Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 13. Права поліції


Коментар до статті 13
1. Коментована стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права громадян і організацій, а також стосуються не властивих поліції функцій у сфері контрольної і наглядової діяльності.
Як справедливо відмічено Громадською палатою РФ, права поліції помітно розширені, а частина їх виділена в окремі статті (затримання, входження (проникнення) в жилі та інші приміщення, на земельні ділянки), які, по суті , являють собою витяги з КПК РФ, КоАП РФ і Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність" (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980). Йдеться про регулювання, що міститься в ст. ст. 14 і 15 коментованого Закону.
Щодо прав, які надаються відповідно до ч. 1 коментованої статті поліції для виконання покладених на неї обов'язків, необхідно зазначити наступне.
Вимагати від громадян і посадових осіб припинення протиправних дій, а одно дій, що перешкоджають законній діяльності державних і муніципальних органів, депутатів законодавчих (представницьких) органів державної влади, депутатів представницьких органів муніципальних утворень, членів виборчих комісій, комісій референдуму, а також діяльності громадських об'єднань (п. 1).
Подібним чином раніше в п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) вказувалося, що міліції для виконання покладених на неї обов'язків надається право вимагати від громадян і посадових осіб припинення злочину або адміністративного правопорушення, а також дій, що перешкоджають здійсненню повноважень міліції, законній діяльності депутатів, кандидатів у депутати, посадових осіб органів державної влади та посадових осіб органів місцевого самоврядування, представників громадських об'єднань; видаляти громадян з місця скоєння правопорушення чи події.
У розглянутому пункті передбачені права, надані поліції в тому числі для виконання обов'язків, встановлених у п. п. 31 і 36 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону. Як говорилося в коментарі до зазначеної статті, відповідні обов'язки поліції зумовлені нормами Федеральних законів "Про загальні принципи організації законодавчих (представницьких) і виконавчих органів державної влади суб'єктів Російської Федерації" і "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації", а також нормами законодавства про вибори і референдуми, тобто Федерального конституційного закону "Про референдум Російської Федерації", Федеральних законів "Про основні гарантії виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації", "Про вибори Президента Російської Федерації", "Про вибори депутатів Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації" і " Про забезпечення конституційних прав громадян України обирати і бути обраними до органів місцевого самоврядування ".
Перевіряти документи, що засвідчують особу громадян, якщо є дані, що дають підстави підозрювати їх у скоєнні злочину або вважати, що вони перебувають у розшуку, або якщо є привід до порушення щодо цих громадян справи про адміністративне правопорушення , а так само якщо є підстави для їх затримання у випадках, передбачених федеральним законом; перевіряти у громадян, посадових осіб, громадських об'єднань та організацій дозволу (ліцензії) та інші документи на вчинення певних дій або на здійснення певного виду діяльності, контроль (нагляд) за якими покладено на поліцію відповідно до законодавства РФ (п. 2).
Раніше подібним чином в п. 2 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 8 грудня 2003 р. N 161-ФЗ) передбачалися права міліції: перевіряти документи, що засвідчують особу, у громадян, якщо є достатні підстави підозрювати їх у скоєнні злочину або вважати, що вони знаходяться в розшуку, або є привід до порушення у відношенні їх справи про адміністративне правопорушення; перевіряти у фізичних та юридичних осіб дозволу (ліцензії) на вчинення певних дій або заняття певною діяльністю, контроль за якими покладено на міліцію відповідно до законодавства РФ.
Громадська палата РФ при роботі над проектом коментованого Закону вказувала на що містяться в розглянутому пункті істотні обмеження прав громадян, зазначаючи, що неприпустимо відсутність вказівки на те, яким саме федеральним законом може бути передбачено затримання, а термін " інші документи "дає надлишково широку можливість трактування. У зв'язку з цим пропонувалося прописати всі можливі підстави перевірки документів, конкретизувати і вказати повний закритий перелік зазначених у цій нормі документів (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980). Але ця пропозиція так і не було реалізовано.
Викликати в поліцію громадян і посадових осіб щодо розслідуваних кримінальних справах та знаходяться у виробництві справах про адміністративні правопорушення, а також у зв'язку з перевіркою зареєстрованих у встановленому порядку заяв і повідомлень про злочини, про адміністративні правопорушення, про пригодах, вирішення яких віднесено до компетенції поліції; отримувати по таких справах, матеріалами, заявами і повідомленнями, в тому числі за дорученнями слідчого і дізнавача, необхідні пояснення, довідки, документи (їх копії); піддавати приводу в поліцію у випадках і порядку, які передбачені федеральним законом, громадян і посадових осіб, які ухиляються без поважних причин від явки за викликом (п. 3).
Подібні права міліції передбачалися раніше в п. п. 3 і 4 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції: викликати громадян та посадових осіб у справах і матеріалам, що знаходяться у провадженні міліції; піддавати приводу у випадках і в порядку, які передбачені кримінально-процесуальним законодавством і законодавством про адміністративні правопорушення, громадян і посадових осіб, які ухиляються без поважних причин від явки за викликом (п. 3); отримувати від громадян і посадових осіб необхідні пояснення, відомості, довідки, документи і копії з них (п. 4).
Привід регламентований відповідними нормами КПК РФ і КоАП РФ, з метою реалізації яких Наказом МВС Росії від 21 червня 2003 р. N 438 затверджено Інструкцію про порядок здійснення приводу (1). Як визначено в п. 1 названої Інструкції, привід підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого, свідка у кримінальній справі, фізичної особи чи законного представника юридичної особи, щодо яких ведеться провадження у справі про адміністративне правопорушення, законного представника неповнолітньої особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідка у справі про адміністративне правопорушення є примусовою мірою, передбаченої ст. 113 КПК РФ, а також ст. 27.15 КоАП РФ.
---
(1) РГ. 2003. 11 липня. N 137.
У зв'язку з розслідуються кримінальними справами і перебувають у виробництві справами про адміністративні правопорушення, а також у зв'язку з перевіркою зареєстрованих у встановленому порядку заяв і повідомлень про злочини, про адміністративні правопорушення, про події, вирішення яких віднесено до компетенції поліції, запитувати і отримувати на безоплатній основі за мотивованим запитом уповноважених посадових осіб поліції від державних і муніципальних органів, громадських об'єднань, організацій, посадових осіб і громадян відомості, довідки, документи (їх копії), іншу необхідну інформацію, в тому числі персональні дані громадян, за винятком випадків, коли федеральним законом встановлено спеціальний порядок отримання інформації; при виявленні та припиненні податкових злочинів запитувати і отримувати від кредитних організацій довідки по операціях і рахунках юридичних осіб і громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи; в порядку, що визначається федеральним органом виконавчої влади у сфері внутрішніх справ і федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері охорони здоров'я, запитувати і отримувати від медичних організацій відомості про громадян, що надійшли з пораненнями і тілесними ушкодженнями насильницького характеру або з пораненнями і тілесними ушкодженнями, отриманими в результаті дорожньо-транспортних пригод, а також про громадян, які мають медичні протипоказання або обмеження до водійської діяльності (п. 4).
У Законі 1991 про міліції подібні права не передбачалися. Як говорилося вище, п. 4 ч. 1 ст. 11 названого Закону вказувалося лише на право міліції отримувати від громадян і посадових осіб необхідні пояснення, відомості, довідки, документи і копії з них.
У рамках роботи над проектом коментованого Закону Правове управління Апарату Державної Думи відзначало необхідність уточнення формулювання розглянутого пункту про право поліції запитувати і отримувати на безоплатній основі необхідну інформацію, в тому числі персональні дані громадян, за винятком випадків, коли федеральним законом встановлено спеціальний порядок отримання інформації та персональних даних, з урахуванням того що Федеральним законом "Про персональних даних" встановлений саме спеціальний порядок обробки (в тому числі і отримання) персональних даних, що передбачає необхідність згоди відповідного суб'єкта персональних даних (див. Висновок від 1 грудня 2010 N 2.2-1/4410). Як видно, це зауваження так і не було враховано.
Міститься в розглянутому пункті положення про надання кредитними організаціями відповідних довідок дублює частину 3 ст. 26 "Банківська таємниця" Федерального закону від 2 грудня 1990 р. N 395-1 "Про банки і банківську діяльність" (в ред. Федерального закону від 30 червня 2003 р. N 86-ФЗ) (1), згідно з якою відповідно до законодавством РФ довідки по операціях і рахунках юридичних осіб і громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, видаються кредитною організацією органам внутрішніх справ при здійсненні ними функцій з виявлення, попередження та припинення податкових злочинів. До речі кажучи, Правове управління Апарату Державної Думи пропонувало розглянути питання про можливість надання поліції права запитувати і отримувати такі довідки не тільки у зв'язку з податковими злочинами, а й з деякими іншими категоріями злочинів, в тому числі майнового характеру (див. Висновок від 1 грудня 2010 р. N 2.2-1/4410). Однак ця пропозиція так і не було реалізовано.
---
(1) Відомості СНР і ЗС РРФСР. 1990. N 27. Ст. 357; СЗ РФ. 2003. N 27. Ч. I. Ст. 2700.
У розглянутому пункті федеральний законодавець делегував повноваження з визначення порядку передачі медичними організаціями відповідних відомостей федеральному органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії, і федеральному органу виконавчої влади, який здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері охорони здоров'я.
Зазначеним федеральним органом виконавчої влади відповідно до п. 1 Положення про Міністерство охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації, утв. Постановою Уряду РФ від 30 червня 2004 р. N 321 (1), є Мінздоровсоцрозвитку Росії. Наказом МОЗ Росії і МВС Росії від 9 січня 1998 р. N 4/8 було затверджено Інструкцію про порядок взаємодії лікувально-профілактичних установ та органів внутрішніх справ Російської Федерації під час вступу (обігу) в лікувально-профілактичні установи громадян з тілесними ушкодженнями насильницького характеру <2 >. Однак даний документ визнаний відповідно до Наказу МОЗ Росії і МВС Росії від 12 травня 2010 р. N 352/361 (3) втратив чинність, та відомостей про видання документа на його заміну немає.
---
(1) СЗ РФ. 2004. N 28. Ст. 2898.
(2) СПС.
(3) Бюлетень трудового та соціального законодавства Російської Федерації. 2010. N 6.
Безперешкодно за пред'явленням службового посвідчення відвідувати у зв'язку з розслідуваною кримінальними справами і перебувають у виробництві справами про адміністративні правопорушення, а також у зв'язку з перевіркою зареєстрованих у встановленому порядку заяв і повідомлень про злочини, про адміністративні правопорушення, про події, вирішення яких віднесено до компетенції поліції, державні та муніципальні органи, громадські об'єднання та організації, знайомитися з необхідними документами і матеріалами, в тому числі з персональними даними громадян, що мають відношення до розслідування кримінальних справ, провадження по справах про адміністративні правопорушення, перевірці заяв і повідомлень про злочини, про адміністративні правопорушення, про пригодах (п. 5).
Закон 1991 про міліції подібних прав не називав, лише в п. 30 ч. 1 його ст. 11 (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) передбачалося право міліції одержувати безоплатно від організацій і громадян інформацію, за винятком випадків, коли законом встановлений спеціальний порядок отримання відповідної інформації.
  Слід згадати, що особливу увагу Громадської палати РФ при роботі над проектом коментованого Закону привабило положення розглянутого пункту, яким співробітникам поліції дається право безперешкодно знайомитися в організаціях з необхідними матеріалами, документами і т.д. Як справедливо зазначалося Громадською палатою РФ, виникає питання: наскільки це необхідно і для чого. Якщо порушено кримінальну справу або ведеться справа про адміністративне правопорушення, то подібне ознайомлення буде регламентуватися зазначеними кодексами і федеральним законом; особливо гостро це питання постає за умови, що в законопроекті так і не прописаний склад поліції (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980). З урахуванням цього в розглянутому пункті уточнено, що йдеться про документи і матеріали, що мають відношення до розслідування кримінальних справ, провадження по справах про адміністративні правопорушення, перевірці заяв і повідомлень про злочини, про адміністративні правопорушення, про події. Однак, як видається, повністю таке уточнення позначену проблему не зняло.
  Патрулювати населені пункти та громадські місця, обладнати при необхідності контрольні та контрольно-пропускні пункти, виставляти пости, в тому числі стаціонарні, і заслони, використовувати інші форми охорони громадського порядку (п. 6).
