Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 141. Перешкоджання здійсненню виборчих прав чи роботі виборчих комісій Коментар до статті 141

Відповідно до ч. 2 ст. 32 Конституції РФ громадяни Російської Федерації мають право обирати і бути обраними до органів державної влади та органи місцевого самоврядування, а також брати участь у референдумі. Виняток становлять громадяни, визнані судом недієздатними, а також утримуються в місцях позбавлення волі за вироком суду.
У ході проведення виборів або референдуму громадянам гарантується вільне обговорення якостей кандидатів, проведення агітації, забезпечення нормальної роботи виборчих комісій та дотримання інших прав, пов'язаних з проведенням вільних демократичних виборів або референдуму.
У цьому зв'язку основним об'єктом аналізованого злочину виступають гарантовані Конституцією РФ вільне і рівне здійснення громадянами свого виборчого права, права на участь у референдумі, законна діяльність виборчої комісії, комісії референдуму.
Додатковим об'єктом у кваліфікованому складі злочину (ч. 2 ст. 141 КК РФ) є здоров'я, недоторканність, безпеку особи, законна діяльність підприємства, установи або організації незалежно від форм власності.
Потерпілим може бути громадянин Російської Федерації, чиє виборче право або право на участь у референдумі було порушено, член виборчої комісії, комісії з проведення референдуму, а також близькі членів зазначених комісій.
Об'єктивна сторона основного складу злочину виражається у вигляді вчинення наступних альтернативних дій: 1) перешкоджання вільному здійсненню громадянином своїх виборчих прав або права на участь у референдумі; 2) порушення таємниці голосування; 3) перешкоджання роботі виборчих комісій , комісій референдуму або діяльності члена виборчої комісії, комісії референдуму, пов'язаної з виконанням ним своїх обов'язків.
Під виборчими правами громадян розуміється конституційне право громадян України обирати і бути обраними до органів державної влади та органи місцевого самоврядування, а також право брати участь у висуванні кандидатів, списків кандидатів, у передвиборній агітації, у спостереженні за проведенням виборів, роботою виборчих комісій, включаючи встановлення підсумків голосування і визначення результатів виборів, в інших виборчих діях в порядку, встановленому Конституцією РФ, Федеральним законом від 12 червня 2002 р. N 67-ФЗ "Про основні гарантії виборчих прав і права на участь в референдумі громадян Російської Федерації ", іншими федеральними законами, конституціями (статутами), законами суб'єктів Російської Федерації.
Референдум являє собою форму прямого волевиявлення громадян Російської Федерації з найбільш важливих питань державного і місцевого значення з метою прийняття рішень, що здійснюється за допомогою голосування громадян Російської Федерації, що володіють правом на участь у референдумі.
До гарантій виборчих прав і права на участь у референдумі відносяться встановлені Конституцією РФ, законом, іншим нормативним правовим актом умови, правила і процедури, що забезпечують реалізацію виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації.
Виборча комісія - колегіальний орган, що формується в порядку і строки, які встановлені законом, організуючий і забезпечує підготовку та проведення виборів.
Комісія референдуму - колегіальний орган, що формується в порядку і строки, які встановлені законом, організуючий і забезпечує підготовку та проведення референдуму.
Таємниця голосування - умова, що забезпечує свободу волевиявлення особи при голосуванні, що виключає можливість будь-якого контролю за виборцем.
Перешкоджання вільному здійсненню громадянином своїх виборчих прав або права на участь у референдумі і перешкоджання роботі виборчих комісій, комісій референдуму або діяльності члена виборчої комісії, комісії референдуму, пов'язаної з виконанням ним своїх обов'язків, може бути здійснено різними способами, наприклад недопуском громадянина на виборчу дільницю, відмовою внесення його в списки виборців, загрозою заподіяння шкоди у разі участі у виборах і т.д.
