Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
С.В. Пєтков. Науково-практичний коментар Кодексу України про адміністративні правопорушення, 2012 - перейти к содержанию учебника

Стаття 242. Органи мисливського господарства

Органи мисливського господарства розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням правил ведення мисливського господарства і полювання, передбачені статтею 50, частиною першою статті 85, статтями 912 і 188/5 цього Кодексу.
Від імені органів мисливського господарства розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівник спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань лісового, мисливського господарства та полювання і його заступники, начальник управління мисливського господарства спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань лісового, мисливського господарства та полювання і його заступники, керівники, заступник керівника з питань мисливського господарства, головні лісничі, головні мисливствознавці, начальники відділів (секторів), головні або провідні спеціалісти відділів (секторів) мисливського господарства територіальних органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань лісового, мисливського господарства та полювання, державні районні мисливствознавці, керівники, головні лісничі, лісничі, головні мисливствознавці, мисливствознавці держлісгоспів, інших державних лісогосподарських підприємств, а також державних лісомисливських та державних мисливських господарств.
Керівниками, заступником керівника з питань мисливського господарства, головними лісничими, головними мисливствознавцями, начальниками відділів (секторів), головними або провідними спеціалістами відділів (секторів) мисливського господарства територіальних органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань лісового, мисливського господарства та полювання, державними районними мисливствознавцями, керівниками, головними лісничими, лісничими, головними мисливствознавцями, мисливствознавцями держлісгоспів, інших державних лісогосподарських підприємств, а також державних лісомисливських та державних мисливських господарств штраф до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за правопорушення, передбачені частиною першою статті 85 цього Кодексу, може стягуватися на місці.
(Із змінами і доповненнями, внесеними згідно з Указом Президії Верховної Ради Української PCP від 03.04.86 р. № 2010-ХІ; законами України від 06.03.96 р. № 81/96-ВР, від 05.04.2001 p. № 2342-ІІІ, від 11.07.2003 р. № 1122-f V, від 21.01.2010 р.№ 1827-VI)
(1) Державне агентство лісових ресурсів України є центральним орган виконавчої влади України з питань лісового, мисливського господарства, полювання та мисливського собаківництва.
Діяльність Держлісагентства спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України.
(2) Відповідно до частини 1 статті 242 цього Кодексу органи Держагентства лісових ресурсів розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням правил ведення мисливського господарства і полювання, передбачені статтею 50, частиною першою статті 85, статтями 91 і 1885 цього Кодексу. Перелік уповноважених посадових осіб наведено в частинах 2 і 3 коментованої статті. Він є вичерпним.
Стаття 242. Органи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі екології та природних ресурсів України
Органи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі екології та природних ресурсів України розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 47 - 50, 52 - 534, 54 - 55, 57 - 74, 76 - 77і, статтею 78 (крім порушень санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм), статтями 78, 79 та статтями 80 - 83 (крім порушень санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм, а також перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних засобів), частинами першою та третьою статті 85, статтями 86і, 87,89 (щодо диких тварин), статтею 90і (крім порушень санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм), статтями 91і - 914, статтею 95 (крім порушень санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм та норм ядерної безпеки), статтею 153, статтею 167 (щодо реалізації нафтопродуктів, екологічні яких не відповідають вимогам стандартів, норм та правил) і статтею 188.
Від імені органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі екології та природних ресурсів України розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладанні адміністративні стягнення мають право:
1) за адміністративні правопорушення, передбачені статтями 47- 50, 52- 53 54 - 55, 57- 74, 76- 77 , статтею 78 (крім порушень санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм), 78 , 79 та статтями 80 - 83 (крім порушень санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм, а також перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних засобів), частинами першою та третьою статті 85, статтями 86 , 87, статтею 89 (щодо диких тварин), статтею 90і (крім порушень санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм), статтями 91 - 91 , статтею 95 (крім порушень санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм та норм ядерної безпеки), статтею 153 (щодо вимог з охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів і радіаційної безпеки), статтею 167 (щодо реалізації нафтопродуктів, екологічні показники яких не відповідають вимогам стандартів, норм та правил) І статтею 188' (щодо вимог з охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів і радіаційної безпеки) цього Кодексу,- Головний державний інспектор України з охорони навколишнього природного середовища та його заступники, головні державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та їх заступники, головні державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Чорного, Азовського морів та їх заступники, старші державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища. 2) виключено
Старшими державними інспекторами та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища штраф до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за правопорушення, передбачені статтями 70, 77, частиною третьою статті 85, статтею 153, штраф до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за правопорушення, передбачені частиною першою статті 85 цього Кодексу, може стягуватися на місці.
