Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 252. Забруднення морського середовища Коментар до статті 252

Об'єктом даного злочину є відносини щодо забезпечення глобальної екологічної безпеки та в сфері охорони вод і живих ресурсів моря.
Безпечні умови користування морськими водами зафіксовані в низці міжнародних договорів, учасниками яких є Росія: Женевської конвенції про відкрите море 1958 (1); Конвенції про цивільну відповідальність за шкоду від забруднення моря нафтою 1969 (2); Конвенції по запобіганню забруднення моря нафтою 1954 (3). Відповідно до них країни - учасниці угод встановили в національному законодавстві переліки заборонених до скиду в океан речовин, норми їх допустимої концентрації в скидаються сумішах і відповідальність за забруднення вод внутрішніх та інших морів. Наприклад, Федеральним законом від 30 листопада 1995 р. N 187-ФЗ "Про континентальний шельф Російської Федерації" (в ред. Від 4 листопада 2006 р.) (4) в ст. ст. 34, 37, 38 визначається порядок поховання відходів та інших матеріалів на шельфі.
---
(1) Відомості ВР СРСР. 1962. N 46. Ст. 457.
(2) Збірник діючих договорів, угод і конвенцій, ув'язнених СРСР із іншими державами. Вип. XXXI. М., 1977. С. 97 - 106.
(3) Набула чинності для СРСР 3 грудня 1969 Документ опублікований не був.
(4) СЗ РФ. 1995. N 49. Ст. 4694.
Захист і збереження морського середовища та природних ресурсів внутрішніх морських вод і територіального моря регламентуються також Федеральними законами від 31 липня 1998 р. N 155-ФЗ "Про внутрішніх морських водах, територіальному морі та прилеглій зоні Російської Федерації "(ст. ст. 32 - 38) (1), від 17 грудня 1998 р. N 191-ФЗ" Про виняткової економічної зоні Російської Федерації "(глава V) (2).
---
(1) СЗ РФ. 1998. N 31. Ст. 3833.
(2) СЗ РФ. 1998. N 51. Ст. 6273.
Загальні положення, що стосуються цих питань, викладені також у Федеральному законі від 10 січня 2002 р. N 7-ФЗ "Про охорону навколишнього середовища" (1).
---
(1) СЗ РФ. 2002. N 2. Ст. 133.
Предметом злочину більшість вчених вважають морське середовище: води внутрішніх морів, територіального та відкритого морів, а також живі ресурси моря, рекреаційні зони, об'єкти природного середовища (1). Деякі автори вважають, що предмет аналізованого злочину включає в себе тільки води територіального моря, внутрішні морські води РФ, прилеглу зону РФ, виняткову економічну зону РФ, а також континентальний шельф РФ (2). На наш погляд, до предмета слід відносити: води внутрішніх морів; води територіального та відкритого морів; води виключної економічної зони РФ; живі ресурси шельфу і всіх перерахованих вод; рекреаційні прибережні зони морів; об'єкти природного середовища, розташовані в морях або в прибережній зоні.
---
(1) Див, напр.: Дубовик О.Л. Екологічні злочину: Коментар до гл. 26 КК РФ. М., 1998 С. 204; Коментар до Кримінального кодексу Російської Федерації. М., 2004. С. 639; Кримінальне право. Частини Загальна та Особлива / Под ред. М.П. Журавльова та С.І. Нікуліна. М., 2004. С. 617.
(2) Лопашенко Н.А. Екологічні злочину. СПб., 2002. С. 125.
Не можуть бути предметом розглядуваного злочину води річок, озер, водосховищ та інші зазначені в ст. 250 КК РФ.
Води прилеглої зони навряд чи варто виділяти окремо, так як вони є частиною виняткової економічної зони (ст. 22 Федерального закону від 31 липня 1998 р.).
Від предмета злочину слід відрізняти місце його вчинення. Предмет злочину відповідає на питання, що піддалося злочинному впливу (це зазначені вище води, живі ресурси вод та ін.) Місце відповідає на питання, де скоєно злочин. Їм є зазначені вище моря, морська виняткова зона, континентальний шельф.
Основні визначення перерахованих вод, шельфу та об'єктів природної зони дано у названих Федеральних законах, а також у Водному кодексі РФ і Законі РФ від 1 квітня 1993 р. N 4730-1 "Про Державну кордоні Російської Федерації "(1).
---
(1) Відомості СНР і ЗС РФ. 1993. N 17. Ст. 594.
Поняття внутрішніх морських вод визначено в ст. 5 Закону РФ від 1 квітня 1993 р. "Про Державну кордоні Російської Федерації" і ст. 14 Водного кодексу РФ. До внутрішніх морських вод відносяться внутрішні моря, морські води портів, заток, бухт, губ, лиманів і проток, обмежені межами, визначеними системою відліку, зазначеної в ст. 5 названого Закону.
