Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
С.В. Пєтков. Науково-практичний коментар Кодексу України про адміністративні правопорушення, 2012 - перейти к содержанию учебника

Стаття 60. Порушення правил водокористування

Забір води з порушенням планів водокористування, самовільне проведення гідротехнічних робіт, безгосподарне використання води (добутої або відведеної з водних об'єктів), порушення правил ведення первинного обліку кількості вод, що забираються з водних об'єктів і скидаються до них, та визначення якості вод, що скидаються, - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від п'яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
(Із змінами, внесеними згідно із законами України від 06.03.96 р. № 81/96-ВР, від 07.02.97 р. № 55/97-ВР)
1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони та використання водних ресурсів (див. Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища", Водний кодекс України).
Безпосередній об'єкт встановлений порядок водокористування. Предмет посягання - водні ресурси.
Згідно статті 1 Водного кодексу України, води - це усі води (поверхневі, підземні, морські), що входять до складу природних ланок кругообігу води.
Водокористування - це використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, зокрема, право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).
2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у:
1) заборі води з порушенням планів водокористування (формально-матеріальний склад);
2) самовільному проведенні гідротехнічних робіт (формальний склад);
3) безгосподарному використанні води (добутої або відведеної з водних об'єктів) (формально-матеріальний склад);
4) порушенні правил ведення первинного обліку кількості вод, що забираються з водних об'єктів і скидаються до них, та визначення якості вод, що скидаються (формальний склад).
3. Суб'єкт адміністративного проступку - спеціальний (тільки посадові особи).
4. Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу або необережності.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Информация, релевантная "Стаття 60. Порушення правил водокористування"
  1. Стаття 48. Порушення права державної власності на води
    порушення виражається у самовільному захопленні водних об'єктів або самовільному водокористуванні, самовільній переуступці права водокористування, а також укладенні інших угод, які в прямій чи прихованій формі порушують право державної власності на води (формально-матеріальний склад). 3. Суб'єкт адміністративного проступку - як громадяни, так і посадові особи. 4. Суб'єктивна сторона
  2. Стаття 386. Органи, уповноважені розглядати справи про порушення митних правил
    статтями 329 - 335, 337, 338, 342 - 344, 346, 347, 354, 355 цього Кодексу, розглядаються митними органами. Справи про порушення митних правил, передбачені статтями 336, 339 - 341, 345, 348 - 353 цього Кодексу, а також усі справи про порушення митних правил, вчинені особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, розглядаються місцевими судами (суддями) за місцем розташування митних
  3. Стаття 360. Приводи і підстави для порушення справи про порушення митних правил
    порушення справи про порушення митних правил є: 1) безпосереднє виявлення посадовими особами митного органу порушення митних правил; 2) повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від інших органів (у тому числі митних); 3) повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних
  4. Стаття 320. Відповідальність за порушення митних правил
    порушення митних правил встановлюється цим Кодексом. Суб'єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а також посадові особи підприємств. Притягнення до відповідальності за порушення митних правил не звільняє зазначених осіб від обов'язку сплати мита та інших податків і
  5. Стаття 322. Види стягнень за порушення митних правил
    порушення митних правил можуть бути накладені такі стягнення: 1) попередження; 2) штраф; 3) конфіскація товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, товарів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортних засобів, що використовувалися для переміщення
  6. Стаття 358. Порушення справи про порушення митних правил
    порушення митних правил вважається розпочатою з моменту складення протоколу про порушення митних
  7. Стаття 323. Платники збору
    водокористування - це використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів). Первинними називаються водокористувачі, які мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води.
  8. Стаття 399. Загальні положення щодо порядку виконання постанови митного органу про накладення стягнення за порушення митних правил
    статтею 393 цього Кодексу. Митний орган, який виніс постанову про накладення стягнення за порушення митних правил, виконує її самостійно у передбачених цим Кодексом випадках, а в інших випадках - через державного виконавця. У разі винесення митним органом кількох постанов про накладення стягнень за порушення митних правил щодо однієї особи кожна постанова виконується
  9. Стаття 323. Основні і додаткові види стягнення
    статтею, якою встановлюється відповідальність за порушення митних правил, передбачається основне і додаткове стягнення, застосування лише додаткового стягнення без основного не допускається, за винятком випадків, передбачених частиною другою статті 328 цього
  10. Стаття 362. Посадові особи митних органів, які здійснюють провадження у справі про порушення митних правил
    порушення митних правил здійснюють посадові особи підрозділу по боротьбі з контрабандою та порушеннями митних правил митного органу, в зоні діяльності якого було вчинено або виявлено таке порушення. Посадові особи підрозділу по боротьбі з контрабандою і порушеннями митних правил регіональної митниці можуть здійснювати провадження у будь-якій справі про порушення митних правил, порушеній
  11. Стаття 365. Особи, які беруть участь у провадженні у справах про порушення митних правил
    порушення митних правил беруть: особи, які притягуються до відповідальності за порушення митних правил; представники осіб, які притягуються до відповідальності за порушення митних правил (законні представники, представники, що діють на підставі довіреності, доручення); захисники; свідки; експерти; перекладачі;
  12. Стаття 388. Місце розгляду справи про порушення митних правил
    порушення митних правил розглядається за місцезнаходженням митного органу, в зоні якого вчинено
  13. Стаття 371. Свідок у справі про порушення митних правил
    порушення митних правил. За викликом органу, у провадженні якого перебуває справа про порушення митних правил, свідок зобов'язаний з'явитися у призначений час до цього органу і дати детальні та правдиві пояснення, повідомити все відоме йому у справі та відповісти на поставлені
  14. Стаття 364. Провадження у справі про порушення митних правил за матеріалами, одержаними від інших правоохоронних органів
    статті 328 цього
  15. Стаття 356. Поняття провадження у справі про порушення митних правил
    статті 378 цього Кодексу, розгляд справи та винесення
  16. Стаття 125. Інші порушення правил дорожнього руху
    статтями 121 -128, частинами першою і другою статті 129, статтями 139 і 140 цього Кодексу, - тягнуть за собою попередження. (Із змінами, внесеними згідно з указами Президії Верховної Ради Української PCP від 29.05.85 p. № 316X11, від 19.05.89 p. № 7542-ХІ, від 29.07.91 p. № 1369-ХІІ, від 15.11.91 р.№ 1818-ХІІ; законами України від 07.07.92 p. № 2547-ХІІ, від 23.12.93 р. № 3785 X11, від 07.02.97
  17. Стаття 389. Строк розгляду справи про порушення митних правил
    порушення митних правил розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання посадовою особою митного органу або судом (суддею) матеріалів, необхідних для вирішення
  18. Стаття 361. Мова, якою здійснюється провадження у справі про порушення митних правил
    порушення митних правил здійснюється українською мовою або мовою більшості населення даної місцевості. Особи, які беруть участь у провадженні у справі про порушення митних правил і не володіють мовою, якою здійснюється провадження, мають право робити заяви, давати пояснення, подавати клопотання рідною мовою, а також користуватися послугами