Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоЦивільне право → 
« Попередня Наступна »
Президенти Російської Федерації Б. ЄЛЬЦИН і В.ПУТІН. Цивільний кодекс Російської Федерації (зі змінами від 20.04.2012г.). Частина друга, 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 1063. Проведення лотерей, тоталізаторів та інших ігор державою та муніципальними утвореннями або за їх дозволом


1. Відносини між організаторами лотерей, тоталізаторів (взаємних парі) та інших заснованих на ризику ігор - Російською Федерацією, суб'єктами Російської Федерації, муніципальними утвореннями, особами, а для лотерей - юридичними особами, які отримали від уповноваженого державного або муніципального органу право на проведення таких ігор в порядку , встановленому законом, - і учасниками ігор засновані на договорі.
(В ред. Федеральних законів від 10.01.2003 N 15-ФЗ, від 11.11.2003 N 138-ФЗ)
2. У випадках, передбачених правилами організації ігор, договір між організатором та учасником ігор оформляється видачею лотерейного квитка, квитанції або іншого документа, а також іншим способом.
(В ред. Федерального закону від 11.11.2003 N 138-ФЗ)
3. Пропозиція про укладення договору, передбаченого пунктом 1 цієї статті, має включати умови про термін проведення ігор та порядок визначення виграшу і його розмірі.
У разі відмови організатора ігор від їх проведення у встановлений термін учасники ігор має право вимагати від їх організатора відшкодування понесеного через скасування ігор або перенесення їх терміну реального збитку.
4. Особам, які відповідно до умов проведення лотереї, тоталізатора чи інших ігор визнаються виграли, повинен бути виплачений організатором ігор виграш у передбачених умовами проведення ігор розмірі, формі (грошовій або в натурі) і термін, а якщо термін в цих умовах не вказаний, що не пізніше десяти днів з моменту визначення результатів ігор або в інший термін, встановлений законом.
(В ред. Федерального закону від 11.11.2003 N 138-ФЗ)
5. У разі невиконання організатором ігор зазначеної в пункті 4 цієї статті обов'язки учасник, який виграв у лотереї, тоталізаторі чи інших іграх, має право вимагати від організатора ігор виплати виграшу, а також відшкодування збитків, заподіяних порушенням договору з боку організатора.
Про застосування судами цивільного законодавства, що регулює відносини за зобов'язаннями внаслідок заподіяння шкоди життю або здоров'ю громадянина см. Постанова Пленуму Верховного Суду РФ від 26.01.2010 N 1.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 1063. Проведення лотерей, тоталізаторів та інших ігор державою та муніципальними утвореннями або по їх вирішенню "
  1. 6. Класифікація договорів
    Класифікація будь-якого поняття припускає його поділ. Такий поділ може бути вироблено двома способами. Перший становить дихотомію або, інакше - "поділ надвоє". З її допомогою, використовуючи послідовно певне підставу (критерій), ділять поняття на дві групи, з яких одну характеризує наявність цього підстави, а іншу - його відсутність. Подібний розподіл може бути
  2. Глава XX. ДОГОВОРИ ПРО ІГРАХ І ПАРІ
    В основі ігор і парі лежить ризик, який, укладаючи між собою договір, беруть на себе сторони. В.А. Ойгензіхт в одній зі своїх робіт піддав аналізу більше сотні мали місце в різний час висловлювань щодо питання про саме поняття ризику. Значна частина з них спирається на уявлення про ризик як підставі цивільно-правової відповідальності сторін. ---
  3. 3. Участь публічно-правових утворень в зобов'язальних відносинах
    Державні та муніципальні освіти можуть бути суб'єктами різних зобов'язань, що виникають як з договорів, так і з позадоговірних відносин. У сфері договірних зв'язків поширені випадки їх виступи у ролі державних або муніципальних замовників у договорах поставки або підряду для державних або муніципальних потреб (державних контрактах), де від їх імені
  4. Стаття 5. Організації, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном
    Стаття, що перераховує організації, які з метою коментованого закону відносяться до організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном. Віднесення до таких організацій означає покладання на них обов'язків приймати передбачені коментованим Законом заходи щодо попередження легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, і
  5. Стаття 7. Права та обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном
    1. Коментована стаття передбачає права і закріплює обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (вказівка на права таких організацій включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ, яким і введено в дану статтю перше з положень, що передбачають ці права , йдеться про новий п. 11). Відкриває дану статтю пункт,
  6. § 1. Правотворчі повноваження в сфері місцевого самоврядування
    Правотворчі повноваження - це нормативно встановлені повноваження держави, муніципальних утворень, їх органів, посадових осіб, корпусу голосуючих на референдумі, інших суб'єктів щодо прийняття правових актів (нормативних або індивідуальних). Дані повноваження складають частину компетенції відповідних суб'єктів поряд з організаційними, розпорядчими, контрольними, іншими
  7. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
    Права та обов'язки платників податків. Права платників податків передбачені в ст. 12 Закону «Про основи податкової системи в РФ». Серед них присутні права як процесуального (право знайомитися з актами податкових перевірок, робити пояснення щодо обчислення та сплати податків і за актами проведених перевірок), так і матеріального характеру (право на судову і адміністративну захист
  8. § 2 . Фінансові ресурси муніципальних утворень
    За справедливим зауваженням Президента Російської Федерації, "великою проблемою місцевого самоврядування залишається недостатність його власної доходної бази. Але саме з місцевих органів влади населення запитує і за виконання федеральних законів, таких як Закон про ветеранів, і за роботу житлово-комунального господарства, і за дуже багато чого, багато чого іншого ". Сукупність місцевих фінансових
  9. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  10. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. Ad hoc [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. Ad referendum [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A fortiori [а фортіорі] - тим більше 4. A posteriori [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A priori [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. Bona fide [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. Causa [кауза] -
© 2014-2022  yport.inf.ua