Географічно внутрішні моря - це моря, що глибоко вдаються в сушу і сполучені з океаном або прилеглими до моря протоками. Залежно від гідрологічного режиму вони діляться на межматеріковие (Середземне, Червоне) і внутрішньоматерикові (Чорне, Біле, Балтійське).
Внутрішні моря не слід плутати з озерами, які внаслідок великої величини найчастіше позначають як "море" (Каспійське, Аральське) або водосховищами ("Московське море").
Територіальні води Російської Федерації включають прибережні морські води за загальним правилом шириною 12 морських миль, що обчислюються від лінії найбільшого відливу. В окремих випадках ширина територіальних вод встановлюється міжнародними договорами. Зовнішньою межею територіального моря є Державний кордон Російської Федерації (п. п. 2, 3 ст. 5 Закону від 1 квітня 1993 р.).
Відкрите море - це частина моря, на яку не поширюється юрисдикція ніякої держави. Воно не входить ні в територіальні води, ні у внутрішні води якої-небудь держави. Режим його використання визначається нормами міжнародного права.
Виняткова економічна зона Російської Федерації визначається в ст. 1 Федерального закону від 17 грудня 1998 р. як морський район, що знаходиться за межами територіального моря Російської Федерації, з особливим правовим режимом, встановленим федеральним законодавством, міжнародними договорами Російської Федерації і загальноприйнятими нормами міжнародного права.
Внутрішньої кордоном виключної економічної зони є зовнішня межа територіального моря, а її зовнішня межа знаходиться на відстані 200 морських миль, що обчислюються від вихідних ліній, від яких відміряється ширина територіального моря. В окремих випадках ширина морській винятковій зони визначається міжнародними договорами Російської Федерації.
Закон РФ від 30 листопада 1995 р. "Про континентальний шельф Російської Федерації" (ст. 1) визначає континентальний шельф як морське дно і надра підводних районів, що знаходяться за межами територіального моря РФ на всьому протязі природного продовження її сухопутної території до зовнішнього кордону підводної окраїни материка. Підводного околицею материка є продовження континентального масиву Російської Федерації, що включає в себе поверхню і надра континентального шельфу, схилу і підйому. Якщо підводна окраїна материка простирається на відстань більше 200 морських миль від зазначених вихідних ліній, зовнішня межа континентального шельфу збігається з зовнішнім кордоном підводної окраїни материка, яка визначається відповідно до норм міжнародного права.
Живі ресурси континентального шельфу, територіального та інших вищевказаних вод - це риби, морські звірі і інші ссавці, молюски, краби, морські їжаки та інші так звані організми "сидячих" видів, що живуть на дні континентального шельфу і в його надрах, а також рослинні організми морських вод.
До рекреаційних прибережних зон відносяться пляжі, місця організованого туризму і відпочинку громадян, спортивні споруди тощо
Об'єкти природного середовища згідно ст. 1 Федерального закону від 10 січня 2002 р. "Про охорону навколишнього середовища" включають: природні об'єкти, природно-антропогенні об'єкти, антропогенні об'єкти (поняття їх містилося в коментарі до ст. 246 КК РФ), розташовані в морях чи прибережній зоні.
Об'єктивна сторона злочину виражається в забрудненні морського середовища з перебувають на суші або внаслідок порушення правил поховання або скидання з транспортних засобів або зведених в море штучних споруд речовин і матеріалів, шкідливих для здоров'я людини і живих ресурсів моря або перешкоджають правомірному використанню морського середовища. Злочин може відбуватися як діями (наприклад, шляхом скидання забруднюючих речовин), так і бездіяльністю (неприйняттям заходів щодо запобігання забруднення, наприклад).
Забруднення - це скидання або надходження іншим способом в море, а також утворення в його водах шкідливих речовин, які погіршують якість вод моря, обмежують використання або негативно впливають на стан його мешканців, рослинності, дна і берегів .
В якості джерел забруднення ст. 252 КК РФ називає берегові джерела, транспортні засоби, зведені в море споруди.
Берегові джерела - це промислові, сільськогосподарські, комунальні, портові та інші підприємства, організації, установи незалежно від форм власності та будь-які інші джерела забруднення, що знаходяться на суші.
Під транспортними засобами розуміється будь-яке морське транспортне самохідна або буксируване (баржа) засіб (вантажне, пасажирське, військове, науково-дослідницький та інше); інші плавучі засоби - технічні пересувні пристрої, призначені для виконання окремих видів морських та інших робіт (бурильні установки, підйомні крани, плавучі доки, гідронасоси, землечерпальні машини і т.д.); повітряні судна (літальні апарати будь-якого типу і призначення, що пролітають над морськими водами або вчиняють на них посадку).