  У Законі 1991 про міліції та інших законодавчих актах подібні права міліції не передбачалися. Відповідне регулювання містилося у відомчих нормативних правових актах. Зокрема, в Статуті патрульно-постової служби міліції громадської безпеки, затв. Наказом МВС Росії від 29 січня 2008 р. N 80, Адміністративному регламенті Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації виконання державної функції з контролю і нагляду за дотриманням учасниками дорожнього руху вимог у галузі забезпечення безпеки дорожнього руху, затв. Наказом МВС України від 2 березня 2009 р. N 185.
  Вимагати від громадян (груп громадян) покинути місце скоєння злочину, адміністративного правопорушення, місце події, якщо це необхідно для проведення слідчих дій, оперативно-розшукових заходів, документування обставин скоєння злочину, адміністративного правопорушення, обставин події, для збереження слідів злочину, адміністративного правопорушення, події, для забезпечення безпеки громадян; з метою захисту життя, здоров'я та майна громадян не допускати їх на окремі ділянки місцевості та об'єкти чи зобов'язувати залишатися на відповідних ділянках місцевості і об'єктах або покинути їх; звертатися до груп громадян, перебування яких в громадських місцях не пов'язано з проведеними на законних підставах публічними і масовими заходами, з вимогою розійтися або перейти в інше місце, якщо виникло скупчення громадян створює загрозу їх життю та здоров'ю, життю і здоров'ю інших громадян, об'єктам власності, порушує роботу організацій, перешкоджає руху транспорту та пішоходів (п . 7).
  Закон 1991 про міліції та інші законодавчі акти не передбачали подібних прав міліції. У пункті 22 ч. 1 ст. 11 названого Закону вказувалося на права міліції тимчасово обмежувати або забороняти рух транспорту і пішоходів на вулицях і дорогах, а також не допускати громадян на окремі ділянки місцевості та об'єкти, зобов'язувати їх залишитися там або покинути ці ділянки і об'єкти з метою захисту здоров'я, життя і майна громадян, проведення слідчих і розшукових дій. Однак це положення з відповідними змінами відтворено в нормі ч. 3 ст. 16 коментованого Закону, згідно з якою при оточення (блокування) ділянок місцевості може бути обмежено або заборонено рух транспорту і пішоходів, якщо це необхідно для забезпечення безпеки громадян і громадського порядку, проведення слідчих дій, оперативно-розшукових заходів, охорони місця скоєння злочину, адміністративного правопорушення , місця події, а також для захисту об'єктів власності, яким загрожує небезпека.
  Обмовка про те, що вимога розійтися або перейти в інше місце може бути звернено тільки до тих груп громадян, перебування яких в громадських місцях не пов'язано з проведеними на законних підставах публічними і масовими заходами, включена у розглянутий пункт за наполяганням Громадської палати РФ, яка відзначала , що положення, які наділяють поліцію правом зобов'язати будь-яка особа покинути певне місце або видалити його примусово, фактично суперечать ст. 31 Конституції РФ, а також ст. 14 Федерального закону "Про збори, мітинги, демонстрації, ходи і пікетування", в якій міститься вичерпний перелік повноважень представників органів внутрішніх справ (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 30П-1/1980).
  Складати протоколи про адміністративні правопорушення, збирати докази, застосовувати заходи забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, застосовувати інші заходи, передбачені законодавством про адміністративні правопорушення (п. 8).
  Подібним чином раніше в п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) вказувалося на права міліції складати протоколи про адміністративні правопорушення, здійснювати адміністративне затримання, застосовувати інші заходи, передбачені законодавством про адміністративні правопорушення.
  У пункті 11 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону закріплені обов'язки поліції припиняти адміністративні правопорушення і здійснювати провадження у справах про адміністративні правопорушення, віднесені законодавством про адміністративні правопорушення до підвідомчості поліції. Як говорилося в коментарі до зазначеної статті, в ст. 23.3 КоАП РФ органи внутрішніх справ (поліція) названі як органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, а також перераховані такі справи і визначено осіб, які вправі розглядати такі справи від імені даних органів. У пункті 1 ч. 2 ст. 28.3 даного Кодексу перераховані справи про адміністративні правопорушення, протоколи за якими мають право складати посадові особи органів внутрішніх справ (поліції). Глава 27 КоАП РФ передбачає повноваження посадових осіб органів внутрішніх справ (поліції) щодо застосування заходів забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення.
  Наказом МВС України від 2 червня 2005 р. N 444 "Про повноваження посадових осіб МВС Росії по складанню протоколів у справах про адміністративні правопорушення та адміністративному затримання" затверджено Перелік посадових осіб системи Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації, уповноважених складати протоколи у справах про адміністративні правопорушення, передбачених Кодексом Російської Федерації про адміністративні правопорушення.
  Виробляти у випадках і порядку, які передбачені кримінально-процесуальним законодавством РФ, слідчі та інші процесуальні дії (п. 9).
  Раніше подібним чином в п. 6 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції передбачалося право міліції виробляти в передбачених законом випадках і порядку кримінально-процесуальні дії.
  У пункті 8 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону встановлено обов'язки поліції відповідно до підслідністю, встановленої кримінально-процесуальним законодавством РФ, порушувати кримінальні справи, робити дізнання по кримінальних справах, провадження попереднього слідства за якими необов'язково; виконувати невідкладні слідчі дії у кримінальних справах, провадження попереднього слідства за якими обов'язково.
  Аналогічно сказаному в коментарі до зазначеної статті слід зазначити, що процесуальні права і обов'язки поліції передбачені відповідними нормами КПК РФ як повноваження слідчих і органів дізнання. Відповідно до ч. 1 ст. 38 КПК РФ (в ред. Федерального закону від 5 червня 2007 р. N 87-ФЗ) слідчий є посадовою особою, уповноваженою в межах компетенції, передбаченої цим Кодексом, здійснювати попереднє слідство у кримінальній справі. Підслідність кримінальних справ слідчим органів внутрішніх справ РФ визначена у п. 3 ч. 2 ст. 151 даного Кодексу.
  Згідно п. 1 ч. 1 ст. 40 КПК РФ (в ред. Федерального закону від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ) до органів дізнання відносяться органи внутрішніх справ РФ і входять до їх складу територіальні, в тому числі лінійні, управління (відділи, відділення) поліції (до внесення змін говорилося про міліцію). Відповідно до ч. 2 зазначеної статті (в ред. Федерального закону від 28 грудня 2010 р. N 404-ФЗ) на органи дізнання покладаються: 1) дізнання у кримінальних справах, в яких провадження попереднього слідства необов'язково, - у порядку, встановленому гл . 32 КПК РФ, 2) виконання невідкладних слідчих дій у кримінальних справах, в яких провадження попереднього слідства обов'язково, - у порядку, встановленому ст. 157 КПК України; 3) здійснення інших передбачених КПК України повноважень.
  Про систему органів попереднього слідства в системі МВС Росії див. коментар до ст. 12 Закону.
  Проводити оперативно-розшукові заходи; виробляти при здійсненні оперативно-розшукової діяльності вилучення документів, предметів, матеріалів та повідомлень і інші передбачені федеральним законом дії; оголошувати розшук і вживати заходів щодо розшуку осіб, які вчинили злочини або підозрюваних і звинувачених у їх вчиненні, осіб, зниклих без вести, інших осіб, розшук яких покладено на поліцію коментованим Законом, а також оголошувати розшук і вживати заходів щодо розшуку викрадених або викрадених транспортних засобів, викраденого майна, майна, що підлягає конфіскації (п. 10).
  Здійснення оперативно-розшукової діяльності встановлено в п. 10 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону як обов'язки поліції. У коментарі до зазначеної статті говорилося, що раніше здійснення оперативно-розшукової діяльності передбачалося в п. 16 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ), але в якості права міліції.
  Види оперативно-розшукових заходів перераховані в ч. 1 ст. 6 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність" (в ред. Федерального закону від 5 січня 1999 р. N 6-ФЗ (1)): 1) опитування; 2) наведення довідок; 3) збір зразків для порівняльного дослідження; 4) перевірочна закупівля; 5) дослідження предметів і документів; 6) спостереження; 7) ототожнення особистості; 8) обстеження приміщень, будівель, споруд, ділянок місцевості і транспортних засобів; 9) контроль поштових відправлень, телеграфних та інших повідомлень; 10) прослуховування телефонних переговорів ; 11) зняття інформації з технічних каналів зв'язку; 12) оперативне впровадження; 13) контрольована поставка; 14) оперативний експеримент.
  ---
  (1) СЗ РФ. 1999. N 2. Ст. 233.
  Право органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, виробляти при проведенні оперативно-розшукових заходів вилучення документів, предметів, матеріалів та повідомлень передбачено в п. 1 ч. 1 ст. 15 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність" (в ред. Федерального закону від 26 грудня 2008 р. N 293-ФЗ). Там же вказано на право переривати надання послуг зв'язку у разі виникнення безпосередньої загрози життю та здоров'ю особи, а також загрози державній, військовій, економічній або екологічної безпеки РФ.
  Застосовувати в процесі контролю (нагляду), що здійснюється відповідно до п. 26 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону, передбачені федеральним законом заходи спостереження за ходом соціальної реабілітації осіб, звільнених з місць позбавлення волі (п. 11).
  Подібним чином раніше в п. 17 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції вказувалося на право міліції застосовувати передбачені законом заходи з контролю за особами, звільненими з місць позбавлення волі, а також засудженими, яким призначені види покарання, не пов'язані з позбавленням волі, або покарання призначено умовно.
  Як говорилося вище (див. коментар до ст. 12 Закону), відповідне регулювання міститься в ДВК РФ. Так, відповідно до частини 2 ст. 187 ДВК РФ (тут і далі в ред. Федерального закону від 9 січня 2006 р. N 12-ФЗ (1)) у порядку, передбаченому законодавством РФ і нормативними правовими актами, до здійснення контролю за поведінкою умовно засуджених залучаються працівники відповідних служб органів внутрішніх справ. У частині 1 ст. 188 даного Кодексу встановлено, що кримінально-виконавчі інспекції здійснюють персональний облік умовно засуджених протягом іспитового строку, контролюють за участю працівників відповідних служб органів внутрішніх справ дотримання умовно засудженими громадського порядку і виконання ними покладених судом обов'язків.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2006. N 3. Ст. 276.
  Вносити у відповідності з федеральним законом керівникам і посадовим особам організацій обов'язкові для виконання подання про усунення причин і умов, що сприяють реалізації загроз безпеці громадян та громадської безпеки, здійснення злочинів і адміністративних правопорушень (п. 12).
  Раніше подібним чином в п. 13 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) передбачалося право міліції вносити відповідно до закону в державні органи, організації та громадські об'єднання обов'язкові для розгляду подання та пропозиції про усунення обставин, сприяють вчиненню правопорушень.
  Відповідне регулювання міститься у процесуальних нормах. Як передбачено у ч. 2 ст. 158 КПК України (в ред. Федерального закону від 2 грудня 2008 р. N 226-ФЗ (1)), встановивши в ході досудового провадження у кримінальній справі обставини, що сприяли вчиненню злочину, дізнавач, керівник слідчого органу, слідчий вправі внести у відповідну організацію або відповідній посадовій особі подання про вжиття заходів щодо усунення зазначених обставин чи інших порушень закону; дане подання підлягає розгляду з обов'язковим повідомленням про вжиті заходи не пізніше одного місяця з дня її винесення.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2008. N 49. Ст. 5724.
  Відповідно до частини 1 ст. 29.13 КоАП РФ суддя, орган, посадова особа, що розглядають справу про адміністративне правопорушення, при встановленні причин адміністративного правопорушення та умов, що сприяли його вчиненню, вносять у відповідні організації та відповідним посадовим особам подання про вжиття заходів щодо усунення зазначених причин та умов. У частині 2 зазначеної статті встановлено, що організації та посадові особи зобов'язані розглянути подання про усунення причин і умов, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення, протягом місяця з дня його отримання і повідомити про вжиті заходи судді, до органу, посадовій особі, яка внесла подання.
