Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоФінансове право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Бюджетний кодекс Російської Федерації (чинна редакція від 14.07.2013), 2013 - перейти до змісту підручника

Стаття 96.6. Нафтогазові доходи федерального бюд-жету

(в ред. Федерального закону від 25.12.2012 N 268-ФЗ)
До нафтогазовим доходів федерального бюджету відносяться доходи федерального бюджету від сплати:
податку на видобуток корисних копалин у вигляді вуглеводневої сировини (нафта, газ горючий природний з усіх видів месторожде-ний вуглеводневої сировини, газовий конденсат з усіх видів родовищ вуглеводневої сировини);
вивізних митних зборів на нафту сиру;
вивізних митних зборів на газ природний;
вивізних митних зборів на товари, вироблені з нафти.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна" Стаття 96.6. Нафтогазові доходи федерального бюд-жету "
  1. Стаття 96.12. Облік і звітність за операціями з до-виконавчими нафтогазовими доходами федерального бюд-жету, із засобами Резервного фонду і Фонду національного добробуту
    (в ред. Федерального закону від 25.12.2012 N 268-ФЗ) 1. Засоби Резервного фонду і Фонду національного добробуту враховуються на окремих рахунках з обліку коштів Феде-рального бюджету, відкритих Федеральному казначейству в Центральному банку Російської Федерації. (в ред. Федерального закону від 25.12.2012 N 268-ФЗ) Відповідно до Федерального законом від 25.12.2012 N 268-ФЗ з 1 січня 2014
  2. 38. Нафтогазові доходи федерального бюджету: джерела формування і напрями використання.
    Особлива увага приділяється нафтогазовим доходам. За рахунок таких доходів формуються резервний фонд і фонд національного добробуту. Резервний фонд і фонд національного добробуту увібрали в себе кошти стабілізаційного фонду, що припинив своє існування з 1 січня 2008 року. Резервний фонд призначений для забезпечення видатків на середньострокову перспективу в разі значного
  3. 39. Правовий режим Резервного фонду.
    1. Резервний фонд являє собою частину коштів федерального бюджету, що підлягають відокремленому обліку та управління з метою здійснення нафтогазового трансферту у разі недостатності нафтогазових доходів для фінансового забезпечення зазначеного трансферту. 2. Федеральним законом про федеральний бюджет на черговий фінансовий рік і плановий період встановлюється нормативна величина
  4. 40. Правовий режим Фонду національного добробуту.
    Відповідно до ФЗ від 26 квітня 2007 року, доходи бюджету стали позначатися як нафтогазові і не нафтогазові. Особлива увага приділяється нафтогазовим доходам. За рахунок таких доходів формуються резервний фонд і фонд національного добробуту. Резервний фонд і фонд національного добробуту увібрали в себе кошти стабілізаційного фонду, що припинив своє існування з 1 січня 2008
  5. Тема 4. Правове регулювання доходів бюджетів
    Поняття доходів бюджетів. Види доходів бюджетів: доходи федерального бюджету, доходи суб'єктів РФ, доходи місцевих бюджетів; податкові доходи, неподаткові доходи, безоплатні надходження. Власні доходи бюджетів. Доходи федерального бюджету. Власні доходи федерального бюджету. Нафтогазові доходи. Податкові доходи федерального бюджету. Неподаткові доходи федерального бюджету.
  6. Стаття 96.9. Резервний фонд
    (в ред. Федерального закону від 25.12.2012 N 268-ФЗ) 1. Резервний фонд являє собою частину коштів федерального бюджету, що підлягають відокремленому обліку, управління та ис-користування з метою забезпечення збалансованості (покриття дефіциту) федерального бюджету. 2. Федеральним законом про федеральний бюджет на черговий фінансовий рік і плановий період встановлюється нормативна величина
  7. Стаття 96.10. Фонд національного добробуту
    (в ред. Федерального закону від 25.12.2012 N 268-ФЗ) 1. Фонд національного добробуту являє собою частину коштів федерального бюджету, що підлягають відокремленому уче-ту та управління з метою забезпечення співфінансування добровільних пенсійних накопичень громадян Російської Федерації, а також забезпечення збалансованості (покриття дефіциту) бюджету Пенсійного фонду Російської Федерації.
  8. Стаття 199. Предмет першого читання проекту федераль-ного закону про федеральний бюджет на черговий фінансовий рік і плановий період
    (в ред. Федерального закону від 26.04 .2007 N 63-ФЗ) Положення пункту 1 статті 199 (у редакції Федерального закону від 07.05.2013 N 104-ФЗ) застосовуються до правовідносин, віз-ника при складанні та виконанні бюджетів бюджетної системи Російської Федерації, починаючи з бюджетів на 2014 рік (на 2014 рік і на плановий період 2015 і 2016 років). 1. При розгляді Державною Думою проекту
  9. Контрольні питання і завдання
    1. Назвіть основні види доходів бюджетів. 2. Які повноваження федеральних органів влади з формування нию доходів? 3. Що включається до складу доходів суб'єктів Російської Федерації і муніципальних утворень? 4. На основі чого виникають витратні зобов'язання? 5. У яких видах здійснюються видатки бюджетів? 6. Перерахуйте основні форми міжбюджетних трансфертів. 7.
  10. Стаття 212. Внесення змін у федеральний закон про федеральний бюджет на поточний фінансовий рік і плановий період
    (в ред. Федерального закону від 26.04.2007 N 63-ФЗ (ред. 01.12.2007)) 1. Уряд Російської Федерації розробляє і подає до Державної Думи проекти федеральних законів про внесення змін у федеральний закон про федеральний бюджет на поточний фінансовий рік і плановий період з усіх питань, що є предметом правового регулювання зазначеного федерального закону.
© 2014-2022  yport.inf.ua