Штучно зведені в море споруди - це стаціонарні технічні споруди, призначені для робіт в море (платформи, бурові установки), а також причали, маяки і т.п.
Як коштів забруднення в законі названі шкідливі для здоров'я людей і живих ресурсів моря чи здатні перешкодити правомірному використанню морського середовища речовини і матеріали. В якості забруднюючих речовин слід розглядати і радіоактивні матеріали в твердому або рідкому стані. У випадку якщо вони перед цим незаконно отримувалися, зберігалися, використовувалися, кому-небудь передавалися або руйнувалися, вчинене слід також кваліфікувати за ст. 220 КК РФ за сукупністю злочинів. Способи вчинення злочину - забруднення морського середовища, порушення правил поховання або скидання шкідливих речовин і матеріалів.
За міжнародними правилами дозволяється видалення відходів і матеріалів, які є наслідком нормальної експлуатації технічних об'єктів або безпосередньо одержуваних або виникають у зв'язку з дослідженням або переробкою в море мінеральних ресурсів морського дна.
Скидання вважається закінченим, якщо в море утапливаются речовини і матеріали, скидання яких неприпустимий ні за яких обставин, або інші речовини в кількості, що перевищує допустимі норми, або на відстані від берега менш встановленої межі, або в місцях, заборонених для скидання, або без відповідного захисту.
Поховання на відміну від скидання припускає занурення в воду шкідливих речовин і матеріалів, попередньо поміщених в яку-небудь ємність (контейнер, бочку, затоплюване судно) або закопування їх в надрах морського дна, або приміщення в складки рельєфу дна - щілини, западини, каньйони і т.п.
Під перешкоджанням забрудненням правомірному використанню природного середовища розуміється, наприклад, забруднення зон відпочинку та пляжів нафтою; знищення, пошкодження місць вирощування молюсків, знищення рибних запасів; псування смакових якостей риби, що перешкоджає використанню її в їжу; пошкодження або знищення плантацій морських промислових водоростей і тому подібні діяння, що роблять неможливим або ускладнюють користування морським середовищем.
Склад злочину формальний. Закінчено злочин, передбачений ч. 1 ст. 252 КК РФ, з моменту забруднення морського середовища.
Зміст суб'єктивної сторони злочину аналогічно розглянутому при аналізі ст. 250 КК РФ.
Суб'єкт злочину - осудна, яка досягла шістнадцяти років обличчя. Їм можуть бути капітани та інші члени російського або перебуває у водах Російської Федерації іноземного судна чи іншого плавучого засобу або працівники платформи чи інших штучно споруджених у морі конструкцій, в чиї службові обов'язки входило недопущення скидів у море шкідливих речовин, командири повітряних суден, а також працівники берегових підприємств і споруд незалежно від форми власності та інші особи, з чиєї вини сталося забруднення морського середовища.
Відповідальність за забруднення вод відкритого моря поширюється тільки на російські судна та інші зазначені в законі технічні об'єкти і споруди.
Частина 2 ст. 252 КК РФ передбачає відповідальність за діяння, зазначені в ч. 1 ст. 252 КК РФ, за наявності кваліфікуючої ознаки злочину у вигляді істотної шкоди здоров'ю людини, тварині чи рослинного світу, рибним запасам, навколишньому середовищу, зонам відпочинку чи іншим охоронюваним законом інтересам.
У статтях про відповідальність за екологічні злочини не робиться жодної різниці між "шкодою здоров'ю" (ст. ст. 246, 248, 250, 254 та ін КК РФ) і "істотною шкодою здоров'ю" (ч. 1 ст. 247, ч. 2 ст. 252 КК РФ). Не проводиться такої відмінності і в Постанові Пленуму Верховного Суду РФ від 5 листопада 1998 р. "Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за екологічні правопорушення" (1). Тим часом навряд чи їх можна ототожнювати. Видається, що істотним слід вважати заподіяння тяжкого або середньої тяжкості шкоди здоров'ю хоча б однієї особи. Поняття істотної шкоди іншим охоронюваним інтересам, названим у ч. 2 ст. 252 КК РФ, давалося при аналізі ст. ст. 246, 247 КК РФ. Видається, що, оцінюючи розміри шкоди, необхідно враховувати стійкість забруднення, вид забруднюючої речовини, площа забруднення, кількість загиблих живих організмів, цінність забруднених ділянок в екологічному відношенні (заповідник, заказник, нерестовое місце), обсяг матеріальних витрат, необхідних для ліквідації забруднення, і т.п.
