Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 2. Сфера застосування цього Закону |
||
Частина 1 коментованої статті, визначаючи зміст правового регулювання, здійснюваного коментованим Законом, зазначає, що цей Закон регулює відносини громадян РФ, іноземних громадян та осіб без громадянства, організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном , а також державних органів, що здійснюють контроль на території РФ за проведенням операцій з грошовими коштами або іншим майном, з метою попередження, виявлення та припинення діянь, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванням тероризму (вказівка на протидію фінансуванню тероризму включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ). Цілі правового регулювання, здійснюваного коментованим Законом, названі також в його ст. 1, але, як говорилося в коментарі до зазначеної статті, ці цілі трохи інакше. Так, відповідно до зазначеної статті даний Закон спрямований на захист прав і законних інтересів громадян, суспільства і держави шляхом створення правового механізму протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму. Як видно, у ч. 1 коментованої статті названі три категорії суб'єктів відносин, регульованих коментованим Законом. При цьому необхідно мати на увазі, що в нормах цього Закону згадуються і інші суб'єкти, яким адресовано ці норми. Зокрема, органи державної влади РФ (інші, ніж державні органи, що здійснюють контроль на території РФ за проведенням операцій з грошовими коштами або іншим майном), органи державної влади суб'єктів РФ, органи місцевого самоврядування, Банк Росії, а також організації, що не належать до організаціям, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном. Відносно категорій цих суб'єктів, перерахованих у ч. 1 коментованої статті, необхідно відзначити наступне: 1) громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства. До внесення Федеральним законом від 16 листопада 2005 р. N 145-ФЗ зміни в розглянутій нормі говорилося тільки про тих осіб без громадянства, які постійно проживають в Росії. В обгрунтування доповнення категорії громадян, щодо яких застосовується коментований Закон зазначалося, що крім громадян РФ, іноземних громадян та постійно проживають в Росії осіб без громадянства, існує ще дві категорії громадян - особи без громадянства, які тимчасово проживають на території РФ, та особи без громадянства , які тимчасово перебувають на території РФ; виключення цих категорій громадян суперечить духу коментованого Закону. Згідно з визначеннями, даними в п. 1 ст. 2 Федерального закону від 25 липня 2002 р. N 115-ФЗ "Про правове становище іноземних громадян у Російській Федерації" * (6): іноземний громадянин - це фізична особа, яка не є громадянином РФ і має докази наявності громадянства (підданства) іноземної держави; особа без громадянства - це фізична особа, яка не є громадянином РФ і не має доказів наявності громадянства (підданства) іноземної держави. Такі ж визначення понять "іноземний громадянин" і "особа без громадянства" дано і в ст. 3 Федерального закону від 31 травня 2002 р. N 62-ФЗ "Про громадянство Російської Федерації" * (7). Відповідно до ч. 1 ст. 6 названого Закону громадянин РФ, що має також інше громадянство, розглядається Росією тільки як громадянин РФ, за винятком випадків, передбачених міжнародним договором РФ або федеральним законом. У ч. 2 зазначеної статті встановлено, що набуття громадянином РФ іншого громадянства не тягне за собою припинення громадянства РФ. Громадянами РФ згідно зі ст. 5 Федерального закону "Про громадянство Російської Федерації" є: а) особи, які мають громадянство РФ на день набрання чинності названого Закону (тобто на 1 липня 2002 р.), б) особи, які набули громадянство РФ відповідно до названим Законом; 2) організації, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном. Такі організації перераховані в ст. 5 коментованого Закону. Поняття "операції з грошовими коштами або іншим