  Доставляти громадян, тобто здійснювати їх примусове перепровадження, в службове приміщення територіального органу або підрозділу поліції, в приміщення муніципального органу, в інше службове приміщення в цілях вирішення питання про затримання громадянина (при неможливості вирішення даного питання на місці); встановлення особи громадянина, якщо є підстави вважати, що він знаходиться в розшуку як сховався від органів дізнання, слідства або суду, або як ухиляється від виконання кримінального покарання, або як зниклий без вісті; захисту громадянина від безпосередньої загрози його життю і здоров'ю у випадку, якщо він не здатний подбати про себе або якщо небезпеки неможливо уникнути іншим способом, а також в інших випадках, передбачених федеральним законом, - з складанням протоколу в порядку, встановленому ч. ч. 14 і 15 ст. 14 коментованого Закону (п. 13).
  У Законі 1991 про міліції подібні права міліції вказані не були, але у відповідній частині вони малися на увазі в положеннях, що регламентують затримання (про такі положення див. коментар до ст. 14 Закону). Доставлення як захід забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення регламентовано нормами ст. 27.2 КоАП РФ. Згідно п. 1 ч. 1 вказаної статті (в ред. Федерального закону від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ) посадовими особами органів внутрішніх справ (поліції) доставлення, тобто примусове перепровадження фізичної особи, з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення при неможливості його складання на місці виявлення адміністративного правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, здійснюється при виявленні адміністративних правопорушень, справи про які відповідно до ст. 23.3 даного Кодексу розглядають органи внутрішніх справ (поліція), або адміністративних правопорушень, у справах яких відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 28.3 даного Кодексу органи внутрішніх справ (поліція) складають протоколи про адміністративні правопорушення, а також при виявленні будь-яких адміністративних правопорушень у разі звернення до них посадових осіб, уповноважених складати протоколи про відповідні адміністративні правопорушення, - в службове приміщення органу внутрішніх справ (поліції) або в приміщення органу місцевого самоврядування сільського поселення.
  Слід згадати, що при роботі над проектом коментованого Закону не були враховані цілком обгрунтовані зауваження, висловлені Комітетом Державної Думи з питань місцевого самоврядування з приводу положення про надання поліції права доставляти громадян в приміщення муніципального органу з метою вирішення питання про затримання, встановлення особи, захисту громадянина або складання протоколу (див. рішення від 18 листопада 2010 р. N 99/1): спосіб викладу норми законопроекту вказує на рівну ймовірність доставлення громадян як в службове приміщення територіального органу або підрозділу поліції, так і в приміщення органів місцевого самоврядування, виборчих комісій муніципальних утворень; Комітет розуміє, що не виключена ситуація, коли єдиною можливістю врятувати життя людини може виявитися укриття його, наприклад, за стінами мерії; можливо, що приміщення селищної ради також буде єдиним місцем, де можна скласти протокол, а проте практика роботи Комітету дозволяє стверджувати, що приміщення органів місцевого самоврядування за своїми функціональними характеристиками мало пристосовані для перебування в них затриманих осіб, тим більше що представляють суспільну небезпеку; у зв'язку з цим законопроект повинен містити вказівку на доставлення громадян в приміщення органів місцевого самоврядування тільки у виняткових випадках, коли інша можливість реалізації прав поліції, що передбачаються п. 13 ч. 1 ст. 13 законопроекту, відсутня; також Комітетові не ясно, чому аналогічне право не передбачається надати поліції щодо приміщень державних органів, приміщень інших організацій.
  Доставляти громадян, які перебувають в громадських місцях у стані алкогольного, наркотичного або іншого токсичного сп'яніння і втратили здатність самостійно пересуватися чи орієнтуватися в навколишньому середовищі, в медичні організації; доставляти за письмовою заявою громадян в медичні організації або в службове приміщення територіального органу або підрозділу поліції знаходяться спільно з ними в житло громадян в стані алкогольного, наркотичного або іншого токсичного сп'яніння, якщо є підстави вважати, що вони можуть завдати шкоди життю та здоров'ю громадян, завдати шкоди майну; направляти і (або) доставляти на медичний огляд у відповідні медичні організації громадян для визначення наявності в організмі алкоголю чи наркотичних засобів, якщо результат огляду необхідний для підтвердження чи спростування факту вчинення злочину чи адміністративного правопорушення, для розслідування у кримінальній справі, для об'єктивного розгляду справи про адміністративне правопорушення, а також проводити огляд зазначених громадян на стан сп'яніння в порядку, встановленому Урядом РФ (п. 14).
  Раніше подібним чином в п. п. 11 і 19 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 8 грудня 2003 р. N 161-ФЗ) передбачалися права міліції:
  доставляти в медичні установи або в чергові частини органів внутрішніх справ і містити в них до витвереження осіб, які перебувають в громадських місцях у стані сп'яніння і втратили здатність самостійно пересуватися чи орієнтуватися в навколишньому середовищі або можуть завдати шкоди оточуючим або собі, а знаходяться у житлі - по письмовою заявою проживають там громадян, якщо є підстави вважати, що поведінка зазначених осіб становить небезпеку для їхнього здоров'я, життя і майна (п. 11);
  проводити в установленому законом порядку огляд осіб, які підозрюються у вчиненні злочину або щодо яких є привід до порушення справи про адміністративне правопорушення, для визначення наявності в організмі алкоголю чи наркотичних засобів або направляти чи доставляти даних осіб до медичного закладу, якщо результат огляду необхідний для підтвердження або спростування факту правопорушення або об'єктивного розгляду справи про правопорушення (п. 19).
  Слід підкреслити, що в розглянутому пункті не йдеться про можливість доставляння громадян, які перебувають в громадських місцях у стані алкогольного, наркотичного або іншого токсичного сп'яніння і втратили здатність самостійно пересуватися чи орієнтуватися в навколишньому середовищі, в чергові частини органів внутрішніх справ. Указом Президента РФ від 18 лютого 2010 р. N 208 "Про деякі заходи з реформування Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" в рамках реформування МВС Росії наказано підготувати та подати пропозиції про передачу медичних витверезників при органах внутрішніх справ РФ у відання органів управління охороною здоров'я. Відповідно, в заключному положенні ч. 1 ст. 54 коментованого Закону передбачено, що поліція до передачі відповідним органам і організаціям обов'язків з організації роботи медичних витверезників продовжує виконувати зазначені обов'язки, але не пізніше 1 січня 2012
  На відміну від Закону 1991 про міліції в розглянутому пункті прямо вказано, що огляд громадян на стан сп'яніння проводиться в порядку, встановленому Урядом РФ. Дане положення враховує норму ч. 6 ст. 27.12 КоАП РФ, згідно з якою (в ред. Федерального закону від 24 липня 2007 р. N 210-ФЗ (1)) огляд на стан алкогольного сп'яніння та оформлення його результатів, направлення на медичний огляд на стан сп'яніння, медичний огляд на стан сп'яніння та оформлення його результатів здійснюються в порядку, встановленому Урядом РФ. На підставі даної норми Постановою Уряду РФ від 26 червня 2008 р. N 475 (2) затверджено Правила огляду особи, яка керує транспортним засобом, на стан алкогольного сп'яніння та оформлення його результатів, напрями вказаної особи на медичний огляд на стан сп'яніння, медичного огляду цього особи на стан сп'яніння та оформлення його результатів та Правила визначення наявності наркотичних засобів або психотропних речовин в організмі людини при проведенні медичного огляду на стан сп'яніння особи, яка керує транспортним засобом. Наказом МВС Росії від 4 серпня 2008 р. N 676 (3) затверджено форми акта огляду на стан алкогольного сп'яніння та протоколу про направлення на медичний огляд на стан сп'яніння.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2007. N 31. Ст. 4007.
  (2) СЗ РФ. 2008. N 27. Ст. 3280.
  (3) РГ. 2008. 22 серпня. N 178.
  Проведення огляду в рамках кримінального процесу регламентовано ст. 179 КПК РФ, згідно з ч. 1 якої (в ред. Федерального закону від 2 грудня 2008 р. N 226-ФЗ) для виявлення на тілі людини особливих прикмет, слідів злочину, тілесних ушкоджень, виявлення стану сп'яніння чи інших властивостей і ознак, що мають значення для кримінальної справи, якщо для цього не потрібно виробництво судової експертизи, може бути вироблено огляд підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого, а також свідка з його згоди, за винятком випадків, коли огляд необхідно для оцінки достовірності його свідчень; у випадках, не терплять зволікання , огляд може бути проведений до порушення кримінальної справи.
  Доставляти неповнолітніх, які вчинили правопорушення або неправомірні дії, а також бездоглядних та безпритульних в центри тимчасового утримання для неповнолітніх правопорушників органів внутрішніх справ, до спеціалізованих установ для неповнолітніх, які потребують соціальної реабілітації, або в службове приміщення територіального органу або підрозділу поліції з підстав та в порядку , які передбачені федеральним законом (п. 15).
  Подібне право раніше в п. 10 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 7 липня 2003 р. N 111-ФЗ) формулювалося трохи інакше: затримувати і доставляти у приймальники-розподільники, центри тимчасового утримання для неповнолітніх правопорушників, а також центри соціальної реабілітації осіб в випадках і порядку, які передбачені законом.
  У розглянутих пунктах вказані права, надані поліції при виконанні обов'язків, покладених на неї відповідними положеннями п. п. 4, 12 і 14 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону. Як передбачено у п. 4 ст. 22 Федерального закону "Про основи системи профілактики бездоглядності та правопорушень неповнолітніх" (в ред. Федерального закону від 22 серпня 2004 р. N 122-ФЗ), неповнолітні, за підпунктом. 3 - 6 п. 2 цієї статті, можуть бути поміщені в центри тимчасового утримання для неповнолітніх правопорушників органів внутрішніх справ на строк не більше 48 годин на підставі постанови керівника органів внутрішніх справ або уповноваженого працівника органів внутрішніх справ, що заміщають посади, перелік яких затверджується Міністром внутрішніх справ РФ. Там же передбачено, що матеріали на таких неповнолітніх представляються судді в порядку та в термін, які встановлені ст. 31.1 названого Закону, для вирішення питання про подальше утримання або про звільнення неповнолітніх. Неповнолітні, які цілодобово приймаються в установленому порядку до спеціалізованих установ для неповнолітніх, які потребують соціальної реабілітації, перераховані в п. 2 ст. 13 названого Закону. Пункт 3 зазначеної статті визначає перелік підстав прийому до спеціалізованих установ для неповнолітніх, які потребують соціальної реабілітації.
  Здійснювати у порядку, встановленому законодавством про адміністративні правопорушення, особистий огляд громадян, огляд що знаходяться при них речей, а також огляд їх транспортних засобів при наявності даних про те, що ці громадяни мають при собі зброю, боєприпаси, патрони до зброї, вибухові речовини, вибухові пристрою, наркотичні засоби, психотропні речовини або їх прекурсори або отруйні або радіоактивні речовини, вилучати зазначені предмети, засоби і речовини за відсутності законних підстав для їх носіння або зберігання; приймати участь в огляді пасажирів, їх ручної поклажі і багажу на залізничному, водному або повітряному транспорті, метрополітені або здійснювати такий огляд самостійно в цілях вилучення речей і предметів, заборонених для перевезення транспортними засобами (п. 16).
  Раніше в п. 2 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 8 грудня 2003 р. N 161-ФЗ) передбачалося лише право міліції здійснювати в порядку, встановленому відповідно до законодавства про адміністративні правопорушення, особистий огляд громадян, огляд що знаходяться при них речей за наявності достатніх даних вважати, що громадяни мають при собі зброю, боєприпаси, вибухові речовини, вибухові пристрої, наркотичні засоби або психотропні речовини. Як зазначалося в Визначенні КС Росії від 17 листопада 2009 р. N 1522-О-О (1), дане положення, будучи бланкетной нормою, підлягає застосуванню у взаємодії зі ст. ст. 27.1, 27.7, 27.10 КоАП РФ, які визначають порядок проведення особистого огляду, вилучення речей і документів, а також складання протоколу огляду.
  ---
  (1) СПС.
  Особистий огляд, огляд речей, що знаходяться при фізичній особі, регламентовані нормами ст. 27.7 КоАП РФ. Відповідно до частини 1 вказаної статті особистий огляд, огляд речей, що знаходяться при фізичній особі, тобто обстеження речей, проведене без порушення їх конструктивної цілісності, здійснюються у разі необхідності з метою виявлення знарядь вчинення або предметів адміністративного правопорушення. У частині 2 зазначеної статті встановлено, що особистий огляд, огляд речей, що знаходяться при фізичній особі, здійснюються посадовими особами, зазначеними в ст. 27.2 "Доставлення" та ст. 27.3 "Адміністративне затримання" даного Кодексу.
