« Попередня
|
|
Наступна » |
|
|
5. Референдум
|
Історія Іспанії майже не знала інститутів безпосередньої демократії. У XIX в., Незважаючи на значне число приймалися конституцій, інститут референдуму не практикував і не визнавався на національному рівні. Тільки в період Другої республіки, початок якої поклала квітнева революція 1931 р., прийнятої в кінці того ж року Конституцією були вперше введені інститут референдуму на національному та обласному рівнях і народна законодавча ініціатива. У період франкістської диктатури існував спеціальний Закон глави держави про народному референдумі 1945 р., згідно з яким таке голосування могло мати місце, «коли особлива важливість певних законів того вимагає» і коли це було «необхідно в публічних інтересах». Глава держави міг «для кращого служіння Нації передати на референдум законопроекти, вироблені Кортесами» *. * Конституції буржуазних держав Європи. М.: ІЛ, 1957, с. 520. Інакше кажучи, вводився законодавчий ратифікує референдум, ініціатором якого виступав глава держави. Крім того, Законом глави держави про спадкування посади глави держави 1947 референдум зізнавався необхідним для скасування або зміни хоча б одного з основних законів держави. Такими цією ж статтею визнавалися Хартія іспанців, Хартія праці, Закон про створення Кортесов, Закон про спадкування посади глави держави, Закон про народному референдумі. У число основних законів міг входити і будь-який інший, який згодом при його проголошенні буде включений в число таких. За період диктатури було проведено два референдуми: перший - у липні 1947 р. у відношенні Закону про спадкування посади глави держави і другий - в грудні 1966 р. з приводу Органічного закону держави, який встановив структуру органів влади . Після смерті диктатора Ф. Франко останній з основних законів Іспанії - про політичну реформу - був схвалений на національному референдумі 15 грудня 1976 Після прийняття Конституції 1978 р. було створено досить грунтовний юридичний механізм приведення в дію інституту референдуму, оформлений в національному масштабі Органічним законом про регулювання різних видів референдуму 1980 Види референдуму передбачені Конституцією. Тут слід насамперед відзначити конституційний референдум, про який вже йшлося вище (див. п. 2 § 1). Крім конституційного референдуму, Конституція передбачає в ст. 92 можливість винесення політичних рішень особливої значущості на консультативний референдум всіх громадян. Такий референдум призначається Королем за пропозицією Голови Уряду та з дозволу Конгресу депутатів. Цей інститут має набагато більш обмежений характер, ніж спочатку передбачалося при розробці Конституції. Вважалося, що таке голосування може відбуватися в проміжок часу між прийняттям закону і його промульгацією, а також з особливо важливих політичних рішень і для зміни вже діючих законів. У перших двох випадках референдум повинен був призначатися Королем за пропозицією Уряду, однією з палат Кортесов або трьох законодавчих, зборів автономних співтовариств. У третьому випадку ініціатива повинна була належати 750 тис. виборців. Як бачимо, все вийшло значно скромніше. Однак редакція ст. 92 не виключає такого голосування по закону, вже прийнятого парламентом (тобто законодавчого референдуму), як і голосування про скасування чинного закону. Важливо лише, щоб в обох випадках предметом референдуму був закон, що має особливе значення. У ст. 151 Конституції передбачений також референдум, що проводиться на територіях відповідних провінцій з питання про створення автономного співтовариства і затвердження його статуту, а в ч. 2 ст. 152 - про зміну цього статуту. Згаданий органічний закон, що врегулював процедуру референдуму, встановив, що дозвіл на призначення референдуму дається Урядом за пропозицією його Голови, крім випадків, коли Конституція зберігає це право за Конгресом депутатів. Призначення проводиться королівським декретом, який схвалений Радою міністрів і контрасігнован його Головою. Цей декрет повинен містити повний текст виноситься на референдум акта і чітко формулювати питання або питання, на який повинен дати відповідь виборчий корпус, а також визначати дату голосування. Останнє повинно мати місце не раніше 30 і не пізніше 120 днів після опублікування королівського декрету. Референдум не може проводитися в період дії надзвичайного стану і протягом 90 днів після закінчення його дії. Не можна проводити референдум, крім конституційного, також за 90 днів до і протягом такого ж періоду після парламентських виборів, загальних місцевих виборів або іншого референдуму. Відносно призначення консультативного референдуму, передбаченого ст. 92 Конституції, органічний закон додав ще одну умову: ініціатива Конгресу депутатів має бути схвалена абсолютною більшістю його членів і містити точно сформульовані питання. Конституція, встановивши консультативний характер названої процедури, не уточнила юридичних наслідків цього голосування. Як вже говорилося, названа стаття не вказує предмета голосування; тому можливе проведення такого голосування з приводу якого-небудь важливого міжнародного угоди, як це трапилося 12 березня 1986, коли Уряд соціалістів провело референдум про перебування Іспанії в НАТО. Референдум проводиться в основному в тому ж порядку, що і вибори. Права, якими на виборах користуються громадські об'єднання, належать при підготовці та проведенні референдуму політичним групам, представленим у парламенті, або тим, які на відповідній території отримали на останніх виборах до Конгресу депутатів не менш 3% дійсних голосів. Підготовку і проведення референдуму забезпечують виборчі хунти, що формуються так само, як і на виборах. Безкоштовний ефірний час при підготовці до національного референдуму надається політичним групам пропорційно їх представництву в Конгресі депутатів. Голосування проводиться бюлетенями, вкладеними в конверти; виборець вручає конверт голові виборчого бюро, який опускає його в ящик для голосування.