майном" визначено в ст. 3 даного Закону як дії фізичних і юридичних осіб з грошовими коштами або іншим майном незалежно від форми і способу їх здійснення, спрямовані на встановлення, зміну або припинення пов'язаних з ними цивільних прав та обов'язків (див. коментар. До зазначених статей). Частина 2 коментованої статті поширює дію коментованого Закону на філії та представництва, а також на дочірні організації організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном, розташовані за межами Росії, але за умови, якщо це не суперечить законодавству держави їх місця знаходження. Дана частина введена Федеральним законом від 23 липня 2010 р. N 176-ФЗ, метою прийняття якого є приведення національного законодавства і правозастосовчої практики у відповідність з Сорока Рекомендацій і дев'ятьма Спеціальними рекомендаціями ФАТФ, визнаними універсальними стандартами у сфері протидії легалізації злочинних доходів і фінансування тероризму. Як зазначалося авторами законопроекту, в резолюції Ради Безпеки ООН 1617 (2005), що має обов'язковий характер для всіх держав - членів ООН, міститься наполегливий заклик виконувати 40 + 9 Рекомендацій ФАТФ. Поняття представництва та філії організації визначені у ст. 55 частини першої ДК РФ: представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, розташований поза місцем його знаходження, яке представляє інтереси юридичної особи та здійснює їх захист (п. 1); філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, розташований поза місцем його знаходження та здійснює всі його функції або їх частину, в т.ч. функції представництва (п. 2); представництва та філії не є юридичними особами; вони наділяються майном створив їх юридичною особою і діють на підставі затверджених ним положень; керівники представництв і філій призначаються юридичною особою і діють на підставі його доручення (п. 3). Поняттю дочірнього господарського товариства присвячена стаття 105 цього Кодексу, згідно з п. 1 якої господарське товариство визнається дочірнім, якщо інше (основне) господарське товариство або спілку в силу переважної участі в його статутному капіталі, або відповідно до укладеного між ними договором, або іншим чином має можливість визначати рішення, що приймаються таким суспільством; 3) державні органи, що здійснюють контроль на території РФ за проведенням операцій з грошовими коштами або іншим майном. Мова йде, перш за все, про уповноважений орган, поняття якого визначено у ст. 3 коментованого Закону як федеральний орган виконавчої влади, який приймає заходи з протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму відповідно до цього Закону. Уповноваженому органу присвячена стаття 8 коментованого Закону, відповідно до ч. 1 якої уповноважений орган, який визначається Президентом РФ, є федеральним органом виконавчої влади, завдання, функції та повноваження якого у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму встановлюються відповідно до цього Закону (див. коментар. до зазначених статей). Крім того, маються на увазі наглядові органи, які згідно з п. 9 ст. 7 коментованого Закону відповідно до їх компетенції та у порядку, встановленому законодавством РФ, здійснюють контроль за виконанням фізичними та юридичними особами даного Закону в частині фіксування, зберігання та подання інформації про операції, що підлягають обов'язковому контролю, а також за організацією та здійсненням внутрішнього контролю (див. коментар. до зазначеної статті). 