Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 14. Затримання


Коментар до статті 14
1. Коментована глава регламентує застосування поліцією наступних заходів державного примусу: затримання; входження (проникнення) в жилі та інші приміщення, на земельні ділянки і території; оточення (блокування) ділянок місцевості, житлових приміщень, будівель та інших об'єктів; формування та ведення банків даних про громадян . Закон 1991 про міліції не містив подібних самостійних статей, але самі заходи державного примусу передбачав (за винятком ведення банків даних про громадян) з менш детальним регулюванням у його ст. 11, присвяченій правам міліції. Як говорилося вище (див. коментар до ст. 13 Закону), права поліції помітно розширені, а частина їх виділена в окремі статті (затримання, входження (проникнення) в жилі та інші приміщення, на земельні ділянки), які, по суті, являють собою витяги з КПК РФ, КоАП РФ і Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність".
У коментованій статті регламентована, відповідно, перша з названих заходів державного примусу - затримання. При цьому необхідно мати на увазі, що в даній статті поняттям "затримання" охоплюються також затримання підозрюваного, яке представляє собою міру кримінально-процесуального примусу, і адміністративне затримання, яке представляє собою міру забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення. Як визначено в п. 11 ст. 5 КПК РФ (в ред. Федерального закону від 5 червня 2007 р. N 87-ФЗ), затримання підозрюваного - це захід процесуального примусу, що застосовується органом дізнання, дізнавачем, слідчим на термін не більше 48 годин з моменту фактичного затримання особи за підозрою у вчиненні злочину. У частині 1 ст. 27.3 КоАП РФ передбачено, що адміністративне затримання, тобто короткочасне обмеження свободи фізичної особи, може бути застосоване у виняткових випадках, якщо це необхідно для забезпечення правильного та своєчасного розгляду справи про адміністративне правопорушення, виконання постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Коментованої статті відкривають положення, відповідно до яких поліція захищає право кожного на свободу та особисту недоторканність; до судового рішення у випадках, встановлених коментованим Законом та іншими федеральними законами, особа не може бути піддано затримання на термін більше 48 годин. Ці положення відтворюють і деталізують норми ст. 22 Конституції РФ. Відповідно до частини 1 вказаної статті кожен має право на свободу та особисту недоторканність. У частині 2 зазначеної статті передбачено, що арешт, взяття під варту і утримання під вартою допускаються тільки за судовим рішенням; до судового рішення особа не може бути піддано затримання на термін більше 48 годин.
Викладені конституційні норми відтворені і у відповідних процесуальних нормах. Так, виходячи з цих норм у ст. 10 КПК РФ закріплені такі положення про недоторканність особистості:
ніхто не може бути затриманий за підозрою у скоєнні злочину або взятий під варту за відсутності на те законних підстав, передбачених цим Кодексом. До судового рішення особа не може бути піддано затримання на термін більше 48 годин (ч. 1);
суд, прокурор, слідчий, орган дізнання і дізнавач зобов'язані негайно звільнити всякого незаконно затриманого, або позбавленої волі, або незаконно поміщеного в медичний або психіатричний стаціонар, або утримується під вартою понад строк, передбачений цим Кодексом (ч. 2);
особа, щодо якої в якості запобіжного заходу обрано взяття під варту, а також особа, яка затримана за підозрою у вчиненні злочину, повинні утримуватися в умовах, що виключають загрозу їх життю та здоров'ю (ч. 3).
Стаття 27.5 КоАП РФ виходячи з наведених вище конституційних норм щодо строків адміністративного затримання зазначає таке:
строк адміністративного затримання не повинен перевищувати три години, за винятком випадків, передбачених ч. ч. 2 і 3 цієї статті (ч. 1);
особа, щодо якої ведеться провадження у справі про адміністративне правопорушення, що посягають на встановлений режим Державного кордону РФ і порядок перебування на території РФ , про адміністративне правопорушення, скоєному у внутрішніх морських водах, територіальному морі, на континентальному шельфі, у виключній економічній зоні РФ, або про порушення митних правил, у разі потреби для встановлення особи або для з'ясування обставин адміністративного правопорушення може бути піддано адміністративному затримання на термін не більше 48 годин (ч. 2);
особа, щодо якої ведеться провадження у справі про адміністративне правопорушення, яке тягне в якості одного із заходів адміністративного покарання адміністративний арешт, може бути піддано адміністративному затримання на термін не більше 48 годин (ч. 3).
2. У частині 2 коментованої статті визначено вичерпний перелік осіб, щодо яких поліція може застосовувати затримання, а також підстави такого затримання. Даний перелік є нововведенням, оскільки в Законі 1991 про міліції говорилося, по-перше, не про всіх таких окремих категоріях осіб і, по-друге, тільки в рамках регламентації прав міліції (у ч. 1 його ст. 11).
Відповідно до ч. 2 коментованої статті поліція має право затримувати:
1) осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, а також осіб, щодо яких обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту, - на підставах, у порядку і на термін, що передбачені кримінально-процесуальним законодавством РФ.
Раніше в п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 8 грудня 2003 р. N 161-ФЗ) вказувалося право міліції затримувати і утримувати під вартою відповідно до кримінально-процесуальним законом осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, а також осіб, щодо яких запобіжним заходом обрано взяття під варту.
Затримання підозрюваного, яке представляє собою міру кримінально-процесуального примусу, регламентовано нормами гл. 12 "Затримання підозрюваного" розд. IV "Заходи процесуального примусу" УПК РФ;
2) осіб, які вчинили втечу з-під варти, осіб, які ухиляються від відбування кримінального покарання, від одержання припису про направлення до місця відбування покарання або не прибули до місця відбування покарання у встановлений у вказаному приписі термін, - до передачі їх відповідним органам, установам чи посадовим особам цих органів та установ.