(Доповнено статтею 242і згідно із Законом України від 04.05.93 р. № 3176-ХН; із змінами і доповненнями, внесеними згідно ?3 законами України від 19.01.95 р. № 8/95-ВР. від 06.03.96 р. № 81/96-ВР, від 07.02.97 р. № 55/97-ВР, від 23.12.98 р. № 352-ХІУ, від 14.12.99 р.№ 1288-ХІУ, від 05.04.2001 р. № 2342-ІІІ, від 28.11.2002 року № 254-ІV, від 11.07.2003 р. № 1122-ІV, від 18.11.2003 р. № 1254-ІУ, від 18.11.2003 р. № 1284-ІV, від 24.09.2008 р. № 586-VI, від 21.01.2010 р. № 1827-VI, від 16.06.2011 р. № 3521-VI, від 16.06.2011 р. № 3532-УІ, від 22.12.2011 р. № 4220-УІ)
(1) Головним у системі центральних органів виконавчої влади у галузі екології та природних ресурсів України є Міністерство екології та природних ресурсів України. Водночас спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, в тому числі, використання і охорони земель, с Державна екологічна інспекція України.
(2) Органи Держекоінспекції України розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 47 - 50, 52 - 534, 54 - 55, 57 - 74, 76 - 77і, статтею 78 (крім порушень санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм), статтями 78і, 79 та статтями 80 - 83 (крім порушень санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм, а також перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих гатях транспортних засобів), частинами першою та третьою статті 85, статтями 86і, 87, 89 (щодо диких тварин), статтею 90 (крім порушень санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм), статтями 91/1 - 91/4, статтею 95 (крім порушень санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм та норм ядерної безпеки), статтею 153, статтею 167 (щодо реалізації нафтопродуктів, екологічні показники яких не відповідають вимогам стандартів, норм та правил) і статтею 1885.
Від імені органів Держекоінспекції розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені у частині першій коментованої статті, мають право розглядати справи про ці адмінправопорушення та накладати відповідні адмінстягнення є державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища (ч.ч. 2 і 3 цієї статті).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Информация, релевантная "Стаття 242. Органи мисливського господарства"
  1. § 4. Правовий режим майна селянського (фермерського) господарства
    організацій та в інших фермерських господарств і громадян. Майнові відносини селянського (фермерського) господарства регулюються цивільним законодавством. Майнові спори між членами селянського (фермерського) господарства вирішуються
  2. Стаття 329. Платники збору
    статтями 16-18 Лісового кодексу України. Згідно зі статтею 16 Лісового кодексу України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам,
  3. § 5. Правовий статус селянських (фермерських) та приватно-орендних підприємств
    господарство є одним із видів підприємницької діяльності громадян України. Створити селянське (фермерське) господарство може кожний дієздатний громадянин по досягненню 18 років, маючи відповідні документи, які підтверджують його здатність займатися сільським господарством. Селянське господарство є сімейним господарством, його членами можуть бути подружжя, 'їхні батьки, діти по досягненні 16 років
  4. Стаття 240. Органи рибоохорони
    статтею 50, частиною третьою статті 85, статтями 86і, 911 і 1885 цього Кодексу. Від Імені органів рибоохорони розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право: керівник спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі рибного господарства та його заступники, начальники басейнових управлінь по охороні, відтворенню рибних ресурсів і
  5. Стаття Загальні положення тимчасового обмеження у користуванні спеціальним правом та тимчасового вилучення документів, які посвідчують користування спеціальним правом
    статтею 208 цього Кодексу. Тимчасово вилученими можуть бути документи, які посвідчують користування таким спеціальним правом: 1) право керування транспортним засобом або судном; 2) право полювання; 3) право на здійснення підприємницької діяльності. 2. Тимчасове обмеження у користуванні спеціальним правом може бути здійснене на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування
  6. Стаття 239. Спеціально уповноважені органи виконавчої влади н галузях водного господарства, геології та використання надр
    статті 48,59,60, 61 (за винятком випадків забруднення та вичерпання підземних вод або порушення водоохоронного режиму на водозборах, яке спричинило забруднення цих вод). Органи спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у галузі геології та використання надр розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 59, 60, 61 цього Кодексу, у випадках забруднення та
  7. § 6. Умови та порядок припинення діяльності селянського (фермерського) господарства
    господарства припиняється в разі: - рішення членів селянського (фермерського) господарства про припинення його діяльності. При цьому враховується як намір голови господарства добровільно відмовитися від земельної ділянки, що перебуває у приватній власності, так і бажання всіх членів господарства припинити подальше його функціонування; - припинення права власності на землю, права користування
  8. Виконання постанов
    органів. По-перше, це органи, які звертають постанову до виконання. Згідно зі ст. 299 КпАП постанова про накладення адміністративного стягнення звертається до виконання органом (посадовою особою), що винесла постанову, тобто це органи адміністративної юрисдикції. Зміст діяльності по зверненню постанови до виконання становлять: своєчасне направлення постанови органу-виконавцю, здійснення контролю
  9. Стаття 103. Непідготовленість до роботи резервного паливного господарства
    організації резервного паливного господарства або непідготовленість газовикористовуючих установок до роботи на встановлених резервних видах палива - тягне за собою попередження або накладення штрафу на керівників, заступників керівників, головних енергетиків (головних механіків), начальників цехів і служб підприємств, установ і організацій від п'яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів
  10. § 1. Поняття особистого селянського господарства і суб'єкти на право його ведення
    організації індивідуального аграрного виробництва на основі приватної власності, побудоване на праці членів сім'ї. На відміну від селянського (фермерського) господарства воно не є юридичною особою і не може застосовувати працю найманих осіб за контрактом чи договором. Особисте селянське господарство слід розглядати як форму сільськогосподарського виробництва аграрної продукції і отримання
  11. § 3. Склад селянського (фермерського) господарства, права та обов'язки його членів
    господарство - це сімейно-трудове господарство, до складу якого входять у першу чергу особи, що перебувають між собою в сімейно-родинних відносинах, а саме: подружжя, їхні батьки, діти, що досягли 16-річного віку, інші родичі, які об'єдналися для роботи в цьому господарстві. Склад фермерського господарства може збільшуватись або зменшуватись у зв'язку з народженням дітей чи вибуттям окремих
  12. Стаття 278. Товари, повністю вироблені у країні
    статті.
  13. Розділ XV. Правове становище особистого селянського господарства
    господарства
  14. Розділ XIV. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    господарства
  15. § 5. Господарська діяльність селянського (фермерського) господарства
    організує виробництво продукції, її переробку та реалізацію з метою одержання прибутку і розширення виробництва; на власний розсуд підбирає партнерів з економічних зв'язків, в тому числі іноземних; з метою забезпечення своєї господарської та іншої діяльності має право вступати в договірні відносини з будь-якими підприємствами, установами та організаціями, з окремими громадянами. Спори, що
  16. § 4. Внутрішньогосподарські локальні акти як джерела аграрного права
    організаційно-управлінськими заходами, важливу роль відіграє їх правова регламентація, яка здійснюється на основі внутрішньогосподарських нормативно-правових актів. З урахуванням порядку набуття юридичної сили ці акти поділяються на: 1) внутрішньогосподарські нормативно-правові акти, що набувають юридичної сили з моменту їх реєстрації у виконкомі місцевої ради; 2) акти, що набувають
  17. Глава 10. Адміністративні правопорушення на транспорті, в галузі шляхового господарства і зв'язку
    господарства і