Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 15. Входження (проникнення) в жилі та інші приміщення, на земельні ділянки і території |
||
Коментар до статті 15 1 - 2. Стаття, що регламентує здійснення поліцією такої міри державного примусу, як входження (проникнення) у житлові приміщення, в інші приміщення та на земельні ділянки, що належать громадянам, в приміщення, на земельні ділянки і території, які займає організаціями. Закон 1991 про міліції не містив такої регламентації, в п. 18 ч. 1 його ст. 11 лише передбачалося саме право міліції безперешкодно входити в житлові та інші приміщення громадян, на належні їм земельні ділянки, на територію і в приміщення, займані організаціями, та оглядати їх, а також визначалися випадки, в яких це право могло бути реалізовано (див. нижче). Коментованої статті відкривають норми, що встановлюють, що поліція захищає право кожного на недоторканність житла (ч. 1), а також що співробітники поліції не вправі входити в житлові приміщення крім волі що у них громадян інакше як в випадках і порядку, що встановлені федеральними конституційними законами, коментованим Законом та іншими федеральними законами (ч. 2). Дані положення відтворюють і деталізують стосовно діяльності поліції норму ст. 25 Конституції РФ, згідно з якою житло недоторканно; ніхто не має права проникати в житло проти волі що у ньому осіб інакше як у випадках, встановлених федеральним законом, або на підставі судового рішення. Роз'яснення судам з приводу застосування наведених конституційних положень дано Постановою Пленуму ВС Росії від 24 грудня 1993 р. N 13 "Про деякі питання, пов'язані із застосуванням ст. Ст. 23 і 25 Конституції Російської Федерації" (в ред. Постанови Пленуму ВС Росії від 6 лютого 2007 р. N 7) (1). Проникнення в житло без попереднього отримання дозволу суду в рамках кримінально-процесуальної діяльності та оперативно-розшукової діяльності регламентовано відповідно КПК РФ і Федеральним законом "Про оперативно-розшукову діяльність" (див. нижче). --- (1) БВС РФ. 1994. N 3; 2007. N 7. Визначення поняття "житло" випливає з примітки до ст. 139 КК РФ (в ред. Федерального закону від 20 березня 2001 р. N 26-ФЗ (1)), що встановлює кримінальну відповідальність за порушення недоторканності житла: згідно з цим приміткою під житлом у зазначеній статті, а також в інших статтях КК РФ розуміються індивідуальний житловий будинок з вхідними в нього житловими і нежитловими приміщеннями, житлове приміщення незалежно від форми власності, що входить до житлового фонду і придатне для постійного або тимчасового проживання, а так само інше приміщення або будівля, що не входять до житлового фонду, але призначені для тимчасового проживання. --- (1) СЗ РФ. 2001. N 13. Ст. 1140. Поняття земельної ділянки визначено в ст. 11.1 ЗК РФ (в ред. Федерального закону від 22 липня 2008 р. N 141-ФЗ (1)): земельною ділянкою є частина земної поверхні, межі якої визначені відповідно до федеральними законами. --- (1) СЗ РФ. 2008. N 30. Ч. I. Ст. 3597. Звертає на себе увагу те, що в коментованій статті, у тому числі в її назві, використовуються два поняття - входження і проникнення. Однак представляється не цілком зрозумілим зміст кожного з понять, як не цілком зрозуміло і те, надає чи федеральний законодавець особливе значення різниці між цими поняттями. Скласти ж деяке уявлення про різницю між даними поняттями дозволяє роз'яснення, яке дано в п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 27 грудня 2002 р. N 29 "Про судову практику у справах про крадіжку, грабежі і розбої" (1). З цього роз'яснення випливає, що проникнення в житло, приміщення може бути здійснено і без входження. --- (1) РГ. 2003. 18 січня. N 9. 3 - 8. Відповідно до ч. 3 коментованої статті проникнення співробітників поліції в житлові приміщення, в інші приміщення та на земельні ділянки, що належать громадянам, в приміщення, на земельні ділянки і території, які займає організаціями, допускається у випадках, передбачених законодавством РФ. Поряд з цим передбачений наступний перелік випадків для здійснення зазначеної заходи державного примусу: 1) для порятунку життя громадян і (або) їхнього майна, забезпечення безпеки громадян або громадської безпеки при масових заворушеннях та надзвичайних ситуаціях; 2) для затримання осіб, підозрюваних у вчиненні злочину; 3) для припинення злочину; 4) для встановлення обставин нещасного випадку. Раніше відповідне регулювання містилося в п. 18 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ), що передбачав право міліції входити безперешкодно в житлові та інші приміщення громадян, на належні їм земельні ділянки, на територію і в приміщення, займані організаціями, та оглядати їх при переслідуванні осіб, підозрюваних у скоєнні злочинів, або за наявності достатніх даних вважати, що там вчинено чи вчиняється злочин, стався нещасний випадок, а також для забезпечення особистої безпеки громадян та громадської безпеки при стихійних лихах, катастрофах, аваріях, епідемій, епізоотій та масових заворушеннях. Норма частини 3 коментованої статті згідно з прямою вказівкою в ній не поширюється на приміщення, земельні ділянки і території дипломатичних представництв і консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій. Це виключення засноване на положеннях ст. 22 згаданої вище Віденської конвенції про дипломатичні зносини (див. коментар до ст. 14 Закону), що регламентують недоторканність приміщень дипломатичних представництв, на положеннях ст. 31 Віденської конвенції про консульські зносини, укладеної 24 квітня 1963 у м. Відні (СРСР приєднався до Конвенції відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 16 лютого 1989 N 10138-XI), що регламентують недоторканність консульських