|
« Попередня |
|
Наступна » |
= Перейти до змісту підручника = |
|
Інформація, релевантна " 5. Референдум " |
- Стаття 5.15. Порушення встановленого законодавством про вибори і референдуми права на користування приміщеннями під час виборчої кампанії, підготовки і проведення референдуму
Порушення встановленого законодавством про вибори і референдуми права зареєстрованих кандидатів, виборчих об'єднань, виборчих блоків, ініціативних груп з проведення референдуму на користування на рівних умовах користування приміщеннями, що знаходяться в державній або муніципальній власності, для зустрічей з виборцями, учасниками референдуму - тягне за собою накладення
- Стаття 5.18. Незаконне використання грошових коштів при фінансуванні виборчої кампанії кандидата, виборчого об'єднання, діяльності ініціативної групи з проведення референдуму, іншої групи учасників референдуму (в ред. Федерального закону від 21.07.2005 N 93-ФЗ)
Використання кандидатом , виборчим об'єднанням, ініціативною групою з проведення референдуму, іншою групою учасників референдуму при фінансуванні своєї виборчої кампанії або кампанії референдуму грошових коштів, що не перераховані до виборчого фонду, фонд референдуму, або грошових коштів, що надійшли до виборчого фонду, фонд референдуму з порушенням законодавства про вибори
- Стаття 5.22. Незаконні видача та отримання виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі (в ред. Федерального закону від 04.10.2010 N 263-ФЗ)
1. Видача членом виборчої комісії, комісії референдуму громадянину виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі з метою надання йому можливості проголосувати замість виборця, учасника референдуму, в тому числі замість іншого виборця, учасника референдуму, або проголосувати більше одного разу в ході одного і того ж голосування або видача громадянину
- Стаття 5.21. Несвоєчасне перерахування коштів виборчим комісіям, комісіям референдуму, кандидатам, виборчим об'єднанням, виборчим блокам, ініціативним групам з проведення референдуму, іншим групам учасників референдуму
(в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ) Неперерахування, а одно перерахування з порушенням встановлених законом строків органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування, наділеними відповідними повноваженнями з перерахування коштів, кредитною організацією, відділенням зв'язку коштів виборчим комісіям, комісіям референдуму, кандидатам, виборчим об'єднанням,
- Стаття 5.21. Несвоєчасне перерахування коштів виборчим комісіям, комісіям референдуму, кандидатам, виборчим об'єднанням, ініціативним групам з проведення референдуму, іншим групам учасників референдуму (в ред. Федерального закону від 21.07.2005 N 93-ФЗ) (в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ)
Неперерахування, а одно перерахування з порушенням встановлених законом строків органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування, наділеними відповідними повноваженнями з перерахування коштів, кредитною організацією, відділенням зв'язку коштів виборчим комісіям, комісіям референдуму, кандидатам, виборчим об'єднанням, ініціативним групам з проведення референдуму, іншим
- Стаття 5.16. Підкуп виборців, учасників референдуму чи здійснення в період виборчої кампанії, кампанії референдуму благодійної діяльності з порушенням законодавства про вибори і референдуми (в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ)
Підкуп виборців, учасників референдуму, якщо ці дії не містять кримінально караного діяння, або здійснення благодійної діяльності з порушенням законодавства про вибори і референдуми - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двох тисяч до двох тисяч п'ятисот рублів; на посадових осіб - від трьох тисяч до чотирьох тисяч рублів; на юридичних осіб -
- Стаття 5.1. Порушення права громадянина на ознайомлення зі списком виборців, учасників референдуму
Порушення права громадянина на ознайомлення зі списком виборців, учасників референдуму, або нерозгляд у встановлений законом термін заяви про неправильність у списку виборців, учасників референдуму, або відмова видати громадянину письмову відповідь про причину відхилення заяви про внесення виправлення до списку виборців, учасників референдуму - тягне за собою накладення адміністративного
- Стаття 5.16. Підкуп виборців, учасників референдуму чи здійснення в період виборчої кампанії, кампанії референдуму благодійної діяльності з порушенням законодавства про вибори і референдуми
(в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ) Підкуп виборців, учасників референдуму, якщо ці дії не містять кримінально караного діяння, або здійснення благодійної діяльності з порушенням законодавства про вибори і референдуми - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двадцяти до двадцяти п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на
- 5. Референдум
У Великобританії цей інститут майже не застосовувався. Лише в 70-і рр.. відбулися чотири референдуму: один загальнонаціональний і три регіональних. Всі референдуми проводилися на підставі актів, виданих ad hoc. Загальнонаціональний референдум був проведений в 1975 р. відповідно до Актом про референдум 1975 р. по питанню про членство в Європейському економічному співтоваристві; більше 2/3 що проголосували
- Стаття 5.10. Проведення передвиборної агітації, агітації з питань референдуму поза агітаційного періоду і в місцях, де її проведення заборонено законодавством про вибори і референдуми
(в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ) Передвиборна агітація , агітація з питань референдуму поза агітаційного періоду, встановленого законодавством про вибори і референдуми, або в місцях, де її проведення заборонено законодавством про вибори і референдуми, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів
- Стаття 5.22. Незаконна видача громадянину виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі
Видача членом виборчої комісії, комісії референдуму громадянину виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі з метою надання можливості громадянину проголосувати за інших осіб чи проголосувати більше одного разу в ході одного і того ж голосування або видача громадянину заповнених виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі - тягне
- Стаття 5.10. Проведення передвиборної агітації, агітації з питань референдуму поза агітаційного періоду і в місцях, де її проведення заборонено законодавством про вибори і референдуми (в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ)
Передвиборна агітація , агітація з питань референдуму поза агітаційного періоду, встановленого законодавством про вибори і референдуми, або в місцях, де її проведення заборонено законодавством про вибори і референдуми, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот рублів; на посадових осіб - від двох тисяч до п'яти тисяч
|