Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 41. Гарантії співробітнику поліції, обраному (призначеному) в законодавчий (представницький) або виконавчий орган державної влади або в орган місцевого самоврядування


Коментар до статті 41
1 - 2. У положеннях ч. ч. 1 і 2 коментованої статті закріплено гарантії співробітнику поліції, обраному (призначеному) в законодавчий (представницький) або виконавчий орган державної влади або в орган місцевого самоврядування. Тим самим відтворено регулювання, яке містилося в ст. 28.2 Закону 1991 про міліції. Зазначена стаття була введена Федеральним законом від 26 липня 2001 р. N 104-ФЗ, авторами проекту якого зазначалося, що ця стаття з одного боку, уникнути можливої залежності співробітників міліції, обраних депутатами або на інші виборні посади, від позиції керівництва органів внутрішніх справ, а з іншого боку, підвищить об'єктивність роботи органів внутрішніх справ при перевірці можливих фактів зловживань в органах державної влади та місцевого самоврядування. З урахуванням зміни законодавства РФ ст. 28.2 Закону 1991 про міліції була викладена повністю в новій редакції Федеральним законом від 22 липня 2010 р. N 156-ФЗ, яким одночасно до Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ включена ст. 20.1, що має такий же зміст.
Стаття, що у випадках, коли співробітник поліції: обраний (призначений) членом Ради Федерації; обраний депутатом Державної Думи; обраний депутатом законодавчого (представницького) органу державної влади суб'єкта РФ;
наділений повноваженнями вищої посадової особи суб'єкта РФ (керівника вищого виконавчого органу державної влади суб'єкта РФ);
обраний депутатом представницького органу муніципального освіти;
обраний головою муніципального освіти; призначений на посаду голови місцевої адміністрації. У зазначених випадках співробітник поліції відповідно до ч. 1 коментованої статті за своїм вибором або зупиняє службу в поліції на період здійснення відповідних повноважень, або звільняється зі служби в поліції за власним бажанням.
У даній нормі також передбачено, що після припинення відповідних повноважень співробітнику поліції за його бажанням надається раніше заміщається посаду, а при її відсутності - інша рівноцінна посаду за раніше або з його згоди - по іншому місцю служби.
Частина 2 коментованої статті встановлює, що період здійснення повноважень, передбачених ч. 1 цієї статті, зараховується співробітнику поліції в календарному обчисленні до загального трудового стажу і вислугу років, що дає право на присвоєння чергового спеціального звання, доплату за вислугу років, додаткову відпустку і призначення пенсії за вислугу років.
Подібне регулювання міститься у Федеральному законі від 8 травня 1994 р. N 3-ФЗ "Про статус члена Ради Федерації і статус депутата Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації" (найменування в ред. Федерального закону від 5 липня 1999 р. N 133-ФЗ) (1). Проте ні у Федеральному законі "Про загальні принципи організації законодавчих (представницьких) і виконавчих органів державної влади суб'єктів Російської Федерації", ні у Федеральному законі "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" відповідних норм немає.
---
(1) СЗ РФ. 1994. N 2. Ст. 74; 1999. N 28. Ст. 3466.
При цьому між нормами коментованої статті та нормами Федерального закону "Про статус члена Ради Федерації і статус депутата Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації" є неузгодженість, яка за не цілком зрозумілої причини не усунуто при прийнятті коментованого Закону (така ж неузгодженість існувала і до норм Закону 1991 про міліції). Йдеться про наступне:
згідно ч. 3 ст. 6 названого Закону член Ради Федерації, депутат Державної Думи, які є на день початку терміну відповідних повноважень особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, призупиняють на весь термін зазначених повноважень службу в перерахованих органах та установах;
в Відповідно до ч. 4 ст. 25 названого Закону особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, обрані (призначені) членами Ради Федерації, обрані депутатами Державної Думи, по закінченні терміну їх повноважень має право продовжити службу в зазначених органах або достроково звільнитися зі служби в зазначених органах. Там же зазначено, що після закінчення терміну повноважень члена Ради Федерації, депутата Державної Думи їм надається попередня посада або за їх згодою інша посада по колишньому чи за їх згодою по іншому місцю служби;
водночас в ч. 1 коментованої статті йдеться про можливість звільнення зі служби в поліції за власним бажанням стосовно датою обрання (призначення) членом Ради Федерації, обрання депутатом Державної Думи.
Залишився ще один неузгоджений момент:
в частині 8 ст. 38 Федерального закону "Про статус члена Ради Федерації і статус депутата Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації" передбачено, що особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ для роботи в якості помічника за трудовим договором (контрактом) прикомандировуються на підставі подання члена Ради Федерації, депутата Державної Думи до відповідного виконавчого органу державної влади. Як встановлено там же, при цьому служба в органах внутрішніх справ для даних осіб припиняється;
проте в коментованому Законі подібні положення не містяться, що не містилися вони в Законі 1991 про міліції і не містяться в Положенні 1992 про службу в органах внутрішніх справ. Відповідне регулювання передбачене лише в Інструкції щодо застосування Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ (п. 10.1). При цьому не цілком зрозуміло, яким чином узгоджується правило про призупинення служби з положенням п. 2 ч. 2 ст. 25 коментованого Закону, які передбачають, що у разі прикомандирування до державних органів, а також до організацій співробітник поліції вважається проходять службу в поліції.