  Відповідно до ч. 1 ст. 27.9 КоАП РФ огляд транспортного засобу будь-якого виду, тобто обстеження транспортного засобу, проведене без порушення його конструктивної цілісності, здійснюється з метою виявлення знарядь вчинення або предметів адміністративного правопорушення. У частині 2 зазначеної статті також встановлено, що огляд транспортного засобу здійснюється особами, зазначеними в ст. 27.2 "Доставлення" та ст. 27.3 "Адміністративне затримання" даного Кодексу.
  Витребувати для проведення експертиз за письмовим запитом уповноважених посадових осіб поліції від організацій незалежно від форм власності надання зразків і каталогів своєї продукції, технічну і технологічну документацію та інші інформаційні матеріали, необхідні для виробництва експертиз; проводити дослідження предметів і документів за наявності ознак підготовлюваного, що здійснюється або вчиненого протиправного діяння; проводити експертизу (дослідження) вилучених у громадян і посадових осіб документів, що мають ознаки підробки, а також речей, вилучених з цивільного обороту або обмежено оборотоздатні, що знаходяться у них без спеціального дозволу, і за результатами такої експертизи (дослідження) повертати ці документи і речі власникам, або долучати їх як докази у справі, або знищувати в порядку, встановленому Урядом РФ, або передавати за призначенням у встановленому порядку (п. 17).
  Закон 1991 про міліції на подібні права міліції не вказував. Як говорилося вище, в п. 5 ч. 1 ст. 6 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність" передбачено такий вид оперативно-розшукових заходів, як дослідження предметів і документів. Але це саме оперативно-розшуковий захід, яке проводиться виключно в рамках оперативно-розшукової діяльності, за наявності відповідних документально оформлених підстав.
  Розглянутий пункт вказує на права, надані поліції при виконанні закріпленої в п. 18 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону обов'язки проводити експертизи у кримінальних справах та справах про адміністративні правопорушення, а також дослідження за матеріалами оперативно-розшукової діяльності.
  Доцільно згадати, що ст. 15 Федерального закону "Про державну судово-експертної діяльності в Російській Федерації" передбачає права керівника державного судово-експертної установи. Поряд з іншим в цій статті встановлено, що вказаний керівник має право вимагати від органу або особи, що призначили судову експертизу, відшкодування витрат, пов'язаних з: 1) компенсацією за зберігання транспортною організацією надійшли на судову експертизу об'єктів досліджень, за винятком штрафів за несвоєчасне їх отримання даними установою; 2) транспортуванням об'єктів після їх дослідження, за винятком поштових витрат; 3) зберіганням об'єктів досліджень в державному судово-експертній установі після закінчення виробництва судової експертизи понад терміни, встановлені нормативними правовими актами відповідних федеральних органів виконавчої влади; 4) ліквідацією наслідків вибухів, пожеж та інших екстремальних ситуацій, що з'явилися результатом надходження в даний заклад об'єктів підвищеної небезпеки, якщо орган чи особу, що її призначили судову експертизу, чи не повідомили керівнику про відомі їм спеціальних правилах поводження із зазначеними об'єктами або вони були неналежно упаковані.
  Здійснювати з метою забезпечення безпеки громадян і громадського порядку спільно з організаторами публічних та масових заходів особистий огляд громадян, що знаходяться при них речей при проході на території споруд, на ділянки місцевості або в громадські місця, де проводяться такі заходи, із застосуванням у разі потреби технічних засобів , а при відмові громадянина піддатися особистому огляду не допускати його на такі території, ділянки місцевості і в такі громадські місця (п. 18).
  Такі права в Законі 1991 про міліції не передбачалися. Як говорилося вище, в п. 2 ч. 1 його ст. 11 (в ред. Федерального закону від 8 грудня 2003 р. N 161-ФЗ) вказувалося на право міліції здійснювати в порядку, встановленому відповідно до законодавства про адміністративні правопорушення, особистий огляд громадян, огляд що знаходяться при них речей при наявності достатніх даних вважати, що громадяни мають при собі зброю, боєприпаси, вибухові речовини, вибухові пристрої, наркотичні засоби або психотропні речовини.
  Слід зазначити, що у ч. 2 ст. 14 Федерального закону "Про збори, мітинги, демонстрації, ходи і пікетування" передбачені наступні права уповноваженого представника органу внутрішніх справ: 1) вимагати від організатора публічного заходу оголошення про припинення допуску громадян на публічний захід і самостійно припинити допуск громадян на нього в разі порушення граничної норми заповнюваності території (приміщення), 2) вимагати від організатора та учасників публічного заходу дотримання порядку його організації та проведення; 3) на прохання організатора публічного заходу видаляти з місця його проведення громадян, які не виконують законних вимог організатора публічного заходу.
  Проводити реєстрацію, фотографування, аудіо-, кіно-і відеозйомку, дактилоскопію осіб, затриманих за підозрою у вчиненні злочину, взятих під варту, обвинувачених у скоєнні злочину, підданих адміністративному покаранню у вигляді адміністративного арешту, інших затриманих осіб, якщо протягом встановленого терміну затримання достовірно встановити їх особистість не представилося можливим, а також інших осіб у відповідності з федеральним законом (п. 19).
  Раніше подібним чином в п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 8 грудня 2003 р. N 161-ФЗ) передбачалися права міліції проводити реєстрацію, фотографування, звукозапис, кіно-і відеозйомку, дактилоскопію осіб, підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів, підданих адміністративному арешту, а також осіб, щодо яких є привід до порушення справи про адміністративне правопорушення, при неможливості встановлення їх особи та інших осіб, щодо яких згідно з федеральним законом передбачена обов'язкова дактилоскопічна реєстрація.
  Слід підкреслити, що мова йде про реалізацію зазначених прав у разі, якщо не представилося можливим достовірно встановити особу відповідного громадянина. Так, в Визначенні КС Росії від 20 листопада 2003 р. N 416-О (1) стосовно до конкретного зверненням зазначалося, що, оскільки у громадянина на момент доставляння в медичний витверезник мався при собі паспорт, що дозволяло встановити його особу, співробітники міліції не мали підстав для застосування щодо його відеозйомки.
  ---
  (1) ВКС РФ. 2004. N 2.
  Необхідно також звернути увагу на те, що в розглянутому пункті говориться про "інші особах у відповідності з федеральним законом", тоді як Закон 1991 про міліції відсилав до федерального закону, що регламентує обов'язкову дактилоскопічну реєстрацію. Проведення у відповідності з федеральним законом державну дактилоскопічної реєстрації зазначено в п. 27 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону як обов'язки поліції.
  Використання інформаційних систем, відео-і аудіозаписи, кіно-та фотозйомки, а також інших технічних та інших засобів, що не завдають шкоди життю та здоров'ю людей і не завдають шкоди навколишньому середовищу, в ході проведення оперативно-розшукових заходів передбачено у ч. 3 ст. 6 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність".
  Зупиняти транспортні засоби, якщо це необхідно для виконання покладених на поліцію обов'язків щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, перевіряти документи на право користування і керування ними, документи на транспортні засоби та вантажі, що перевозяться, наявність страхового поліса обов'язкового страхування цивільної відповідальності власника транспортного засобу; здійснювати за участю водіїв або громадян, супроводжують вантажі, огляд транспортних засобів і вантажів при підозрі, що вони використовуються у протиправних цілях, з складанням відповідного акта; затримувати транспортні засоби, що знаходяться в розшуку; тимчасово обмежувати або забороняти дорожній рух, змінювати організацію руху на окремих ділянках доріг при проведенні публічних та масових заходів та в інших випадках з метою створення необхідних умов для безпечного руху транспортних засобів і пішоходів або якщо користування транспортними засобами загрожує безпеці дорожнього руху; тимчасово обмежувати або забороняти дорожній рух на залізничних переїздах, що не відповідають правилам їх утримання у безпечному для дорожнього руху стані; видавати в установленому порядку дозволу на встановлення на транспортних засобах пристроїв для подачі спеціальних світлових і звукових сигналів, умовних розпізнавальних знаків (сигналів) (п. 20).
  Вимагати від державних і муніципальних органів, громадських об'єднань і організацій проведення заходів, передбачених законодавством про безпеку дорожнього руху; обмежувати або забороняти проведення на дорогах ремонтно-будівельних та інших робіт, здійснюваних з порушенням вимог нормативних правових актів у галузі забезпечення безпеки дорожнього руху; затримувати транспортні засоби і відстороняти водіїв від керування транспортними засобами у випадках і порядку, які передбачені законодавством РФ; забороняти експлуатацію автомототранспортних засобів і причепів до них, тракторів та інших самохідних машин при наявності технічних несправностей, що створюють загрозу безпеці дорожнього руху, транспортних засобів, власниками яких не виконана встановлена ??федеральним законом обов'язок щодо страхування цивільної відповідальності, а також транспортних засобів, які не пройшли обов'язкового технічного огляду, мають приховані, підроблені, змінені номери вузлів і агрегатів або підроблені, змінені державні реєстраційні знаки, а рівно що мають маркування, що не відповідає даним, зазначеним у реєстраційних документах, в тому числі у випадках, передбачених федеральним законом, - зі зняттям державних реєстраційних знаків до усунення причин, що стали підставою для такої заборони; при здійсненні державного контролю (нагляду) у галузі забезпечення безпеки дорожнього руху проводити перевірки діяльності організацій і індивідуальних підприємців, видавати посадовим особам цих організацій і індивідуальним підприємцям приписи про усунення виявлених порушень, у тому числі порушень вимог нормативних правових актів у галузі забезпечення безпеки дорожнього руху при будівництві, ремонті, реконструкції та утриманні доріг (п. 21).
  Раніше подібні права міліції передбачалися в п. 23 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 10 січня 2003 р. N 15-ФЗ): забороняти експлуатацію транспортних засобів за наявності у них технічних несправностей, що створюють загрозу безпеці дорожнього руху, а також транспортних засобів, власниками яких не виконана встановлена ??федеральним законом обов'язок щодо страхування цивільної відповідальності, зупиняти транспортні засоби і перевіряти документи на право користування і керування ними, страховий поліс обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортного засобу, а також документи на транспортні засоби та вантажі, що перевозяться; здійснювати за участю водіїв або громадян, супроводжують вантажі, огляд транспортних засобів і вантажів; проводити огляд транспортних засобів при підозрі, що вони використовуються у протиправних цілях; відстороняти від керування транспортними засобами осіб, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння, а так само не мають документів на право керування або користування транспортним засобом; затримувати транспортні засоби, що знаходяться в розшуку; обмежувати або забороняти проведення ремонтно-будівельних та інших робіт на вулицях і дорогах, якщо не дотримуються вимоги щодо забезпечення громадської безпеки.
  У розглянутих пунктах вказані права, надані поліції при виконанні обов'язків, покладених на неї положеннями п. 19 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону. Як говорилося в коментарі до зазначеної статті, відповідно до п. 1 ст. 30 Федерального закону "Про безпеку дорожнього руху" державний нагляд та контроль у галузі забезпечення безпеки дорожнього руху організуються і здійснюються відповідно до законодавства РФ і законодавством суб'єктів РФ. Указом Президента РФ від 15 червня 1998 р. N 711 "Про додаткові заходи щодо забезпечення безпеки дорожнього руху" затверджено Положення про Державну інспекцію безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації, в п. 1 якого (в ред. Указу Президента РФ від 2 липня 2002 р. N 679) визначено, що ГИБДД МВС Росії здійснює спеціальні контрольні, наглядові та дозвільні функції у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Постановою Ради Міністрів - Уряду РФ від 23 жовтня 1993 р. N 1090 "Про Правила дорожнього руху" затверджено Правила дорожнього руху Російської Федерації. Наказом МВС України від 2 березня 2009 р. N 185 затверджено Адміністративний регламент Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації виконання державної функції з контролю і нагляду за дотриманням учасниками дорожнього руху вимог у галузі забезпечення безпеки дорожнього руху.