  ---
  (1) Бюлетень Верховного Суду РФ. 1999. N 1.
  Склад злочину матеріальний. Між діянням і наслідками необхідно встановити наявність причинного зв'язку.
  Особливо кваліфікуючою ознакою злочину (ч. 3 ст. 252 КК РФ) в результаті діянь, зазначених у ч. 1 або ч. 2 статті, закон називає настання смерті людини з необережності. Склад злочину в цьому випадку також матеріал, а зміст необережної вини ідентично викладеному в ст. 250 та ст. 251 КК РФ. 
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 252. Забруднення морського середовища Коментар до статті 252 "
  1. Стаття 253. Порушення законодавства Російської Федерації про континентальний шельф про виключній економічній зоні Російської Федерації Коментар до статті 253
      стаття складається з двох частин, які передбачають різні за своїми об'єктивними та суб'єктивними ознаками злочину. Частина 1 ст. 253 КК РФ передбачає відповідальність за порушення законодавства про континентальний шельф Російської Федерації та виключній економічній зоні Російської Федерації, не є екологічними злочинами. Ці порушення посягають на відносини по
  2. Стаття 255. Порушення правил охорони і використання надр Коментар до статті 255
      забрудненні надр, зокрема при зберіганні нафти, газу, розміщенні відходів виробництва без дозволу або у неналежному місці або з перевищенням обсягів захоронення, недотриманням їх хімічного складу, зазначеного в дозволі. --- Див: Дубовик О.Л. Екологічні злочину. Коментар до глави 26 КК РФ. М., 1998. С. 248. Самовільна забудова площ
  3. § 5. Договір лізингу
      забрудненням довкілля нафтою з суден. В інших випадках на нього можуть поширюватися положення Директиви ЄЕС 1985 про зближенні законодавства, підзаконних та адміністративних актів країн Співтовариства, що стосуються відповідальності за заподіяння шкоди товаром. Зобов'язання постачальника, які з договору поставки, можуть бути предметом вимоги з боку лізингодавця, як
  4. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  6. 1. Поняття договору і його правове регулювання
      стаття (ст. 41). Згідно ст. 85 КТМ лоцманська проводка суден здійснюється на підходах до морських портів, в межах акваторії морських портів, між морськими портами, а також у відкритому морі. З точки зору ступеня обов'язковості лоцманської проводки в КТМ виділяються обов'язкова та факультативна лоцманські проводки. Відповідно до ст. 89 КТМ райони обов'язковою і необов'язковою
  7. 3.2. Частноправовая уніфікація матеріальних норм
      стаття надає право на стягнення відсотків річних з суми грошового зобов'язання однієї зі сторін договору міжнародної купівлі-продажу товарів, але не визначає розміру відсотків річних, що нараховуються на суму такого грошового зобов'язання) Арбітражним судом МТП була застосована ст. 7.4.9 (п. 2) Принципів УНІДРУА. Аналогічно у вирішенні по спору з договору, укладеного австрійської та
  8. Стаття 63. Обставини, які обтяжують покарання Коментар до статті 63
      статтях Особливої частини КК РФ є ознакою складу злочину, особливо кваліфікованого складу злочину, і в силу цього вони не можуть бути обставинами, що обтяжують покарання. Наприклад, для наявності складу злочину, передбаченого ст. 224 КК РФ "Недбале зберігання вогнепальної зброї", настання тяжких наслідків є составообразующім ознакою. Для складу ж
  9. Стаття 234. Незаконний обіг сильнодіючих або отруйних речовин з метою збуту Коментар до статті 234
      забруднення навколишнього природного середовища (річок, озер тощо), пожежа і т.п. Заподіяння з необережності смерті або тяжкої шкоди здоров'ю людини не охоплюється складом ч. 4 ст. 234 КК РФ. У цих випадках дії винного тягнуть відповідальність по сукупністю злочинів, передбачених ч. 4 ст. 234 КК РФ і відповідними частинами ст. 109 або ст. 118 КК РФ. Для встановлення ознак
  10. Стаття 237. Приховування інформації про обставини, що створюють небезпеку для життя чи здоров'я людей Коментар до статті 237
      забрудненні та надзвичайних ситуаціях техногенного характеру, наприклад про псування земель небезпечними для здоров'я людей і навколишнього середовища відходами виробництва і споживання. Медичні співробітники можуть понести відповідальність за приховування інформації про обставини, що створюють небезпеку для життя чи здоров'я людей, наприклад про замовчування того, що взята донорська кров, спрямована реципієнтам
© 2014-2022  yport.inf.ua