Головна
ГоловнаМитне, податкове , медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 28. Громадські об'єднання по захисту прав громадян у сфері охорони здоров'я

Коментар до статті 28
Стаття, що присвячена основам реалізації прав громадян на створення громадських об'єднань щодо захисту своїх прав у сфері охорони здоров'я, зокрема містить ідеї-принципи даних об'єднань.
По-перше, закріплений принцип добровільності формування громадських об'єднань. Представляється, що зазначений принцип в контексті даної норми слід розглядати більш широко і включати в його зміст добровільність не тільки створення об'єднання, а й участі в ньому. Останнє право також має на увазі можливість і вільного виходу з об'єднання, якщо воно має формальний характер. Зазначені межі розкриваного поняття "добровільної основи формування" відображають транспарентність (відкритість) роботи об'єднання.
Право на об'єднання громадян по різних підставах і сфер діяльності є одним з основних (базових) громадянських прав і визнається міжнародним правом як невід'ємний елемент правосуб'єктності людини і громадянина.
Відповідно до Міжнародного пакту про громадянські і політичні права (1) кожна людина має право на свободу асоціацій з іншими, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів (ч. 1 ст. 22) . За Загальної декларації прав людини ніхто не може бути примушений вступати до будь-якої асоціації (ч. 2 ст. 20).
---
(1) Міжнародний пакт від 16.12.1966 "Про громадянські та політичні права" / / Бюлетень Верховного Суду РФ. 1994. N 12.
Свобода діяльності громадських об'єднань, її гарантування, як і обмеження, також здійснюються згідно принципам і нормам міжнародного права.
Користування правом на свободу асоціації не підлягає жодним обмеженням, крім тих, які передбачаються законом і які необхідні в демократичному суспільстві в інтересах державної чи суспільної безпеки, громадського порядку, охорони здоров'я і моральності населення, для захисту прав і свобод інших осіб. Можливе лише введення законних обмежень користування цим правом для осіб, які входять до складу збройних сил і поліції (ч. 2 ст. 22 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права).
Конституція РФ, грунтуючись на нормах міжнародного права, говорить: "Кожен має право на об'єднання, включаючи право створювати професійні спілки для захисту своїх інтересів. Свобода діяльності громадських об'єднань гарантується. Ніхто не може бути примушений до вступу в яке об'єднання чи перебування в ньому "(ст. 30).
Відповідно до ст. 6 Федерального закону від 12.01.1996 N 7-ФЗ "Про некомерційні організації" (1) громадське об'єднання є однією з форм некомерційної організації.
---
(1) СЗ РФ. 1996. N 3. Ст. 145.
У свою чергу, некомерційною організацією є організація, яка не має одержання прибутку як основної мети своєї діяльності і не розподіляє отриманий прибуток між учасниками.
Цілі діяльності некомерційних організацій різні. Вони можуть створюватися для досягнення соціальних, благодійних, культурних, освітніх, наукових та управлінських цілей, з метою охорони здоров'я громадян, розвитку фізичної культури і спорту, задоволення духовних та інших нематеріальних потреб громадян, захисту прав, законних інтересів громадян і організацій, вирішення спорів і конфліктів, надання юридичної допомоги, а також в інших цілях, спрямованих на досягнення суспільних благ.
Законодавство про некомерційні організації дає досить широке трактування громадської організації (об'єднання), розуміючи під нею добровільне об'єднання громадян, у встановленому законом порядку які об'єдналися на основі спільності їх інтересів для задоволення духовних або інших нематеріальних потреб.
Однак громадські об'єднання, порівняно з іншими некомерційними організаціями мають значної специфікою, діючи в основному у сфері публічного права, забезпечуючи реалізацію конституційного права на об'єднання, що відноситься до політичних прав і не завжди вимагає наявності майна для його здійснення . Крім того, і організаційні форми реалізації політичного права не можуть повністю збігатися з формами придбання, відчуження та управління майном, передбаченими для некомерційних організацій - юридичних осіб, тим більше що найважливіша особливість громадського об'єднання - можливість легального існування без прав юридичної особи.
