Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 4. Законодавство про адвокатську діяльність і адвокатуру |
||
Законодавство про адвокатську діяльність і адвокатуру складається з: 1. Коментованого Федерального закону від 31 травня 2002 р. N 63-ФЗ "Про адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації"; 2. Інших федеральних законів. Наприклад, конкретні права та обов'язки адвокатів при виконанні доручень у цивільних, кримінальних справах і справах про адміністративні правопорушення регламентуються відповідними процесуальними кодексами: Кримінально-процесуальним кодексом РФ від 18 грудня 2001 г. * (102), Цивільним процесуальним кодексом РФ від 14 листопада 2002 р . * (103), Кодексом РФ про адміністративні правопорушення від 30 грудня 2001 г. * (104), Арбітражним процесуальним кодексом РФ від 24 липня 2002 г. * (105), Податковим кодексом РФ * (106). Крім процесуальних кодексів, регулювання адвокатської діяльності міститься і в деяких інших федеральних законах. Так, у ч. 3 ст. 22 Федерального закону від 27 травня 1998 р. N 76-ФЗ "Про статус військовослужбовців" вказується, що адвокати надають юридичну допомогу військовослужбовцям, які проходять військову службу за призовом, з питань, пов'язаних з проходженням військової служби, а також з інших підстав, встановлених федеральними законами, в порядку, визначеному Урядом Російської Федерації * (107). Інший приклад - положення ст. 5, 7, 37 Закону РФ від 2 липня 1992 р. N 3185-1 "Про психіатричну допомогу й гарантії прав громадян при її наданні", в яких встановлюються додаткові гарантії прав громадянина при наданні їй психіатричної допомоги: право на допомогу адвоката, зустрічі з адвокатом наодинці, гарантія забезпечення адміністрацією лікувального закладу умов для листування з адвокатом і зустрічі з ним * (108). Крім вищезгаданих федеральних законів слід назвати Федеральний закон від 02.10.2007 N 229-ФЗ "Про виконавче провадження" (при поданні адвокатом інтересів свого довірителя на стадії виконання судового рішення і взаємодії з судовими приставами) * (109). Участь адвоката у виконавчому провадженні - це юридичні консультації, роз'яснення прав і обов'язків довірителя, кваліфіковане тлумачення законодавства, правових понять і термінів, ознайомлення з існуючою практикою, поради та рекомендації, підготовка і відправлення до служби судових приставів заяв про порушення виконавчого провадження, заяв про відстрочку виконання судового акта, оскарження дій або бездіяльності судових приставів або стягувача, складання інших документів та інші дії в інтересах довірителя, переговори і контроль за виконанням рішення суду * (110). 4. Кодексу професійної етики адвоката * (111), що встановлює обов'язкові для кожного адвоката правила поведінки при здійсненні адвокатської діяльності, а також підстави та порядок притягнення адвоката до відповідальності (див. докладніше про це коментар до ч. 2 ст. 4). 5. Нормативних правових актів Уряду РФ і федеральних органів виконавчої влади, що регулюють зазначену діяльність. Так, з метою забезпечення доступності для населення юридичної допомоги Уряд РФ може приймати нормативні акти про фінансування діяльності праці адвокатів за рахунок держави і виділенні адвокатським утворенням службових приміщень і засобів зв'язку. У виконанні ст. 25 Закону про адвокатуру було прийнято Постанову Уряду РФ від 4 липня 2003 р. N 400 "Про розмір оплати праці адвоката, що бере участь в якості захисника в кримінальному судочинстві за призначенням органів дізнання, органів попереднього слідства, прокурора або суду", відповідно до якого встановлюється не тільки розмір винагороди адвоката, а й порядок компенсації адвокату, який надає юридичну допомогу громадянам РФ безкоштовно * (112). Слід зазначити, що у формування законодавства про адвокатську діяльність істотну роль грає такий орган виконавчої влади РФ, як Міністерство юстиції РФ, нормативні акти якого в даній області регулюють як формальні та організаційні боку здійснення адвокатської діяльності (наприклад , Наказ Мін'юсту РФ від 8 серпня 2002 р. N 217 "Про затвердження форми ордера" * (113), Наказ Мін'юсту РФ від 16 серпня 2005 р. N 133 "Про затвердження форми посвідчення адвоката" * (114), Наказ Мін'юсту РФ від 5 лютого 2008 N 20 "Про адміністративне регламенті виконання територіальними органами федеральної реєстраційної служби державної функції з ведення реєстру адвокатів суб'єкта Російської Федерації і видачу адвокатам посвідчень" * (115)), так і суттєві питання, що стосуються, наприклад, оплати послуг адвокатів (Наказ Мін'юсту РФ N 199, Мінфіну РФ N 87н від 15 жовтня 2007 р. "Про затвердження порядку розрахунку оплати праці адвоката, що бере участь в якості захисника в кримінальному судочинстві за призначенням органів дізнання, органів попереднього слідства чи суду, в залежності від складності кримінальної справи") * (116) чи здійснення на території РФ діяльності адвокатів іноземних держав (Наказ Мін'юсту РФ від 12 січня 2004 р. N 2 "Про затвердження форми та порядку надання виписки з реєстру адвокатів іноземних держав, що здійснюють діяльність на території Російської Федерації") * (117). 