Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 5.16. Підкуп виборців, учасників референдуму чи здійснення в період виборчої кампанії, кампанії референдуму благодійної діяльності з порушенням законодавства про вибори і референдуми (в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ)


Підкуп виборців, учасників референдуму, якщо ці дії не містять кримінально караного діяння, або здійснення благодійної діяльності з порушенням законодавства про вибори і референдуми -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двох тисяч до двох тисяч п'ятисот рублів; на посадових осіб - від трьох тисяч до чотирьох тисяч рублів; на юридичних осіб - від тридцяти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 5.16. Підкуп виборців, учасників референдуму чи здійснення в період виборчої кампанії, кампанії референдуму благодійної діяльності з порушенням законодавства про вибори і референдуми (в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ) "
  1. Стаття 5.16. Підкуп виборців, учасників референдуму чи здійснення в період виборчої кампанії, кампанії референдуму благодійної діяльності з порушенням законодавства про вибори і референдуми
    виборців, учасників референдуму, якщо ці дії не містять кримінально караного діяння, або здійснення благодійної діяльності з порушенням законодавства про вибори і референдуми - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двадцяти до двадцяти п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від тридцяти до сорока мінімальних розмірів
  2. Стаття 12. Обов'язки поліції
    підкупу виборців, учасників референдуму), інформувати відповідну виборчу комісію або комісію референдуму про факти виявлених порушень та вжиті у зв'язку з цим заходи (п. 28). Як видно, в розглянутому пункті новим є вказівка ??на здійснення охорони приміщень, де зберігаються бюлетені для голосування на виборах, референдумах; на участь у забезпеченні безпеки
  3. 3. Злочини, що посягають на політичні права і свободи
    статтями гл. 16 "Злочини проти життя і здоров'я". В інших випадках спосіб вчинення цього злочину зазвичай на кваліфікацію за ч. 1 ст. 136 КК не впливає. Для визнання злочину закінченим у наявності повинні бути наступні ознаки: порушення прав громадян (діяння), шкоду, заподіяну правам і законним інтересам громадян (суспільно небезпечний наслідок), і причинний зв'язок між ними.
  4. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    виборчого права діляться на три групи. Перша включає вихідні принципи виборів як політико-правового інституту, другий - принципи організації виборів, третя - принципи правового становища громадян у сфері виборів. Вихідні принципи виборів конкретизуються в принципах другої і третьої групи. Вихідні принципи виборів. Вихідними для виборів є принципові положення, в
  5. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  6. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    виборчого права, а також таємного голосування. Так, в рамках даної процедури при формуванні представницького органу місцевого самоврядування муніципального району дійсно не використовується процедура вільних прямих виборів. Але той факт, що його утворюють вільно і безпосередньо вибрані глави муніципальних утворень і депутати представницьких органів поселень, ні в якій мірі не Стаття 141. Перешкоджання здійсненню виборчих прав чи роботі виборчих комісій Коментар до статті 141
  7. статтями про злочини проти здоров'я особистості не потрібно. Сукупність злочинів матиме місце, якщо застосування насильства спричинило заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю. Об'єктивними ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 даної статті, є: 1) втручання у здійснення виборчою комісією, комісією референдуму її повноважень, встановлених
    Стаття 12. Обов'язки поліції
  8. стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч . 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
    Коментар до статті 5.16
  9. підкуп виборців, учасників референдуму: вручати їм грошові кошти, подарунки та інші матеріальні цінності, окрім як за виконання організаційної роботи (за збір підписів виборців, учасників референдуму, агітаційну роботу); виробляти винагороду виборців, учасників референдуму, що виконували зазначену організаційну роботу, залежно від підсумків голосування або обіцяти
    Скорочення
  10. стаття. Мінськ, 1999. * (7) Див розділ XII. * (8) СЗ РФ. 1999. N 29. Ст. 3702. * (9) Кримінальне право Росії. Т. 2. Особлива частина. М., 1998. С. 5. * (10) Кримінальне право. Особлива частина. М., 1998. С. 11. * (11) Курс кримінального права. Т. 1. М., 1999. С. 207-209. * (12) Кримінальне право. Особлива частина. М., 1998. С. 3. * (13) Див докладніше: Кузнєцова Н.Ф. Про криміналізації прогалин
    статья. Минск, 1999. *(7) См. раздел XII. *(8) СЗ РФ. 1999. N 29. Ст. 3702. *(9) Уголовное право России. Т. 2. Особенная часть. М., 1998. С. 5. *(10) Уголовное право. Особенная часть. М., 1998. С. 11. *(11) Курс уголовного права. Т. 1. М., 1999. С. 207-209. *(12) Уголовное право. Особенная часть. М., 1998. С. 3. *(13) См. подробнее: Кузнецова Н.Ф. О криминализации пробелов