3. У частині 3 коментованої статті передбачено, що у разі, якщо протягом одного місяця (не рахуючи періодів тимчасової непрацездатності) після закінчення строку здійснення повноважень, передбачених ч. 1 цієї статті, співробітник поліції не повідомить про це федеральний орган виконавчої влади у сфері внутрішніх справ , тобто МВС Росії, то він підлягає звільненню на підставі, передбаченій п. 20 ч. 1 ст. 40 коментованого Закону ("припинення підстав для призупинення служби в поліції"). Дана норма є нововведенням коментованого Закону та має на меті недопущення невизначеності статусу співробітника поліції при закінченні строку здійснення ним повноважень, передбачених ч. 1 коментарів статті.
Правове управління Апарату Державної Думи відзначало, що частини 1 і 3 коментованої статті вимагають внутрішнього узгодження: так, поліції підлягає звільненню, якщо у встановлений термін не повідомить про це МВС Росії, однак, відповідно до ч . 1 зазначеної статті він вже звільняється зі служби за власним бажанням для виконання повноважень (див. Висновок від 1 грудня 2010 р. N 2.2-1/4410). Дане зауваження не було враховано і це видається логічним, оскільки норма ч. 3 коментованої статті розрахована на випадки призупинення на підставі ч. 1 даної статті служби в поліції.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 41. Гарантії співробітнику поліції, обраному (призначеному) в законодавчий (представницький) або виконавчий орган державної влади або в орган місцевого самоврядування "
  1. Стаття 41. Гарантії співробітнику поліції, обраному (призначеному) в законодавчий (представницький) або виконавчий орган державної влади або в орган місцевого самоврядування
    Коментар до статті 41 1. При з'ясуванні положень даної статті варто мати на увазі, що згідно з ч. 2 ст. 25 Федерального закону "Про статус члена Ради Федерації і статус депутата Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації" термін повноважень члена Ради Федерації, депутата Державної Думи зараховується не тільки в загальний, а й в безперервний трудовий стаж або строк
  2. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
  3. Стаття 13. Права поліції
    Коментар до статті 13 січня. Коментована стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права
  4. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 січня. У даній статті встановлено обов'язки поліції, а в наступній статті передбачені її права. Як наголошувалося в пояснювальній записці до проекту коментованого Закону, до переліку обов'язків поліції включені функції, які не були враховані в Законі 1991 про міліції, але які міліція здійснювала у відповідності з іншими законодавчими та іншими нормативними
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  6. 4. Учасники страхових відносин
    Насамперед йдеться, природно, про сторони відповідного правовідносини - страховиком і страхувальником. Страховик Страховик посідає особливе місце в страховому правовідношенні, оскільки саме з його діями пов'язане досягнення основної мети, заради якої виникає страхове правовідношення, - виплати певної суми в розмірі та у випадках, передбачених у договорі, а при
  7. Коментар до п. 3 та п. 3.1
    60. Відповідно до підп. "А" п. 3 коментованої статті військовослужбовець, який проходить військову службу за контрактом, має право на дострокове звільнення з військової служби у зв'язку з істотним і (або) систематичним порушенням у відношенні його умов контракту. Законодавець вперше закріпив вказане підставу звільнення з військової служби в коментованому Федеральному законі, надавши
  8. Тема 3.3. Суб'єкти адміністративного права
    Загальне поняття суб'єкта адміністративного права Суб'єкт адміністративного права - це учасник суспільних відносин, що володіє певними правами і обов'язками, якими він наділений у зв'язку з необхідністю реалізації своїх життєвих потреб. В адміністративному праві його норми реалізуються громадянами, державними органами, громадськими об'єднаннями та іншими, які і є
  9. Європейський парламент
    * (59) Склад та порядок формування. Європейський парламент - представницький інститут Співтовариства і Союзу. Він складається "з представників народів держав, об'єднаних у Співтовариство" (ст. 189 Договору про ЄС). Всі члени (депутати) Європарламенту обираються загальними прямими виборами строком на п'ять років. Загальне число членів (депутатів) Європейського парламенту після останніх виборів 2009
  10. § 2. Форми державного устрою
    При аналізі політичної системи держави важливе значення має форма державного (територіального) устрою, під якою зазвичай розуміють національно-територіальну організацію держави, а також взаємини центральних і регіональних органів. Питання про державний устрій - це питання про те, як організована територія даної держави, з яких частин вона складається і
© 2014-2022  yport.inf.ua