6. Законів та інших нормативних правових актів суб'єктів РФ. Так, відповідно до ст. 33 коментованого Закону, кваліфікаційна комісія створюється для прийому кваліфікаційних іспитів у осіб, що претендують на присвоєння статусу адвоката, а також для розгляду скарг на дії (бездіяльність) адвокатів. Вона створюється на два роки в складі 13 членів, при цьому від законодавчого (представницького) органу державної влади суб'єкта РФ в неї входять два представника (менше 1/6 всього складу комісії). Ці представники не можуть бути депутатами, державними або муніципальними службовцями. Порядок обрання таких представників і вимоги, пропоновані до них, визначаються законами суб'єкта Федерації. Наприклад, Постанова Архангельського обласного Зборів депутатів від 10 грудня 2003 р. N 678 "Про обрання представника у кваліфікаційній комісії адвокатської палати Архангельської області від Архангельського обласного Зборів депутатів" * (118), Обласний закон від 4 червня 2003 р. N 176-22 - 03 "Про представників Архангельського обласного Зборів в кваліфікаційній комісії адвокатської палати Архангельської області" * (119), Постанова Московської міської Думи від 27 травня 2011 р. N 4 "Про обрання представників Московської міської Думи у кваліфікаційній комісії при Адвокатської палаті міста Москви" * (120), Закон Московської області від 1 лютого 2003 р. N 11/2003-03 "Про представників Московської обласної Думи у кваліфікаційній комісії Адвокатської палати Московської області" * (121), Закон м. Москви від 23 жовтня 2002 р. N 52 " Про представників Московської міської Думи у кваліфікаційній комісії при Адвокатської палаті міста Москви "* (122). Відповідно до п. 2 ст. 26 коментованого Закону перелік документів, необхідних для отримання громадянами Російської Федерації юридичної допомоги безкоштовно, а також порядок надання зазначених документів визначаються законами та іншими нормативними правовими актами суб'єктів Російської Федерації. Наприклад, Закон Нижегородської області від 23 липня 2004 р. N 76-3 "Про державну підтримку адвокатської діяльності та адвокатури в Нижегородської області" * (123), Закон Тамбовської області від 23 квітня 2004 р. N 206-3 "Про регулювання суспільних відносин у сфері адвокатури, державної підтримки адвокатської діяльності та організації безкоштовної юридичної допомоги в Тамбовській області "* (124). Необхідно також відзначити, що ще до прийняття Федерального закону від 31 травня 2002 р. N 63-ФЗ "Про адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації" в ряді суб'єктів РФ відбувалася розробка самостійних законів про адвокатуру. Наприклад, Московська обласна Дума досі обговорює і допрацьовує проект Закону Московської області "Про адвокатуру Московської області" * (125). В основі правового регулювання в Росії лежать не тільки принципи, закріплені вітчизняним законодавством (хоча в коментованій статті про це не сказано), а й загальновизнані стандарти, прийняті в міжнародному співтоваристві. Так, згідно з міжнародним принципом сумлінного виконання міжнародних зобов'язань після офіційного визнання, ратифікації та схвалення міжнародні договори і загальновизнані норми і принципи міжнародного права мають обов'язкову силу на території Росії. Згідно ч. 4 ст. 15 Конституції РФ загальновизнані принципи і норми міжнародного права і міжнародні договори РФ є складовою частиною її правової системи. Якщо міжнародним договором РФ встановлено інші правила, ніж передбачені законом, то застосовуються правила міжнародного договору. Дана норма забезпечує взаємодію спільноти правових держав на основі універсальних принципів і норм міжнародного спілкування, обов'язкових для всіх держав і інших суб'єктів міжнародного права. В даний час більшість міжнародних актів не ратифіковані, що відповідно, знижує їх практичну цінність для регулювання правовідносин, пов'язаних з адвокатською діяльністю на території РФ. Наприклад, Резолюція Комітету міністрів Ради Європи від 18 лютого 1996 р. N (76) 5 "Про юридичну допомогу у