  Правові, економічні та організаційні основи обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів визначаються Федеральним законом від 25 квітня 2002 р. N 40-ФЗ "Про обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів" (1), що і закріплено в його преамбулі. Згідно п. 1 ст. 32 названого Закону (в ред. Федерального закону від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ) контроль за виконанням власниками транспортних засобів встановленої цим Законом обов'язку зі страхування здійснюється поліцією при реєстрації, організації державного технічного огляду транспортних засобів та здійсненні інших своїх повноважень в області контролю за дотриманням правил дорожнього руху, а також нормативних правових актів у галузі забезпечення безпеки дорожнього руху. Там же передбачено, що водій транспортного засобу зобов'язаний мати при собі страховий поліс обов'язкового страхування і передавати його для перевірки співробітникам поліції, уповноваженим на те відповідно до законодавства РФ.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2002. N 18. Ст. 1720.
  У частині 2 коментованої статті встановлено, що право здійснювати дії, зазначені в розглянутих пунктах, надається спеціально уповноваженим співробітникам поліції (див. нижче).
  Як зазначалося Громадською палатою РФ при роботі над проектом коментованого Закону, формулювання п. 20 ч. 1 ст. 13 "... тимчасово обмежувати або забороняти дорожній рух, змінювати організацію руху на окремих ділянках доріг при проведенні публічних та масових заходів та в інших випадках з метою створення необхідних умов для безпечного руху транспортних засобів і пішоходів або якщо користування транспортними засобами загрожує безпеці дорожнього руху "є завідомо корупціогенних, так як термін" в інших випадках "дає неприпустимо широку можливість трактування (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980). Але, як видно, цей термін так і не був виключений з зазначеного пункту.
  Проводити перевірки місць виробництва, зберігання, торгівлі, колекціонування та експонування зброї, основних частин вогнепальної зброї, місць виробництва патронів до зброї й складових частин патронів, а також перевірки об'єктів, де вони звертаються, місць утилізації боєприпасів; погоджувати вимоги до змісту програм підготовки осіб в метою вивчення правил безпечного поводження зі зброєю та набуття навичок безпечного поводження зі зброєю; встановлювати порядок перевірки знання правил безпечного поводження зі зброєю та наявності навичок безпечного поводження зі зброєю в організаціях, визначених Урядом РФ, і брати участь у перевірці таких знань і навичок у цих організаціях; проводити перевірки місць зберігання та використання спеціальних засобів в приватних охоронних організаціях; за результатами перевірок видавати громадянам та посадовим особам обов'язкові для виконання приписи про усунення виявлених порушень правил обігу зброї, боєприпасів, патронів до зброї та спеціальних засобів; вилучати у випадках, передбачених законодавством РФ, зброю, боєприпаси, патрони до зброї, основні частини до них та спеціальні засоби; обмежувати у встановленому законодавством РФ порядку діяльність відповідних об'єктів та застосовувати інші заходи, передбачені Федеральним законом "Про зброю"; брати участь відповідно до законодавства РФ у проведенні перевірок місць виробництва, зберігання, використання та поширення вибухових матеріалів промислового призначення і піротехнічних виробів IV і V класів (п. 22).
  Подібним чином раніше в п. п. 24 і 24.1 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 21 березня 2005 р. N 20-ФЗ) передбачалися права міліції:
  оглядати місця зберігання та використання зброї, боєприпасів до неї та вибухових матеріалів, а також об'єкти, де вони звертаються; при виявленні порушень встановлених правил давати обов'язкові приписи громадянам та посадовим особам про усунення цих порушень, вилучати зазначені предмети, забороняти діяльність відповідних об'єктів, анулювати видані дозволи і застосовувати інші заходи, передбачені законодавством (п. 24);
  проводити перевірки місць виробництва, зберігання, продажу, колекціонування та експонування зброї, основних частин вогнепальної зброї, виробництва патронів до зброї й складових частин патронів, виробництва, зберігання, використання та поширення вибухових матеріалів промислового призначення і піротехнічних виробів, а також місць утилізації боєприпасів, за винятком випадків, встановлених законодавством РФ, за рішенням начальника органу внутрішніх справ або його заступника і в порядку, встановленому законодавством РФ, припиняти дію дозволів на зберігання, використання та перевезення вибухових матеріалів промислового призначення, піротехнічних виробів IV і V класів відповідно до національного стандарту, якщо умови їх розміщення, використання та перевезення загрожують життю, здоров'ю або безпеці громадян або не виконуються встановлені вимоги обліку та збереження вибухових матеріалів промислового призначення та забезпечення безпеки підривних робіт, до усунення виявлених порушень (п. 24.1).
  Розглянутий пункт вказує на права, надані поліції при виконанні обов'язків, покладених на неї положеннями п. п. 20 - 22 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону. Відповідно до ч. 3 ст. 28 Федерального закону "Про зброю" посадові особи органів, уповноважених здійснювати контроль за оборотом цивільної й службової зброї, мають право: проводити огляд зброї в місцях його виробництва, торгівлі ім, його зберігання та знищення; безоплатно вилучати і знищувати в установленому порядку зброю, заборонену до обороту на території РФ, за винятком зброї, придбаної до набрання чинності названого Закону та знаходиться у власників на законних підставах; вимагати від юридичних осіб і громадян подання документів або копій, письмової або усної інформації, необхідних для виконання контрольних функцій; при виявленні порушень встановлених правил давати обов'язкові для виконання громадянами РФ та посадовими особами приписи про усунення цих порушень; приймати інші заходи, передбачені законодавством РФ.
  Відповідні права органів внутрішніх справ деталізовані в згаданих вище (див. коментар до ст. 12 Закону) Постановах Уряду РФ від 22 квітня 1997 р. N 460 "Про заходи щодо забезпечення юридичних осіб з особливими статутними завданнями бойовим ручним стрілецькою зброєю" (заголовок в ред . Постанови Уряду РФ від 29 лютого 2000 р. N 173), від 15 жовтня 1997 р. N 1314 "Про затвердження Правил обороту бойової ручної стрілецької й іншої зброї, боєприпасів та патронів до нього, а також холодної зброї в державних воєнізованих організаціях", від 21 липня 1998 р. N 814 "Про заходи щодо регулювання обороту цивільного та службового зброї і патронів до нього на території Російської Федерації" (цією Постановою затверджено Правила обороту цивільного та службового зброї і патронів до нього на території Російської Федерації).
  Вище також названі відповідні відомчі нормативні правові акти:
  Наказ МВС Росії від 7 жовтня 1997 р. N 650 "Про заходи щодо реалізації Постанови Уряду Російської Федерації від 22 квітня 1997 р. N 460", яким затверджено Інструкцію про роботу органів внутрішніх справ щодо забезпечення окремими типами і моделями бойової ручної стрілецької зброї та патронами до нього юридичних осіб з особливими статутними завданнями, перевірці умов його зберігання та проведення інвентаризації та Типова програма підготовки працівників юридичних осіб з особливими статутними завданнями до дій в умовах, пов'язаних із застосуванням бойової зброї (назви документів в ред. наказу МВС Росії від 15 липня 2005 р. N 569);
  Наказ МВС Росії від 12 квітня 1999 р. N 288 "Про заходи щодо реалізації Постанови Уряду Російської Федерації від 21 липня 1998 р. N 814", яким затверджено Інструкцію з організації роботи органів внутрішніх справ з контролю за оборотом цивільної й службової зброї і патронів до нього на території Російської Федерації;
  Наказ ФСВТ Росії і МВС Росії від 30 листопада 1999 р. N 120/971 "Про затвердження Інструкції про порядок перевезення повітряними суднами цивільної авіації зброї, боєприпасів та патронів до нього, спеціальних засобів, переданих пасажирами для тимчасового зберігання на період польоту";
  Наказ МВС Росії від 15 липня 2005 р. N 568 "Про порядок проведення органами внутрішніх справ Російської Федерації періодичних перевірок приватних охоронців, приватних детективів (сищиків) та працівників юридичних осіб з особливими статутними завданнями на придатність до дій в умовах, пов'язаних із застосуванням вогнепальної зброї і спеціальних засобів ";
  Наказ МВС Росії від 15 липня 2005 р. N 569 "Про заходи щодо забезпечення періодичних перевірок приватних охоронців, приватних детективів (сищиків) та працівників юридичних осіб з особливими статутними завданнями на придатність до дій в умовах, пов'язаних із застосуванням вогнепальної зброї та спеціальних засобів" ;
  Наказ МВС Росії від 14 жовтня 2009 р. N 775 "Про затвердження Інструкції про порядок обліку та зберігання ліцензій та дозволів, що видаються органами внутрішніх справ при здійсненні державного контролю за оборотом цивільної й службової зброї і патронів до нього на території Російської Федерації".
  Встановлювати достовірність відомостей, що містяться в документах, поданих для прийняття рішення про видачу ліцензій або дозволів, передбачених п. п. 20 і 23 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону, у тому числі шляхом проведення співбесіди з претендентом ліцензії або дозволу, а також шляхом направлення запитів до відповідних правоохоронних, ліцензуючі, контролюючі, наглядові та інші державні органи; продовжувати і переоформляти видані ліцензії та дозволи, відмовляти у видачі ліцензій та дозволів при наявності підстав, передбачених федеральним законом; при виявленні порушень вживати заходів щодо призупинення дії ліцензій та дозволів, їх анулювання, а також інші заходи, передбачені федеральним законом; продовжувати термін дії, приймати рішення про призупинення строку дії або про анулювання посвідчення (дубліката посвідчення) приватного охоронця (п. 23).
  Входити безперешкодно за пред'явленням службового посвідчення в приміщення, займані приватними детективами та приватними охоронними організаціями, а також у приміщення освітніх установ, що здійснюють професійну підготовку та підвищення кваліфікації приватних детективів та працівників приватних охоронних організацій, з метою виконання покладених на поліцію обов'язків щодо контролю за дотриманням законодавства РФ в області приватної детективної (розшукової) та охоронної діяльності; оглядати місця зберігання спеціальних засобів і вогнепальної зброї; перевіряти організацію охорони, здійснюваної приватними охоронними організаціями, на відповідність встановленим правилам; отримувати письмову і усну інформацію про приватних детективах, приватних охоронних організаціях, приватних охоронців і про освітні установи, що здійснюють професійну підготовку та підвищення кваліфікації приватних детективів та працівників приватних охоронних організацій; перевіряти приватних охоронців та працівників юридичних осіб з особливими статутними завданнями на придатність до дій в умовах, пов'язаних із застосуванням вогнепальної зброї та спеціальних засобів; видавати обов'язкові для виконання приписи про усунення виявлених порушень правил приватної детективної (розшукової) і охоронної діяльності (п. 24).
  Раніше в рамках подібної регламентації в п. п. 26 і 37 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 22 грудня 2008 р. N 272-ФЗ) вказувалося лише на такі права міліції: здійснювати повноваження ліцензує органу відповідно до законодавства РФ (п. 26); вживати заходів з анулювання посвідчення приватного охоронця (п. 37).
  У розглянутих пунктах вказані права, надані поліції при виконанні обов'язків, покладених на неї положеннями п. п. 23 і 24 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону (у відповідній частині - і положеннями п. 20, але про ці права сказано вище). Відповідні права органів внутрішніх справ передбачені в нормах Закону РФ "Про приватну детективну і охоронну діяльність в Російській Федерації". Так, у ст. 20 названого Закону (в ред. Федерального закону від 22 грудня 2008 р. N 272-ФЗ) відносно контролю та нагляду за приватної детективної й охоронної діяльністю поряд з іншим передбачено наступне:
  посадові особи, уповноважені здійснювати контроль за діяльністю приватних детективів, охоронних організацій, освітніх установ, що здійснюють професійну підготовку приватних детективів та працівників приватних охоронних організацій, з питань, віднесених до компетенції органів внутрішніх справ, у порядку, встановленому законодавством РФ, має право вимагати від них в рамках своєї компетенції подання відповідних документів і отримувати письмову або усну інформацію, необхідну для виконання контрольних функцій (ч. 2);
  посадові особи органів внутрішніх справ мають право проводити перевірку проходження підготовки приватних охоронців і керівників охоронних організацій, передбаченої ч. 6 ст. 12 Федерального закону "Про зброю" (ч. 4);
  з метою здійснення державного контролю за дотриманням ліцензіатом ліцензійних вимог і умов орган внутрішніх справ у межах своєї компетенції проводить планову та позапланову перевірки. Зазначені перевірки проводяться на підставі розпоряджень (наказів) органу внутрішніх справ (ч. 5);
  перевірка наявності, організації зберігання та обліку вогнепальної зброї, патронів і спеціальних засобів проводиться відповідно до законодавства Російської Федерації, що регламентує обіг зброї та спеціальних засобів (ч. 6).
