Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 272. Особливості працевлаштування осіб віком до вісімнадцяти років

Коментар до статті 1. Працевлаштування учнів, які досягли 14-річного віку, для виконання у вільний від навчання час легкої праці, не завдає шкоди їх здоров'ю і не порушує процесу навчання, допускається тільки за згодою одного з батьків (опікуна, піклувальника) та органу опіки та піклування (ч. 3 ст. 63 ТК).
Особи більш раннього віку можуть працювати на тих же умовах, але тільки в організаціях кінематографії, театрах, театральних і концертних організаціях, цирках, беручи участь у створенні і (або) виконанні (експонуванні) творів без шкоди їх здоров'ю та моральному розвитку. При цьому в дозволі органу опіки та піклування вказуються максимально допустима тривалість щоденної роботи та інші умови, в яких може виконуватися робота (ч. 4 ст. 63 ТК).
2. Стаття 5 Закону про зайнятість встановлює, що неповнолітні у віці від 14 до 18 років відносяться до категорії громадян, особливо потребують соціального захисту і що зазнають труднощі в пошуку роботи.
Органи виконавчої влади суб'єктів РФ відповідно до законодавства про зайнятість населення надають державні послуги з організації тимчасового працевлаштування неповнолітніх громадян у віці від 14 до 18 років у вільний від навчання час, реалізують регіональні програми, які передбачають заходи по сприяння зайнятості населення, включаючи програми сприяння зайнятості громадян, особливо потребують соціального захисту і що зазнають труднощі в пошуку роботи, організовують і проводять спеціальні заходи по профілізації (розподілу безробітних громадян на групи залежно від профілю їх попередньої професійної діяльності, рівня освіти, статі, віку та інших соціально-демографічних характеристик з метою надання їм найбільш ефективної допомоги за сприяння у працевлаштуванні з урахуванням складної ситуації на ринку праці) безробітних громадян (ст. 7.1 Закону про зайнятість). Органи місцевого самоврядування наділені правом брати участь в організації та фінансуванні проведення громадських робіт для громадян, що зазнають труднощі в пошуку роботи, а також тимчасової зайнятості неповнолітніх громадян у віці від 14 до 18 років (ст. 7.2 Закону про зайнятість).
Органи державної влади суб'єктів РФ встановлюють квоту для прийому на роботу неповнолітніх громадян. Квотування робочих місць для неповнолітніх є одним із засобів забезпечення їх працевлаштування.
Під квотою розуміється мінімальна кількість робочих місць для громадян, особливо потребують соціального захисту і що зазнають труднощі в пошуку роботи, яких роботодавець зобов'язаний працевлаштувати в даній організації, включаючи кількість робочих місць, на яких вже працюють громадяни зазначеної категорії.
Розмір квоти в суб'єктах залежить від чисельності працівників організації. Закон м. Москви від 22 грудня 2004 р. N 90 "Про квотування робочих місць" встановлює для роботодавців, у яких середньооблікова чисельність працівників становить понад 100 осіб, квоту в розмірі 4% від середньооблікової чисельності працівників. Кількість інвалідів, прийнятих на квотної робочі місця, не може становити менше 2%. В іншій частині Закон м. Москви надає роботодавцям альтернативну можливість працевлаштовувати неповнолітніх у віці від 14 до 18 років, осіб із числа дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, у віці до 23 років, громадян віком від 18 до 20 років з числа випускників установ початкової та середньої професійної освіти, які шукають роботу вперше (Відомості Московської міської Думи. 2005. N 2. Ст. 379).
Аналогічно вирішено питання в Законі Тюменської області від 31 березня 2000 р. N 168 "Про квотування робочих місць в Тюменській області", де встановлена сумарна квота 2% щодо організацій, чисельність працівників в яких становить понад 100 чоловік для працевлаштування соціально незахищених громадян, серед яких названі й неповнолітні. При виникненні необхідності в додаткових робочих місцях для працевлаштування осіб, особливо потребують соціального захисту і що зазнають труднощі в пошуку роботи, органи місцевого самоврядування можуть встановлювати вищу квоту. Квотування організаціями робочих місць здійснюється на підставі тристоронніх договорів, укладених між роботодавцями, органами місцевого самоврядування, державними установами служби зайнятості Тюменської області (центрами зайнятості населення) за місцем знаходження роботодавця (Тюменський известия. 2000. N 64).
