Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоЦивільне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Коментар до Федерального закону від 21 грудня 1996 року N 159-ФЗ "Про додаткові гарантії щодо соціальної підтримки дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків" (постатейний), 2010 - перейти до змісту підручника

Стаття 8. Додаткові гарантії прав на майно і житлове приміщення

Дітям-сиротам і дітям, які залишилися без піклування батьків надаються додаткові гарантії прав на майно і житлове приміщення.
Основним нормативним актом, що регламентує житлові правовідносини, є Житловий кодекс РФ 2004 * (76), в якому також передбачається порядок та умови надання житлових приміщень.
Діти-сироти та діти, які залишилися без піклування батьків, а також діти, що перебувають під опікою (піклуванням), не мають закріпленого житлового приміщення, після закінчення перебування в освітньому закладі чи установі соціального обслуговування, а також в установах усіх видів професійної освіти, або після закінчення служби в лавах Збройних Сил Російської Федерації, або після повернення з установ, що виконують покарання у вигляді позбавлення волі, повинні забезпечуватися органами виконавчої влади за місцем проживання позачергово житловою площею не нижче встановлених соціальних норм.
Таке правило кореспондує і ст. 57 ЖК РФ, що визначає право позачергового одержання житла зазначеними категоріями громадян.
Діти-сироти після закінчення перебування у відповідному закладі, прийомній сім'ї або закінчення служби в Збройних Силах РФ знімаються з повного державного забезпечення і, отже, повинні негайно бути забезпечені житлом, в іншому випадку буде порушено їхнє право на житло, передбачене ст. 40 Конституції РФ.
Федеральне законодавство, крім позачергового надання житла дітям-сиротам, визначає ще й мінімальний розмір наданого житлового приміщення (не нижче встановлених соціальних норм), а також те, на кого покладається обов'язок надання житлових приміщень - на органи виконавчої влади за місцем проживання.
Якщо неможливо надати колишнє жиле приміщення, органи місцевого самоврядування зобов'язані надати таким особам інше житло позачергово (п. 2 ч. 2 ст. 57 ЖК РФ).
Нормою надання площі житлового приміщення за договором соціального найму є мінімальний розмір площі житлового приміщення, виходячи з якого визначається розмір загальної площі житлового приміщення, що надається за договором соціального найму.
Норма надання встановлюється органом місцевого самоврядування залежно від досягнутого у відповідному муніципальному освіту рівня забезпеченості житловими приміщеннями, наданими за договорами соціального найму, та інших факторів (ст. 50 ЖК РФ).
Витрати на надання житла дітям-сиротам частково фінансуються за рахунок коштів федерального бюджету. Правила надання та розподілу субсидій з федерального бюджету бюджетам суб'єктів Російської Федерації на забезпечення житловими приміщеннями дітей-сиріт, дітей, які залишилися без піклування батьків, а також дітей, які перебувають під опікою (піклуванням), не мають закріпленого житлового приміщення Постанова Уряду РФ від 31 грудня 2009 р. N 1203.
Відповідно до Постанови умовами надання субсидій є:
а) наявність нормативного правового акта суб'єкта Російської Федерації, що встановлює витратні зобов'язання суб'єкта Російської Федерації;
б) наявність в бюджеті суб'єкта Російської Федерації бюджетних асигнувань на виконання витратних зобов'язань суб'єкта Російської Федерації;
в) наявність нормативного правового акта суб'єкта Російської Федерації, що встановлює уповноважений орган виконавчої влади суб'єкта Російської Федерації із забезпечення житловими приміщеннями дітей-сиріт, дітей, які залишилися без піклування батьків, а також дітей, які перебувають під опікою (піклуванням), не мають закріпленого житлового приміщення (уповноважений орган суб'єкта Російської Федерації);
г) подання до Міністерство фінансів Російської Федерації уповноваженим органом суб'єкта Російської Федерації заявки на отримання субсидії у поточному фінансовому році за формою і в строки, які встановлені Міністерством фінансів Російської Федерації.
Рівень співфінансування видаткового зобов'язання суб'єкта Російської Федерації за рахунок субсидій затверджується Міністерством фінансів Російської Федерації. Межі рівня співфінансування встановлені в постанові Уряду РФ від 26 травня 2008 р. N 392 * (77) яким передбачено, що рівень співфінансування видаткового зобов'язання суб'єкта Російської Федерації не може бути встановлений вище 95% і нижче 5% видаткового зобов'язання.
