спрямованим на вдосконалення правового механізму протидії легалізації злочинних доходів і фінансуванню тероризму та приведення федерального законодавства у відповідність з міжнародними стандартами у зазначеній сфері. Цим же Законом у ст. 5 коментованого Закону включено положення, які стосуються організації, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, організації, які надають посередницькі послуги під час здійснення операцій купівлі-продажу нерухомого майна (про поняття нерухомого майна див. коментар. До зазначеної статті).
  З питання про те, що слід вважати датою здійснення угоди за договором купівлі-продажу нерухомого майна з метою коментованого Закону, у п. 5 інформаційного листа Росфінмоніторингу від 8 серпня 2008 р. N 1 "Про надання відомостей про операції з майном" * (88), вказано наступне:
  враховуючи положення ЦК РФ, Федерального закону від 21 липня 1997 р. N 122-ФЗ "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та угод з ним" * (89), а також інших нормативних правових актів, договір, який підлягає державній реєстрації, вважається укладеним з моменту державної реєстрації угоди;
  таким чином, на нашу думку, у випадку, якщо угода з нерухомим майном підлягає державній реєстрації відповідно до ГК РФ і іншими федеральними законами, датою здійснення такої угоди з метою коментованого Закону слід вважати дату державної реєстрації цього правочину, та відомості про зазначену угоді повинні бути представлені в Росфінмоніторинг не пізніше робочого дня, наступного за днем державної реєстрації;
  у разі якщо угода не підлягає державній реєстрації, на нашу думку, обов'язок відповідних організацій представити інформацію в Росфінмоніторинг виникає з моменту укладення договору.
  На думку Росфінмоніторингу, викладеному в п. 6 названого листа, у разі, коли в договорі оренди нерухомого майна загальна сума угоди не зазначена, і договір укладається на невизначений термін, а сума кожного орендного платежу менше порогового значення, встановленого пунктом 1.1 коментованої статті, то кожен раз, як тільки загальна сума платежів досягне 3 000 000 рублів або відповідного еквівалента в іноземній валюті, в організації виникає обов'язок представити інформацію про зазначену угоді в Росфінмоніторинг як про операцію, що підлягає обов'язковому контролю відповідно до коментованим Законом.
  Банком Росії давалися такі роз'яснення з питань застосування п. 1.1 коментованої статті:
  кредитна організація повинна повідомляти в уповноважений орган відомості про операції з нерухомим майном, передбачених пунктом 1.1 коментованої статті, якщо з представлених відповідно до законодавства РФ клієнтом документів їй стало відомо про здійснення такої угоди (п. 2 інформаційного листа від 21 лютого 2005 р. N 7 "Узагальнення практики застосування Федерального закону" Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "* (90));
  договір участі в пайовому будівництві (договір інвестування), а також договір про відступлення права (вимоги) за вказаним договором за умови, що вони укладені на суму, зазначену в п. 1.1 коментованої статті, з моменту їх державної реєстрації є угодами, такими, що підлягають обов'язковому контролю (п. 3 інформаційного листа від 31 серпня 2005 р. N 8 "Узагальнення практики застосування Федерального закону" Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "та прийнятих на виконання нього нормативних актів Банку Росії" * (91));