Перешкоджання роботі виборчих комісій та комісій з проведення референдуму, а також її окремих членів може складатися в ненаданні комісії приміщень, утиск членів виборчих комісій на основному місці роботи. Перешкоджання може також виражатися і в необгрунтованій відмові в реєстрації кандидата або зняття його з реєстрації тощо Спосіб вчинення злочину не впливає на кваліфікацію діяння, за винятком випадків, передбачених ч. ч. 2, 3 ст. 141 КК РФ. Для наявності складу злочину важливо, щоб перешкоджання ускладнювало або унеможливлювало участь у виборах або роботу комісій.
При аналізі даної норми слід розмежовувати активне виборче право (право обирати) і пасивне виборче право (право бути обраним), що допоможе більш точно визначити спрямованість злочинного діяння.
Порушення таємниці голосування може проявитися в організації голосування без кабін, присутності в кабінах сторонніх осіб, позначці бюлетенів відповідними цифрами або значками, що дозволяють виявити, як проголосував той чи інший чоловік, і інших діях.
Склад злочину формальний. Діяння закінчено з моменту вчинення зазначених у законі дій.
Кваліфікований склад розглядуваного злочину (ч. 2 ст. 141 КК РФ) передбачає в якості обов'язкового об'єктивного ознаки способи його вчинення: 1) підкуп; 2) обман; 3) примус; 4) застосування насильства; 5) загроза застосування насильства.
Як підкуп розглядається обіцянку або надання предметів, цінностей, коштів, надання послуг майнового характеру чи інших майнових вигод.
Обман може виражатися як у формі дії, так і бездіяльності. В якості обману можуть розглядатися повідомлення завідомо неправдивих відомостей, а також замовчування про факти, які можуть вплинути на рішення виборців при голосуванні, на виконання комісіями своїх обов'язків.
Примус розглядається як психічний вплив на людину. Може виражатися в порушення чи загрозу порушення його законних прав та інтересів, інтересів рідних або близьких потерпілому осіб.
Насильство - фізичний вплив, що застосовується до обличчя, який брав участь у виборах, референдумі, або до його близьким. Загроза насильством - психічний вплив, що застосовується до обличчя, що виражається в реальній можливості застосування фізичного впливу, заподіяння болю або страждань. Зміст насильства, яке застосовується або яке загрожує застосувати винний, законодавцем не конкретизовано. Воно може бути як небезпечним, так і не небезпечним для життя чи здоров'я, застосоване безпосередньо і негайно або бути звернене в майбутнє, але обов'язково повинно сприйматися потерпілим як реальне, що дає підстави побоюватися переростання загрози в конкретні дії.
Залежно від змісту насильства, його наслідків дії винного можуть бути кваліфіковані за сукупністю складів злочинів. Так, якщо насильство виражається в побоях, заподіянні легкої шкоди здоров'ю або шкоди середньої тяжкості, додаткової кваліфікації за відповідними статтями про злочини проти здоров'я особи не потрібно. Сукупність злочинів матиме місце, якщо застосування насильства спричинило заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю.
Об'єктивними ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 даної статті, є: 1) втручання у здійснення виборчою комісією, комісією референдуму її повноважень, встановлених законодавством про вибори і референдуми (форма такого втручання - вимога або вказівка з питань реєстрації кандидатів, списків кандидатів, виборчих блоків, підрахунку голосів виборців, учасників референдуму і з інших питань, що належать до виключної компетенції виборчої комісії, комісії референдуму), 2) неправомірне втручання в роботу Державної автоматизованої системи Російської Федерації "Вибори".
Перераховані дії повинні бути спрямовані на спотворення результатів виборів, їх фальсифікацію.
Функціонування Державної автоматизованої системи Російської Федерації "Вибори" регламентується Федеральним законом від 10 січня 2003 р. N 20-ФЗ "Про Державну автоматизованій системі Російської Федерації" Вибори ". Досягнення мети - вплинути на рішення виборчої комісії , комісії з проведення референдуму - не є обов'язковим і знаходиться за рамками складу злочину.
Склад злочину формальний. Діяння закінчено з моменту вчинення будь-якого з дій, зазначених у законі.
Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом. Винний усвідомлює, що перешкоджає громадянину обирати чи бути обраним, роботі виборчої комісії або комісії референдуму, неправомірно втручається в систему "Вибори", порушує таємницю голосування, втручається у здійснення виборчою комісією, комісією референдуму її повноважень, встановлених законодавством про вибори і референдуми, і бажає виконати такі дії. У кваліфікованому складі умислом винного повинен охоплюватися і спосіб вчинення злочину (підкуп, насильство, використання службового становища та ін.)
При вчиненні злочину в складі групи вмістом умислу повинен охоплюватися груповий спосіб вчинення злочину.
У ч. 3 даної статті в якості обов'язкового суб'єктивного ознаки зазначена мета діяння - вплинути на рішення виборчої комісії або комісії референдуму.
В основному складі суб'єкт злочину загальний - осудна особа, яка досягла віку шістнадцяти років. У кваліфікованому - спеціальний, особа, яка використовує для вчинення злочину своє посадове або службове становище.
Поняття посадової особи розкрито в примітці 1 до ст. 285 КК РФ. Про використання службового становища див. коментар до ст. 136 КК РФ.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 141. Перешкоджання здійсненню виборчих прав чи роботі виборчих комісій Коментар до статті 141 "
  1. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається" Заява про злочин ". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  2. 1. Правові основи інтеграції країн - учасниць Європейського союзу
    перешкоджання недобросовісному використанню положень даного міжнародного документа: 1) заходи, спрямовані проти антиконкурентної ділової практики; 2) положення про «правила походження товарів», які встановлюють бар'єр для використання вигод Угоди виробниками та постачальниками, що не перебувають на території країн - учасниць
  3. 6.2. Види юридичної відповідальності
    статтях, присвячених інформаційному законодавству. Цілий ряд статей як Кримінального кодексу РФ, так і КоАП РФ регламентує відповідальність за вчинення певних дій, наслідки яких можуть мати значення для інформаційних правовідносин, хоча в диспозиції про це не згадується. Видом юридичної відповідальності за порушення інформаційного законодавства є й
  4. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму , виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  5. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    здійснення діяльності певного роду, наприклад комітети і комісії з бюджету, податків, фінансів представницьких органів місцевого самоврядування, фінансові управління та відділи виконавчих органів місцевого самоврядування та ін Хоча класифікація по даній підставі іноді призводить до важковирішуваним проблемам: наприклад, в теорії муніципального права можна виділити питання про те, до
  6. СПИСОК
    стаття / / Місцеве самоврядування в Російській Федерації : Зб. нормативних актів. М., 1998. Лаптєва Л.Є. Земські установи в Росії. М., 1993. Ларькина А.П. Органи територіального громадського самоврядування. Саранськ, 1993. Легорнев С. Муніципальна власність як основа реального самоврядування / / Житлове та комунальне господарство. 1993. N 1. Лексин В.М., Швецов О.М. Держава і
  7. Стаття 280. Публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності Коментар до статті 280
    141, ст. ст. 278, 279, 282 КК РФ, б) публічні заклики до вчинення будь-яких інших злочинів з мотивів політичної, ідеологічної, расової, національної чи релігійної ненависті або ворожнечі чи з мотивів ненависті або ворожнечі відносно якої-небудь соціальної групи, в) публічні заклики до суспільно небезпечної діяльності, кримінально-правовий зміст якої конкретно не визначено
  8. Стаття 7. Права та обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном
      стаття передбачає права і закріплює обов'язки організацій, що здійснюють операції з грошовими коштами або іншим майном (вказівка на права таких організацій включено Федеральним законом від 30 жовтня 2002 р. N 131-ФЗ, яким і введено в дану статтю перше з положень, що передбачають ці права, мова йде про новий п. 11). Відкриває дану статтю пункт, що встановлює
  9. Стаття 13. Права поліції
      стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  10. Тема 2.4. Державні органи Російської Федерації
      здійснення завдань і функцій державної влади російської держави. Цілі вивчення органів Російської Федерації наукою і навчальною дисципліною визначаються головним чином характером і обсягом регулювання цих питань в Конституції. У Конституції Російської Федерації регулюються такі основні сторони організації та діяльності органів Pocсійской Федерації: а) закріплюється
© 2014-2022  yport.inf.ua