Уточнену формулювання природи громадського об'єднання як спеціальної некомерційної організації по відношенню до загальної термінології дає ст. 5 Федерального закону від 19.05.1995 N 82-ФЗ "Про громадські об'єднання" (1). Відповідно до зазначеної норми під громадським об'єднанням розуміється добровільне, самоврядні, некомерційне формування, створене за ініціативи громадян, що об'єдналися на основі спільності інтересів для реалізації загальних цілей, зазначених у статуті громадського об'єднання.
---
(1) СЗ РФ. 1995. N 21. Ст. 1930.
Громадські об'єднання можуть створюватися в одній з наступних організаційно-правових форм (ст. 7):
громадська організація;
громадський рух ;
громадський фонд;
громадська установа;
орган громадської самодіяльності;
політична партія.
На думку експертів ООН, забезпечення участі людей у прийнятті рішень, які безпосередньо зачіпають їхні інтереси, - найважливіший принцип демократії. У цьому відношенні організації інвалідів є виразниками потреб своїх членів. У Росії громадські організації мають багаторічну історію. Представники громадських організацій входять до Міжвідомчої комісії з реабілітації інвалідів, підпорядковану заступнику Голови Уряду, де обговорюються ключові рішення щодо прав громадян у сфері охорони здоров'я.
Слід врахувати, що коментована стаття передбачає ряд змістовних елементів правового статусу об'єднань щодо захисту прав громадян у сфері охорони здоров'я. Фактично законом закріплено спеціальні по відношенню до загального правовим статусом некомерційної організації права та обмеження даного об'єднання, що мають до того ж почасти функціональний характер.
Як випливає з положень даної статті, об'єднання вправі брати участь у розробці норм і правил у сфері охорони здоров'я та вирішенні питань, пов'язаних з порушенням таких норм і правил.
У свою чергу, Законом на об'єднання накладені спеціальні обмеження, пов'язані з їх безпосередньою діяльністю. Так, об'єднання не вправі здійснювати рекламу конкретних торгових найменувань лікарських препаратів, біологічно активних добавок, медичних виробів, спеціалізованих продуктів лікувального харчування та замінників грудного молока.
Діяльність громадських організацій грунтується на принципах добровільності, рівноправності, самоврядування і законності. Вони вільні у визначенні своєї внутрішньої структури, цілей, форм і методів своєї діяльності. Їх діяльність має бути гласною, а інформація про їх установчих та програмних документах - загальнодоступною.
Для здійснення статутних цілей громадська організація, що є юридичною особою, має право:
вільно поширювати інформацію про свою діяльність, брати участь у виробленні рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування , що стосуються питань соціального захисту інвалідів;
проводити збори, мітинги, демонстрації, ходи і пікетування; засновувати засоби масової інформації та здійснювати видавничу діяльність;
представляти і захищати свої права , законні інтереси своїх членів і учасників, а також інших громадян в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та громадських об'єднаннях;
здійснювати в повному обсязі повноваження, передбачені законами про громадські об'єднання;
виступати з ініціативами з різних питань суспільного життя, вносити пропозиції до органів державної влади.
Громадська організація, що є юридичною особою, може мати у власності земельні ділянки, будівлі, будівлі, споруди, житловий фонд, транспорт, обладнання, інвентар, майно культурно-освітнього та оздоровчого призначення, грошові кошти, акції , інші цінні папери та інше майно, необхідне для матеріального забезпечення діяльності цього громадського об'єднання, зазначеної в його статуті. У власності можуть також перебувати установи, видавництва, засоби масової інформації, створювані і придбані за рахунок коштів даної громадської організації відповідно до її статутними цілями.
Власниками майна є громадські організації, які володіють правами юридичної особи. Кожен окремий член громадської організації не має права власності на частку майна, що належить громадській організації.
Громадські організації можуть здійснювати підприємницьку діяльність лише остільки, оскільки це служить досягненню статутних цілей, заради яких вони створені, і цих цілей. У власності громадських об'єднань інвалідів можуть перебувати підприємства, установи, організації, господарські товариства і суспільства, будівлі, споруди, обладнання, транспорт, житловий фонд, інтелектуальні цінності, грошові кошти, паї, акції та цінні папери, а також будь-яке інше майно і земельні ділянки відповідно до законодавства РФ.