  кредитна організація повинна представляти в уповноважений орган відомості про будь угодах з нерухомим майном (купівля-продаж, оренда, застава і т.д.), сума яких дорівнює або перевищує 3 000 000 рублів, якщо кредитна організація є стороною по угоді або якщо з представлених відповідно до законодавства РФ клієнтом документів їй стало відомо про здійснення такої угоди. У разі якщо кредитна організація при проведенні розрахункової операції свого клієнта за угодою з нерухомим майном не володіє всією необхідною інформацією, на підставі якої вона може зробити висновок про проведення її клієнтом операції, яка підлягає обов'язковому контролю, і зазначена операція при реалізації правил внутрішнього "протіволегалізаціонного" контролю не віднесено до операції, щодо якої виникає підозра, що вона пов'язана з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, обов'язки по напрямку відповідних відомостей до уповноваженого органу у кредитної організації не виникає (лист від 31 січня 2006 N 12-1-3/226 "Про застосування Федерального закону N 115-ФЗ" * (92); п. 1 інформаційного листа від 6 березня 2006 р. N 9 "Узагальнення практики застосування Федерального закону" Про протидію легалізації (відмиванню) доходів , отриманих злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "та прийнятих відповідно до нього нормативних актів Банку Росії" * (93));
  договори участі в пайовому будівництві, укладені після внесення Федеральним законом від 30 грудня 2004 р. N 213-ФЗ * (94) змін до частини першої ГК РФ, підлягають обов'язковому контролю (якщо сума договору дорівнює або перевищує 3 000 000 рублів в еквіваленті), і відомості про такі договори повинні фіксуватися і направлятися до уповноваженого органу в установленому порядку, незалежно від того, підлягають такі договори державної реєстрації чи ні (лист від 14 квітня 2006 р. N 12-1-3/831 "Про застосування пункту 11 статті 6 Федерального закону N 115-ФЗ "* (95));
  угода купівлі-продажу заставної (пулу заставних) не є угодою з нерухомим майном і не підлягає обов'язковому контролю відповідно до п. 1.1 коментованої статті (п. 4 інформаційного листа від 26 березня 2007 р. N 11 "Узагальнення практики застосування Федерального закону" Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "та прийнятих відповідно до нього нормативних актів Банку Росії" * (96));
  при оформленні застави у разі кредитування клієнта на купівлю нерухомого майна, вартість якого дорівнює або перевищує 3 000 000 рублів (або еквівалент в іноземній валюті), кредитної організації слід направити до уповноваженого органу одне повідомлення про скоєння її клієнтом угоди купівлі-продажу нерухомого майна (про якої кредитна організація володіє всією необхідною інформацією) (п. 3 інформаційного листа від 24 жовтня 2008 р. N 14 "Узагальнення практики застосування Федерального закону" Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "та прийнятих відповідно до ним нормативних актів Банку Росії "* (97));
  операція з передачі в заставу права оренди нерухомого майна, сума якої дорівнює або перевищує 3 000 000 рублів, підлягатиме обов'язковому контролю відповідно до коментарів статтею (п. 3 інформаційного листа Банку Росії від 31 березня 2010 р. N 17 "Узагальнення практики застосування Федерального закону "Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму" та прийнятих відповідно до нього нормативних актів Банку Росії "* (98)).
  Слід також зазначити, що Комітетом АРБ з питань ПІД / ФТ затверджені (протокол засідання від 27 січня 2010 р. N 22) Методичні рекомендації щодо виявлення та поданням відомостей про угоди з нерухомим майном, що підлягають обов'язковому контролю (група кодів 80) * (99) . У додатку до названих Методичних рекомендацій перераховані найбільш часто зустрічаються в банківській практиці види угод з нерухомим майном і укладених по них договорів.
  2-2.2. Відповідно до п. 2 коментованої статті підлягають обов'язковому контролю операції з грошовими коштами або іншим майном в тих випадках, коли хоча б однією зі сторін є:
  або організація чи фізична особа, щодо яких є отримані у встановленому відповідно до коментованим Законом порядку відомості про їх причетність до екстремістської діяльності або тероризму (до внесення Федеральним законом від 27 липня 2006 р. N 153-ФЗ зміни говорилося про відомості про участь організації або фізичної особи в екстремістській діяльності);
  або юридична особа, прямо або побічно перебуває у власності або під контролем таких організації або особи;
  чи фізична або юридична особа, що діє від імені або за вказівкою таких організації або особи.