Раніше п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції передбачав право міліції затримувати і утримувати в міліції на підставах і в порядку, які передбачені законодавством, осіб, які ухиляються від виконання кримінального покарання, для подальшої передачі їх відповідним органам та установам.
Як говорилося вище (див. коментар до ст. 12 Закону), відповідними нормами ДВК РФ передбачено затримання засудженого: злісно ухиляється від відбування обов'язкових робіт (ч. 2 ст. 30); злісно ухиляється від сплати штрафу (ч. 4 ст. 32); місцезнаходження якого невідоме, що зник з місця проживання при відбуванні виправних робіт (ч. 4 ст. 46); місце знаходження якої невідоме при відбуванні обмеження волі (ч. 6 ст. 58); ухиляється від одержання припису про направлення до місця відбування позбавлення волі в колонії-поселенні (ч. 6 ст. 75.1); ухиляється від повернення у встановлений термін до виправної установи при від'їзді позбавлення волі (ч. 11 ст. 97);
3) осіб, які ухиляються від виконання адміністративного покарання у вигляді адміністративного арешту, - до передачі їх в місця відбування адміністративного арешту.
Раніше в п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції вказувалося право міліції затримувати і утримувати в міліції на підставах і в порядку, які передбачені законодавством, осіб, які ухиляються від виконання адміністративного арешту, для подальшої передачі їх відповідним органам і установам;
4) осіб, які перебувають у розшуку, - до передачі їх відповідним органам, установам чи посадовим особам цих органів та установ.
У Законі 1991 про міліції відповідне право міліції прописано не було. Розшук підозрюваного, обвинуваченого регламентований ст. 210 КПК РФ, згідно з ч. 3 якої (в ред. Федерального закону від 4 липня 2003 р. N 92-ФЗ (1)) у разі виявлення обвинуваченого він може бути затриманий в порядку, встановленому гл. 12 цього Кодексу;
---
(1) СЗ РФ. 2003. N 27. Ч. I. Ст. 2706.
5) осіб, щодо яких ведеться провадження у справах про адміністративні правопорушення, - з підстав, в порядку та на строк, які передбачені законодавством про адміністративні правопорушення.
Раніше в п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) вказувалося право міліції здійснювати адміністративне затримання. У пунктах 1 і 4 ч. 1 ст. 27.3 КоАП РФ (в ред. Федерального закону від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ) передбачено, що посадові особи органів внутрішніх справ (поліції) має право здійснювати адміністративне затримання: при виявленні адміністративних правопорушень, справи про які відповідно до ст. 23.3 даного Кодексу розглядають органи внутрішніх справ (міліції), або адміністративних правопорушень, у справах яких відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 28.3 даного Кодексу органи внутрішніх справ (міліція) складають протоколи про адміністративні правопорушення, а також при виявленні будь-яких адміністративних правопорушень у разі звернення до них посадових осіб, уповноважених складати протоколи у справах про відповідні адміністративні правопорушення (п. 1); при виявленні адміністративних правопорушень у галузі захисту та охорони Державного кордону РФ, а також при виявленні адміністративних правопорушень у внутрішніх морських водах, територіальному морі, на континентальному шельфі, у виключній економічній зоні РФ (п. 4).
Відповідно до частини 2 ст. 27.3 КоАП РФ перелік осіб, уповноважених здійснювати адміністративне затримання відповідно до ч. 1 цієї статті, встановлюється відповідним федеральним органом виконавчої влади. Відповідним актом є Наказ МВС Росії від 2 червня 2005 р. N 444 "Про повноваження посадових осіб МВС Росії по складанню протоколів у справах про адміністративні правопорушення та адміністративному затримання", яким поряд з іншим затверджено Перелік посадових осіб системи Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації, уповноважених здійснювати адміністративне затримання.
Про терміни адміністративного затримання говорилося вище;
6) військовослужбовців і громадян РФ, призваних на військові збори, підозрюваних у вчиненні злочину, - до передачі їх військовим патрулям, військовому коменданту, командирам військових частин або військовим комісарам.
Раніше п. 12 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції передбачав право міліції затримувати військовослужбовців, підозрюваних у вчиненні злочину чи адміністративного правопорушення, до передачі їх військовим патрулям, військовому коменданту, командирам військових частин або військовим комісарам.
Затримання військовослужбовців і громадян РФ, призваних на військові збори, регламентовано поряд з процесуальними нормами також нормами п. 3 ст. 28.7 Федерального закону від 27 травня 1998 р. N 76-ФЗ "Про статус військовослужбовців" (в ред. Федерального закону від 4 грудня 2006 р. N 203-ФЗ) (1). Відповідно до зазначеного пункту затримання, тобто короткочасне обмеження волі, може бути застосоване до військовослужбовця або громадянинові, покликаному на військові збори, у виняткових випадках, якщо це необхідно для встановлення особи порушника, підготовки матеріалів про грубе дисциплінарний проступок та забезпечення своєчасного і правильного їх розгляду;
---
(1) СЗ РФ. 1998. N 22. Ст. 2331; 2006. N 50. Ст. 5281.
7) осіб, які ухиляються від виконання призначених ним судом примусових заходів медичного характеру або примусових заходів виховного впливу, - до передачі їх в установи, що забезпечують виконання таких заходів.
Раніше в п. 9 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції вказувалося право міліції затримувати і доставляти у спеціальні заклади осіб, які ухиляються від проходження призначених ним у встановленому законом порядку примусових заходів медичного та виховного характеру.