Громадські організації створюються за ініціативою їх засновників - не менше 3 фізичних осіб. Засновники даних об'єднань автоматично стають їх членами, набуваючи відповідні права та обов'язки.
Рішення про створення громадської організації, про затвердження її статуту і про формування керівних та контрольно-ревізійного органів приймаються на з'їзді (конференції) або загальних зборах. З моменту свого створення громадська організація здійснює свою статутну діяльність, набуває права, за винятком прав юридичної особи, приймає на себе обов'язки.
Правоздатність громадської організації як юридичної особи виникає з моменту державної реєстрації в органі юстиції.
Засновниками, членами та учасниками громадської організації можуть бути громадяни, які досягли 18 років. Не може бути засновником (учасником, членом) некомерційної організації:
1) іноземний громадянин чи особа без громадянства, стосовно яких у встановленому законодавством РФ порядку прийнято рішення про небажаність їхнього перебування (проживання) в Російській Федерації . Відповідно до Положення, затвердженого Постановою Уряду РФ від 07.04.2003 N 199 (1) рішення про небажаність перебування приймається федеральними органами виконавчої влади (МВС Росії, ФСБ Росії, Міноборони Росії, Мінздоровсоцрозвитку Росії, Росфінмоніторинг, СЗР Росії, Мін'юст Росії, МЗС Росії , ФМС Росії, ФСКН Росії) у термін не більше 1 місяця з дня подання матеріалів, що підтверджують небажаність перебування відповідної особи, яке в разі прийняття рішення про небажаність перебування інформується про це, якщо воно перебуває (проживає) на території РФ.
---
(1) СЗ РФ. 2003. N 15. Ст. 1369.
Федеральний орган виконавчої влади, який прийняв рішення про небажаність перебування, направляє у федеральний орган виконавчої влади, що відає питаннями безпеки, подання для ведення обліку осіб, яким в'їзд в Російську Федерацію не дозволено;
2) особа, яку включено до переліку відповідно до п. 2 ст. 6 Федерального закону від 07.08.2001 N 115-ФЗ "Про протидію легалізації (відмиванню) коштів, отриманих злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму" (1). У даному випадку мається на увазі особа, щодо якої є відомості про його причетність до екстремістської діяльності або тероризму, або юридична особа, прямо або побічно перебуває у власності або під контролем таких організації або особи, або фізична чи юридична особа, що діє від імені або за вказівкою таких організації або особи. Постановою Уряду РФ від 18.01.2003 N 27 (2) затверджено порядок визначення такого переліку організацій і фізичних осіб;
--- ---
(1) СЗ РФ. 2001. N 33 (ч. I). Ст. 3418.
(2) СЗ РФ. 2003. N 4. Ст. 329.
3) громадське об'єднання чи релігійна організація, діяльність яких припинена відповідно до ст. 10 Федерального закону від 25.07.2002 N 114-ФЗ "Про протидію екстремістській діяльності" (1);
--- ---
(1) СЗ РФ. 2002. N 30. Ст. 3031.
Призупинення діяльності допускається, якщо ця діяльність носить екстремістський характер і спричинила порушення прав і свобод людини і громадянина, заподіяння шкоди особистості, здоров'ю громадян, навколишньому середовищу, громадському порядку, громадської безпеки, власності, законним економічним інтересам фізичних і (або) юридичних осіб, суспільству і державі або створює реальну загрозу заподіяння такої шкоди;
  4) особа, щодо якої набрав законної сили рішенням суду встановлено, що в його діях містяться ознаки екстремістської діяльності;
  5) особа, яка не відповідає пропонованим до засновникам (учасникам, членам) некомерційної організації вимогам федеральних законів, що визначають правове становище, порядок створення, діяльності, реорганізації та ліквідації некомерційних організацій окремих видів.