3. Частина 3 коментованої статті поширює дію коментованого Закону на фізичних і юридичних осіб, які здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном поза межами Росії, але відсилає при цьому до міжнародних договорів РФ. В цілому щодо міжнародних договорів РФ необхідно зазначити наступне. Міжнародні договори РФ, як і загальновизнані принципи і норми міжнародного права згідно з ч. 4 ст. 15 Конституції РФ є складовою частиною її правової системи. Там же передбачено, що у разі, якщо міжнародним договором РФ встановлено інші правила, ніж передбачені законом, то застосовуються правила міжнародного договору. Роз'яснення про поняттях загальновизнаних принципів і норм міжнародного права дано у п. 1 постанови Пленуму ВС Росії від 10 жовтня 2003 р. N 5 "Про застосування судами загальної юрисдикції загальновизнаних принципів і норм міжнародного права та міжнародних договорів Російської Федерації" * (8). Порядок укладання, виконання та припинення міжнародних договорів РФ визначає Федеральний закон від 15 липня 1995 р. N 101-ФЗ "Про міжнародні договори Російської Федерації" * (9). Згідно з положеннями названого Закону (в ред. Федерального закону від 1 грудня 2007 р. N 318-ФЗ * (10)) поняттям міжнародний договір РФ охоплюються: міжнародні договори РФ, які укладаються з іноземними державами, а також з міжнародними організаціями, іншими володіють правом укладати міжнародні договори утвореннями від імені Росії (міждержавні договори), від імені Уряду РФ (міжурядові договори), від імені федеральних органів виконавчої влади (договори міжвідомчого характеру) (п. 2 ст. 1 та п. 2 ст. 3); міжнародні договори, в яких Росія є стороною в якості держави - продовжувача СРСР (п. 3 ст. 1); незалежно від їх виду та найменування (договір, угода, конвенція, протокол, обмін листами або нотами, інші види і найменування міжнародних договорів) (ст. 2). Відповідно до п. 3 ст. 5 Федерального закону "Про міжнародні договори Російської Федерації" положення офіційно опублікованих міжнародних договорів РФ, не потребують видання внутрішньодержавних актів для застосування, діють в Росії безпосередньо. Там же встановлено, що для здійснення інших положень міжнародних договорів РФ приймаються відповідні правові акти. Роз'яснення цих положень дано у п. 5 постанови Пленуму ВС Росії від 31 жовтня 1995 р. N 8 "Про деякі питання застосування судами Конституції Російської Федерації при здійсненні правосуддя" * (11) та п. 3 названого вище постанови Пленуму ВС Росії від 10 жовтня 2003 р. N 5. Необхідно мати на увазі, що не будь-який міжурядовий акт є міжнародним договором РФ. Це міжнародні акти, які складаються, як правило, у формі декларацій, меморандумів, спільних заяв, планів і програм співробітництва, і які не містять юридично зобов'язуючих положень. Порядок підготовки, прийняття рішень про підписання та підписання від імені Уряду РФ з урядами іноземних держав або з міжнародними організаціями або їх органами міжнародних міжурядових актів, які не є міжнародними договорами РФ, регламентований Положенням про підготовку та підписання міжнародних міжурядових актів, які не є міжнародними договорами Російської Федерації , затв. постановою Уряду РФ від 7 лютого 2003 р. N 79 * (12). У сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму діє цілий ряд міжнародних договорів, в яких бере участь Росія. Насамперед, укладених в рамках Організації Об'єднаних Націй: Конвенція Організації Об'єднаних Націй про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів та психотропних речовин * (13), укладена у м. Відні 20 грудня 1988 Конвенція ратифікована постановою Верховної Ради СРСР від 9 жовтня 1990, N 1711-I "Про ратифікацію Конвенції ООН про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин" * (14). Ратифікаційна грамота здана на зберігання Генеральному секретарю ООН 17 грудня 1990 Конвенція набула чинності для СРСР 17 квітня 1991; Міжнародна конвенція про боротьбу з фінансуванням тероризму * (15), прийнята в м. Нью-Йорку 9 грудня 1999 Резолюцією 54/109 на 76-му пленарному засіданні Генеральної Асамблеї ООН. Від імені Росії Конвенція підписана 3 квітня 2000 на підставі розпорядження Президента РФ від 24 березня 2000 р. N 89-рп "Про підписання Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму" * (16). Ратифіковано Конвенцію Федеральним законом від 10 липня 2002 р. N 88-ФЗ "Про ратифікацію Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму" * (17) із заявами. Конвенція набула чинності для Росії 27 грудня 2002; Конвенція Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності * (18) (т.