Примусові заходи медичного характеру регламентовані гол. 15 КК РФ, а примусові заходи виховного впливу - гол. 14 цього Кодексу. Як передбачено у ч. 4 ст. 90 КК РФ, у разі систематичного невиконання неповнолітнім примусового заходу виховного впливу цей захід за поданням спеціалізованого державного органу скасовується і матеріали направляються для залучення неповнолітнього до кримінальної відповідальності;
8) осіб, які ухиляються від проходження в спеціалізовані лікувальні установи для виконання призначених ним судом примусових заходів медичного характеру, - з підстав, в порядку та на строк, які передбачені федеральним законом.
Закон 1991 про міліції не вказував на відповідне право міліції, але його можна було вивести з викладеного вище п. 9 ч. 1 ст. 11 названого Закону. Як говорилося вище, примусові заходи медичного характеру регламентовані гол. 15 КК РФ;
  9) осіб, які допустили порушення правил комендантської години, - з підстав, в порядку та на строк, які передбачені федеральним конституційним законом.
  У Законі 1991 про міліції відповідне право міліції прописано не було. Затримання громадян, які порушили правила комендантської години (тобто заборони у встановлений час доби перебувати на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих пропусків і документів, що засвідчують особу громадян), регламентовано ст. 31 Федерального конституційного закону "Про надзвичайний стан": громадяни, які порушили правила комендантської години, встановлені відповідно до п. "а" ст. 12 названого Закону, затримуються силами, що забезпечують режим надзвичайного стану, до закінчення комендантської години, а громадяни, що не мають при собі документів, що засвідчують особу, - до з'ясування їх особи, але не більше ніж на три доби за рішенням начальника органу внутрішніх справ або його заступника; за рішенням суду зазначений строк може бути продовжений не більше ніж на десять діб. Затримані особи, які перебувають при них речі і транспортні засоби можуть бути піддані огляду (ч. 1); рішення начальника органу внутрішніх справ або його заступника про затримання може бути оскаржене вищій посадовій особі або до суду (ч. 2); в разі введення карантину внаслідок виникнення загрози поширення небезпечних інфекційних захворювань людей, тварин і рослин на території, на якій введено надзвичайний стан, громадяни, які підлягають видворенню за її межі відповідно до п. "е" ст. 12 названого Закону, затримуються на загальних підставах до закінчення встановленого терміну спостереження за такими громадянами (ч. 3);
  10) осіб, які незаконно проникли або намагалися проникнути на охоронювані об'єкти, - до з'ясування особи, але на строк не більше трьох годин.
  Раніше в п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) вказувалося право міліції затримувати на строк до трьох годин осіб, які незаконно проникли або намагалися проникнути на охоронювані міліцією території та об'єкти.
  Згідно п. 2 ч. 1 ст. 27.3 КоАП РФ адміністративне затримання вправі здійснювати старше в місці розташування охоронюваного об'єкта посадова особа відомчої охорони або позавідомчої охорони при органах внутрішніх справ при виявленні адміністративних правопорушень, пов'язаних із заподіянням шкоди охоронюваним ними об'єкту або речам або з посяганням на такі об'єкт або речі, а рівно з проникненням в охоронювану ними зону;
  11) осіб, що зробили спробу самогубства або що мають ознаки вираженого психічного розладу і створюють своїми діями небезпеку для себе і оточуючих, - до передачі їх у лікувальні заклади, чи за місцем проживання.
  Закон 1991 про міліції такого права міліції не передбачав. Раніше в п. 22 ст. 10 названого Закону (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) вказувалося на обов'язок міліції здійснювати для надання медичної допомоги привід в заклади охорони здоров'я за їх уявленнями, санкціонованим судом (суддею), які ухиляються від явки за викликом осіб, страждають захворюваннями і представляють безпосередню небезпеку для себе або оточуючих, а також зазначених осіб, які вчинили суспільно небезпечні діяння. Це положення відтворено із змінами в п. 35 ч. 1 ст. 12 коментованого Закону (див. зазначену статтю і коментар до неї);
  12) осіб, які вчинили втечу з психіатричного лікувального закладу або переховуються від призначеної судом недобровільної госпіталізації в такий заклад, - до передачі їх до психіатричного лікувального закладу.
  Відносно даного пункту справедливо сказане вище відносно попереднього пункту;
  13) осіб, щодо яких надійшла вимога про видачу, - до передачі їх іноземній державі з підстав, в порядку та на строк, які передбачені законодавством РФ або міжнародним договором РФ.
  У Законі 1991 про міліції відповідне право міліції прописано не було. Видача особи для кримінального переслідування або виконання вироку регламентована гл. 54 КПК РФ. Відповідно до частини 4 ст. 462 даного Кодексу рішення про видачу іноземного громадянина або особи без громадянства, які перебувають на території РФ, обвинувачених у скоєнні злочину або засуджених судом іноземної держави, приймається Генеральним прокурором РФ або його заступником. Вказівкою Генпрокуратури Росії від 18 жовтня 2008 р. N 212/35 (1) визначено порядок роботи органів прокуратури РФ з питань видачі осіб для притягнення до кримінальної відповідальності або виконання вироку і передачі осіб, які вчинили суспільно небезпечні діяння, для проведення примусового лікування.
  ---
  (1) СПС.
  Слід зазначити, що у ч. 2 коментованої статті не закріплено положення, аналогічне тому, яке містилося в п. 10 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції. У зазначеному пункті (в ред. Федерального закону від 7 липня 2003 р. N 111-ФЗ) було встановлено право міліції затримувати і доставляти у приймальники-розподільники, центри тимчасового утримання для неповнолітніх правопорушників, а також центри соціальної реабілітації осіб у випадках і порядку, які передбачені законом.