  Правоздатність об'єднань інвалідів, тобто здатність мати права і нести обов'язки (ст. 49 ЦК РФ) як юридичної особи, виникає з моменту державної реєстрації.
  Статут як головний установчий документ будь-якої громадської організації повинен передбачати низку обов'язкових відомостей. Статут громадської організації може містити опис символіки даного об'єднання.
  У статуті можуть передбачатися й інші положення, що стосуються діяльності громадської організації, що не суперечать законам.
  Для набуття прав юридичної особи громадська організація підлягає державній реєстрації відповідно до Федерального закону від 08.08.2001 N 129-ФЗ "Про державну реєстрацію юридичних осіб і індивідуальних підприємців" (1).
  ---
  (1) СЗ РФ. 2001. N 33 (ч. I). Ст. 3431.
  Дії щодо державної реєстрації юридичних осіб проводяться уповноваженим федеральним органом виконавчої влади і здійснюються шляхом внесення до державних реєстрів відомостей про створення, реорганізації та ліквідації юридичних осіб, інших відомостей про юридичних осіб відповідно до Закону.
  Загальні правила закріплені в ст. ст. 8 - 11 Закону про державну реєстрацію. Вона здійснюється в строк не більше ніж 5 робочих днів з дня подання документів до реєструючого органу.
  Державна реєстрація юридичної особи здійснюється за місцем знаходження зазначеного засновниками в заяві про державну реєстрацію постійно діючого виконавчого органу, у разі відсутності такого виконавчого органу - за місцем знаходження іншого органу або особи, які мають право діяти від імені юридичної особи без довіреності.
  Моментом державної реєстрації юридичної особи відповідно до Закону про державну реєстрацію визнається внесення реєструючим органом відповідного запису до відповідного державного реєстру (п. 2 ст. 11).
  Реєструючий орган не пізніше одного робочого дня з моменту державної реєстрації видає (надсилає) заявнику документ (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи за формою N Р51001 (1)), що підтверджує факт внесення запису до відповідного державного реєстру.
  ---
  (1) Постанова Уряду РФ від 19.06.2002 N 439 "Про затвердження форм та вимог до оформлення документів, що використовуються при державній реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб як індивідуальних підприємців" / / Відомості Верховної. 2002. N 26. Ст. 2586.
  Згідно ст. 13.1 Федерального закону від 12.01.1996 N 7-ФЗ "Про некомерційні організації" рішення про державну реєстрацію (про відмову в державній реєстрації) некомерційної організації приймається федеральним органом виконавчої влади, уповноваженим у сфері реєстрації некомерційних організацій (уповноважений орган), або його територіальним органом . Таким органом виступають Міністерство юстиції РФ і відповідно його територіальні органи на підставі Указу Президента РФ від 13.10.2004 N 1313, що визначає питання Мін'юсту Росії.
  При прийнятті відповідного рішення Мін'юст Росії керується Адміністративним регламентом (1), який визначає порядок надання державної послуги з прийняття рішення про державну реєстрацію некомерційних організацій.
  ---
  (1) Наказ Мін'юсту Росії від 30.12.2011 N 455 "Про затвердження Адміністративного регламенту надання Міністерством юстиції Російської Федерації державної послуги з прийняття рішення про державну реєстрацію некомерційних організацій" / / Російська газета. 2012. N 58.
  Відповідно до ст. 2 Федерального закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб і індивідуальних підприємців" державна реєстрація здійснюється уповноваженим федеральним органом виконавчої влади (реєструючим органом).
  Уповноваженим органом відповідно до Постанови Уряду РФ від 30.09.2004 N 506, що здійснює функції з державної реєстрації юридичних осіб та ведення єдиного реєстру, є Федеральна податкова служба.