  При цьому безпосередньо в п. 2 коментованої статті федеральний законодавець делегував Уряду РФ повноваження щодо встановлення порядку визначення та доведення до відома організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, переліку таких організацій та осіб. На підставі даної норми видано постанову Уряду РФ від 18 січня 2003 р. N 27, якою затверджено Положення про порядок визначення переліку організацій і фізичних осіб, щодо яких є відомості про їх участь в екстремістській діяльності, і доведення цього переліку до відома організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном * (100). Назване Положення (в ред. Постанови Уряду РФ від 8 грудня 2008 р. N 930 * (101)) передбачає наступне (при цьому не враховані нововведення Федерального закону від 27 липня 2010 р. N 197-ФЗ, про які сказано нижче):
  дане Положення регулює порядок визначення переліку організацій і фізичних осіб, щодо яких є відомості про їх участь в екстремістській діяльності (далі іменується - перелік), та доведення цього переліку до відома організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (п. 1) ;
  Росфінмоніторинг складає і вносить зміни та доповнення до переліку на підставі відомостей про: а) вступили в законну силу рішення судів РФ про ліквідацію або заборону діяльності організації у зв'язку із здійсненням нею екстремістської діяльності, а також про скасування (зміну) цих рішень; б) вступили законної сили вироках судів РФ про визнання фізичної особи винною у вчиненні злочину терористичного характеру, а також про скасування (зміну) цих вироків; в) прийнятих Генеральним прокурором РФ або підлеглими йому прокурорами рішеннях про призупинення діяльності організації у зв'язку з їх зверненнями до суду з заявою про притягнення цієї організації до відповідальності за терористичну діяльність, а також про втрату цими рішеннями сили; г) винесених слідчими постановах про порушення кримінальної справи щодо осіб, які вчинили злочини терористичного характеру, а також про припинення цих кримінальних справ; д) складених міжнародними організаціями , здійснюють боротьбу з тероризмом, або уповноваженими ними органами і визнаних Росією переліках організацій та фізичних осіб, пов'язаних з терористичними організаціями або терористами, а також про зміни і доповнення, внесених до цих переліків; е) визнаних у Росії відповідно до міжнародних договорів РФ і законодавством РФ рішеннях (вироках) суден та інших компетентних органів іноземних держав щодо організацій чи фізичних осіб, які здійснюють терористичну діяльність, а також про скасування (зміну) цих рішень (вироків). Під злочинами терористичного характеру, зазначеними в подп. "Б" і "г" цього пункту, розуміються злочини, передбачені статтями 205, 205.1, 206, 208, 211, 277, 360 КК РФ (п. 2);
  відомості, передбачені пунктом 2 цього Положення, подаються у Росфінмоніторинг Генеральною прокуратурою РФ і Слідчим комітетом при прокуратурі РФ у порядку, погодженому з ними, Мін'юстом Росії і МЗС Росії - відповідно до Положення про надання інформації та документів Федеральній службі з фінансового моніторингу органами державної влади Російської Федерації, органами державної влади суб'єктів Російської Федерації і органами місцевого самоврядування, затвердженим постановою Уряду РФ від 14 червня 2002 р. N 425 (п. 3, про названому документі див. коментар. до ст. 9 Закону);
  для ідентифікації організацій і фізичних осіб, щодо яких є відомості про їх участь в екстремістській діяльності, в Росфінмоніторинг крім відомостей, зазначених у п. 2 даного Положення, повинна бути представлена наступна інформація (якщо є): для організацій - найменування, ідентифікаційний номер платника податків , реєстраційний номер, місце реєстрації та адреса фактичного місця знаходження, ідентифікаційні дані засновників та / або керівників організації; для фізичних осіб - дані паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, адреса місця проживання або місця перебування (п. 4);
  відомості, що відносяться до періоду з 1 січня 1997 р. до дати затвердження даного Положення, направляються в Росфінмоніторинг протягом 60 днів з дати затвердження даного Положення, а відносяться до подальшого періоду - не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання органами державної влади РФ, зазначеними в п. 3 даного Положення, відповідної інформації (п. 5);
  перелік, а також вносяться до нього зміни доводяться Росфінмоніторингу не пізніше робочого дня, наступного за днем складання переліку (внесення змін), у вигляді інформаційних листів (на паперовому носії або в електронному вигляді) до відома організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном , в тому числі через відповідні наглядові органи відповідно до їх компетенції та в порядку, погодженому з ними (п. 6).