  3. Частина 3 коментованої статті закріплює обов'язки співробітника поліції в кожному випадку затримання:
  виконати дії, передбачені ч. 4 ст. 5 коментованого Закону, а саме (з урахуванням того, що йдеться саме про затримання): назвати свої посада, звання, прізвище, пред'явити на вимогу громадянина службове посвідчення, після чого повідомити причину і мету звернення, роз'яснити йому причину і підстави застосування затримання;
  роз'яснити особі, підданому затриманню (при цьому в юридико-технічних цілях введено скорочене позначення "затримана особа"), його право на юридичну допомогу, право на послуги перекладача, право на повідомлення близьких родичів або близьких осіб про факт його затримання, право на відмову від дачі пояснення.
  Подібні процедури в Законі 1991 про міліції не встановлювалися. У частині 5 його ст. 5 "Діяльність міліції та права громадян" лише в загальному вигляді вказувалося, що міліція надає можливість затриманим особам реалізувати встановлене законом право на юридичну допомогу.
  У відповідних процесуальних нормах подібні процедури регламентовані інакше:
  в частині 1 ст. 92 КПК РФ вказано на необхідність роз'яснення підозрюваному його прав, передбачених ст. 46 цього Кодексу, але при складанні протоколу затримання після доставлення підозрюваного (див. нижче);
  аналогічно в ч. 5 ст. 27.3 КоАП РФ зазначено, що затриманому особі роз'яснюються його права та обов'язки, передбачені цим Кодексом, про що робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне затримання.
  4. У положеннях ч. 4 коментованої статті містяться правила обчислення строку затримання: термін затримання обчислюється з моменту фактичного обмеження свободи пересування особи; строк адміністративного затримання обчислюється відповідно до законодавства про адміністративні правопорушення.
  У рамках регламентації затримання підозрюваного відповідне правило випливає з положення ч. 3 ст. 128 КПК РФ, згідно з яким при затриманні строк обчислюється з моменту фактичного затримання, а також положення п. 15 ст. 5 даного Кодексу, визначального, що момент фактичного затримання - це момент виробленого в порядку, встановленому цим Кодексом, фактичного позбавлення свободи пересування особи, підозрюваного у скоєнні злочину.
  Строк адміністративного затримання особи відповідно до ч. 4 ст. 27.5 КоАП РФ обчислюється з моменту доставлення у відповідності зі ст. 27.2 даного Кодексу, а особи, яка перебуває в стані сп'яніння, - з часу його витвереження. Таке ж правило міститься у п. 3 ст. 28.7 Федерального закону "Про статус військовослужбовців" (в ред. Федерального закону від 4 грудня 2006 р. N 203-ФЗ) відносно затримання військовослужбовців і громадян, призваних на військові збори.
  5. У частині 5 коментованої статті встановлено, що затримана особа має право користуватися у відповідності з федеральним законом послугами адвоката (захисника) і перекладача з моменту затримання. Дана норма в частині зазначення на послуги адвоката (захисника) заснована на положеннях ст. 48 Конституції РФ, згідно з якими кожному гарантується право на одержання кваліфікованої юридичної допомоги; у випадках, передбачених законом, юридична допомога надається безкоштовно (ч. 1); кожен затриманий має право користуватися допомогою адвоката (захисника) з моменту затримання (ч. 2).
  Викладені правила містяться у відповідних процесуальних нормах:
  так, в п. 3 ч. 3 ст. 49 КПК РФ (в ред. Федерального закону від 29 травня 2002 р. N 58-ФЗ (1)) передбачено, що захисник бере участь у кримінальній справі з моменту фактичного затримання особи, підозрюваної у скоєнні злочину. Відповідно до частини 4 ст. 92 КПК РФ (в ред. Федерального закону від 5 червня 2007 р. N 87-ФЗ) до початку допиту підозрюваному на його прохання забезпечується побачення з захисником наодинці і конфіденційно. Відповідно до ч. 2 ст. 18 КПК РФ учасникам кримінального судочинства, не володіють або недостатньо володіють мовою, якою ведеться провадження у кримінальній справі, повинно бути роз'яснено і забезпечено право робити заяви, давати пояснення і показання, заявляти клопотання, приносити скарги, знайомитися з матеріалами кримінальної справи, виступати в суді рідною мовою або іншою мовою, якою вони володіють, а також безкоштовно користуватися допомогою перекладача в порядку, встановленому цим Кодексом;
  ---
  (1) СЗ РФ. 2002. N 22. Ст. 2027.
  в частині 4 ст. 25.5 КоАП РФ (в ред. Федерального закону від 27 листопада 2007 р. N 273-ФЗ (1)) встановлено, що захисник і представник допускаються до участі у провадженні у справі про адміністративне правопорушення з моменту порушення справи про адміністративне правопорушення. Згідно ж п. 2 ч. 4 ст. 28.1 КоАП РФ справу про адміністративне правопорушення вважається порушеною з моменту складання першого протоколу про застосування заходів забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачених ст. 27.1 даного Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 24.2 КоАП РФ особам, бере участі у провадженні у справі про адміністративне правопорушення та не володіють мовою, якою ведеться провадження по справі, забезпечується право виступати і давати пояснення, заявляти клопотання і відводи, приносити скарги на рідною мовою чи на іншому вільно обраному зазначеними особами мові спілкування, а також користуватися послугами перекладача.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2007. N 49. Ст. 6034.
  6. Частина 6 коментованої статті передбачає процедуру огляду затриманих осіб, що знаходяться при них речей і документів, а також їх транспортних засобів. При цьому передбачено застосування порядку, встановленого законодавством про адміністративні правопорушення, якщо інший порядок не встановлено федеральним законом. Відповідне регулювання у якості права міліції вказувалося в п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 8 грудня 2003 р. N 161-ФЗ) відносно здійснення заходів, передбачених законодавством про адміністративні правопорушення.
