Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
Б. А. Страшун. Конституційне (державне) право зарубіжних країн Том 3 Особлива частина. Країни Європи, 1997 - перейти до змісту підручника

Розділ III. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Стаття 1. Джерелами загальнообов'язкового права Республіки Польща є: Конституція, закони, ратифіковані міжнародні договори, а також розпорядження (rozporzadzenia).
2. Джерелами загальнообов'язкового права Республіки Польща на території діяльності органів, що їх видали, є акти місцевого права.
Стаття 1. Умовою вступу в силу (w zycie) законів, розпоряджень, а також актів місцевого права є їх опублікування.
2. Принципи та порядок опублікування нормативних актів визначаються законом.
3. Міжнародні договори, ратифіковані з попередньої згоди, вираженого в законі, публікуються в порядку, необхідному для законів. Принципи опублікування інших міжнародних договорів визначаються законом.
Стаття 1. Ратифікація Республікою Польща міжнародного договору і його денонсація вимагають вираженого в законі попередньої згоди, якщо договір стосується:
1) світу, союзу, політичних домовленостей (ukladow) або військових домовленостей,
2) громадянських свобод, прав чи обов'язків, визначених у Конституції,
3) членства Республіки Польща в міжнародній організації,
4) значного обтяження держави у фінансовому відношенні ,
5) питань, врегульованих у законі, або таких, за якими Конституція вимагає видання закону.
2. Про намір запропонувати Президенту Республіки ратифікувати міжнародні договори, ратифікація яких не вимагає згоди, вираженого в законі, Голова (Prezes) Ради Міністрів повідомляє Сейм.
3. Принципи, а також порядок укладання, ратифікації та денонсації міжнародних договорів визначаються законом.
Стаття 1. Республіка Польща може на підставі міжнародного договору передати міжнародній організації або міжнародному органу компетенцію органів державної влади по деяких справах.
2. Закон, який виражає згоду на ратифікацію міжнародного договору, про який йдеться в ч. 1, постановляється Сеймом більшістю 2/3 голосів у присутності не менше половини законного числа депутатів, а також Сенатом більшістю 2/3 голосів у присутності не менше половини законного числа сенаторів.
3. Про висловлення згоди на ратифікацію такого договору може бути постановлено загальнопольського (ogolnokrajowym) референдумом згідно з приписом ст. 125.
4. Постанова з питання про вибір порядку вираження згоди на ратифікацію Сейм приймає абсолютною більшістю голосів у присутності не менше половини законного числа депутатів.
Стаття 1. Ратифікований міжнародний договір після його опублікування в «Дзєннік Устав Жечіпосполітей Польської» * утворює частина правопорядку країни і застосовується безпосередньо, оскільки його застосування не поставлено в залежність від видання закону.
2. Міжнародний договір, ратифікований з попередньої згоди, вираженого в законі, має пріоритет перед законом, якщо цей закон не можна узгодити з договором.
3. Якщо це випливає з ратифікованої Республікою Польща договору, конституирующего міжнародну організацію, встановлене нею право застосовується безпосередньо, маючи пріоритет у випадку колізій з законами.
* «Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiep -« Щоденник Законів Республіки Польща ».
Стаття 1. Розпорядження видаються зазначеними в Конституції органами на підставі особливого уполномочия, що міститься в законі, і з метою його виконання. Уповноваження повинно визначати орган, компетентний видати розпорядження, і коло питань, переданих для врегулювання, а також директиви, що стосуються змісту акту.
2. Орган, уповноважений на видання розпорядження, не може передавати свою компетенцію, про яку йдеться в ч. 1, іншому органу.
Стаття 1. Постанови (uchwaty) Ради Міністрів, а також накази (zarzadzenia) Голови Ради
Міністрів і міністрів мають внутрішній характер і зобов'язують тільки організаційні одиниці, підлеглі органові, який видав ці акти.
2. Накази видаються тільки на підставі закону. Вони не можуть служити підставою рішень (decyzji) щодо громадян, юридичних осіб, а також інших суб'єктів.
3. Постанови та накази підлягають контролю щодо їх відповідності загальнообов'язковим праву.
