Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 5.17 . Ненадання або неопублікування звіту, відомостей про надходження та витрачання коштів, виділених на підготовку і проведення виборів, референдуму (в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ)


1. Ненадання кандидатом, особою, яка є кандидатом, особою, обраною депутатом або на іншу виборну посаду, або виборчим об'єднанням, ініціативною групою з проведення референдуму, іншою групою учасників референдуму, кредитною організацією у встановлений законом термін звіту, відомостей про джерела і про розміри коштів, перерахованих у виборчий фонд , фонд референдуму, і про всіх вироблених витратах на проведення виборчої кампанії, кампанії референдуму, неповне надання відповідно до закону таких відомостей або надання недостовірних звіту, відомостей -
(в ред. Федерального закону від 21.07. 2005 N 93-ФЗ)
тягнуть за собою накладення адміністративного штрафу на кандидата, на обличчя, є кандидатом, на особу, обрану депутатом або на іншу виборну посаду, на уповноваженого представника з фінансових питань виборчого об'єднання, ініціативної групи з проведення референдуму, іншої групи учасників референдуму, на посадову особу кредитної організації в розмірі від двох тисяч до двох тисяч п'ятисот рублів.
(в ред. Федеральних законів від 21.07.2005 N 93-ФЗ, від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
2. Ненадання, не передбачене законом неповне надання чи несвоєчасне надання головою виборчої комісії, комісії референдуму в засоби масової інформації для опублікування відомостей про надходження та витрачання коштів виборчих фондів, фондів референдуму або фінансових звітів кандидатів, зареєстрованих кандидатів, виборчих об'єднань -
(в ред. Федерального закону від 21.07.2005 N 93-ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу у розмірі від однієї тисячі до двох тисяч рублів.
(в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна" Стаття 5.17. Ненадання або неопублікування звіту, відомостей про надходження та витрачання коштів, виділених на підготовку і проведення виборів, референдуму (в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ) "
  1. Стаття 5.17. Ненадання або неопублікування звіту, відомостей про надходження та витрачання коштів, виділених на підготовку і проведення виборів, референдуму
    або на іншу виборну посаду, або виборчим об'єднанням, виборчим блоком, ініціативної групою з проведення референдуму, іншою групою учасників референдуму, кредитною організацією у встановлений законом термін звіту, відомостей про джерела і про розміри коштів, перерахованих у виборчий фонд, фонд референдуму, і про всіх вироблених витратах на проведення виборчої
  2. § 2. Розрахунки і кредитування
    ненадання ними витребуваних документів. Апеляційної інстанцією рішення першої інстанції було залишено в силі [11]. Законом передбачено, що у разі розголошення банком відомостей, що становлять банківську таємницю, клієнт, права якого порушені, має право вимагати від банку відшкодування завданих збитків, - п. 3 ст. 857 ЦК. В цій нормі під збитками розуміються витрати і неодержані
  3. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування з вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  4. § 6. Договір банківського рахунку
    ненадання документів, що підтверджують відомості, необхідні для ідентифікації клієнта; надання недостовірних відомостей; в інших випадках, прямо вказаних у законі (наприклад, якщо податковим органом прийнято рішення про призупинення операцій по рахунках організації (п. 9 ст. 76 НК ), що не відкриваються рахунки на анонімних власників, без особистої присутності фізичної особи або її представника (п.
  5. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин ". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається" Явка з повинною ". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  6. § 5. Конституційна економіка у сфері бюджету
    стаття бюджету не була перевищена і ніякої переказ коштів з однієї статті в іншу не мав місця. Палата здійснює також загальний контроль за операціями, пов'язаними з встановленням та справлянням податків, одержуваних державою, включаючи фіскальні надходження. Вона стверджує рахунки різних державних адміністративних органів і зобов'язана збирати з цією метою будь-які відомості та необхідні
  7. § 4. Висування кандидатів і їх реєстрація
    илия, ім'я, по батькові, дата, місце народження, освіта, основне місце роботи або служби, займана посада (у разі відсутності основного місця роботи або служби - рід занять), адреса місця проживання, вид, серія та номер документа, що посвідчує особу, найменування або код органу, що видав цей документ, і дата його видачі, відомості про судимості кандидата, громадянство, в тому числі
  8. § 6. Фінансування виборів
    або) муніципальну частку в статутному (складеному) капіталі, що перевищує 30% на день офіційного опублікування (публікації) рішення про призначення (проведенні) виборів; к) організаціям, заснованим державними і муніципальними органами, а також організаціям, заснованим юридичними особами, зазначеними вище в п. п. "д" і "та"; л) військовим частинам, військовим установам і організаціям,
  9. § 4. Контрольний орган муніципального освіти
    статтями бюджету, цільових бюджетних фондів, окремих об'єктах муніципальної власності; експертизу проектів бюджету, звітів про виконання бюджету, правових актів, цільових програм та інших документів, які зачіпають питання бюджету міста; аналіз порушень і відхилень у бюджетному процесі, підготовку і внесення в міську Думу пропозицій щодо їх усунення, а також щодо вдосконалення
  10. § 2. Місцева адміністрація
    або неналежне виконання своїх посадових обов'язків і т.д. Голова місцевої адміністрації. Місцевою адміністрацією керує її глава на принципах єдиноначальності. Він своїми актами вводить в дію рішення адміністрації, уособлюючи її як єдиний орган. Главою місцевої адміністрації в першої моделі є глава муніципального освіти за посадою; в другій - особа, яка призначається на