Оцінка ефективності витрат бюджетів суб'єктів Російської Федерації, джерелом співфінансування яких є субсидії, здійснюється Міністерством фінансів Російської Федерації виходячи з досягнення цільових значень показників ефективності - кількості дітей-сиріт, дітей, які залишилися без піклування батьків, а також дітей, які перебувають під опікою (піклуванням), забезпечених житловими приміщеннями у звітному періоді.
Значення вказаних показників для суб'єктів Російської Федерації встановлюються Міністерством фінансів Російської Федерації.
Федеральне законодавство покладає обов'язки щодо забезпечення дітей-сиріт житлом на органи виконавчої влади суб'єктів РФ, які можуть своїми законами передати окремі повноваження органам місцевого самоврядування, надаючи при цьому фінансові ресурси на їх виконання. З федерального бюджету надаються субсидії на забезпечення житловими приміщеннями дітей-сиріт, дітей, які залишилися без піклування батьків, а також дітей, які перебувають під опікою (піклуванням), не мають закріпленого житлового приміщення.
Додаткові гарантії прав дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, на майно і житлове приміщення можуть бути встановлені законодавством суб'єктів Російської Федерації. Забезпечення цих гарантій здійснюється за рахунок регіональних бюджетів.
На питання захисту прав і законних інтересів неповнолітніх, зокрема при проведенні угод з житловими приміщеннями, зверталася увага профільними органами виконавчої влади. Так, листом Міносвіти РФ від 09 червня 1999 р. N 244/26-5 "Про додаткові заходи щодо захисту житлових прав неповнолітніх" * (78) не рекомендував продаж житлових приміщень, що належать неповнолітнім, які перебувають у закладах для дітей-сиріт та дітей, залишилися без піклування батьків, випускників віком до 18 років або проживають у сім'ях опікунів (піклувальників).
Для розгляду питань дачі дозволу на угоду, захопливу відмову від належних дитині прав або зачіпає його права та законні інтереси, необхідно надати:
заява від батьків або осіб, які їх замінюють, з проханням про дозвіл здійснити операцію;
запит нотаріуса;
копії фінансових - особових рахунків житлової площі окремо з місця продажу і покупки;
довідку з податкової інспекції, що підтверджує відсутність заборгованості по сплаті податків;
заяву неповнолітнього старше 14 років про згоду на угоду;
довідка БТІ про вартість квартири;
дозвіл на реєстрацію сім'ї в населеному пункті в разі виїзду за новим місцем проживання (форма 6);
виписка з будинкової книги з місця реєстрації неповнолітнього за місцем проживання;
інші документи, необхідні органам опіки та піклування для видання розпорядження.
У деяких ситуаціях можуть бути затребувані додаткові документи (наприклад, план земельної ділянки у разі, коли сім'я виїжджає в сільську місцевість).
Запит нотаріуса повинен бути адресований главі органу місцевого самоврядування. Рішення про видачу попереднього дозволу на угоди, як правило, обговорюється колегіально у комісіях з охорони прав дітей або інших подібних їм органах. Остаточне рішення приймає глава органу місцевого самоврядування, який і підписує розпорядження (постанова) з даного питання.
На даний період, можливість відчуження житлового будинку, квартири, частини житлового будинку або квартири, що належать підопічному, можливо тільки при зміні місця проживання неповнолітнього (ст. 20 ФЗ "Про опіки і піклування").
Для укладення угод, спрямованих на відчуження нерухомого майна, що належить підопічному, необхідний попередній дозвіл органу опіки та піклування.
Видимість факту вчинення правочину (укладення договору) без попереднього дозволу (тобто не уповноваженою особою) є підставою для органу опіки та піклування негайно звернутися до суду до суду з вимогою про розірвання такого договору відповідно до цивільним законодавством. При цьому виключення становить угода, укладена до вигоди підопічного.
Наслідком розірвання такого договору є повернення майна підопічному. Збитки сторонам договору, підлягають відшкодуванню опікуном (піклувальником).
Реєстраційний облік дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, здійснюється як за місцем проживання, так і за місцем тимчасового перебування.
При цьому реєстрація за місцем проживання дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, здійснюється за наявності документів, що підтверджують їх право на дану житлову площу.
Відповідно до Правил реєстрації та зняття громадян Російської Федерації з реєстраційного обліку за місцем перебування та за місцем проживання в межах Російської Федерації * (79) приймальний батько зобов'язаний зареєструвати прийомної дитини протягом трьох днів з моменту його прибуття (п. 9, 29 Правил). Реєстрація вихованця прийомної сім'ї за місцем його перебування здійснюється без зняття з реєстраційного обліку за місцем його основного проживання (п. 15 Правил).