Закон Кабардино-Балкарської Республіки від 10 квітня 2008 р. N 19-РЗ "Про квотування робочих місць для працевлаштування окремих категорій громадян, які відчувають труднощі в пошуку роботи" встановлює такий же розмір квоти робочих місць, визначаючи її саме для прийому на роботу неповнолітніх у віці від 14 до 18 років (в т.ч. дітей-сиріт, випускників дитячих будинків, дітей, які залишилися без піклування батьків) (Офіційна Кабардино-Балкарія. 2008. N 16).
Закон Республіки Мордовія від 7 лютого 2005 р. N 9-З "Про квотування робочих місць для окремих категорій громадян, особливо потребують соціального захисту", визначаючи розмір квоти для прийому на роботу інших категорій громадян, особливо потребують соціального захисту, вказує, що конкретний розмір квоти встановлюється органами місцевого самоврядування щорічно з урахуванням ситуації, що складається на ринку праці відповідної території на термін не менше календарного року. Органи місцевого самоврядування затверджують перелік організацій, яким встановлюється квота. Звільняються від обов'язкового квотування робочих місць органи державної влади та органи місцевого самоврядування (Відомості ГС РМ. 2005. N 11 (63). Ст. 372).
Працевлаштування осіб молодше 18 років в рахунок квоти проводиться роботодавцем за направленням органів служби зайнятості. Роботодавець відповідно до встановленої квоти створює або виділяє певну кількість робочих місць, передбачивши у разі потреби спеціальне обладнання.
Введення квоти для неповнолітніх свідчить, що роботодавець не має права прийняти на це робоче місце дорослого працівника.
Якщо до роботодавця одночасно звертаються неповнолітній з направленням від органу служби зайнятості і неповнолітній без такого напрямку, то роботодавець має право укласти трудовий договір з будь-яким з них.
У разі відмови в прийомі на роботу неповнолітнього, спрямованого органом служби зайнятості, роботодавець робить у напрямку позначку про день явки і причини відмови і повертає напрямок. Відмова в прийомі на роботу можна оскаржити до суду (ч. 6 ст. 64, ч. 3 ст. 391 ТК).
У відповідності зі сформованою судовою практикою суд, визнавши відмову незаконною, виносить рішення, що зобов'язує роботодавця укласти з позивачем трудовий договір. Такий договір має бути укладений з дня звернення до роботодавця з приводу прийому на роботу. Якщо в результаті відмови в укладенні трудового договору працівник мав вимушений прогул, його оплата здійснюється стосовно до правилами, встановленими для оплати часу вимушеного прогулу незаконно звільненого працівника.
3. Забезпечення раціонального працевлаштування неповнолітніх сприяє гарантований мінімум безкоштовних психолого-профорієнтаційних послуг, що включає, зокрема, надання індивідуальної психолого-профорієнтаційної допомоги працюючої молоді в перші 3 роки трудової діяльності, громадянам, які мають статус безробітного (п. 9.1 Положення про професійну орієнтацію та психологічної підтримки населення в Російській Федерації, утв. Постановою Мінпраці Росії від 27 вересня 1996 р. N 1 / / Бюлетень Мінпраці Росії. 1996. N 11).
4. Громадяни, які досягли віку 16 років, на підставі ст. 3 Закону про зайнятість можуть бути визнані безробітними. З метою забезпечення працевлаштування громадян, які вперше шукають роботу, не мають професії, спеціальності, служба зайнятості нарівні з підходящою роботою має право запропонувати професійну підготовку. При цьому громадянину не може бути запропонована одна і та ж робота (професійна підготовка за однією і тією ж професії, спеціальності) двічі.
У пріоритетному порядку пройти професійну підготовку серед безробітних громадян надано право випускникам загальноосвітніх закладів, а також громадянам, які вперше шукають роботу (раніше не працювали) і при цьому не мають професії (спеціальності).
5. Для громадян, які вперше шукають роботу (раніше не працювали), кожен період виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 6 місяців в сумарному обчисленні протягом 12 календарних місяців. При цьому загальний період виплати допомоги по безробіттю для цієї категорії громадян не може перевищувати 12 місяців в сумарному обчисленні протягом 18 календарних місяців. Допомога по безробіттю в першому і в другому (6-місячному) періодах виплати нараховується у розмірі мінімальної величини допомоги по безробіттю. Проживають в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях, а також в районах і місцевостях, де застосовуються районні коефіцієнти до заробітної плати, допомога по безробіттю, встановлене в розмірі мінімальної величини допомоги по безробіттю, збільшується на розмір районного коефіцієнта (ст. ст. 30 , 31, 34 Закону про зайнятість).