  У рамках регламентації затримання підозрюваного в ст. 93 КПК РФ передбачено, що підозрюваний може бути підданий особистому обшуку в порядку, встановленому ст. 184 даного Кодексу. Відповідно до частини 2 зазначеної статті при затриманні особи особистий обшук може бути зроблений без відповідної постанови.
  Відповідні заходи забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення регламентовані в ст. 27.7 "Особистий огляд, огляд речей, що знаходяться при фізичній особі", ст. 27.9 "Догляд транспортного засобу" та ст. 27.10 "Вилучення речей і документів" КоАП РФ.
  7. У частині 7 коментованої статті передбачена новела про право затриманої особи на одну телефонну розмову з метою повідомлення близьких родичів або близьких осіб про своє затримання і місце знаходження. При цьому передбачено, що таке повідомлення на прохання затриманої особи може зробити співробітник поліції.
  Як зазначено у цій нормі, право на телефонну розмову надається у найкоротший термін, але не пізніше трьох годин з моменту затримання, якщо інше не встановлено кримінально-процесуальним законодавством РФ. Мабуть, при цьому мається на увазі те, що норма ч. 1 ст. 96 КПК РФ відводить для повідомлення про факт затримання близьких родичів, а за їх відсутності - інших родичів 12 годин з моменту затримання підозрюваного. При цьому не цілком ясно, яким чином з даною нормою узгоджується саме право на телефонний дзвінок. У цій процесуальній нормі (в ред. Федерального закону від 5 червня 2007 р. N 87-ФЗ) передбачено, що дізнавач, слідчий повідомляють кого-небудь з близьких родичів, а за їх відсутності - інших родичів або надають можливість такого повідомлення самому підозрюваному, тобто не затриманий вирішує, чи зробить він телефонний дзвінок або попросить про це співробітника поліції.
  У КоАП РФ взагалі не передбачено право затриманої особи на телефонний дзвінок. У частині 3 ст. 27.3 даного Кодексу передбачено, що на прохання затриманої особи про місце його знаходження в найкоротший термін родичі, адміністрація за місцем його роботи (навчання), а також захисник.
  Частина 11 коментованої статті визначає випадки, в яких не надається право на телефонну розмову (див. нижче).
  8 - 10. У положеннях ч. ч. 8 - 11 коментованої статті регламентовано повідомлення поліцією персоналу та органів про випадки затримання певних категорій осіб. У рамках такого регулювання у ч. 5 ст. 5 Закону 1991 про міліції встановлювалося лише те, що міліція повідомляє на прохання затриманих осіб (а в разі затримання неповнолітніх - в обов'язковому порядку) про затримання їх родичам, адміністрації за місцем роботи або навчання.
  Відповідно до ч. 8 коментованої статті поліція в кожному випадку затримання неповнолітнього зобов'язана негайно повідомляти про це його батьків або інших законних представників. Аналогічні норми містяться в ч. 3 ст. 423 КПК України і ч. 4 ст. 27.3 КоАП РФ. Як визначено в п. 12 ст. 5 КПК РФ (в ред. Федерального закону від 4 липня 2003 р. N 92-ФЗ), законні представники - це батьки, усиновителі, опікуни або піклувальники неповнолітнього підозрюваного, обвинуваченого чи потерпілого, представники установ чи організацій, під опікою яких знаходиться неповнолітній підозрюваний , обвинувачений або потерпілий, органи опіки та піклування. Згідно ж ч. 2 ст. 25.3 КоАП РФ законними представниками фізичної особи є її батьки, усиновителі, опікуни або піклувальники.
  Частина 9 коментованої статті передбачає необхідність повідомлення поліцією про затримання військовослужбовця командування військової частини, в якій він проходить військову службу. Аналогічне положення міститься в ч. 2 ст. 96 КПК РФ. У пункті ж 4.1 ст. 27.3 КоАП РФ (в ред. Федерального закону від 4 грудня 2006 р. N 203-ФЗ) передбачено, що про адміністративне затримання військовослужбовця або громадянина, покликаного на військові збори, негайно повідомляється військова комендатура або військова частина, в якій затриманий проходить військову службу ( військові збори).
  Відповідне регулювання міститься і в п. 3 ст. 28.7 Федерального закону "Про статус військовослужбовців" (в ред. Федерального закону від 4 грудня 2006 р. N 203-ФЗ): про затримання військовослужбовця або громадянина, покликаного на військові збори, повідомляється командир військової частини, в якій даний військовослужбовець або громадянин, покликаний на військові збори, проходить військову службу (військові збори). Там же передбачено, що на прохання затриманого військовослужбовця або громадянина, покликаного на військові збори, про місце його знаходження в найкоротший термін повідомляється захисник, а на прохання військовослужбовця, що проходить військову службу за контрактом, також повідомляються зазначені ним родичі.
  Доречно зазначити, що в коментованій статті не враховано положення, яке включено Федеральним законом від 22 липня 2010 р. N 155-ФЗ (1) у ч. 2 ст. 96 КПК України і згідно з яким у разі затримання співробітника органу внутрішніх справ про це повідомляється начальник органу, в якому проходить службу вказаний співробітник. У пункті 4.1 ст. 27.3 КоАП РФ (в ред. Федерального закону від 4 грудня 2006 р. N 203-ФЗ) міститься більш широке положення, що передбачає, що про адміністративне затримання особи, зазначеної у ч. 1 ст. 2.5 "Адміністративна відповідальність військовослужбовців, громадян, призваних на військові збори, і осіб, які мають спеціальні звання" даного Кодексу, але іншого, ніж військовослужбовець або громадянин, покликаний на військові збори, негайно повідомляється орган чи установа, в яких затриманий проходить службу.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2010. N 30. Ст. 3986.