Стаття Органи територіального самоврядування, а також місцеві органи урядової адміністрації на підставі та в межах повноважень, що містяться в законі, видає акти місцевого права, обов'язкові на території діяльності цих органів. Принципи та порядок видання актів місцевого права визначаються законом.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Розділ III. ДЖЕРЕЛА ПРАВА "
  1. Відповіді до контрольних тестів
    права 1-в 18-а 35-в 2-в 19-а 36-в 3-б 20-б 37-в 4-б 21-б 38-б 5-а 22-в 39-а 6-б 23-б 40-б 7-а 24-а 41-а 8-б 25-в 42 - а 9-а 26-а 43-б 10-а 27-а 44-б 11-в 28-а 45-6 12-в. 29-6 46-6 13-б 30-б 47-а 14-а 31-б 48-а 15-б 32-в 49-б 16-а 33-б 50-а 17-в 34-а Розділ II . Податкові правовідносини 1-а 11-б 21-б 2-б 12-а 22-в 3-б 13-в 23-в
  2. Контрольні питання
    джерело права "? 2. Назвіть види джерел права. 3. Назвіть основне джерело права. 4. Яке місце займає звичай як джерело права в системі права? 5. Роль і місце судового прецеденту як джерела права в системі права. 6. Нормативний правовий договір як джерело права. 7. Юридична доктрина як джерело права. 8. Назвіть джерела права в Російській
  3. Розділ I Джерела римського права
    права
  4. Розділ IV. Джерела права Європейського Союзу
    права Європейського
  5. 48. Що таке "Статут Суду"?
    розділів: - розділ I "Статус суддів і генеральних адвокатів" (ст. 2-8) * (101); - розділ II "Організація" (ст. 9-18); - розділ III "Процедура" (ст. 19-46); - розділ IV "Трибунал першої інстанції Європейських співтовариств" (ст. 47-62 ter); - розділ IV bis "Судові палати" (ст. 62 quater); - розділ V "Прикінцеві положення" (ст. 63-64). У додатку до Статуту зафіксовані склад,
  6. 78. В яких джерелах закріплюється компетенція Європейського Союзу?
    розділах V і VI Договору про Європейський Союз: в положеннях про ОВПБ і СПСО; - розділі другий Договору про Евратоме 1957 "Положення щодо сприяння прогресу в галузі атомної енергії". Саме в даних джерелах зосереджені уполномочивающие статті, тобто положення, які наділяють інститути Союзу повноваженнями вживати заходів з конкретних питань суспільного життя. Посилання на ці статті обов'язкові
  7. Контрольні питання
    джерел МПП? 2. У чому полягає проблема «подвійності» джерел МПП? Які існуючі в російській науці МПП доктринальні судження з приводу «подвійності» джерел? 3 . Основні приклади кодифікації МПП. 4. Місце міжнародного договору в системі джерел МПП. 117 Див: Ануфрієва Л.П. Про джерела міжнародного приватного права (деякі питання теорії) / / Московський
  8. Стаття 264.8. Федеральний закон про виконання фе-дерального бюджету
    розділами, підрозділами класифікації видатків бюджетів; джерел фінансування дефіциту федерального бюджету за кодами класифікації джерел фінансування дефіцитів бюджетів; джерел фінансування дефіциту федерального бюджету за кодами груп, підгруп, статей, видів джерел фінансування-ня дефіцитів бюджетів класифікації операцій сектору державного управління, які стосуються
  9. Тема 1. Поняття бюджетного права
    джерел бюджетного права. Федеральна складова джерел бюджетного права. Регіональна складова джерел бюджетного права. Муніципальна складова джерел бюджетного права. Бюджетне законодавство Російської Федерації. Федеральний рівень бюджетного законодавства. Бюджетний кодекс РФ - перший кодифікований акт бюджетного законодавства. Регіональний рівень
  10. Стаття 264.6. Закон (рішення) про виконанні бюдже-та
    розділах і підрозділах класифікації видатків бюджетів; джерел фінансування дефіциту бюджету за кодами класифікації джерел фінансування дефіцитів бюджетів; джерел фінансування дефіциту бюджету за кодами груп, підгруп, статей, видів джерел фінансування дефіцитів бюджетів класифікації операцій сектору державного управління, що відносяться до джерел фінансування
  11. Права неповнолітніх, недієздатних і обмежено дієздатних спадкоємців при розділі спадкового майна
    розділі спадкового майна, спадкоємці також повинні дотримуватися інтереси неповнолітніх, недієздатних і обмежено дієздатних спадкоємців. Дане положення включає обов'язок опікуна чи піклувальника при участі в угоді про розділ майна обов'язково випросити згоду органу опіки та піклування на вчинення правочинів щодо відчуження майна підопічного, операцій, що тягнуть
  12. Порядок реєстрації прав спадкоємців на нерухоме майно при його розділі
    розділу спадкового майна залежить від того, передувала чи укладення угоди про розподіл така реєстрація права спільної власності спадкоємців на нерухоме майно. Якщо реєстрація права спільної власності спадкоємців була проведена до укладення угоди про розділ спадщини, то для реєстрації прав спадкоємців на нерухоме майно після розподілу спадщини