Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 5.15. Порушення встановлених законодавством про вибори і референдуми порядку і термінів повідомлення виборчої комісії про факт надання приміщень і права на надання приміщень для зустрічей з виборцями, учасниками референдуму (в ред. Федерального закону від 27.07.2010 N 222-ФЗ)


1. Порушення встановлених законодавством про вибори і референдуми порядку і термінів повідомлення виборчої комісії про факт надання зареєстрованому кандидату, виборчому об'єднанню, ініціативній групі з проведення референдуму, іншої групи учасників референдуму для зустрічей з виборцями, учасниками референдуму приміщення, що перебуває у державній або муніципальній власності або у власності організації, у статутному (складеному) капіталі якої частка (внесок) Російської Федерації, суб'єктів Російської Федерації і (або) муніципальних утворень перевищує 30 відсотків на день офіційного опублікування (публікації) рішення про призначення виборів, офіційного опублікування рішення про призначення референдуму, про умови, на яких приміщення було надано, а також про те, коли це приміщення може бути надано протягом агітаційного періоду іншим зареєстрованим кандидатам, виборчим об'єднанням, ініціативній групі з проведення референдуму, іншим групам учасників референдуму, -
тягне накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від двох тисяч до трьох тисяч рублів.
2. Порушення встановленого законодавством про вибори і референдуми права зареєстрованого кандидата, виборчого об'єднання, ініціативної групи з проведення референдуму, іншої групи учасників референдуму на надання для зустрічей з виборцями, учасниками референдуму приміщення, що перебуває у державній або муніципальній власності або у власності організації, у статутному (складеному ) капіталі якої частка (внесок) Російської Федерації, суб'єктів Російської Федерації і (або) муніципальних утворень перевищує 30 відсотків на день офіційного опублікування (публікації) рішення про призначення виборів, офіційного опублікування рішення про призначення референдуму, або порушення рівних умов надання такого приміщення -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від трьох тисяч до п'яти тисяч рублів.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 5.15. Порушення встановлених законодавством про вибори і референдуми порядку і термінів повідомлення виборчої комісії про факт надання приміщень і права на надання приміщень для зустрічей з виборцями, учасниками референдуму (в ред. Федерального закону від 27.07.2010 N 222-ФЗ) "
  1. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    порушення принципу рівного виборчого права внаслідок підроблення бюлетенів). Замислимося, чи не підриває дана законодавча міра і принцип рівних виборів? Напевно, більш виправданим було б активне використання в подібних випадках існуючих охоронних інститутів. 11. Надання кандидатам, виборчим об'єднанням, групам виборців права на безкоштовне, рівний час в
  2. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  3. Стаття 260. * (238) Строки звернення до суду та розгляду заяв
    стаття встановлює загальні та спеціальні строки звернення до суду із заявами про порушення виборчих прав, прав на участь у референдумі. За загальним правилом такі заяви можуть подаватися протягом трьох місяців з дня, коли заявнику стало відомо або повинно було стати відомо про порушення законодавства про вибори та референдум, його виборчих прав або права на участь у референдумі.
  4. Стаття 260.1. Порядок розгляду справ про захист виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації
    порушення ходу виборчого процесу, оскільки його планомірне і безперервне здійснення (включаючи дотримання встановлених законодавством строків) є важливою гарантією реалізації конституційних прав громадян на участь у виборах, референдумі. 2. Прийняття судом рішення про скасування реєстрації кандидата (список кандидатів) може зробити істотний вплив на результати виборів.
  5. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  6. Тема 2.4. Державні органи Російської Федерації
    порушення вимог ч. 4 ст. 3 Конституції про те, що «ніхто не може привласнювати владу та Російської Федерації. Захоплення влади або присвоєння владних повноважень переслідується по федеральному закону». У Конституції Росії визначені способи формування практично всіх основних федеральних органів державної влади. По-друге, державний орган створюється для здійснення певних
  7. 20.3. Суб'єкти і стадії провадження у справах про адміністративні проступки
    порушенні . Перелік цих органів встановлено ст. 213 КпАП, а також ст.ст. 218-2448 (порядку 44 суб'єктів). Крім того, це органи, уповноважені на складання протоколу про адміністративне правопорушення ст. 255 КпАП, а також державні органи та посадові особи , що виконують постанови про накладення адміністративних стягнень (наприклад, ст. 313 КпАП закріплює участь у виробництві таких
  8. 6.2. Види юридичної відповідальності
    статтях, присвячених інформаційному законодавству. Цілий ряд статей як Кримінального кодексу РФ, так і КоАП РФ регламентує відповідальність за вчинення певних дій, наслідки яких можуть мати значення для інформаційних правовідносин, хоча в диспозиції про це не згадується. Видом юридичної відповідальності за порушення інформаційного законодавства є й
  9. 2. Джерела кримінального права зарубіжних держав
    стаття була прийнята в якості поправки до Конституції Швейцарії в 1898 р. Згідно з цією нормою: "Союз має право законодавства з усіх питань кримінального права" * (661) . Наприкінці XIX - початку XX в., незважаючи на наявність проекту К.Штоосса, було розроблено ще кілька проектів КК. В результаті проведеної законопроектної роботи всенародне обговорення общешвейцарского КК почалося тільки в
  10. Стаття 13. Права поліції
    стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права громадян і організацій, а також які стосуються не