  Крім того, у коментованій статті не враховані положення введених (Федеральним законом від 1 липня 2010 р. N 132-ФЗ (1)) п. 2.1 ст. 96 КПК України і п. 4.2 ст. 27.3 КоАП РФ, що передбачають необхідність при затриманні (адміністративному затриманні) члена громадської спостережної комісії, утвореної відповідно до законодавства РФ, повідомляти секретаря Громадської палати РФ і відповідну громадську спостережну комісію (про зазначені громадських спостережних комісіях див. коментар до ст. 50 Закону).
  ---
  (1) СЗ РФ. 2010. N 27. Ст. 3416.
  У частині 10 коментованої статті передбачено, що про затримання іноземного громадянина або підданого іноземної держави поліція повідомляє посольство (консульство) відповідної держави відповідно до законодавства РФ. Таке ж регулювання міститься в ч. 3 ст. 96 КПК РФ, встановлює, що у разі, якщо підозрюваний є громадянином або підданим іншої держави, не пізніше 12 годин з моменту затримання повідомляється посольство або консульство цієї держави.
  Дане регулювання засноване на положеннях подп. "B" п. 1 ст. 36 Віденської конвенції про консульські зносини (1), укладеної 24 квітня 1963 у м. Відні (СРСР приєднався до Конвенції відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 16 лютого 1989 N 10138-XI (2)), згідно з якими з метою полегшення виконання консульських функцій щодо громадян акредитуючої держави компетентні органи держави перебування повинні невідкладно повідомляти консульську установу акредитуючої держави про те, що в межах його консульського округу будь-який громадянин цієї держави заарештований, ув'язнений у в'язницю або взято під варту в очікуванні судового розгляду або ж затриманий в якому-небудь іншому порядку, якщо цей громадянин цього вимагатиме; всі повідомлення, адресовані цього консульській установі особою, що знаходиться під арештом, у в'язниці, під вартою або затриманим, також невідкладно передаються цими органами консульській установі; зазначені органи мають невідкладно повідомляти цій особі про права, які воно має згідно з цим підпунктом.
  ---
  (1) СПС.
  (2) Відомості ВР СРСР. 1989. N 9. Ст. 61.
  11. Частина 11 коментованої статті визначає випадки, в яких не надається право на телефонну розмову і не здійснюється повідомлення відповідних осіб або органів. Це випадки, коли затриманими особами є особи, зазначені в п. п. 2, 3, 4, 7, 8, 12 ч. 2 даної статті, а саме:
  особи, які вчинили втечу з-під варти, особи, які ухиляються від відбування кримінального покарання, від одержання припису про направлення до місця відбування покарання або не прибули до місця відбування покарання у встановлений у вказаному приписі термін (п. 2);
  особи, які ухиляються від виконання адміністративного покарання у вигляді адміністративного арешту (п. 3);
  особи, які перебувають в розшуку (п. 4);
  особи, які ухиляються від виконання призначених ним судом примусових заходів медичного характеру або примусових заходів виховного впливу (п. 7);
  особи, які ухиляються від проходження в спеціалізовані лікувальні установи для виконання призначених ним судом примусових заходів медичного характеру (п. 8);
  особи, які вчинили втечу з психіатричного лікувального закладу або ховаються від призначеної судом недобровільної госпіталізації в такий заклад (п. 12).
  У частині 4 ст. 96 КПК РФ (в ред. Федерального закону від 5 червня 2007 р. N 87-ФЗ) передбачено, що при необхідності збереження в інтересах попереднього розслідування в таємниці факту затримання повідомлення із згодою прокурора може не проводитись, за винятком випадків, коли підозрюваний є неповнолітнім .
  12. У частині 12 коментованої статті закріплено обов'язок поліції приймати при необхідності заходи з надання затриманій особі першої допомоги, а також заходи з усунення виниклої при затриманні загрози життю і здоров'ю громадян або об'єктів власності. Тим самим відтворено відповідне положення ч. 5 ст. 5 "Діяльність міліції та права громадян" Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 25 листопада 2009 р. N 267-ФЗ).
  Надання першої допомоги регламентовано ст. 19.1 Основ законодавства РФ про охорону здоров'я громадян та Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 17 травня 2010 р. N 353н "Про першої допомоги" (див. коментар до ст. 12 Закону).
  13. Частина 13 коментованої статті передбачає ведення в поліції реєстру осіб, підданих затриманню. При цьому встановлено, що відомості, що містяться в реєстрі, не можуть бути передані третім особам, за винятком випадків, передбачених федеральним законом (відповідно, ці відомості є інформацією обмеженого доступу). Повноваження з визначення порядку ведення такого реєстру федеральний законодавець делегував федеральному органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ. Таким чином, слід очікувати видання МВС Росії відповідного наказу.
  Норма частини 13 коментованої статті є нововведенням, необхідність якого обгрунтована в пояснювальній записці до проекту коментованого Закону посиленням гарантій дотримання прав і свобод людини і громадянина, а також Європейської кодексу поліцейської етики.
  14 - 15. У частині 14 коментованої статті передбачено складання співробітником поліції протоколу про затримання, а також визначено вимоги до змісту такого протоколу - в ньому мають бути вказані дата, час та місце складання протоколу, посада, прізвище та ініціали співробітника поліції, яка склала протокол, відомості про затриманого особі , дата, час, місце, підстави і мотиви затримання, а також факт повідомлення близьких родичів або близьких осіб затриманої особи.