  У пункті 2 коментованої статті також встановлено, що відомості про організації та осіб, включених до переліку організацій і фізичних осіб, щодо яких є відомості про їх причетність до екстремістської діяльності або тероризму, з підстав, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 6, 7 п. 2.1 цієї статті, та виключених із зазначеного переліку з підстав, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5, 6, 7 і 8 п. 2.2 цієї статті, підлягають, по-перше, розміщення в мережі Інтернет на офіційному сайті уповноваженого органу та, по-друге, опублікуванню в офіційних періодичних виданнях, визначених Урядом РФ. Дане положення також є нововведенням Федерального закону від 27 липня 2010 р. N 197-ФЗ, спрямованим, як зазначалося авторами його проекту, на цілі забезпечення дотримання прав і законних інтересів громадян і організацій. Відповідно, слід очікувати видання акта Уряду РФ, що визначає офіційні періодичні видання, в яких повинні публікуватися зазначені частини названого переліку.
  Пункт 2.1 коментованої статті визначає вичерпний перелік підстав для включення організації або фізичної особи до переліку організацій і фізичних осіб, щодо яких є відомості про їх причетність до екстремістської діяльності або тероризму. Цей пункт введений Федеральним законом від 27 липня 2010 р. N 197-ФЗ, але названий список не є новелою - раніше він утримувався в п. 2 даної статті.
  Відносно передбачених у п. 2.1 коментованої статті підстав для включення організації або фізичної особи до зазначеного переліку необхідно зазначити наступне:
  1) набрало законної сили рішення суду РФ про ліквідацію або заборону діяльності організації у зв'язку з її причетністю до екстремістської діяльності або тероризму (до внесення Федеральним законом від 27 липня 2006 р. N 153-ФЗ зміни говорилося про ліквідацію або заборону діяльності організації у зв'язку із здійсненням нею екстремістської діяльності).
  Можливість винесення судового рішення про ліквідацію або заборону діяльності організації у зв'язку з її причетністю до екстремістської діяльності або тероризму передбачена в ст. 9 Федерального закону від 25 липня 2002 р. N 114-ФЗ "Про протидію екстремістській діяльності" * (102) в рамках регламентації відповідальності громадських і релігійних об'єднань, інших організацій за здійснення екстремістської діяльності і в ст. 24 Федерального закону від 6 березня 2006 р. N 35-ФЗ "Про протидію тероризму" * (103) в рамках регламентації відповідальності організацій за причетність до тероризму;
  2) вступив у законну силу вирок суду РФ про визнання особи винною у вчиненні хоча б одного із злочинів, передбачених статтями 205, 205.1, 205.2, 206, 208, 211, 220, 221, 277, 278, 279, 280, 282, 282.1 , 282.2 і 360 КК РФ.
  До внесення Федеральним законом від 27 липня 2010 р. N 197-ФЗ змін вказувалося на вступив в законну силу вирок суду РФ про визнання фізичної особи винною у вчиненні злочину терористичного характеру. У новій редакції аналізованих становище узгоджується з нормою ч. 1 ст. 24 Федерального закону "Про протидію тероризму", що встановлює (в ред. Того ж Федерального закону від 27 липня 2010 р. N 197-ФЗ), що в Росії забороняються створення і діяльність організацій, цілі або дії яких спрямовані на пропаганду, виправдання і підтримку тероризму або вчинення злочинів, передбачених статтями 205-206, 208, 211, 220, 221, 277-280, 282.1, 282.2 і 360 КК РФ;
  3) рішення Генерального прокурора РФ, підпорядкованого йому прокурора чи федерального органу виконавчої влади в галузі державної реєстрації (його відповідного територіального органу) про призупинення діяльності організації у зв'язку з їх зверненням до суду із заявою про притягнення організації до відповідальності за екстремістську діяльність.