Мінімальний розмір допомоги по безробіттю на 2009 р. встановлено у розмірі 850 руб., Максимальний розмір встановлено в розмірі 4900 руб. (Постанова Уряду РФ від 8 грудня 2008 р. N 915 "Про розміри мінімальної і максимальної величин допомоги по безробіттю на 2009 рік" / / Відомості Верховної. 2008. N 50. Ст. 5944).
Громадянам, які зазнали впливу радіації внаслідок радіаційних аварій і катастроф і визнаним у встановленому порядку безробітними, до допомоги по безробіттю виплачується додаткова допомога відповідно до законодавства РФ про соціальний захист громадян, які зазнали впливу радіації внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС, аварії в 1957 р. на виробничому об'єднанні "Маяк" і скидань радіоактивних відходів у річку Теча (ст. 30 Закону про зайнятість).
Шукають роботу вперше і зареєстрованим в органах державної служби зайнятості у статусі безробітного дітям-сиротам, дітям, які залишилися без піклування батьків, особам із числа дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, виплачується допомога по безробіттю протягом 6 місяців у розмірі рівня середньої заробітної плати, що склався в республіці, краї, області, містах Москві та Санкт-Петербурзі, автономної області, автономному окрузі. Органи служби зайнятості протягом зазначеного терміну здійснюють професійну орієнтацію, професійну підготовку та працевлаштування осіб даної категорії (п. 5 ст. 9 Закону про підтримку дітей-сиріт).
6. Випускники федеральних державних освітніх установ з числа дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, за винятком осіб, які продовжують навчання за очною формою в освітніх установах професійної освіти, за рахунок коштів освітніх установ початкової, середньої та вищої професійної освіти забезпечуються одягом, взуттям, м'яким інвентарем та обладнанням за нормами, затверджується Урядом РФ, а також одноразовою грошовою допомогою в сумі не менше 500 руб. За бажанням випускників освітніх установ їм може бути видана грошова компенсація в розмірах, необхідних для їх придбання, або перерахована зазначена компенсація в якості внеску на ім'я випускника в установу Ощадного банку РФ (п. 8 ст. 6 Закону про підтримку дітей-сиріт; см. Постанова Уряду РФ від 7 листопада 2005 р. N 659 "Про затвердження норм матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, осіб з числа дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, що навчаються і виховуються у федеральних державних освітніх установах , неповнолітніх, які навчаються та виховуються у федеральних державних освітніх установах - спеціальних професійних училищах відкритого і закритого типу та федеральному державній установі "Сергієво-Посадський дитячий будинок сліпоглухих Федерального агентства з охорони здоров'я і соціальному розвитку" / / Відомості Верховної. 2005. N 46. Ст. 4675).
Випускники освітніх установ, що знаходяться у віданні органів виконавчої влади суб'єктів РФ і муніципальних утворень, з числа дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, за винятком осіб, які продовжують навчання за очною формою в освітніх установах професійної освіти, забезпечуються одягом, взуттям, м'яким інвентарем, обладнанням та одноразовою грошовою допомогою в порядку, що встановлюється законами суб'єктів РФ і (або) нормативними правовими актами органів виконавчої влади суб'єктів РФ (п. 8 ст. 6 Закону про підтримку дітей- сиріт).
Органи державної служби зайнятості населення при зверненні до них дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, у віці від 14 до 18 років здійснюють профорієнтаційну роботу з зазначеними особами і забезпечують діагностику їх професійної придатності з урахуванням стану здоров'я (п. 1 ст. 9 Закону про підтримку дітей-сиріт). Постановою Мінпраці Росії від 10 лютого 1998 р. N 5 затверджено Порядок роботи територіальних органів Міністерства праці та соціального розвитку Російської Федерації з питань зайнятості населення з дітьми- сиротами, дітьми, що залишилися без піклування батьків, особами з числа дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків (БНА РФ. 1998. N 12).
7. Працівникам з числа дітей-сиріт, дітей, які залишилися без піклування батьків, а також особам з числа дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, які вивільняються з організацій у зв'язку з їх ліквідацією, скороченням чисельності або штату, роботодавці (їх правонаступники) зобов'язані забезпечити за рахунок власних коштів необхідне професійне навчання з подальшим їх працевлаштуванням в даній або інший організаціях (п. 6 ст. 9 Закону про підтримку дітей-сиріт).