  Для державної реєстрації некомерційної організації до уповноваженого органу або його територіального органу не пізніше ніж через три місяці з дня прийняття рішення про створення такої організації подаються такі документи:
  1) заява, підписана уповноваженою особою, із зазначенням його прізвища, імені, по батькові, місця проживання та контактних телефонів;
  2) установчі документи некомерційної організації в трьох примірниках;
  3) рішення про створення некомерційної організації та про затвердження її установчих документів з зазначенням складу обраних (призначених) органів у двох примірниках;
  4) відомості про засновників у двох примірниках;
  5) документ про сплату державного мита;
  6) відомості про адресу (про місце знаходження) постійно діючого органу некомерційної організації, за якою здійснюється зв'язок з некомерційною організацією;
  7) при використанні в найменуванні некомерційної організації особистого імені громадянина, символіки, захищеної законодавством РФ про охорону інтелектуальної власності або авторських прав, а також повного найменування іншої юридичної особи як частини власного найменування - документи, що підтверджують правомочності на їх використання.
  Громадської організації може бути відмовлено у державній реєстрації, якщо:
  1) статут громадської організації суперечить Конституції РФ і законодавству РФ;
  2) необхідні для державної реєстрації документи представлені не повністю, або оформлені в неналежному порядку, або представлені в неналежний орган;
  3) що виступило в якості засновника громадської організації особа не може бути засновником;
  4) раніше зареєстрована громадська організація з тим же найменуванням здійснює свою діяльність у межах тієї ж території;
  5) встановлено, що в представлених установчих документах міститься недостовірна інформація;
  6) найменування громадської організації ображає моральність, національні та релігійні почуття громадян.
  Рішення про відмову в державній реєстрації або про призупинення державної реєстрації некомерційної організації має бути прийнято не пізніше ніж через чотирнадцять робочих днів з дня отримання представлених документів.
  У разі відмови в державній реєстрації або призупинення державної реєстрації некомерційної організації заявнику повідомляється про це у письмовій формі протягом 3 робочих днів з дня прийняття відповідного рішення із зазначенням передбачених відповідною статтею підстав, що викликали відмову в державній реєстрації або призупинення державної реєстрації некомерційної організації.
  Відмова у державній реєстрації:
  організації за мотивами недоцільності її створення не допускається;
  громадського об'єднання не є перешкодою для повторного подання документів на державну реєстрацію за умови усунення підстав, що спричинили відмову. Розгляд повторного звернення до Мін'юсту Росії або його територіального органу та винесення за цим зверненням рішення про державну реєстрацію виробляються в тому ж порядку;
  некомерційної організації може бути оскаржений до вищестоящого органу або до суду.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 28. Громадські об'єднання по захисту прав громадян у сфері охорони здоров'я"
  1. Стаття 4. Основні принципи охорони здоров'я
      громадських
  2. Громадські організації споживачів
      громадських організацій споживачів здійснює з 1989 р. Українська асоціація споживачів. Великі громадські об'єднання споживачів в даний час діють в усіх регіонах країни. Споживче рух в Україні поступово розвивається, завойовує собі авторитет у громадян, надаючи їм допомогу у захисті їх законних споживчих прав та інтересів. Основні права об'єднання
  3. 21.3. Способи забезпечення законності в державному управлінні: поняття та види
      громадських об'єднань по підтримці і зміцненню законності у сфері державного управління. Існують також такі способи забезпечення законності, як державний контроль, державний нагляд, судовий контроль, громадський
  4. Стаття 117. Громадські та релігійні організації (об'єднання)
      громадських і релігійних організацій не зберігають прав на передане ними цим організаціям у власність майно, в тому числі на членські внески. Вони не відповідають за зобов'язаннями громадських та релігійних організацій, в яких беруть участь як їх членів, а зазначені організації не відповідають за зобов'язаннями своїх членів. 3. Особливості правового становища громадських і релігійних
  5. Стаття 239. Організація об'єднання, що зазіхає на особистість і права громадян Коментар до статті 239