  У пункті 2 коментованої статті в колишній редакції вказувалося на рішення Генерального прокурора РФ або підпорядкованого йому прокурора про призупинення діяльності організації у зв'язку з його зверненням до суду із заявою про притягнення організації до відповідальності за терористичну діяльність. Можливість призупинення діяльності організації регламентована положеннями ст. 10 Федерального закону "Про протидію екстремістській діяльності". Федеральним органом виконавчої влади в галузі державної реєстрації відповідно до п. 1 Положення про Міністерство юстиції Російської Федерації, утв. Указом Президента РФ від 13 жовтня 2004 р. N 1313 "Питання Міністерства юстиції Російської Федерації" * (104), є Мін'юст Росії;
  4) процесуальне рішення про визнання особи підозрюваним у скоєнні хоча б одного із злочинів, передбачених статтями 205, 205.1, 205.2, 206, 208, 211, 220, 221, 277, 278, 279, 280, 282, 282.1, 282.2 і 360 КК РФ.
  До внесення Федеральним законом від 27 липня 2010 р. N 197-ФЗ змін вказувалося на постанову слідчого про порушення кримінальної справи щодо особи, яка вчинила злочин терористичного характеру (Федеральним законом від 24 липня 2007 р. N 214-ФЗ виключено вказівку на таке ж постанову прокурора). У новій редакції аналізованих становище узгоджується з наведеної вище нормою ч. 1 ст. 24 Федерального закону "Про протидію тероризму" (в ред. Того ж Федерального закону від 27 липня 2010 р. N 197-ФЗ). Підозрюваним у відповідності з ч. 1 ст. 46 КПК РФ (в ред. Федерального закону від 6 червня 2007 р. N 90-ФЗ * (105)) є особа: 1) або щодо якої порушено кримінальну справу за підставами і в порядку, що встановлені главою 20 цього Кодексу; 2) або яка затримана у відповідності зі ст. 91 і 92 цього Кодексу; 3) або до якої застосовано запобіжний захід до пред'явлення обвинувачення відповідно до ст. 100 цього Кодексу; 4) або яке повідомлено про підозру у вчиненні злочину в порядку, встановленому статтею 223-1 цього Кодексу;
  5) постанова слідчого про притягнення особи як обвинуваченого у вчиненні хоча б одного із злочинів, передбачених статтями 205, 205.1, 205.2, 206, 208, 211, 220, 221, 277, 278, 279, 280, 282, 282.1, 282.2 і 360 КК РФ.
  Дане положення, що є нововведенням Федерального закону від 27 липня 2010 р. N 197-ФЗ, узгоджується з наведеної вище нормою ч. 1 ст. 24 Федерального закону "Про протидію тероризму" (в ред. Того ж Федерального закону від 27 липня 2010 р. N 197-ФЗ). Обвинуваченим згідно ч. 1 ст. 47 КПК РФ визнається особа, щодо якої: 1) винесено постанову про притягнення його як обвинуваченого; 2) винесено обвинувальний акт;
  6) складаються міжнародними організаціями, що здійснюють боротьбу з тероризмом, або уповноваженими ними органами та визнані Росією переліки організацій та фізичних осіб, пов'язаних з терористичними організаціями або терористами.
  Це підстава не зазнало змін, в т.ч. термінологічного характеру з прийняттям Федерального закону від 27 липня 2010 р. N 197-ФЗ;
  7) визнані в Росії відповідно до міжнародних договорів РФ і федеральними законами вироки або рішення судів і вирішення інших компетентних органів іноземних держав щодо організацій чи фізичних осіб, які здійснюють терористичну діяльність.
  Аналогічно сказаному щодо попереднього підпункту варто згадати, що дана підстава не зазнало змін, в т.ч. термінологічного характеру з прийняттям Федерального закону від 27 липня 2010 р. N 197-ФЗ.
  Слід зазначити, що у п. 2.1 коментованої статті не увійшло така підстава для включення організації до переліку організацій і фізичних осіб, щодо яких є відомості про їх причетність до екстремістської діяльності або тероризму, як включення організації відповідно до Федерального закону "Про протидію тероризму "в єдиний федеральний список організацій, в т.ч. іноземних та міжнародних організацій, визнаних судами РФ терористичними (вказівка на таку підставу було включено Федеральним законом від 27 липня 2006 р. N 153-ФЗ). Видається, що причина цього в очевидній відсутності необхідності закріплення зазначеного підстави, оскільки визнання судом РФ організації терористичної мається на увазі в подп. 1 даного пункту.