  Відповідно до частини 15 цієї статті протокол про затримання підписується його співробітником поліції і затриманим особою. На випадок, якщо затримана особа відмовляється підписати протокол, передбачено, що в протоколі про затримання робиться відповідний запис. Крім того, встановлено, що копія протоколу вручається затриманому особі.
  Складання протоколу затримання регламентовано положеннями ч. ч. 1 і 2 ст. 92 КПК РФ (в ред. Федерального закону від 5 червня 2007 р. N 87-ФЗ):
  після доставлення підозрюваного в орган дізнання або до слідчого в термін не більше 3 годин має бути складений протокол затримання, в якому робиться відмітка про те, що підозрюваному роз'яснені права, передбачені ст. 46 цього Кодексу (ч. 1);
  в протоколі зазначаються дата і час складання протоколу, дата, час, місце, підстави і мотиви затримання підозрюваного, результати його особистого обшуку та інші обставини його затримання. Протокол затримання підписується особою, яка його склала, і підозрюваним (ч. 2).
  Протоколу про адміністративне затримання присвячена ст. 27.4 КоАП РФ (в ред. Федерального закону від 8 грудня 2003 р. N 161-ФЗ), що передбачає наступне:
  про адміністративне затримання складається протокол, в якому зазначаються дата і місце його складання, посада, прізвище та ініціали особи, яка склала протокол, відомості про затриманого особі, час, місце і мотиви затримання (ч. 1);
  протокол про адміністративне затримання підписується посадовою особою, яка його склала, і затриманим особою. У разі якщо затримана особа відмовляється підписати протокол, в протоколі про адміністративне затримання робиться відповідний запис. Копія протоколу про адміністративне затримання вручається затриманому особі на її прохання (ч. 2).
  16. Частина 16 коментованої статті встановлює, що затримані особи утримуються в спеціально відведених для цього приміщеннях під охороною в умовах, що виключають загрозу їх життю та здоров'ю. Як наголошувалося в пояснювальній записці до проекту коментованого Закону, дана норма включена відповідно до положень Декларації про поліцію, прийнятої 8 травня 1979 в м. Страсбурзі Парламентською асамблеєю Ради Європи, та Рекомендаціями Європейського суду з прав людини.
  У розглянутій нормі також передбачено, що затримані особи перед водвореніем в спеціально відведені для цього приміщення і після закінчення терміну затримання піддаються огляду, результати якого заносяться до протоколу про затримання. Повноваження з визначення умов утримання, норм харчування та порядку медичного обслуговування затриманих осіб федеральний законодавець делегував Уряду РФ.
  Відносно порядку утримання підозрюваних під вартою в ст. 95 КПК РФ (в ред. Федерального закону від 5 червня 2007 р. N 87-ФЗ) зазначено наступне:
  порядок і умови утримання підозрюваних під вартою визначаються федеральним законом (ч. 1);
  у разі необхідності проведення оперативно-розшукових заходів допускаються зустрічі працівника органу дізнання, здійснює оперативно-розшукову діяльність, з підозрюваним з письмового дозволу дізнавача, слідчого або суду, в провадженні яких знаходиться кримінальна справа (ч. 2).
  Відповідним актом є Федеральний закон "Про утримання під вартою підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів", який згідно його ст. 1 (в ред. Федерального закону від 8 грудня 2003 р. N 161-ФЗ) регулює порядок та визначає умови утримання під вартою, гарантії прав і законних інтересів осіб, які відповідно до КПК РФ затримано за підозрою у вчиненні злочину, а також осіб , підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів, щодо яких відповідно до цього Кодексу обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту.
  Ізолятор тимчасового утримання підозрюваних і звинувачених органів внутрішніх справ присвячені положення ч. ч. 1 - 3 ст. 9 названого Закону (в ред. Федерального закону від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ):
  ізолятори тимчасового утримання підозрюваних і звинувачених органів внутрішніх справ призначені для утримання під вартою затриманих за підозрою у скоєнні злочинів;
  в ізоляторах тимчасового утримання у випадках, передбачених КПК України, можуть тимчасово міститися підозрювані і обвинувачувані, щодо яких як запобіжний захід обрано взяття під варту;
  ізолятори тимчасового тримання органів внутрішніх справ є підрозділами поліції і фінансуються за рахунок коштів федерального бюджету за кошторисом федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення і реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері внутрішніх справ. Рішення про їх створення, реорганізації та ліквідації приймаються в порядку, встановленому федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення і реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері внутрішніх справ.
  Постановою Уряду РФ від 1 грудня 1992 р. N 935 затверджено норми добового забезпечення засуджених на позбавлення волі, а також осіб, які перебувають у слідчих ізоляторах, лікувально-трудових, виховно-трудових і лікувально-виховних профілакторіях Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації, і норми забезпечення милом (1).
  ---
  (1) СПС.
  З метою вдосконалення організації медичної допомоги особам, які тримаються в ізоляторах тимчасового тримання органів внутрішніх справ, поліпшення взаємодії з даного питання з лікувально-профілактичними установами державної і муніципальної систем охорони здоров'я, організації в них необхідних умов режиму утримання та охорони даної категорії осіб Наказом МВС Росії та МОЗ Росії від 31 грудня 1999 р. N 1115/475 затверджено Інструкцію про порядок медико-санітарного забезпечення осіб, які утримуються в ізоляторах тимчасового тримання органів внутрішніх справ (1). З метою підвищення ефективності діяльності ізоляторів тимчасового утримання підозрюваних і звинувачених органів внутрішніх справ Наказом МВС Росії від 22 листопада 2005 р. N 950 затверджено Правила внутрішнього розпорядку ізоляторів тимчасового утримання підозрюваних і звинувачених органів внутрішніх справ (2).
  ---
  (1) БНА ФОИВ. 2000. N 11.