зв. Палермську конвенція), прийнята в м. Нью-Йорку 15 Листопад 2000 Резолюцією 55/25 на 62-му пленарному засіданні 55-ої сесії Генеральної Асамблеї ООН. Від імені Росії Конвенція підписана 12 грудня 2000 на підставі розпорядження Президента РФ від 9 грудня 2000 р. N 556-рп "Про підписання Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності і доповнюють її Протоколу проти незаконного ввезення мігрантів по суші, морю і повітрю та Протоколу про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за неї "* (19). Ратифіковано Конвенцію Федеральним законом від 26 квітня 2004 р. N 26-ФЗ "Про ратифікацію Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності і доповнюють її Протоколу проти незаконного ввезення мігрантів по суші, морю і повітрю та Протоколу про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за неї "* (20) із заявами. Конвенція набула чинності для Росії 25 червня 2004; Конвенція Організації Об'єднаних Націй проти корупції * (21) (т.зв. Мерідская конвенція), прийнята в м. Нью-Йорку 31 жовтня 2003 Резолюцією 58/4 на 51-у пленарному засіданні п'ятьдесят восьмий сесії Генеральної Асамблеї ООН. Від імені Росії Конвенція підписана 9 грудня 2003 р. на підставі розпорядження Президента РФ від 6 грудня 2003 р. N 581-рп "Про підписання Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти корупції" * (22). Ратифіковано Конвенцію Федеральним законом від 8 березня 2006 р. N 40-ФЗ "Про ратифікацію Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти корупції" * (23) з низкою заяв. Ратифікаційна грамота депонована Генеральному секретарю ООН від імені Росії 9 травня 2006 Вступила в силу для Росії Конвенція 8 червня 2006 У рамках Ради Європи укладені наступні міжнародні договори, обов'язкові для Росії: Європейська конвенція про боротьбу з тероризмом (ETS N 90) * (24), укладена в м. Страсбурзі 27 січня 1977 Від імені Росії Конвенція підписана 7 травня 1999 на підставі розпорядження Президента РФ від 31 січня 1999 р. N 25-рп "Про підписання Європейської конвенції про боротьбу з тероризмом" * (25). Конвенція ратифікована Федеральним законом від 7 серпня 2000 р. N 121-ФЗ "Про ратифікацію Європейської конвенції про боротьбу з тероризмом" * (26) із заявою та набула чинності для Росії 5 лютого 2001 Слід зазначити, що в Страсбурзі 15 травня 2003 р. . підписаний Протокол, що вносить зміни до Європейської конвенції про боротьбу з тероризмом (ETS N 190) * (27). Названий Протокол підписано від імені Росії на підставі розпорядження Президента РФ від 14 травня 2003 р. N 247-рп "Про підписання Протоколу про внесення змін до Європейської конвенції про боротьбу тероризму від 27 січня 1977" * (28) і ратифікований Федеральним законом від 25 липня 2006 N 127-ФЗ "Про ратифікацію Протоколу про внесення змін до Європейської конвенції про боротьбу тероризму" * (29) із заявою. Однак даний Протокол не набрав чинності; Конвенція Ради Європи про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів від злочинної діяльності (ETS N 141) * (30), укладена в м. Страсбурзі 8 листопада 1990 Названа Конвенція підписана від імені Росії 7 травня 1999 на підставі постанови Уряду РФ від 4 травня 1999 р. N 486 "Про підписання Конвенції про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів від злочинної діяльності від 8 листопада 1990 р." * (31). Ратифіковано Конвенцію Федеральним законом від 28 травня 2001 р. N 62-ФЗ "Про ратифікацію Конвенції про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів від злочинної діяльності" * (32) із застереженнями і заявою. Ратифікаційна грамота передана на депонування Генеральному секретарю Ради Європи 2 серпня 2001 Конвенція набула чинності для Росії 1 грудня 2001 Необхідно також відзначити, що існують такі міжнародні договори, укладені в рамках Ради Європи: Конвенція Ради Європи про відмивання, виявлення, вилучення, конфіскацію