  У пункті 2.2 коментованої статті визначено вичерпний перелік підстав для виключення організації або фізичної особи з переліку організацій і фізичних осіб, щодо яких є відомості про їх причетність до екстремістської діяльності або тероризму. Даний пункт введений тим же Федеральним законом від 27 липня 2010 р. N 197-ФЗ, про який говорилося вище. Встановлення такого списку є нововведенням цього Закону, в обгрунтування чого зазначалося що, відсутність подібної норми в чинній редакції коментованого Закону тягне за собою порушення конституційних прав і свобод осіб, в даний час є законослухняними громадянами, проте продовжують формально значитися в переліку. Зазначалося також, що доцільність введення підстав для виключення із зазначеного переліку осіб, які втратили суспільну небезпеку, підтверджується потребами правозастосовчої практики.
  Список підстав для виключення організації або фізичної особи з переліку організацій і фізичних осіб, щодо яких є відомості про їх причетність до екстремістської діяльності або тероризму, визначений у п. 2.2 коментованої статті відповідно нової редакції п. 2.1 даної статті, яка визначає список підстав для включення організації або фізичної особи до зазначеного переліку. Так, передбачено, що підставами для виключення організації або фізичної особи із зазначеного переліку є:
  1) скасування вступило в законну силу рішення суду РФ про ліквідацію або заборону діяльності організації у зв'язку з її причетністю до екстремістської діяльності або тероризму і припинення провадження у справі;
  2) скасування вступило в законну силу вироку суду РФ про визнання особи винною у вчиненні хоча б одного із злочинів, передбачених статтями 205, 205.1, 205.2, 206, 208, 211, 220, 221, 277, 278, 279, 280, 282, 282.1, 282.2 і 360 КК РФ, і припинення провадження у кримінальній справі відносно даної особи з підстав, які дають право на реабілітацію;
  3) скасування рішення Генерального прокурора РФ, підпорядкованого йому прокурора чи федерального органу виконавчої влади в галузі державної реєстрації (його відповідного територіального органу) про призупинення діяльності організації у зв'язку з притягненням до відповідальності за екстремістську діяльність;
  4) припинення кримінальної справи чи кримінального переслідування стосовно особи, підозрюваного або обвинуваченого у вчиненні хоча б одного із злочинів, передбачених статтями передбачених статтями 205, 205.1, 205.2, 206, 208, 211, 220, 221, 277, 278, 279, 280 , 282, 282.1, 282.2 і 360 КК РФ;
  5) виключення організації або фізичної особи з який складають міжнародними організаціями, що здійснюють боротьбу з тероризмом, або уповноваженими ними органами і визнаних Росією переліків організацій та фізичних осіб, пов'язаних з терористичними організаціями або терористами;
  6) скасування визнаних у Росії відповідно до міжнародних договорів РФ і федеральними законами вироків або рішень судів та рішень інших компетентних органів іноземних держав щодо організацій чи фізичних осіб, які здійснюють терористичну діяльність;
  7) наявність документально підтверджених даних про смерть особи, включеної до переліку організацій і фізичних осіб, щодо яких є відомості про їх причетність до екстремістської діяльності або тероризму;
  8) наявність документально підтверджених даних про погашення або зняття судимості з особи, засудженої за вчинення хоча б одного із злочинів, передбачених статтями 205, 205.1, 205.2, 206, 208, 211, 220, 221, 277, 278, 279, 280, 282 , 282.1, 282.2 і 360 КК РФ.
  Останній з викладених пунктів грунтується на нормі ч. 6 ст. 86 даного Кодексу, згідно з якою погашення або зняття судимості анулює всі правові наслідки, пов'язані з судимістю.