приміщень, а також на положеннях відповідних міжнародних договорів РФ, що регламентують статус представництв міжнародних організацій. Частина 4 коментованої статті надає співробітникові поліції право при проникненні в житлові приміщення, в інші приміщення та на земельні ділянки, що належать громадянам, в приміщення, на земельні ділянки і території, які займає організаціями, у випадках, передбачених ч. 3 даної статті, при необхідності провести злом (руйнування) замикаючих пристроїв, елементів і конструкцій, що перешкоджають проникненню в зазначені приміщення і на вказані земельні ділянки і території, і огляд що знаходяться там об'єктів і транспортних засобів. Якщо проникнення супроводжувалося зазначеними діями, то відповідно до ч. 8 коментованої статті на поліцію покладається обов'язок вжити заходів щодо недопущення доступу сторонніх осіб у житлові приміщення, в інші приміщення та на земельні ділянки, що належать громадянам, в приміщення, на земельні ділянки і території, які займає організаціями, і з охорони знаходиться там майна. У частині 5 коментованої статті закріплені такі обов'язки співробітника поліції, який здійснює входження (проникнення) в житлове приміщення: 1) перед тим як увійти в житлове приміщення, повідомити знаходяться там громадян про підстави входження, за винятком випадків, якщо зволікання створює безпосередню загрозу життю і здоров'ю громадян і співробітників поліції або може спричинити інші тяжкі наслідки; 2) при проникненні в житлове приміщення крім волі знаходяться там громадян використовувати безпечні способи і засоби, з повагою ставитися до честі, гідності, життя і здоров'ю громадян, не допускати без необхідності заподіяння шкоди їх майну; 3) не розголошувати стали відомими йому у зв'язку з входженням (проникненням) в житлове приміщення факти приватного життя знаходяться там громадян; 4) повідомити безпосередньому начальникові і протягом 24 годин підготувати рапорт про факт входження (проникнення) в житлове приміщення. Частина 6 коментованої статті на випадок проникнення співробітника поліції в житлове приміщення за відсутності власника цього приміщення та (або) проживають там громадян передбачає обов'язок поліції інформувати зазначених осіб про кожний випадок такого проникнення співробітника поліції. У частині 7 коментованої статті закріплено обов'язок поліції про кожному випадку входження співробітника поліції в житлове приміщення крім волі знаходяться там громадян письмово повідомляти прокурора протягом 24 годин. Подібним чином раніше в п. 18 ч. 1 ст. 11 Закону 1991 про міліції передбачалося (в ред. Федерального закону від 8 грудня 2003 р. N 161-ФЗ), що про всі випадки проникнення в житло проти волі що у ньому громадян міліція повідомляє прокурора негайно, але не пізніше 24 годин. Однак слід підкреслити, що раніше йшлося про випадки проникнення в житло проти волі що "проживають" в ньому громадян, а в розглянутій нормі йдеться про випадки входження проти волі "знаходяться" в житловому приміщенні громадян. Про прокурорський нагляд за виконанням поліцією законів див. ст. 52 Закону та коментар до неї. Як говорилося вище, проникнення в житло без попереднього отримання дозволу суду в рамках кримінально-процесуальної діяльності та оперативно-розшукової діяльності регламентовано відповідно КПК РФ і Федеральним законом "Про оперативно-розшукову діяльність". Так, в частині 5 ст. 165 КПК РФ (в ред. Федерального закону від 23 липня 2010 р. N 172-ФЗ (1)) передбачено, що у виняткових випадках, коли виробництво огляду житла, обшуку і виїмки в житлі, особистого обшуку, а також виїмки закладеної або зданої на зберігання в ломбард речі, накладення арешту на майно, вказане в ч. 1 ст. 104.1 "Конфіскація майна" УК РФ, не терпить зволікання, зазначені слідчі дії можуть бути проведені на підставі постанови слідчого або дізнавача без отримання судового рішення; в цьому випадку слідчий або дізнавач протягом 24 годин з моменту початку виробництва слідчої дії повідомляє суддю і прокурора про виробництві слідчої дії; до повідомлення додаються копії постанови про виробництво слідчої дії та протоколу слідчої дії для перевірки законності рішення про його виробництво; отримавши зазначене повідомлення, суддя у строк, передбачений ч. 2 даної статті, перевіряє законність проведеної слідчої дії та виносить постанову про його законності чи незаконності; в разі якщо суддя визнає вироблене слідча дія незаконним, всі докази, отримані в ході такої слідчої дії, визнаються неприпустимими у відповідності зі ст. 75 КПК РФ. --- (1) СЗ РФ. 2010. N 30. Ст. 4003. Відповідно до частини 3 ст. 8 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність" (в ред. Федерального закону від 2 грудня 2005 р. N 150-ФЗ (1)) у випадках, які не терплять зволікання і можуть призвести до вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, а також при наявності даних про події та діях (бездіяльності), що створюють загрозу державній, військовій, економічній або екологічної безпеки РФ, на підставі мотивованої постанови одного з керівників органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, допускається проведення оперативно-розшукових заходів, які обмежують конституційні права людини і громадянина на недоторканність житла, з обов'язковим повідомленням суду (судді) протягом 24 годин; протягом 48 годин з моменту початку проведення оперативно-розшукового заходу орган, його здійснює, зобов'язаний отримати судове рішення про проведення такого оперативно-розшукового заходу або припинити його проведення . --- (1) СЗ РФ. 2005. N 49. Ст. 5128. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 15. Входження (проникнення) в жилі та інші приміщення, на земельні ділянки і території " |
||
|