  Права органів внутрішніх справ вказані також у згаданих вище (див. коментар до ст. 12 Закону) Постановах Уряду РФ від 14 серпня 1992 р. N 587 "Питання недержавної (приватної) охоронної та недержавної (приватної) розшукової діяльності" та від 14 серпня 2002 р. N 600 "Про затвердження Положення про ліцензування недержавної (приватної) охоронної діяльності та Положення про ліцензування недержавної (приватної) розшукової діяльності".
  Вище також говорилося, що Наказом МВС Росії від 19 червня 2006 р. N 447 "Про заходи щодо вдосконалення діяльності органів внутрішніх справ з ліцензування та здійснення контролю за приватної детективної й охоронної діяльністю на території Російської Федерації" (в ред. Наказу МВС Росії від 21 вересня 2009 р. N 716) (1) затверджено:
  ---
  (1) БНА ФОИВ. 2006. N 29; 2010. N 2.
  Інструкція про організацію роботи з ліцензування та здійснення органами внутрішніх справ контролю за приватної детективної й охоронної діяльністю на території Російської Федерації;
  Інструкція з організації та прийому кваліфікаційного іспиту у громадян, необхідного для придбання правового статусу приватного охоронця;
  Інструкція з організації роботи з видачі посвідчення (дубліката посвідчення) приватного охоронця, переоформленню у зв'язку з продовженням терміну його дії, продовження терміну дії, внесенню до нього змін, анулювання і вилучення посвідчення (дубліката посвідчення) приватного охоронця.
  Крім того, вище згадувалися Накази МВС Росії від 15 липня 2005 р. N 568 "Про порядок проведення органами внутрішніх справ Російської Федерації періодичних перевірок приватних охоронців, приватних детективів (сищиків) та працівників юридичних осіб з особливими статутними завданнями на придатність до дій в умовах, пов'язаних із застосуванням вогнепальної зброї та спеціальних засобів "та від 15 липня 2005 р. N 569" Про заходи щодо забезпечення періодичних перевірок приватних охоронців, приватних детективів (сищиків) та працівників юридичних осіб з особливими статутними завданнями на придатність до дій в умовах, пов'язаних з застосуванням вогнепальної зброї та спеціальних засобів ".
  Вимагати від громадян додержання пропускного та внутрішнього режимів на охоронюваних поліцією об'єктах; здійснювати огляд та (або) огляд громадян, огляд що знаходяться при них речей, огляд та (або) огляд транспортних засобів при в'їзді на охоронювані об'єкти та виїзді з охоронюваних об'єктів; перевіряти умови зберігання майна на об'єктах, що охороняються; при виявленні порушень, що створюють на охоронюваних об'єктах загрозу безпеці громадян, і умов, що сприяють розкраданням майна, вживати заходів щодо припинення зазначених порушень і ліквідації зазначених умов; безперешкодно входити до приміщень охоронюваних об'єктів, оглядати їх при переслідуванні осіб, які незаконно проникли на охоронювані об'єкти, і при затриманні осіб, підозрюваних у скоєнні злочинів або адміністративних правопорушень; використовувати для виявлення та вилучення незаконно внесеного (виноситься), що ввозяться (вивозяться) майна та для фіксування протиправних дій технічні засоби, що не заподіюють шкоди життя і здоров'ю громадян, а також навколишньому середовищу (п. 25).
  Закон 1991 про міліції не вказував на подібні права міліції (за винятком права затримання осіб, які незаконно проникли або намагалися проникнути на охоронювані міліцією території та об'єкти; див. коментар до ст. 14 Закону), але вони прямували з п. 8 Положення про позавідомчої охорони при органах внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Постановою Уряду РФ від 14 серпня 1992 р. N 589, яким передбачається, що працівникам позавідомчої охорони для виконання покладених на них обов'язків надається право:
  вимагати від робітників і службовців охоронюваних об'єктів та інших осіб дотримання встановленого пропускного режиму;
  затримувати осіб, які намагаються незаконно вивезти (винести) матеріальні цінності з охоронюваного об'єкта;
  доставляти в службові приміщення охорони або в міліцію осіб, підозрюваних у вчиненні правопорушень, пов'язаних з посяганням на охороняється майно;
  виробляти в установленому законодавством порядку на підставі умов договорів огляд речей, а у виняткових випадках - особистий огляд на контрольно-пропускних пунктах, а також огляд транспортних засобів і перевірку відповідності провозяться вантажів супровідним документам при в'їзді (виїзді) на територію об'єкта, що охороняється;
  використовувати для виявлення та вилучення незаконно вивозиться (виноситься) майна, а також для фіксування протиправних дій технічні засоби, що не заподіюють шкоди життю, здоров'ю громадян та навколишньому середовищу;
  застосовувати у випадках і порядку, які передбачені законодавством, вогнепальну зброю;
  вимагати від посадових осіб виконання зобов'язань за договором, спрямованих на забезпечення збереження матеріальних цінностей та створення безпечних умов праці для працівників охорони.
  Видавати керівникам і посадовим особам організацій, об'єкти яких охороняються поліцією відповідно до переліку, затвердженого Урядом РФ, а відповідно до законодавства РФ - керівникам та посадовим особам інших організацій приписи про дотримання встановлених вимог інженерно-технічної укріпленості об'єктів і про забезпечення безпеки громадян; видавати в ході інспектування підрозділів охорони юридичних осіб з особливими статутними завданнями і підрозділів відомчої охорони, якщо інше не встановлено федеральним законом, обов'язкові для виконання приписи про усунення виявлених порушень в їх охоронної діяльності, у сфері обігу зброї та забезпеченні збереження державної і муніципальної власності (п. 26).
  Розглянутий пункт вказує права, надані поліції при виконанні обов'язків, покладених на неї положеннями п. 25 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону. Закон 1991 про міліції подібних прав міліції не вказував.
  Як говорилося в коментарі до зазначеної статті, розпорядженням Уряду РФ від 2 листопада 2009 р. N 1629-р затверджено Перелік об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами міліції позавідомчої охорони при органах внутрішніх справ Російської Федерації, а Постановою Уряду РФ від 14 серпня 1992 р. N 589 затверджено Положення про позавідомчої охорони при органах внутрішніх справ Російської Федерації. Наказом МВС Росії від 31 серпня 2007 р. N 772 затверджено Порядок забезпечення Міністерством внутрішніх справ Російської Федерації охорони майна фізичних та юридичних осіб за договорами. Здійснення контролю за діяльністю відомчої охорони органами внутрішніх справ передбачено Федеральним законом "Про відомчу охорону". Наказом МВС Росії від 5 серпня 1993 р. N 371 затверджено Інструкцію про порядок інспектування відомчої охорони підприємств, установ і організацій підрозділами позавідомчої охорони при органах внутрішніх справ. Крім того, вище згадувалися Накази МВС Росії від 15 липня 2005 р. N 568 "Про порядок проведення органами внутрішніх справ Російської Федерації періодичних перевірок приватних охоронців, приватних детективів (сищиків) та працівників юридичних осіб з особливими статутними завданнями на придатність до дій в умовах, пов'язаних із застосуванням вогнепальної зброї та спеціальних засобів "та від 15 липня 2005 р. N 569" Про заходи щодо забезпечення періодичних перевірок приватних охоронців, приватних детективів (сищиків) та працівників юридичних осіб з особливими статутними завданнями на придатність до дій в умовах, пов'язаних з застосуванням вогнепальної зброї та спеціальних засобів ".
  Проводити при здійсненні контролю за забезпеченням авіаційної безпеки в галузі цивільної авіації перевірки дотримання правил передпольотного огляду, пропускного та внутрішнього режимів; запитувати і отримувати від керівників організацій, служб авіаційної безпеки аеродромів, аеропортів, авіаційних підприємств, підрозділів відомчої охорони федерального органу виконавчої влади, уповноваженого в галузі транспорту, а також від перевізників, вантажовідправників та інших організацій необхідні документи та інформацію; видавати керівникам організацій обов'язкові для виконання приписи про усунення виявлених порушень вимог авіаційної безпеки і перевіряти виконання цих приписів; за наявності інформації про можливе порушення вимог авіаційної безпеки на повітряному судні супроводжувати його під час польоту; затримувати багаж, вантажі і пошту, містять предмети і речовини, заборонені до перевезення повітряними судами (п. 27).
  Раніше в п. 21 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 21 березня 2005 р. N 20-ФЗ) передбачалися права міліції брати участь у межах своєї компетенції у проведенні передпольотного огляду, а також послеполетного огляду в разі його проведення відповідно до названим Законом пасажирів, багажу, у тому числі речей, що знаходяться при пасажирах, членів екіпажів, осіб з числа авіаційного персоналу цивільної авіації, бортових запасів повітряного судна, вантажів і пошти.
  Розглянутий пункт взаємопов'язаний з п. 32 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону, що встановлює обов'язок поліції брати участь відповідно до законодавства РФ у забезпеченні авіаційної безпеки в галузі цивільної авіації. Положення розглянутого пункту дублюють положення п. 5 ст. 84 ВЗК РФ (в ред. Федерального закону від 21 березня 2005 р. N 20-ФЗ), згідно з якими при здійсненні контролю за забезпеченням авіаційної безпеки посадові особи федерального органу виконавчої влади, уповноваженого в галузі контролю (нагляду) на транспорті, і федерального органу виконавчої влади, уповноваженого в галузі внутрішніх справ (тобто МВС Росії), має право:
  1) здійснювати перевірки дотримання правил проведення передпольотного огляду, а також пропускного та внутрішнього режимів;
  2) запитувати та одержувати від керівників, посадових осіб організацій, служб авіаційної безпеки аеродромів чи аеропортів, підрозділів відомчої охорони федерального органу виконавчої влади, уповноваженого в галузі транспорту, служб авіаційної безпеки авіаційних підприємств, а також від перевізників, вантажовідправників та інших організацій документи та інформацію , необхідні для виконання завдань, пов'язаних із забезпеченням авіаційної безпеки;
  3) давати керівникам організацій обов'язкові для виконання приписи про усунення виявлених порушень вимог авіаційної безпеки і перевіряти виконання цих приписів;
  4) за наявності інформації про можливість порушення вимог авіаційної безпеки на повітряному судні супроводжувати його під час польоту;
  5) затримувати багаж, вантажі і пошту, містять предмети і речовини, заборонені до повітряних перевезень.
  Зазначеним федеральним органом виконавчої влади, уповноваженим у галузі контролю (нагляду) на транспорті, відповідно до п. 1 Положення про Федеральної службі з нагляду у сфері транспорту, затв. Постановою Уряду РФ від 30 липня 2004 р. N 398 (в ред. Постанови Уряду РФ від 17 грудня 2009 р. N 1033) (1), є Ространснадзор.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2004. N 32. Ст. 3345; 2009. N 51. Ст. 6332.
  Брати участь у податкових перевірках за запитами податкових органів РФ (п. 28).
  Таке ж право міліції раніше передбачалося в п. 33 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 26 грудня 2008 р. N 293-ФЗ), але з вказівкою на те, що участь в податкових перевірках здійснюється в порядку, передбаченому законодавством РФ про податки і збори. У пункті 1 ст. 36 частини першої НК РФ передбачено повноваження органів внутрішніх справ на запит податкових органів брати участь разом з податковими органами в проведених податковими органами виїзних податкових перевірках. Наказом МВС Росії і ФНС Росії від 30 червня 2009 р. N 495/ММ-7-2-347 "Про затвердження порядку взаємодії органів внутрішніх справ і податкових органів щодо запобігання, виявлення і припинення податкових правопорушень і злочинів" затверджено Інструкцію про порядок взаємодії органів внутрішніх справ і податкових органів при організації та проведенні виїзних податкових перевірок.
  Отримувати з метою попередження, виявлення та розкриття злочинів відповідно до законодавства РФ відомості, що становлять податкову таємницю (п. 29).