  Як встановлено в ч. 3 зазначеної статті (в ред. Федерального закону від 8 грудня 2003 р. N 162-ФЗ), судимість погашається:
  а) щодо осіб, умовно засуджених, - після закінчення випробувального терміну;
  б) щодо осіб, засуджених до більш м'яким видів покарань, ніж позбавлення волі, - після закінчення одного року після відбуття або виконання покарання;
  в) щодо осіб, засуджених до позбавлення волі за злочини невеликої або середньої тяжкості, - після закінчення трьох років після відбуття покарання;
  г) щодо осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі злочини, - після закінчення шести років після відбуття покарання;
  д) щодо осіб, засуджених за особливо тяжкі злочини, - після закінчення восьми років після відбуття покарання.
  Відповідно до ч. 4 зазначеної статті у разі, якщо засуджений у встановленому законом порядку був достроково звільнений від відбування покарання або невідбуту частину покарання було замінено більш м'яким видом покарання, то строк погашення судимості обчислюється виходячи з фактично відбутого строку покарання з моменту звільнення від відбування основного і додаткового видів покарань.
  Відповідно до частини 5 зазначеної статті у разі, якщо засуджений після відбуття покарання поводився бездоганно, то за його клопотанням суд може зняти з нього судимість до закінчення строку погашення судимості.
  Підстави припинення кримінальної справи та кримінального переслідування визначені у ст. 212 КПК РФ. Відповідно до ч. 1 зазначеної статті (в ред. Федерального закону від 29 грудня 2009 р. N 383-ФЗ * (106)) кримінальну справу і кримінальне переслідування припиняються за наявності підстав, передбачених статтями 24-28.1 даного Кодексу. Статті, до яких зроблена відсилання, об'єднані в гол. 4 "Підстави відмови в порушенні кримінальної справи, закриття кримінальної справи та кримінального переслідування".
  Ті підстави припинення провадження у кримінальній справі, за якими виникає право на реабілітацію, слідують з норми ч. 2 ст. 212 КПК РФ, встановлює (в ред. Федерального закону від 29 травня 2002 р. N 58-ФЗ * (107)), що у випадках припинення кримінальної справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 ч. 1 ст. 24 та пунктом 1 ч. 1 ст. 27 даного Кодексу, слідчий або прокурор вживає передбачені главою 18 "Реабілітація" даного Кодексу міри з реабілітації особи.
  Необхідно згадати, що Комітетом АРБ з питань ПІД / ФТ затверджені (протокол засідання від 27 січня 2010 р. N 22) Методичні рекомендації щодо виявлення операцій, організацій або осіб, причетних до екстремістської діяльності або тероризму (код групи операцій 70) * (108) . Названі рекомендації згідно їх вступній частині розроблені Комітетом АРБ з питань ПІД / ФТ з метою роз'яснення порядку виконання кредитними організаціями (немає у нас повноважень тлумачити законодавство) вимог законодавства з протидії легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму до здійснення внутрішнього контролю з метою виявлення операцій юридичних і фізичних осіб, причетних до екстремістської діяльності або терористичної діяльності, призупиненню зазначених операцій і представлення відомостей про них до уповноваженого органу.
  3. У пункті 3 коментованої статті передбачено, що в тому випадку, коли операція з грошовими коштами або іншим майном здійснюється в іноземній валюті, то її розмір в російських рублях визначається за офіційним курсом Банку Росії, що діє на дату здійснення такої операції.
  Те, що Банк Росії встановлює і публікує офіційні курси іноземних валют по відношенню до рубля, закріплено в ст. 53 Федерального закону від 10 липня 2002 р. N 86-ФЗ "Про Центральний банк Російської Федерації (Банку Росії)" * (109). Порядок встановлення та опублікування Банком Росії офіційних курсів іноземних валют по відношенню до рубля визначено Положенням Банку Росії від 18 квітня 2006 р. N 286-П * (110). Поряд з іншим названим Положенням передбачено, що:
  інформація про офіційні курси іноземних валют по відношенню до рубля розміщується в день їх встановлення в представництві Банку Росії в мережі Інтернет (www.cbr.ru) і публікується в черговому номері "Вісника Банку Росії" (п. 9);
  інформація про офіційні курси іноземних валют по відношенню до рубля, встановлених Банком Росії, представляється територіальними установами Банку Росії на підставі письмових запитів (п. 10).