цивільних, торговим та адміністративних справах" * (126), Резолюція Комітету міністрів Ради Європи від 2 березня 1978 N (78) 8 "Про юридичну допомогу і консультації" * (127), Звід принципів для захисту всіх осіб, що піддаються затриманню чи ув'язненню в якій би то не було формі (затверджений Генеральною Асамблеєю ООН в резолюції 43/173 від 9 грудня 1988 р.) * (128), Рекомендація Комітету міністрів Ради Європи про свободу здійснення професії адвоката (прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 25 жовтня 2000) * (129), Основні принципи, що стосуються ролі юристів (прийняті восьмим Конгресом ООН з попередження злочинності та поводження з правопорушниками 27 серпня - 7 вересня 1990 р.) * (130), Основні положення про роль адвокатів (прийняті восьмим Конгресом ООН з попередження злочинності та поводження з правопорушниками 27 серпня - 7 вересня 1990 р.) * (131). Останні три міжнародних документа становить найбільший інтерес для правоприменителей, оскільки містить строго тематичний матеріал, який може бути не тільки безпосередньо застосований для вирішення тієї чи іншої правової ситуації, але і взятий за основу в ході вітчизняного правотворчості. 2. Кодекс професійної етики адвоката * (132) був прийнятий Першим Всеросійським з'їздом адвокатів 31 січня 2003 в розвиток вимог, передбачених ст. 7 коментованого Закону, з метою підтримки адвокатурою професійної честі та усвідомлення моральної відповідальності перед суспільством. Даний нормативно-правовий акт містить два розділи: 1. "Принципи і норми професійної поведінки адвоката"; 2. "Процедурні питання дисциплінарного провадження". Значення Кодексу професійної етики адвоката важко переоцінити. Етика - це вчення про основні принципи моральності і про норми людської діяльності з точки зору понять про добро і зло. Етика адвокатської діяльності - це зведення основних моральних правил, які слід враховувати адвокату при здійсненні адвокатської діяльності. Ці правила сходять до існуючих традицій адвокатури. Вони також співвідносяться з умовами і характером завдань, що виконуються членами даної організації в межах судових і адміністративних процедур, із державним законодавством * (133). Етичні норми стосуються різних питань адвокатської діяльності: конфіденційності відносин довірителя і адвоката, питання виплати гонорару, інші питання взаємовідносин з клієнтами, питання взаємин адвокатів один з одним, реклами адвокатської діяльності, правил поведінки в суді і др . Так, з правил поведінки при здійсненні адвокатської діяльності слід назвати: ознайомлення помічників адвокатів, стажистів адвокатів та інших співробітників з Кодексом професійної етики адвоката; забезпечення дотримання ними його норм в частині, що відповідає їх трудовим обов'язків (п. 2 ст. 3 Кодексу професійної етики); збереження честі та гідності, властиві їх професії (ч. 1 ст. 4 Кодексу професійної етики) та ін Підставами залучення адвоката до відповідальності є (п . 1 ст. 20 Кодексу професійної етики): - скарга, подана в адвокатську палату іншим адвокатом, довірителем адвоката або його законним представником, а одно - при відмові адвоката прийняти доручення без достатніх підстав - скарга особи , яка звернулася за наданням юридичної допомоги в порядку ст. 26 Федерального закону "Про адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації"; - подання, внесене в адвокатську палату віце-президентом адвокатської палати або особою, що його заміщає; - подання, внесене в адвокатську палату органом державної влади, уповноваженим у галузі адвокатури; - повідомлення суду (судді) на адресу адвокатської палати. Президент адвокатської палати суб'єкта Російської Федерації, з надходження документів (скарга, уявлення, повідомлення у письмовій формі), збуджує дисциплінарне провадження не пізніше 10 днів з дня їх отримання. Учасники дисциплінарного провадження завчасно сповіщаються про місце і час розгляду дисциплінарної справи кваліфікаційною комісією, їм надається можливість ознайомлення з усіма матеріалами дисциплінарного провадження. Дисциплінарне виробництво включає 2 стадії: 1) розгляд у кваліфікаційній комісії адвокатської палати суб'єкта Російської Федерації; 2) розгляд в Раді адвокатської палати суб'єкта Російської Федерації. Дисциплінарну справу, яка надійшла до кваліфікаційної комісії адвокатської палати суб'єкта Російської Федерації, має бути розглянуто не пізніше 2-х місяців, не враховуючи часу відкладення дисциплінарної справи з причин, визнаних кваліфікаційною комісією поважними. Розгляд у кваліфікаційної комісії адвокатської палати