З середньовіччя прийшла до нас традиція одноосібного глави держави. Спочатку це був монарх. Потім у ряді держав, які встановили республіканську форму правління, главою держави став президент (голова). В окремих країнах склалися своєрідні форми даного інституту. Нині існують, наприклад, такі його форми, як: 1) одноосібний монарх, який успадкував свою посаду (наприклад, у Великобританії, Японії, Іспанії, Бельгії, Нідерландах , Марокко); 2) одноосібний монарх, призначений своєю родиною - правлячою династією (наприклад, в Саудівській Аравії); 3) одноосібний монарх федеративної держави, обраний на встановлений період монархами суб'єктів федерації зі свого середовища (наприклад, в Малайзії, Об'єднаних Арабських Еміратах); 4) одноосібний президент, обраний народом, парламентом або представницькою колегією на встановлений термін (наприклад, в США, Німеччині , Італії, Індії, Китаї); 5) вищий колегіальний орган, обраний парламентом на встановлений строк; при цьому окремі повноваження глави держави, які неможливо здійснювати колегіально, як, наприклад, прийом вірчих грамот іноземних дипломатичних представників, передаються голові колегіального органу (наприклад, на Кубі) *; 6) глава уряду, який здійснює також функції голови держави (наприклад, в землях Німеччини); 7) генерал-губернатор - представник британського монарха в державах, що мають статус британського домініону, тобто визнають главою держави британського монарха (наприклад, в Канаді, Австралії, Новій Зеландії, на Барбадосі); 8) одноосібний чи колегіальний глава держави, узурпировавший владу в державі, зазвичай без встановлення строку. * Іспаномовний термін Presidente можна перекладати і як «Голова», і як «Президент». У нас встановилася традиція в даному випадку перекладати «Голова», що більш характерно для глави колегіального органу, яким є Державна рада Куби, однак при цьому не враховується конституційна характеристика голови цього інституту як глави держави. Правильніше, ймовірно, було б перекласти «Президент». Аналогічна проблема виникає при перекладі з деяких слов'янських мов, а також з угорської, де немає спеціального терміну «президент», а глава держави і глава колегіального органу іменується головою (наприклад, председнік в сербській мові, predsednik у словенському, predsjednik в хорватському, претседател - в македонському, elnok в угорській мові). Правда, тут, коли мова йде про главу держави, прийнятий переклад «Президент».
|
- Контрольні питання до розділу 9
глави держави. 2. Основні функції і повноваження глави держави. 3. Взаємовідносини глави держави із законодавчою і виконавчою владою. 4. Як обираються Президенти США, Франції, Індії? 5. Види права вето. 6. Інститут контрасігнатури. 7. Характерні риси та особливості статусу монарха. 8. Способи
- 3. Виникнення держави. Форма держави, основні форми правління
юридичну силу тільки за згодою відповідного міністра. При дуалістичної монархії влада розділена між урядом, сформованим монархом, і парламентом. Республіка - це форма правління, за якої глава держави є виборним і змінюваним, а його влада вважається похідною від виборців. Ознаки республіки: 1) виборність влади; 2) обмеженість терміну повноважень
- 5. Угоди з вадами (вадами) форми
юридичного складу, що включає в себе як саму таку угоду, так і факт її державної реєстрації. (Про це більш докладно див § 5 глави 12 цього
- § 2. Форма держави: поняття та елементи
форма держави "означає, хто і як править у суспільстві , як влаштовані і діють в ньому державно-владні структури, як об'єднано населення на даній території, яким чином воно пов'язане через різні територіальні і політичні утворення з державою в цілому, як здійснюється політична влада, за допомогою яких методів і прийомів. Якщо територія, населення , влада
- § 3. Форма державного правління
форма правління, при якій влада повністю або частково зосереджена в руках одноосібного глави держави (монарха): короля, царя, шаха , імператора і т.д. Ознаки монархії: 1) влада передається у спадок; 2) здійснюється безстроково; 3) не залежить від волевиявлення населення. Монархії бувають необмеженими, тобто в них відсутні представницькі установи народу, а
- § 4. Дострокове припинення повноважень глави муніципального освіти
глави муніципального освіти припиняються достроково у разі: 1) смерті; 2) відставки за власним бажанням; 3) відмови від посади відповідно до ст. 74 Федерального закону "Про загальні принципи місцевого самоврядування в Російській Федерації"; 4) визнання судом недієздатним або обмежено дієздатним; 5) визнання судом безвісно відсутнім або оголошення померлим; 6)
- Стаття 230.1. Порядок реєстрації та обліку нещасних випадків на виробництві
юридичною або фізичною особою) в журналі реєстрації нещасних випадків на виробництві за формою 9. Всі зареєстровані нещасні випадки на виробництві включаються до річної форму федерального державного статистичного спостереження за травматизмом на виробництві , що затверджується Росстатом Росії та спрямовується до органів статистики в установленому порядку (п. 33 Положення про особливості
- § 4. Співвідношення типу і форми держави
формаційного підходу, під поняттям ж "форма держави" розглядатиметься, по суті справи, форма правління. З одного боку, держави кожного типу вдягаються у безліч форм - в рамках одного історичного типу зустрічаються різні форми держави. Зокрема, для рабовласницького типу були характерні монархії (давньосхідні деспотії - Єгипет, Вавилон, Ассирія, Китай, Індія,
- Стаття 918. Зберігання речей з правом розпорядження ними
глави 42 цього Кодексу про позику, проте час та місце повернення товарів визначаються правилами справжньої
- Глава V. Заключні положення
глави V практично ідентичні нормам Конституції РФ і ГК РФ. Стаття 34 Закону повторює п. 3 ст. 62 Конституції РФ, ст. 35 Закону - п. 1 ст. 11 ГК РФ, а ст. 36 Закону - п. 4 ст. 15 Конституції РФ. Закон набув чинності в 1992 р., тобто ще до появи Конституції РФ і ГК РФ , коли відповідні загальні норми відсутні. Саме цим і пояснюється включення до Закону даної глави. Нині
- Стаття 276. Шпигунство Коментар до статті 276
глави дипломатичних представництв, члени представництв, які мають дипломатичний ранг, і члени їх сімей, якщо останні не є громадянами держави перебування, а також глави держав, урядів, глави зовнішньополітичних відомств держав, члени персоналу дипломатичного представництва, що здійснюють адміністративно-технічне обслуговування представництва, члени їх
|