  (2) БНА ФОИВ. 2005. N 51.
  Стаття 27.6 КоАП РФ передбачає наступне щодо місця і порядку тримання затриманих осіб:
  затримані особи утримуються в спеціально відведених для цього приміщеннях органів, зазначених у ст. 27.3 даного Кодексу, або в спеціальних установах, що створюються в установленому порядку органами виконавчої влади суб'єктів РФ. Зазначені приміщення повинні відповідати санітарним вимогам і виключати можливість їх самовільного залишення (ч. 1);
  умови утримання затриманих осіб, норми харчування та порядок медичного обслуговування таких осіб визначаються Урядом РФ (ч. 2). На підставі цієї норми Постановою Уряду РФ від 15 жовтня 2003 р. N 627 затверджено Положення про умови утримання осіб, затриманих за адміністративне правопорушення, норми харчування та порядок медичного обслуговування таких осіб (1);
  ---
  (1) СЗ РФ. 2003. N 42. Ст. 4077.
  неповнолітні, щодо яких застосовано адміністративне затримання, утримуються окремо від дорослих осіб (ч. 3).
 « Попередня  Наступна »
 = Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 14. Затримання"
  1.  Стаття 14. Затримання
      затримання особи на термін більше 48 годин без судового рішення. --- КонсультантПлюс: примітка. Монографія А.П. Рижакова "Затримання за підозрою у вчиненні злочину" включена в інформаційний банк. Про затримання особи за підозрою у скоєнні злочину див. докладніше: Рижаков А.П. Затримання за підозрою у вчиненні
  2.  Стаття 27.13. Затримання транспортного засобу, заборона його експлуатації
      статтями 9.3, 12.1 (за винятком керування транспортним засобом, не зареєстрованим у встановленому порядку), частиною 2 статті 12.5 цього Кодексу, забороняється експлуатація транспортного засобу, при цьому державні реєстраційні знаки підлягають зняттю до усунення причини заборони експлуатації транспортного засобу. 3. Затримання транспортного засобу відповідного
  3.  § 5. Початкові підстави набуття права власності
      стаття потребує зміни за моделлю п. 4 ст. 218 ГК. Доцільно закріпити в ст. 219 ГК норму про те, що право власності на об'єкт нерухомості виникає з моменту придбання ним ознак, зазначених у п. 1 ст. 130 ГК. Це правило в найбільшій мірі відповідає інтересам власника і в той же час, як і у випадку з п. 4 ст. 218 ГК, потребують від нього зареєструвати право власності
  4.  § 4. Відповідальність за шкоду, заподіяну актами влади
      статтях, прийнято називати правилами про спеціальний делікт - шкоду, заподіяну актом влади. Підставами для виділення даного випадку заподіяння шкоди в особливий делікт служать як особливості застосування до нього загальних умов деліктної відповідальності, так і наявність ряду спеціальних умов, додатково встановлених законом. Серед загальних умов деліктної відповідальності за шкоду, заподіяну
  5.  3. Відповідальність за шкоду, завдану незаконними діями правоохоронних та судових органів
      затримання громадянина в якості підозрюваного або в результаті незаконного застосування до нього примусових заходів медичного характеру, він відшкодовується за загальними правилами відшкодування шкоди, заподіяної актами або діями публічної влади (п. 2 ст. 1070 ЦК). Сказане відноситься і до випадків заподіяння шкоди правоохоронними або судовими органами юридичним особам.
  6.  2. Договір зберігання в Цивільному кодексі РФ
      стаття одночасно встановлює межі дії наведеної презумпції: вона не застосовується, якщо це випливає із закону, інших правових актів, змісту або суті договору. Зокрема, стосовно до зберігання це стосується насамперед до тих норм гл. 47 ГК, які прямо встановлюють безплатність аналізованого договору стосовно окремих видів зберігання; при цьому не має
  7.  9. Зобов'язання, що випливають з договору перевезення конкретного вантажу
      стаття, згідно з якою залізниця несе відповідальність за збереження вантажу з моменту прийняття його до перевезення і до видачі вантажоодержувачу або до передачі згідно з правилами іншому підприємству, організації, установі, якщо не доведе, що втрата, недостача, псування або пошкодження вантажу сталися внаслідок обставин, які залізниця не могла запобігти та усунення яких
  8.  Стаття 37. Необхідна оборона Коментар до статті 37
      затриманні особи, яка вчинила злочин, крайньої необхідності, фізичному або психічному примусі, про обгрунтований ризик, виконання наказу або розпорядження. Водночас запобігання і припинення злочинів та адміністративних правопорушень є обов'язком міліції, при виконанні якої у встановлених законом випадках співробітники міліції мають право застосовувати фізичну силу,
  9.  Стаття 38. Заподіяння шкоди при затриманні особи, яка вчинила злочин Коментар до статті 38
      затриманні для доставлення органам влади і припинення можливості здійснення ним нових злочинів, якщо іншими засобами затримати така особа не представилося можливим і при цьому не було допущено перевищення необхідних для цього заходів. Зазначена норма кримінального закону застосовується тільки в тих випадках, коли шкода при затриманні заподіюється особі, яка вчинила злочин. Таким чином,
  10.  Стаття 61. Обставини, що пом'якшують покарання Коментар до статті 61
      затримання особи, яка вчинила злочин (ст. 108 КК РФ); заподіяння тяжкого або середньої тяжкості шкоди здоров'ю при перевищенні меж необхідної оборони (ст. 114 КК РФ) і т.д. Якщо ці обставини включені в диспозицію кримінально-правової норми, вони повторно не можуть враховуватися як обставини, що пом'якшують покарання. Тому в останньому якості розглядаються обставини можуть