суб'єкта Російської Федерації здійснюється усно, на основі принципів змагальності та рівності учасників дисциплінарного провадження. Кваліфікаційна комісія повинна дати висновок по порушеній дисциплінарного провадження в тому засіданні, у якому відбулося розгляд по суті, на підставі безпосереднього дослідження доказів, представлених учасниками виробництва до початку розгляду, а також їх усних пояснень. Копії письмових доказів чи документів, які учасники мають намір представити в комісію, мають бути передані її секретарю не пізніше 2-х діб до початку засідання. Кваліфікаційна комісія може прийняти від учасників дисциплінарного провадження до розгляду додаткові матеріали безпосередньо в процесі розгляду, якщо вони не могли бути представлені заздалегідь. У цьому випадку комісія, за клопотанням учасників дисциплінарного провадження, може відкласти розгляд для ознайомлення з знову представленими матеріалами. За результатами розгляду кваліфікаційна комісія має право винести висновок. Розгляд у всіх випадках здійснюється в закритому засіданні кваліфікаційної комісії. Порядок розгляду визначається кваліфікаційною комісією і доводиться до відома учасників дисциплінарного провадження. Засідання кваліфікаційної комісії веде її голова (призначений ним заступник з числа членів комісії), який забезпечує порядок в ході її засідання. Порушники порядку можуть бути усунені від засідання комісії щодо її вирішення. Учасники дисциплінарного провадження має право бути присутнім при оголошенні висновку комісії. Засідання кваліфікаційної комісії фіксується протоколом, в якому відображаються всі істотні сторони розгляду, а також формулювання висновку. Протокол підписується головою та секретарем комісії. По суті розгляду комісія ухвалює висновок шляхом голосування іменними бюлетенями, форма яких затверджується Радою. Формулювання з питань для голосування пропонуються головою комісії або призначеним ним заступником. Іменні бюлетені для голосування членів комісії долучаються до протоколу і є його невід'ємною частиною. На прохання учасників дисциплінарного провадження їм у 10-й строк вручається (надсилається) завірена копія висновку комісії. Висновок комісії має бути вмотивованим і обгрунтованим і складатися з вступної, описової, мотивувальної та резолютивної частин. У вступній частині висновку вказуються час і місце винесення висновку, найменування комісії, його винесла, склад комісії, учасники дисциплінарного провадження, привід для порушення дисциплінарного провадження. Описова частина висновку повинна містити вказівку на предмет скарги або подання (повідомлення), пояснення адвоката. У мотивувальній частині висновку повинні бути зазначені фактичні обставини, встановлені комісією, докази, на яких засновані її висновки, і докази, якими вона відкидає ті чи інші докази, а також правила професійної поведінки адвокатів, передбачені законодавством про адвокатську діяльність і адвокатуру, цим Кодексом , якими керувалася комісія при винесенні висновку. Резолютивна частина висновку повинна містити одну з формулювань, передбачених пунктом 9 цієї статті. Дисциплінарну справу, яка надійшла в Рада палати з укладенням кваліфікаційної комісії, має бути розглянуто не пізніше 2-х місяців з моменту винесення висновку, не рахуючи часу відкладення дисциплінарної справи з причин, визнаних радою поважними. Учасники дисциплінарного провадження сповіщаються про місце і час засідання Ради. Розгляд у дисциплінарному провадження здійснюється в Раді в закритому засіданні. Неявка будь-кого з учасників дисциплінарного провадження не перешкоджає розгляду та прийняття рішення. Учасникам дисциплінарного провадження надаються рівні права викласти свої аргументи на підтримку або проти висновку кваліфікаційної комісії, а також висловитися по суті пропонованих щодо адвоката заходів дисциплінарної відповідальності. Рішення Ради має бути мотивованим і містити конкретну посилання на правила професійної поведінки адвоката, передбачені законодавством про адвокатську діяльність і адвокатуру, цим Кодексом, відповідно до яких кваліфікувалося дія (бездіяльність) адвоката. Рада з урахуванням конкретних обставин справи повинен вжити заходів до примирення адвоката та особи, яка подала скаргу. Рішення за скаргою, поданням, повідомленням приймається Радою шляхом голосування. Резолютивна частина рішення оголошується учасникам дисциплінарного провадження безпосередньо після закінчення розгляду в тому ж засіданні. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 4. Законодавство про адвокатську діяльність і адвокатуру" |
||
|