Зняття дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, з реєстраційного обліку за місцем проживання або за місцем перебування здійснюється лише за згодою органів опіки та піклування.
При цьому, законні представники неповнолітнього можуть звернутися із заявою про реєстрацію дитини за новим місцем проживання, і орган реєстраційного обліку здійснює зняття дитини з реєстраційного обліку за попереднім місцем проживання неповнолітнього автоматично в системі взаємодії відповідних реєстраційних органів. Аналогічне юридична дія - звернення із заявою про реєстрацію за новим місцем проживання може самостійно вжити неповнолітній у віці від 14 до 18 років, він також автоматично в системі реєстраційного обліку буде знятий з нього за попереднім місцем проживання.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 8. Додаткові гарантії прав на майно і житлове приміщення "
  1. Стаття 682. Плата за житлове приміщення
    житлове приміщення встановлюється за згодою сторін у договорі найму житлового приміщення. У разі, якщо відповідно до закону встановлено максимальний розмір плати за житлове приміщення, плата, встановлена у договорі, не повинна перевищувати цей розмір. 2. Одностороння зміна розміру плати за житлове приміщення не допускається, за винятком випадків, передбачених законом або договором. 3.
  2. Стаття 671. Договір найму житлового приміщення
    правомоченное ним особа (наймодавець) - зобов'язується надати іншій стороні (наймачу) жиле приміщення за плату у володіння і користування для проживання в ньому. 2. Юридичним особам жиле приміщення може бути надано у володіння та (або) користування на основі договору оренди або іншого договору. Юридична особа може використовувати житлове приміщення тільки для проживання
  3. Стаття 676. Обов'язки наймодавця житлового приміщення
    майна багатоквартирного будинку та пристроїв для надання комунальних послуг, які знаходяться в житловому
  4. Стаття 678. Обов'язки наймача житлового приміщення
    праві виробляти перевлаштування та реконструкцію житлового приміщення без згоди наймодавця. Наймач зобов'язаний своєчасно вносити плату за житлове приміщення. Якщо договором не встановлено інше, наймач зобов'язаний самостійно вносити комунальні
  5. Стаття 675. Збереження договору найму жилого приміщення при переході права власності на житлове приміщення
    права власності на займане за договором найму житлове приміщення не тягне розірвання або зміни договору найму житлового приміщення. При цьому новий власник стає наймодавцем за умов раніше укладеного договору
  6. Стаття 681. Ремонт зданого в найм житлового приміщення
    житлове приміщення, якщо таке переобладнання істотно змінює умови користування житловим приміщенням, без згоди наймача не допускається. КонсультантПлюс: примітка. Про плату за житлове приміщення див. також розділ VII Житлового кодексу
  7. Стаття 673. Об'єкт договору найму житлового приміщення
    право користуватися майном, зазначеним у статті 290 справжнього
  8. Ж
    право громадян на Ж. X, 46, § 1 (2) - с. 534 - 536 Житлова потреба - цивільно-правові форми задоволення Ж. п. X, 46, § 2 (1) - с. 544 - 547, див Житловий кооператив, Комерційний наймання житлового приміщення, Соціальний наймання житлового приміщення, Спеціалізований наймання житлового приміщення - поняття Ж. п. X, 46, § 1 (1) - с. 532 Житлове законодавство X, 46, § 1 (3) - с. 536 - 539
  9. Стаття 155.3. Права дітей, які залишилися без піклування батьків і перебувають в організаціях для дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків
      статтями 55 - 57 цього
  10. Стаття 288. Власність на житлове приміщення
      права володіння, користування і розпорядження належним йому житловим приміщенням відповідно до його призначення. 2. Житлові приміщення призначені для проживання громадян. Громадянин - власник житлового приміщення може використовувати його для особистого проживання і проживання членів його сім'ї. Житлові приміщення можуть здаватися їх власниками для проживання на підставі договору. 3. Розміщення в
  11. Стаття 293. Припинення права власності на безгосподарно вміст житлове приміщення
      права та інтереси сусідів або безгосподарно поводиться з житлом, допускаючи його руйнування, орган місцевого самоврядування може попередити власника про необхідність усунути порушення, а якщо вони тягнуть руйнування приміщення - також призначити власнику відповідний строк для ремонту приміщення. Якщо власник після попередження продовжує порушувати права та інтереси сусідів або
© 2014-2022  yport.inf.ua