Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 5.16. Підкуп виборців, учасників референдуму чи здійснення в період виборчої кампанії, кампанії референдуму благодійної діяльності з порушенням законодавства про вибори і референдуми


(в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ)
Підкуп виборців, учасників референдуму, якщо ці дії не містять кримінально караного діяння, або здійснення благодійної діяльності з порушенням законодавства про вибори і референдуми -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двадцяти до двадцяти п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від тридцяти до сорока мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від трьохсот до п'ятисот мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 5.16. Підкуп виборців, учасників референдуму чи здійснення в період виборчої кампанії, кампанії референдуму благодійної діяльності з порушенням законодавства про вибори і референдуми "
  1. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    виборчого права діляться на три групи. Перша включає вихідні принципи виборів як політико-правового інституту, другий - принципи організації виборів, третя - принципи правового становища громадян у сфері виборів. Вихідні принципи виборів конкретизуються в принципах другої і третьої групи. Вихідні принципи виборів. Вихідними для виборів є принципові положення, в
  2. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  3. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    виборчого права, а також таємного голосування. Так, в рамках даної процедури при формуванні представницького органу місцевого самоврядування муніципального району дійсно не використовується процедура вільних прямих виборів. Але той факт, що його утворюють вільно і безпосередньо вибрані глави муніципальних утворень і депутати представницьких органів поселень, ні в якій мірі не Стаття 141. Перешкоджання здійсненню виборчих прав чи роботі виборчих комісій Коментар до статті 141
  4. статтями про злочини проти здоров'я особистості не потрібно. Сукупність злочинів матиме місце, якщо застосування насильства спричинило заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю. Об'єктивними ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 даної статті, є: 1) втручання у здійснення виборчою комісією, комісією референдуму її повноважень, встановлених
    Стаття 12. Обов'язки поліції
  5. стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч . 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
    Коментар до статті 5.16
  6. підкуп виборців, учасників референдуму: вручати їм грошові кошти, подарунки та інші матеріальні цінності, окрім як за виконання організаційної роботи (за збір підписів виборців, учасників референдуму, агітаційну роботу); виробляти винагороду виборців, учасників референдуму, що виконували зазначену організаційну роботу, залежно від підсумків голосування або обіцяти
    § 1. Муніципальні вибори, виборче право і виборча система
  7. виборчих прав вибори названі формою прямого волевиявлення громадян, здійснюваної відповідно до Конституції РФ, федеральними законами, конституціями (статутами ), законами суб'єктів Федерації, статутами муніципальних утворень з метою формування органу державної влади, органу місцевого самоврядування або наділення повноваженнями посадової особи. 2. Вибори виступають не тільки в
    § 3. Освіта та організація діяльності виборчих комісій
  8. виборчих комісій, очолюваної Центральною виборчою комісією (ЦВК) РФ. У зазначену систему також входять виборчі комісії суб'єктів Федерації, муніципальних утворень, окружні, дільничні виборчі комісії. В організації муніципальних виборів можуть також брати участь територіальні ( районні, міські та інші) комісії. Правова природа комісій. Комісії
    § 5. Інформаційне забезпечення виборів
  9. виборчої кампанії інформації виборцям важко визначитися у власному остаточному виборі. Інформаційне забезпечення виборів включає: інформування виборців та передвиборчу агітацію. Кожна з двох частин сприяє усвідомленому волевиявленню громадян, гласності виборів, однак різними методами. Інформування виборців має нести факти, що не супроводжуються їх оцінками
    § 6. Фінансування виборів
  10. виборчих комісій, інших суб'єктів, задіяних у даному процесі; 2) фінансування передвиборних кампаній кандидатів, виборчих об'єднань, блоків. Фінансове забезпечення підготовки і проведення виборів. Витрати, пов'язані з підготовкою та проведенням муніципальних виборів, експлуатацією та розвитком засобів автоматизації і навчанням організаторів виборів і виборців, виробляються
    избирательных комиссий, иных субъектов, задействованных в данном процессе; 2) финансирование предвыборных кампаний кандидатов, избирательных объединений, блоков. Финансовое обеспечение подготовки и проведения выборов. Расходы, связанные с подготовкой и проведением муниципальных выборов, эксплуатацией и развитием средств автоматизации и обучением организаторов выборов и избирателей, производятся