  Раніше в п. 34 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 30 червня 2003 р. N 86-ФЗ) вказувалося право міліції відповідно до законодавства РФ отримувати відомості, що становлять податкову таємницю. Відомості, що становлять податкову таємницю, визначені в п. 1 ст. 102 частини першої НК РФ. У пункті 2 зазначеної статті (тут і далі в ред. Федерального закону від 30 червня 2003 р. N 86-ФЗ) встановлено, що податкова таємниця не підлягає розголошенню органами внутрішніх справ, за винятком випадків, передбачених федеральним законом. Відповідно до п. 3 зазначеної статті надійшли до органів внутрішніх справ відомості, що становлять податкову таємницю, мають спеціальний режим зберігання та доступу. На виконання норми п. 3 ст. 102 НК РФ Наказом МВС Росії від 26 грудня 2003 р. N 1033 затверджено Перелік посадових осіб системи МВС Росії, які користуються правом доступу до відомостей, що становлять податкову таємницю (1).
  ---
  (1) РГ. 2004. 27 січня. N 12.
  Застосовувати на умовах і в порядку, які передбачені федеральним законом, заходи державного захисту потерпілих, свідків та інших учасників кримінального судочинства, суддів, прокурорів, слідчих, посадових осіб правоохоронних і контролюючих органів, а також інших захищуваних осіб (п. 30).
  У Законі 1991 про міліції таке право міліції не вказувалося, але воно малося на увазі в положеннях п. 24 ст. 10 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ), що покладає на міліцію обов'язку застосовувати заходи безпеки, передбачені федеральним законом, щодо суддів, народних засідателів, присяжних засідателів, прокурорів, слідчих , судових виконавців, посадових осіб контролюючих органів та органів внутрішніх справ, а також їх близьких; застосовувати передбачені федеральним законом заходи з охорони потерпілих, свідків та інших осіб, які сприяють кримінальному судочинству, їх близьких, життя, здоров'я або майно яких знаходяться в небезпеці.
  Розглянутий пункт взаємопов'язаний з п. 28 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону, що встановлює обов'язок поліції здійснювати відповідно до федеральним законом державний захист потерпілих, свідків та інших учасників кримінального судочинства, суддів, прокурорів, слідчих, посадових осіб правоохоронних і контролюючих органів, а також інших захищуваних осіб (див. коментар до зазначеної статті) .
  Види державного захисту потерпілих, свідків та інших учасників кримінального судочинства передбачені нормами гл. 2 (ст. ст. 6 - 15) Федерального закону "Про державний захист потерпілих, свідків та інших учасників кримінального судочинства", а заходи безпеки, які застосовуються щодо суддів, посадових осіб правоохоронних і контролюючих органів, - нормами гл. II (ст. ст. 5 - 11) Федерального закону "Про державний захист суддів, посадових осіб правоохоронних і контролюючих органів".
  Наказом МВС Росії від 21 березня 2007 р. N 281 затверджено Адміністративний регламент МВС Росії по виконанню державною функції забезпечення відповідно до законодавства Російської Федерації державного захисту суддів, посадових осіб правоохоронних і контролюючих органів, безпеки учасників кримінального судочинства та їх близьких (1).
  ---
  (1) БНА ФОИВ. 2007. N 47.
  Застосовувати в період дії воєнного стану або надзвичайного стану, в період проведення контртерористичної операції заходи та часові обмеження, встановлені федеральними конституційними законами і федеральними законами (п. 31).
  Раніше в п. 36 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 27 липня 2006 р. N 153-ФЗ) передбачалося, що підрозділи міліції і співробітники міліції, які беруть участь у контртерористичної операції та забезпеченні правового режиму контртерористичної операції, наділяються правом застосування заходів і тимчасових обмежень, передбачених ст. 11 Федерального закону "Про протидію тероризму". Стаття, до якої зроблена відсилання, визначає правовий режим контртерористичної операції.
  Про права міліції застосування встановлених заходів і тимчасових обмежень в період дії воєнного стану або надзвичайного стану в Законі 1991 про міліції не говорилося, але вони слідували з положення п. 13 його ст. 10, покладає на міліцію обов'язок брати участь відповідно до закону в забезпеченні правового режиму надзвичайного або воєнного стану в разі їх введення на території Росії або в окремих її місцевостях. Заходи, що застосовуються на території, на якій введено військовий стан, передбачені в ст. ст. 7 і 8 Федерального конституційного закону "Про військовому становищі", а заходи та часові обмеження, які застосовуються при введенні надзвичайного стану, - в гол. III (ст. ст. 11 - 15) Федерального конституційного закону "Про надзвичайний стан".
  Розглянутий пункт взаємопов'язаний з п. п. 17 і 29 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону, що встановлюють обов'язки поліції брати участь у заходах з протидії тероризму і в забезпеченні правового режиму контртерористичної операції, а також у забезпеченні режиму воєнного стану та режиму надзвичайного стану в разі їх введення на території РФ або в окремих її місцевостях (див. коментар до зазначеної статті).
  Отримувати, враховувати, зберігати, класифікувати, використовувати, видавати і знищувати відповідно до законодавства РФ дактилоскопічну інформацію і геномну інформацію (п. 32).
  Закон 1991 про міліції не вказував на подібні права, але вони передбачені Федеральними законами "Про державну дактилоскопічної реєстрації в Російській Федерації" і "Про державну реєстрацію генома в Російській Федерації". Так, в частині 2 ст. 12 першого з названих Законів встановлено, що зберігання, систематизація та використання дактилоскопічної інформації, що міститься на матеріальних носіях, здійснюються органами внутрішніх справ. Згідно ст. 11 другого з названих Законів облік геномної інформації, отриманої при проведенні державної геномної реєстрації, ведеться федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення і реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у галузі внутрішніх справ, при формуванні та підтримці федеральної бази даних геномної інформації.
  Розглянутий пункт взаємопов'язаний з п. 27 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону, що встановлює обов'язок поліції проводити у відповідності з федеральним законом державну дактилоскопічну реєстрацію й державну геномну реєстрацію (див. коментар до зазначеної статті).
  Використовувати в діяльності інформаційні системи, відео-та аудіотехніку, кіно-і фотоапаратуру, а також інші технічні та спеціальні засоби, що не заподіюють шкоди життя і здоров'ю громадян, а також навколишньому середовищу; вести Відеобанк і відеотеки осіб, що проходили (проходять) у справах і матеріалами перевірок поліції; формувати, вести і використовувати банки даних оперативно-довідкової, криміналістичної, експертно-криміналістичної, розшукової та іншої інформації про осіб, предмети і фактах; використовувати банки даних інших державних органів і організацій, в тому числі персональні дані громадян, якщо федеральним законом не встановлено інше (п. 33).
  Раніше подібним чином в п. 14 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) передбачалися права міліції здійснювати передбачені законодавством обліки фізичних та юридичних осіб, предметів і фактів і використовувати дані цих обліків; використовувати для документування своєї діяльності інформаційні системи, відео-та аудіотехніку, кіно-і фотоапаратуру, а також інші технічні та спеціальні засоби, що не заподіюють шкоди життю, здоров'ю людини і навколишньому середовищу.
  У Федеральному законі "Про інформацію, інформаційні технології і про захист інформації" використовується поняття "інформаційна система", визначене в п. 3 його ст. 2 як сукупність міститься в базах даних інформації та забезпечують її обробку інформаційних технологій і технічних засобів. Відносно державних інформаційних систем в ст. 14 названого Закону поряд з іншим передбачено наступне:
  державні інформаційні системи створюються з метою реалізації повноважень державних органів та забезпечення обміну інформацією між цими органами, а також в інших встановлених федеральними законами цілях (ч. 1);
  державні інформаційні системи створюються з урахуванням вимог, передбачених Федеральним законом "Про розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для державних і муніципальних потреб" (ч. 2);
  державні інформаційні системи створюються і експлуатуються на основі статистичної та іншої документованої інформації, що надається громадянами (фізичними особами), організаціями, державними органами, органами місцевого самоврядування (ч. 3);
  переліки видів інформації, що надається в обов'язковому порядку, встановлюються федеральними законами, умови її надання - Урядом РФ або відповідними державними органами, якщо інше не передбачено федеральними законами (ч. 4).
  Формування та ведення поліцією банків даних про громадян регламентовані ст. 17 коментованого Закону (див. зазначену статтю і коментар до неї).
  Залучати громадян за їх згодою до позаштатного співробітництва; встановлювати негласне співробітництво з громадянами, що виявили бажання конфіденційно сприяти поліції на безоплатній або платній основі; оголошувати про призначення винагороди за допомогу в розкритті злочинів і затриманні осіб, які їх вчинили, і виплачувати його громадянам; заохочувати громадян , що надали допомогу поліції у виконанні інших покладених на неї обов'язків; залучати для консультацій в установленому порядку спеціалістів державних і муніципальних органів, організацій із збереженням за ними заробітної плати (грошового утримання) за основним місцем роботи (служби) (п. 34).
  У пункті 32 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 30 червня 2003 р. N 86-ФЗ) передбачалися права міліції залучати громадян за їх згодою до співробітництва; оголошувати про призначення винагороди за допомогу в розкритті злочинів і затриманні осіб, які їх вчинили , і виплачувати його громадянам і організаціям; заохочувати громадян, що надали допомогу міліції у виконанні інших покладених на неї обов'язків.
  Відповідно, новими в розглянутому пункті є наступні моменти: уточнено, що йдеться про залучення громадян до позаштатного співробітництва; включено вказівку на встановлення негласного співробітництва з громадянами; виключена можливість виплати організаціям винагороди за допомогу в розкритті злочинів і затриманні осіб, які їх вчинили; введено право залучення для консультацій фахівців державних і муніципальних органів, організацій із збереженням за ними заробітної плати (для робітників) або грошового утримання (для державних і муніципальних службовців).
  На момент набрання чинності коментованим Законом діяла Тимчасова інструкція з організації роботи позаштатних співробітників міліції, затв. Наказом МВС Росії від 20 листопада 1992 р. N 420 (1). Як передбачено названої Тимчасовою інструкцією, позаштатними співробітниками міліції можуть бути громадяни РФ не молодший 18 років, здатні за своїми особистими і діловими якостями надавати міліції сприяння в охороні громадського порядку і забезпечення громадської безпеки, попередження і припинення злочинів та адміністративних правопорушень, розкритті злочинів. Згідно з цим документом позаштатні співробітники працюють під керівництвом співробітників міліції, виконуючи їх доручення.
  ---
  (1) Бюлетень нормативних актів міністерств і відомств Російської Федерації. 1993. N 3.
  Залучення громадян до співпраці в рамках сприяння громадян органам, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, регламентовано нормами ст. 17 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність":
  окремі особи можуть за їх згодою залучатися до підготовки або проведенню оперативно-розшукових заходів із збереженням за їх бажанням конфіденційності сприяння органам, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, у тому числі за контрактом. Ці особи зобов'язані зберігати в таємниці відомості, що стали їм відомі у ході підготовки або проведення оперативно-розшукових заходів, і не має права надавати завідомо неправдиву інформацію зазначеним органам (ч. 1);
  органи, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, можуть укладати контракти з повнолітніми дієздатними особами незалежно від їх громадянства, національності, статі, майнового, посадового і соціального стану, освіти, приналежність до громадським об'єднанням, ставлення до релігії та політичних переконань (ч. 2);
  органам, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, забороняється використовувати конфіденційне сприяння за контрактом депутатів, суддів, прокурорів, адвокатів, священнослужителів і повноважних представників офіційно зареєстрованих релігійних об'єднань (ч. 3).
  Питання організації роботи позаштатних консультантів МВС Росії дозволені Наказом МВС Росії від 18 жовтня 2006 р. N 835 "Про деякі питання організації роботи позаштатних консультантів, порядок оформлення та видачі посвідчень позаштатних консультантів та ветеранів Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації" (1), якою затверджено Положення про організацію діяльності позаштатних консультантів Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації. Однак це не ті консультанти, про які йде мова в розглянутому пункті, оскільки згідно з названим Положенням діяльність позаштатних консультантів носить суспільний, безоплатний характер і не передбачає надання будь-яких пільг, гарантій і компенсацій за її здійснення.
  ---
  (1) СПС.
  Використовувати на безоплатній основі можливості засобів масової інформації та інформаційно-телекомунікаційної мережі Інтернет для розміщення інформації з метою встановлення обставин вчинення злочинів, осіб, які їх вчинили, а також для розшуку осіб, які сховалися від органів дізнання, попереднього слідства чи суду, та осіб, зниклих без вести (п. 35).