доходів від злочинної діяльності та фінансування тероризму (CETS N 198) * (33), укладена в м. Варшаві 16 травня 2005 Названа Конвенція підписана від імені Росії 26 cічня 2009 р. Від заявою на підставі розпорядження Президента РФ від 3 грудня 2008 р. N 749-рп "Про підписання Конвенції Ради Європи про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів від злочинної діяльності та про фінансування тероризму" * (34). Конвенція не набула чинності для Росії; Конвенція Ради Європи про кримінальну відповідальність за корупцію (ETS N 173) * (35), укладена в м. Страсбурзі 27 січня 1999 Від імені Росії Конвенція підписана тоді ж на підставі розпорядження Президента РФ від 25 січня 1999 р. N 18-рп "Про підписання Російською Федерацією Конвенції про кримінальну відповідальність за корупцію" * (36). Конвенція ратифікована Федеральним законом від 25 липня 2006 р. N 125-ФЗ "Про ратифікацію Конвенції про кримінальну відповідальність за корупцію" * (37) і набула чинності для России 1 лютого 2007 р. В м. Страсбурзі 15 травня 2003 підписаний Додатковий протокол до Конвенції Ради Європи про кримінальну відповідальність за корупцію (ETS N 191) * (38). Від імені Росії названий Протокол підписано 7 травня 2009 із заявою на підставі розпорядження Президента РФ від 16 березня 2009 р. N 158-рп "Про підписання Додаткового протоколу до Конвенції про кримінальну відповідальність за корупцію" * (39). Протокол не набрав чинності для Росії; Конвенція Ради Європи про цивільно-правової відповідальності за корупцію (ETS N 174) * (40), укладена в м. Страсбурзі 4 листопада 1999 У даному акті на поточний момент Росія не бере участь, але відповідно до Національного плану протидії корупції * (41), затв. Президентом РФ від 31 липня 2008 р. N Пр-1568, МЗС Росії спільно із зацікавленими федеральними органами виконавчої влади наказувалося в IV кварталі 2008 р. представити пропозиції про доцільність підписання названої Конвенції Ради Європи на основі аналізу відповідності даної Конвенції правовій системі Росії і оцінки можливих наслідків її підписання. В рамках Співдружності Незалежних Держав діє Договір держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав про протидію легалізації (відмиванню) злочинних доходів і фінансуванню тероризму * (42), підписаний у м. Душанбе 5 жовтня 2007 Договір ратифікований Федеральним законом від 27 грудня 2009 р. N 349-ФЗ "Про ратифікацію Договору держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав про протидію легалізації (відмиванню) злочинних доходів і фінансуванню тероризму" * (43). Договір не набрав чинності для Росії. Представляється доречним згадати, що в рамках співпраці держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав діють такі акти, як: Модельний закон про протидію легалізації ("відмиванню") доходів, отриманих незаконним шляхом * (44), прийнятий у м. Санкт-Петербурзі 8 грудня 1998 постановою 12-8 на 12-му пленарному засіданні Міжпарламентської Асамблеї держав-учасниць СНД; Модельний закон про протидію фінансуванню тероризму * (45), прийнятий у м. Санкт-Петербурзі 16 листопада 2006 постановою 27-6 на 27-му пленарному засіданні Міжпарламентської Асамблеї держав-учасників СНД. Існує також Шанхайська конвенція про боротьбу з тероризмом, сепаратизмом і екстремізмом * (46), укладена в м. Шанхаї 15 червня 2001 Названа Конвенція підписана від імені Росії 15 червня 2001 і ратифікована Федеральним законом від 10 січня 2003 р. N 3 -ФЗ "Про ратифікацію Шанхайської конвенції про боротьбу з тероризмом, сепаратизмом і екстремізмом" * (47). Конвенція набула чинності для Росії 29 березня 2003 На офіційному сайті Росфінмоніторингу (http://www.fedsfm.ru) розміщено перелік міжнародних договорів РФ міжвідомчого характеру, укладених КФМ Росії та Росфінмоніторингу з підрозділами іноземних держав (див. коментар. До ст. 10 Закону). |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 2. Сфера застосування цього Закону" |
||
|