Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
С.В. Пєтков. Науково-практичний коментар Кодексу України про адміністративні правопорушення, 2012 - перейти к содержанию учебника

Стаття 219. Виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад

Виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 92, 99 (коли правопорушення вчинено громадянином), статтями 104,141,142,152, 159, статтею 175і (за порушення, вчинені у місцях, заборонених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради), статтею 179, статтею 180 (крім справ щодо батьків неповнолітніх або осіб, які їх замінюють), частиною четвертою статті 181, частиною першою статті 182, статтями 183,186і.
(Із змінами, внесеними згідно з указами Президії Верховної Ради Української РСР від 29.05.85 р. № 316-ХІ, від 16.10.85 р.№ 1117-ХІ, від 03.04.86 р. № 2010-ХІ. від 27.06.86 p. № 2444-ХІ. від 19.12.86 р.№ 3282-ХІ. від 12.06.87 р.№4135-ХІ, від 14.12.88 p. № 6976-ХІ; законами України від 07.07.92 p. № 2547-ХІІ, від 23.12.93 p. № 3785-ХІІ. від 14.10.94 p. № 209/94-ВР. від 06.03.96 р. № 81/96-ВР, від 25.04.96 р. № 148/96-ВР. від 05.04.2001 p. № 2342-ІІІ. від 03.06.2004 p. № 1745-ІV, від 22.09.2005 p. № 2899-ІV)
(1) Згідно статті 219 цього Кодексу виконавчі комітети сільських, селищних, міських рал розглядають справи про такі адмінправопорушення:
- Стаття 92. Порушення вимог законодавства про охорону культурної спадщини
- Стаття 99. Порушення Правил охорони електричних мереж (коли правопорушення вчинено громадянином)
- Стаття 104. Потрава посівів, зіпсуття або знищення зібраного врожаю сільськогосподарських культур, пошкодження насаджень колективних сільськогосподарських підприємств, інших державних і громадських чи фермерських господарств
- Стаття 141. Порушення правил охорони смуги відводу автомобільних шляхів
- Стаття 142. Порушення землекористувачами правил утримання ділянок, прилеглих до автомобільних шляхів
- Стаття 152. Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів
- Стаття 159. Порушення правил торгівлі на ринках
- Стаття 175 . Куріння тютюнових виробів у місцях, заборонених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради)
- Стаття 179. Розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на виробництві
- Стаття 180. Доведення неповнолітнього до стану сп'яніння (крім справ щодо батьків неповнолітніх або осіб, які їх замінюють)
- Стаття 181. Ворожішої у громадських місцях
- Стаття 182. Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях
- Стаття 183. Завідомо неправдивий виклик пожежної охорони, міліції, швидкої медичної допомоги або аварійних служб
- Стаття 186 . Незаконні дії щодо державних нагород.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Информация, релевантная "Стаття 219. Виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад"
  1. Стаття 216. Правомочність засідань колегіальних органів
    статті, адміністративні комісії мають право розглядати справи про адміністративні правопорушення при наявності не менш як половини членів їх складу, а виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад- при наявності не менш як двох третин від загального складу виконавчого
  2. Стаття 214. Розмежування компетенції органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення
    статті 213) розглядають справи про адміністративні правопорушення, віднесені цим Кодексом до їх вітання. (Із змінами, внесеними згідно із законами України від 15.11.94 p. № 244/94-ВР, від 05.04.2001 р. № 2342-ІІІ) (1) Відповідно до частини 1 статті 214 цього Кодексу адміністративні комісії при виконавчих органах сільських, селищних, міських рад вирішують усі справи про адміністративні
  3. Стаття 215. Порядок утворення колегіальних органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення
    статті 213 цього Кодексу, одним із суб'єктів розгляду справ про адміністративні правопорушення є адміністративні комісії при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад. Згідно частини 1 статті 214 КУАП адміністративні комісії вирішують усі справи про адміністративні правопорушення, за винятком віднесених цим Кодексом до відання інших органів (посадових осіб). Перелік конкретних
  4. § 2. Зміст цивільної правосуб'єктності територіальних громад та Автономної Республіки Крим
    статтею матеріальною і фінансовою основною місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через
  5. Стаття 17. Надання органом опіки та піклування допомоги особам у здійсненні ними своїх сімейних прав та виконанні сімейних обов'язків
    статті закріплюється загальна функція органів опіки та піклування щодо надання учасникам сімейних відносин допомоги у здійсненні ними своїх сімейних прав та виконанні сімейних обов'язків. Органи опіки та піклування діють в обсязі та в порядку, встановлених СК України та іншими нормативно-правовими актами. Основним нормативним ютом, що визначає діяльність цих органів є Правила опіки та
  6. Стаття 246. Контроль органу опіки та піклування за дотриманням прав дитини, над якою встановлено опіку або піклування
    статті зазначено одне із покладених на орган опіки і піклування завдання - здійснення контролю. Однак, орган опіки і піклування має значно ширше коло завдань. Так, згідно з п. 1.7 Правил опіки та піклування на орган опіки та піклування покладено наступні завдання: 1) вирішення питання про встановлення і припинення опіки та піклування; 2) ведення обліку щодо осіб, які потребують опіки
  7. Стаття 12.
    комітету України Антимонопольний комітет України і його територіальні управління в межах своїх повноважень приймають обов'язкові для виконання
  8. Стаття 184/2. Порушення порядку або строків подання інформації про дітей-сиріт і дітей, які залишилися без опіки (піклування) батьків
    статтею 184 згідно із Законом України від 24.03.98 р. № 210/98-ВР) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері обліку дітей. 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у порушенні порядку або строків подання інформації про дітей-сиріт і дітей, які залишилися без опіки (піклування) батьків, для централізованого обліку (формальний склад). Відповідно до
  9. Стаття 212/20. Порушення порядку опублікування документів, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів, референдуму
    сільських, селищних, міських голів", Законом України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми") порядку опублікування документів та іншої інформації, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів, референдуму (склад правопорушення - формальний). 3. Суб'єкт адміністративного проступку - спеціальний (посадова особа відповідної виборчої комісії чи засобу масової інформації). 4. Суб'єктивна
  10. Стаття 212/9. Порушення порядку ведення передвиборної агітації, агітації під час підготовки і проведення референдуму з використанням засобів масової інформації
    сільських, селищних, міських голів - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері виборчого та референдного процесу. Безпосередній об'єкт - порядок проведення передвиборної агітації (агітації під час підготовки і проведення референдуму). 2. Об'єктивна сторона
  11. Стаття 144. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
    статті йдеться про право органів місцевого самоврядування приймати в межах своїх повноважень та під свою відповідальність рішення. Адже рішення цих органів, як і інші правові акти, прийняті в системі суб'єктів місцевого самоврядування, є важливою нормативною умовою функціонування територіальної громади та органів місцевого самоврядування. Зокрема, це статути територіальних громад, рішення,