  З питання, чи підлягає операція з купівлі (продажу) готівкової іноземної валюти у разі, якщо сума її рублевого еквівалента, що визначається за курсом, встановленим кредитною організацією, становить менше 600 000 рублів, а за курсом Банку Росії на дату здійснення операції перевищує зазначену суму, в п. 1 інформаційний лист Банку Росії від 15 червня 2004 р. N 6 "Узагальнення практики застосування Федерального закону" Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму "* (111) роз'яснено наступне: у разі якщо операція з грошовими коштами або іншим майном здійснюється в іноземній валюті та її сума при перерахунку на рублі за курсом Банку Росії на дату проведення цієї операції дорівнює сумі, еквівалентній 600 000 рублів, або перевищує її, то така операція підлягає обов'язковому контролю.
  4. Пункт 4 коментованої статті встановлює, що відомості про операції з грошовими коштами або іншим майном, що підлягають обов'язковому контролю, представляються безпосередньо в уповноважений орган організаціями, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном. Відповідно до п. 7 ст. 7 коментованого Закону порядок подання інформації до уповноваженого органу встановлюється Урядом РФ, а щодо кредитних організацій - Банком Росії за узгодженням з уповноваженим органом (див. коментар. До зазначеної статті). 
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 6. Операції з коштами або іншим майном, що підлягають обов'язковому контролю"
  1. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
      статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  2. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
      стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
  3. § 3. Застава
      операції з ними до усунення порушення (п. 4 ст. 357 ЦК). Після виникнення передумов для звернення стягнення на закладені товари вони підлягають індивідуалізації та продажу в загальному порядку (ст. 349 і 350 ЦК). Застава речей у ломбарді. Ломбард є спеціалізованою організацією, яка видає позики під заставу рухомого майна та надає громадянам послуги зі зберігання їх речей. У заставу
  4. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  6. 3. Застава
      операції зі злитками золота і срібла за умови реалізації предмета застави через спеціально уповноважені банки з урахуванням вимог зазначеного Положення. У самому ГК як приклад майнових прав, нерозривно пов'язаних з особою кредитора, вказані вимоги про стягнення аліментів та відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадянина. Проголосивши у вигляді загального правила
  7. 2. Форми договірної відповідальності
      статтях Принципів ми знову зустрічаємося з терміном "збитки". Наприклад, відповідно до ст. 7.4.11 збитки мають бути виплачені одноразово у повній сумі (damages are to be paid in a lump sum); в ст. 7.4.12 говориться про валюті обчислення збитків (currency in which to assess damages) і т.д. --- Принципи міжнародних комерційних договорів / Пер. з англ. А.С.
  8. 3. Підстави та умови договірної відповідальності
      стаття, присвячена цьому питанню: згідно ст. 1662 проекту, при неможливості для однієї сторони виконати зобов'язання за двосторонньою договором внаслідок випадкової події вона не має права вимагати того, що їй належить по тому ж договору з іншого боку, і зобов'язана повернути те, що раніше отримала. Якщо ж виконання зобов'язання внаслідок випадкової події стало неможливим для
  9. 2. Договір позики за радянським цивільному праву
      стаття, згідно з якою кредитним договором може бути передбачено обов'язок банку чи іншої особи, що займається підприємницькою діяльністю, надати кредит у строки, в розмірі та на умовах, узгоджених сторонами. Особа, яка зобов'язана надати кредит, має право згодом відмовитися від кредитування при визнання боржника неплатоспроможним, невиконанні ним обов'язків по
  10. 2. Розвиток договору банківського вкладу в російському і радянському законодавстві
      стаття М.М. Агаркова "Проблеми законодавчого регулювання банківських операцій (до питання про Кредитну Статуті СРСР)", в якій автор з посиланням на зарубіжний досвід заперечував необхідність детального законодавчого регулювання банківських угод, вважаючи, "що складність банківських операцій корениться не стільки в їх юридичною природою, скільки в їх техніці ". ---
© 2014-2022  yport.inf.ua