  8. За згодою батьків (законних представників), комісії у справах неповнолітніх і захисту їх прав та органу місцевого самоврядування, що здійснює управління у сфері освіти, який навчається, який досяг віку 15 років, може залишити загальноосвітній заклад до отримання загальної освіти. Комісія у справах неповнолітніх і захисту їх прав спільно з батьками (законними представниками) неповнолітнього, який залишив загальноосвітній заклад до отримання основного загальної освіти, і органом місцевого самоврядування у місячний термін приймає заходи, що забезпечують працевлаштування цього неповнолітнього і продовження освоєння ним освітньої програми основної загальної освіти за іншій формі навчання (п. 6 ст. 19 Закону про освіту).
  Комісія у справах неповнолітніх і захисту їх прав спільно з органом місцевого самоврядування та батьками (законними представниками) неповнолітнього, виключеного з освітнього закладу, в місячний термін вживає заходів, що забезпечують працевлаштування цього неповнолітнього і (або) продовження його навчання в іншому навчальному закладі (п. 7 ст. 19 Закону про освіту).
  9. Положення про сприяння зайнятості молоді містяться в деяких законах про зайнятість суб'єктів РФ. Так, Законом м. Москви від 1 жовтня 2008 р. N 46 "Про зайнятість населення в місті Москві" (Вісник Мера і Уряду Москви. 2008. N 57) передбачено сприяння тимчасовому працевлаштуванню: 1) учнів і студентів освітніх установ початкової, середньої та вищої професійної освіти у вільний від навчання час і в період канікул; 2) неповнолітніх громадян у віці від 14 до 18 років, які не є учнями; 3) навчаються і студентів останніх курсів освітніх установ початкової та середньої професійної освіти у віці від 17 до 23 років . Порядок організації тимчасового працевлаштування молоді в місті Москві встановлюється урядом Москви.
  10. Гарантії щодо працевлаштування осіб молодше 18 років закріплюються і в укладених угодах. Так, передбачається квотування робочих місць для осіб, які закінчили загальноосвітні та спеціальні навчальні заклади початкової, середньої та вищої професійної освіти, не менше 1% від штатного розкладу організації (див. Галузеве тарифна угода по машинобудівному комплексу Російської Федерації на 2008 - 2010 роки, Галузеве тарифне Угода по організаціям геодезії і картографії Російської Федерації на 2007 - 2009 роки, Галузеве тарифна угода по організаціям хімічної, нафтохімічної, біотехнологічної і хіміко-фармацевтичної промисловості Російської Федерації на 2007 - 2009 роки).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 272. Особливості працевлаштування осіб віком до вісімнадцяти років"
  1. 4. Угоди, скоєні неповнолітніми у віці від 14 до 18 років
      Угоди, скоєні неповнолітніми у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років без згоди їх батьків, усиновителів або піклувальників, у випадках, коли така згода не вимагається згідно із ст. 26 ГК, можуть бути визнані недійсними за позовом батьків, усиновителів або піклувальників (п. 1 ст. 175 ЦК). Згідно п. 2 ст. 26 ГК неповнолітні у віці від чотирнадцяти до
  2. Стаття 1074. Відповідальність за шкоду, заподіяну неповнолітніми у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років
      1. Неповнолітні у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років самостійно несуть відповідальність за заподіяну шкоду на загальних підставах. 2. У разі, коли у неповнолітнього віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років немає доходів або іншого майна, достатніх для відшкодування шкоди, шкода має бути відшкодована повністю або в відсутньої частини його батьками (усиновлювачами) або
  3. Відповідальність за шкоду, заподіяну неповнолітніми громадянами віком від 14 до 18 років
      За загальним правилом, неповнолітні у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років самостійно несуть відповідальність за заподіяну шкоду на загальних підставах. У разі, коли у неповнолітнього віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років немає доходів або іншого майна, достатніх для відшкодування шкоди, шкода має бути відшкодована повністю або в відсутньої частини: а) його батьками
  4. Стаття 26. Дієздатність неповнолітніх у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років
      1. Неповнолітні у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років здійснюють операції, за винятком названих у пункті 2 цієї статті, з письмової згоди своїх законних представників - батьків, усиновителів або піклувальника. Угода, укладена таким неповнолітнім, дійсна також при її подальшому письмовому схвалення його батьками, усиновителями або піклувальником. 2.