      громадського об'єднання, діяльність якого пов'язана з насильством над громадянами або іншим спричиненням шкоди їх здоров'ю або із спонуканням громадян до відмови від виконання громадських обов'язків або до здійснення інших протиправних діянь; 2) керівництво таким об'єднанням. Громадськими та релігійними організаціями (об'єднаннями) визнаються добровільні об'єднання громадян, в
  6. Стаття 46. Звернення до суду на захист прав, свобод і законних інтересів інших осіб
      громадським об'єднанням. Так, громадські організації, що здійснюють діяльність в галузі охорони навколишнього середовища, має право подати до суду заяву про скасування дозволу на будівництво екологічно шкідливих об'єктів, або про припинення або обмеження господарської діяльності підприємств, що роблять негативний вплив на навколишнє середовище (ст. 45 ФЗ від 10 січня 2002 р. N 7-ФЗ "Про охорону
  7. Стаття 86. Повноваження органів, які здійснюють державний контроль у сфері охорони здоров'я
      правління, державних позабюджетних фондів у випадках і в порядку, що встановлені законодавством РФ (див. коментар до ст. 98 Закону). 3. Складання протоколів про адміністративні правопорушення у сфері охорони здоров'я, обігу лікарських засобів, розгляд справ про зазначені адміністративні правопорушення та вжиття заходів щодо запобігання таких порушень. 4. Напрям в
  8. Розділ III ГРОМАДСЬКІ ОРГАНІЗАЦІЇ СПОЖИВАЧІВ (ОБ'ЄДНАННЯ СПОЖИВАЧІВ)
      громадські організації споживачів (об'єднання споживачів). Об'єднання споживачів є громадськими організаціями, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України "Про об'єднання громадян". Держава підтримує діяльність об'єднань споживачів. Стаття 26 Права громадських організацій споживачів (об'єднань споживачів) Об'єднання
  9. Громадські та релігійні організації та об'єднання
      громадських і релігійних організацій має права передавати їм майно у власність, але вони не зберігають на нього (як і на членські внески) будь-яких прав. Зазначені організації мають право здійснювати підприємницьку діяльність лише для досягнення цілей, заради яких вони були створені, і цих цілей. Учасники (члени) розглянутих організацій не відповідають за їх
  10. А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012

  11. Стаття 239. Організація об'єднання, що зазіхає на особистість і права громадян Коментар до статті 239
      громадських об'єднаннях "; ст. 6 Федерального закону від 26 вересня 1997 р. N 125-ФЗ" Про свободу совісті та релігійні об'єднання "). 2. Створення релігійного (суспільного) об'єднання - це дії особи (кількох осіб), результатом яких стало об'єднання групи людей на основі релігійних, політичних або інших поглядів. Закінчено злочин з моменту створення об'єднання. 3.
  12. Стаття 210. Основні напрями державної політики в галузі охорони праці
      стаття має своє основне значення в питаннях правового забезпечення та державної політики в галузі охорони праці. 2. Напрями державної політики в галузі охорони праці носять комплексний характер і припускають: - забезпечення пріоритету збереження життя і здоров'я працівників - даний напрямок реалізується за допомогою проголошення в різних нормативно-правових актах в
  13. КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
      суспільного здоров'я. 6. Система правового забезпечення охорони здоров'я громадян у РФ (положення про охорону здоров'я громадян Конституції РФ, інших нормативно-правових актів). 7. Поняття медичного страхування, його сутність і особливості. 8. Обов'язкове та добровільне медичне страхування: поняття, види. 9. Суб'єкти медичного страхування - страхувальники, страховики, медичні
  14. 3. Різновиди громадських об'єднань
      громадських об'єднань є: а) громадська організація, тобто засноване на засадах членства об'єднання громадян, створене ними на базі спільності нематеріальних інтересів для спільного задоволення духовних та інших нематеріальних потреб, у тому числі для спільного здійснення і захисту деяких своїх прав та інтересів (ст. 117 ГК; ст. 6 Закону про некомерційні організації; ст.
  15. Стаття 1. Предмет регулювання цього Закону
      суспільних відносин, що утворюють сферу охорони здоров'я громадян. Використання терміну "сфера" підкреслює глобальний і комплексний характер відносин з охорони здоров'я громадян, що не зводиться лише до медичної допомоги. Вживання цього терміна, переважаючого при характеристиці і позначенні охорони здоров'я громадян, є моментом, який вирізняє коментований Закон від Основ законодавства
© 2014-2022  yport.inf.ua