  Раніше подібним чином в п. 31 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції передбачалося право міліції використовувати безоплатно можливості засобів масової інформації для встановлення обставин злочинів, а також осіб, які їх вчинили, для розшуку осіб, які сховалися від дізнання, слідства і суду, та осіб, безвісти зниклих. Відповідно, в розглянутому пункті новим є право використання на безоплатній основі можливостей Інтернету.
  Право поліції безоплатного використання засобів масової інформації (як і раніше відповідне право міліції) не узгоджено зі ст. 35 Закону РФ "Про засоби масової інформації", що регламентує обов'язкові повідомлення, тобто повідомлення, які редакція засоби масової інформації зобов'язана опублікувати в силу закону або вказівки суду. Правове управління Апарату Державної Думи при роботі над проектом коментованого Закону вказувало на необхідність співвіднесення розглянутого пункту з положеннями зазначеної статті, що передбачають відповідний обов'язок тільки для редакцій засобів масової інформації, засновниками (співзасновниками) яких є державні органи (див. Висновок від 1 грудня 2010 N 2.2-1/4410). Як видно, це зауваження залишено без реалізації.
  Безперешкодно користуватися в службових цілях засобами зв'язку, які належать державним підприємствам, установам і організаціям, а у випадках, не терплять зволікання, - засобами зв'язку, які належать недержавним підприємствам, установам і організаціям, а також громадським об'єднанням і громадянам (п. 36).
  Подібне право міліції раніше передбачалося в п. 29 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ): користуватися безперешкодно в службових цілях засобами зв'язку, які належать організаціям, громадським об'єднанням та громадянам. Як видно, в розглянутому пункті в якості загального правила вказано право користування засобами зв'язку, які належать державним підприємствам, установам та організаціям. Право ж користування засобами зв'язку, які належать недержавним підприємствам, установам і організаціям, а також громадським об'єднанням і громадянам, надається лише у випадках, не терплять зволікання.
  Використовувати у випадках, не терплять зволікання, транспортні засоби, що належать державним і муніципальним органам, громадським об'єднанням і організаціям (за винятком транспортних засобів, що належать дипломатичним представництвам та консульським установам іноземних держав, представництвам міжнародних організацій), а у виняткових випадках - транспортні засоби, що належать громадянам, для припинення злочинів, переслідування осіб, які вчинили злочини або підозрюваних у їх скоєнні, для доставлення в медичні організації громадян, що потребують термінової медичної допомоги, для відбуксирування з місця дорожньо-транспортної пригоди пошкоджених транспортних засобів, для проїзду до місця скоєння злочину, адміністративного правопорушення, до місця події, усуваючи при необхідності водіїв від керування цими транспортними засобами, з відшкодуванням у встановленому федеральним законом порядку на вимогу власників транспортних засобів понесених ними витрат або заподіяної їм матеріальної шкоди (п. 37).
  Раніше подібним чином в п. 28 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) передбачалося право міліції використовувати транспортні засоби організацій, громадських об'єднань чи громадян, крім належать дипломатичним, консульським та іншим представництвам іноземних держав, міжнародним організаціям і транспортних засобів спеціального призначення, для проїзду до місця стихійного лиха, доставлення до лікувальних установ громадян, що потребують термінової медичної допомоги, переслідування осіб, які вчинили злочини, і доставлення їх в міліцію, а також для транспортування пошкоджених при аваріях транспортних засобів та проїзду до місця події або збору особового складу міліції по тривозі у випадках, не терплять зволікання, з відстороненням при необхідності водіїв від керування цими коштами.
  Відповідно, новими в розглянутому пункті є наступні моменти: використання транспортних засобів, що належать громадянам, передбачено лише у виняткових випадках; транспортні засоби спеціального призначення не зазначені серед транспортних засобів, використання яких не допускається; змінено перелік випадків використання транспортних засобів (введено "для припинення злочинів ", виключені" для доставлення осіб, які вчинили злочини, в міліцію "," для проїзду до місця збору особового складу міліції по тривозі ") і змінені формулювання цих випадків; включено вказівку на необхідність відшкодування у встановленому федеральним законом порядку на вимогу власників транспортних засобів понесених ними витрат або заподіяної їм матеріальної шкоди.
  Правове управління Апарату Державної Думи при роботі над проектом коментованого Закону звертало увагу (див. Висновок від 1 грудня 2010 р. N 2.2-1/4410) на необхідність уточнити характер збитку, який поліція зобов'язана відшкодувати власникові транспортного засобу у передбаченому даним пунктом випадку (збиток в повному обсязі, включаючи упущену вигоду, або тільки прямий (реальний) збиток). Але, як видно, уточнення так і не послідувало.
  Слід також зазначити, що форма довідки про використання транспортного засобу співробітником міліції наведена в додатку N 3 до Адміністративного регламенту Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації виконання державної функції з контролю і нагляду за дотриманням учасниками дорожнього руху вимог у галузі забезпечення безпеки дорожнього руху, затв. Наказом МВС України від 2 березня 2009 р. N 185.
  2. Відповідно до ч. 2 коментованої статті право здійснювати дії, передбачені п. п. 20 і 21 ч. 1 даної статті, надається спеціально уповноваженим співробітникам поліції. Йдеться про права, що реалізуються в рамках забезпечення безпеки дорожнього руху. У цьому відношенні слід зазначити, що п. 4 Адміністративного регламенту Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації виконання державної функції з контролю і нагляду за дотриманням учасниками дорожнього руху вимог у галузі забезпечення безпеки дорожнього руху, затв. Наказом МВС України від 2 березня 2009 р. N 185, стосовно посадових осіб, що виконують названу державну функцію, передбачено наступне:
  виконання державної функції здійснюється співробітниками Державтоінспекції, уповноваженими складати протоколи про адміністративні правопорушення в галузі дорожнього руху, а також дільничними уповноваженими міліції;
  співробітники інших підрозділів міліції можуть здійснювати в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади адміністративні дії по виконанню державною функції при проведенні на підставі розпорядчих актів керівників органів внутрішніх справ спільно з співробітниками Державтоінспекції спеціальних заходів із забезпечення громадського порядку та громадської безпеки;
  складання протоколу про адміністративне правопорушення в галузі дорожнього руху здійснюється співробітниками інших підрозділів міліції відповідно до повноважень;
  в цілях необхідності запобігання та припинення правопорушення, затримання особи за підозрою у його скоєнні при зверненні громадян із заявами про події, які загрожують особистій чи громадській безпеці, або у разі безпосереднього виявлення таких подій зупинка транспортного засобу, пішохода може бути здійснена співробітником міліції на території РФ незалежно від займаної посади, місця знаходження і часу. При цьому подальші дії здійснюються відповідно до законодавства РФ.
  3. У частині 3 коментованої статті передбачено, що в тому випадку, якщо порядок реалізації прав, наданих поліції, не є предметом регулювання федеральних законів, нормативних правових актів Президента РФ чи нормативних правових актів Уряду РФ, порядок реалізації таких прав визначається федеральним органом виконавчої влади у сфері внутрішніх справ. Інакше кажучи, федеральний законодавець наділяє МВС Росії повноваженням щодо визначення порядку реалізації наданих поліції прав у частині, не врегульованою федеральними законами, указами Президента РФ і постановами Уряду РФ. Точно таке ж регулювання передбачене в ч. 3 ст. 12 коментованого Закону щодо визначення порядку виконання обов'язків, покладених на поліцію.
  Як говорилося в коментарі до зазначеної статті, Закон 1991 про міліції не містив подібних норм, але відповідні нормотворчі повноваження МВС Росії в ньому з очевидністю малися на увазі і були закріплені в раніше діяв Положенні про Міністерство внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Указом Президента РФ від 19 липня 2004 р. N 927 (див. коментар до ст. 3 Закону).
  4. Частина 4 коментованої статті вказує на обов'язковість виконання вимог (запитів, уявлень, приписів) уповноважених посадових осіб поліції, передбачених п. п. 4, 12, 17, 21, 23, 24, 26, 27 ч. 1 даної статті, всіма державними і муніципальними органами, організаціями, посадовими особами та іншими особами.
  При цьому регламентовані терміни виконання таких вимог (запитів, уявлень, приписів) - вони підлягають виконанню в строки, встановлені у вимозі (запиті, поданні, приписі), але не пізніше одного місяця з моменту вручення вимоги (запиту, подання, припису). У даному положенні в частині граничного терміну виконання вимог (запитів, уявлень, приписів) вбачається аналогія з Федеральним законом від 2 травня 2006 р. N 59-ФЗ "Про порядок розгляду звернень громадян Російської Федерації" (1), за загальним правилом ч. 1 ст. 12 якого письмове звернення, яке надійшло до державного органу, орган місцевого самоврядування або посадовій особі відповідно до їх компетенції, підлягає розгляду протягом 30 днів з дня реєстрації письмового звернення. Стосовно до уявленням, про які йдеться в п. 12 ч. 1 коментованої статті, встановлення місячного терміну для їх розгляду зумовлене викладеними вище нормами ст. 158 КПК України і ст. 29.13 КоАП РФ.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2006. N 19. Ст. 2060.
 « Попередня  Наступна »
 = Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 13. Права поліції"
  1.  Стаття 13. Права поліції
      стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  2.  § 3. Політико-правові засади організації місцевої влади в УРСР
      права особи, які вдаються до найманої праці з метою отримання прибутку, живуть на нетрудовий дохід, приватні торговці, торговельні та комерційні посередники, ченці, духовні служителі церков, релігійних культів, службовці та агенти колишньої поліції, особливого корпусу жандармів і охоронних відділень, а також члени царствовавшего в Росії дому. Не мали виборчого права душевнохворі та божевільні,
  3.  § 1. Законодавство про оподаткування підприємців та поняття платника податків
      права - фізичні та юридичні особи, незалежно від факту здійснення підприємницької діяльності, а також інші утворення, які не визнані самостійними суб'єктами цивільно-правових відносин (філії та представництва юридичних осіб), але що наділяються самостійним податковим статусом. З легального визначення платника податків випливає тільки те, що
  4.  § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
      права як процесуального (право знайомитися з актами податкових перевірок, робити пояснення щодо обчислення та сплати податків і за актами проведених перевірок), так і матеріального характеру (право на судову і адміністративну захист платника податків, право на податкові пільги, право на відстрочення та розстрочення податкових платежів ). Серед прав платників податків відсутня найважливіше, на наш погляд,
  5.  СПИСОК
      стаття / / Місцеве самоврядування в Російській Федерації: Зб. нормативних актів. М., 1998. Лаптєва Л.Є. Земські установи в Росії. М., 1993. Ларькина А.П. Органи територіального громадського самоврядування. Саранськ, 1993. Легорнев С. Муніципальна власність як основа реального самоврядування / / Житлове та комунальне господарство. 1993. N 1. Лексин В.М., Швецов О.М. Держава і
  6.  Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  7.  1. Договір в системі речових і зобов'язальних правовідносин
      стаття ГК (ст. 216) зробила цей перелік незамкнутим, відкритим. Зобов'язальне право в новому ЦК складає зміст уже двох розділів ГК, один з яких присвячений загальним положенням зобов'язального права, а інший - окремими видами зобов'язань. Разом з тим поділ на "речове" і "зобов'язальне" доводиться проводити стосовно і до інших інститутів ГК. Зокрема, воно повинно
  8.  4. Учасники страхових відносин
      стаття Кодексу складається з норм, що відтворюють положення Закону, після чого включає пряму відсилання з певних питань до законів про страхування. Стаття 938 ЦК, так само як і Закон про організацію страхової справи, передбачає, що страховиками можуть виступати тільки юридичні особи. Притому Закон визнав за необхідне підкреслити - юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми,
  9.  12. Обов'язкове страхування
      стаття починається з проголошення загального для всього договірного права, як, втім, і цивільного права в цілому, принципу: "громадяни та юридичні особи вільні в укладенні договору". Саме в даній статті Кодекс у зв'язку з цим же принципом і в якості виключення з нього допускає можливість спонукання до укладення договору. Зазначена стаття чітко розмежовує два види спонукання в
  10.  2. Договір перевезення пасажирів і багажу
      стаття передбачає порушення договору перевезення пасажиром, що дають перевізнику право відступитися від договору, тобто скасувати або припинити дію договору за своєю односторонньою волі крім згоди пасажира і без звернення до суду. З точки зору цивільного права сутність правомочності, що надається громадському візникові у випадках невнесення пасажиром провізної плати або непокори