  5. Стаття 175. Недійсність угоди, укладеної неповнолітнім віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років
      1. Угода, укладена неповнолітнім віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років без згоди його батьків, усиновителів або піклувальника, у випадках, коли така згода вимагається згідно із статтею 26 цього Кодексу, може бути визнана судом недійсною за позовом батьків, усиновителів або піклувальника. Якщо така угода визнана недійсною, відповідно
  6. Стаття 96. Застосування положень цієї глави до осіб у віці від вісімнадцяти до двадцяти років Коментар до статті 96
      Норми глави 14 КК РФ поширюються на осіб, які вчинили злочин у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Однак у виняткових випадках окремі положення цих норм можуть бути застосовані і до осіб, які вчинили злочини у віці від вісімнадцяти до двадцяти років (виняток становить приміщення їх до спеціальної навчально-виховної установи закритого типу органу управління
  7. Стаття 21. Дієздатність громадянина
      1. Здатність громадянина своїми діями набувати і здійснювати цивільні права, створювати для себе цивільні обов'язки і виконувати їх (цивільна дієздатність) виникає у повному обсязі з настанням повноліття, тобто після досягнення вісімнадцятирічного віку. 2. У разі, коли законом дозволяється одружуватися до досягнення вісімнадцятирічного віку, громадянин, що не
  8.  Стаття 282. Зміст заяви про обмеження дієздатності громадянина, про визнання громадянина недієздатним, про обмеження або про позбавлення неповнолітнього віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років права самостійно розпоряджатися своїми доходами
      Стаття 282. Зміст заяви про обмеження дієздатності громадянина, про визнання громадянина недієздатним, про обмеження або про позбавлення неповнолітнього віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років права самостійно розпоряджатися своїми
  9. Стаття 2.3. Вік, після досягнення якого настає адміністративна відповідальність
      1. Адміністративній відповідальності підлягає особа, яка досягла до моменту вчинення адміністративного правопорушення віку шістнадцяти років. 2. З урахуванням конкретних обставин справи і даних про особу, що вчинила адміністративне правопорушення у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років, комісією у справах неповнолітніх і захисту їх прав зазначена особа може бути звільнена від
  10. Стаття 2.3. Вік, після досягнення якого настає адміністративна відповідальність
      1. Адміністративній відповідальності підлягає особа, яка досягла до моменту вчинення адміністративного правопорушення віку шістнадцяти років. 2. З урахуванням конкретних обставин справи і даних про особу, що вчинила адміністративне правопорушення у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років, комісією у справах неповнолітніх і захисту їх прав зазначена особа може бути звільнена від
  11. Стаття 96. Застосування положень цієї глави до осіб у віці від вісімнадцяти до двадцяти років Коментар до статті 96
      При вирішенні у виняткових випадках питання про застосування до осіб, які вчинили злочини у віці від 18 до 20 років, положень глави 14 КК РФ суд повинен враховувати характер вчиненого діяння і особу винного, а також заборону на приміщення їх до спеціальної навчально-виховної установи закритого типу органу управління освітою або виховну
  12. 94. Як вирішуються питання, пов'язані з працевлаштуванням громадян Європейського Союзу?
      Всі питання, пов'язані з працевлаштуванням громадян ЄС, які скористалися свободою пересування, включаючи питання про їх заробітній платі, соціальному забезпеченні, медичному захисту і т.д., повинні вирішуватися так само, як і з громадянами приймаючої держави-члена, тобто без дискримінації. Ці питання детально врегульовані цілим рядом нормативних актів Співтовариства і рішень Суду, і перш за все
  13.  Глава 31. Обмеження дієздатності громадянина, визнання громадянина недієздатним, обмеження або позбавлення неповнолітнього віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років права самостійно розпоряджатися своїми доходами
      Глава 31. Обмеження дієздатності громадянина, визнання громадянина недієздатним, обмеження або позбавлення неповнолітнього віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років права самостійно розпоряджатися своїми
  14. Стаття 3.9. Адміністративний арешт
      1. Адміністративний арешт полягає в утриманні порушника в умовах ізоляції від суспільства і встановлюється на строк до п'ятнадцяти діб, а за порушення вимог режиму надзвичайного стану або режиму в зоні проведення контртерористичної операції до тридцяти діб. Адміністративний арешт призначається суддею. 2. Адміністративний арешт встановлюється і призначається лише у виняткових
© 2014-2022  yport.inf.ua