Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоФінансове право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Бюджетний кодекс Російської Федерації (чинна редакція від 14.07.2013), 2013 - перейти до змісту підручника

Стаття 28. Перелік принципів бюджетної системи Російської Федерації

Бюджетна система Російської Федерації заснована на принципах:
єдності бюджетної системи Російської Федерації;
розмежування доходів, витрат і джерел фінансування дефіцитів бюджетів між бюджетами бюджетної системи Рос-сийской Федерації;
(в ред. Федерального закону від 26.04.2007 N 63-ФЗ)
самостійності бюджетів ;
рівності бюджетних прав суб'єктів Російської Федерації, муніципальних утворень;
(абзац запроваджено Федеральним законом від 20.08.2004 N 120-ФЗ)
повноти відображення доходів, витрат і джерел фінансування дефіцитів бюджетів;
(в ред. Федерального закону від 26.04.2007 N 63-ФЗ)
збалансованості бюджету;
ефективності використання бюджетних коштів;
(в ред. Федеральних законів від 26.04.2007 N 63-ФЗ, від 07.05.2013 N 104-ФЗ)
загального (сукупного) покриття витрат бюджетів;
прозорості (відкритості);
(в ред. Федерального закону від 26.04.2007 N 63-ФЗ)
достовірності бюджету;
адресності та цільового характеру бюджетних коштів;
підвідомчості видатків бюджетів;
(абзац запроваджено Федеральним законом від 26.04.2007 N 63-ФЗ)
єдності каси.
(Абзац запроваджено Федеральним законом від 26.04.2007 N 63-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 28. Перелік принципів бюджетної системи Російської Федерації"
  1. Стаття 29. Принцип єдності бюджетної системи Російської Федерації
    (в ред. Федерального закону від 20.08.2004 N 120-ФЗ) Принцип єдності бюджетної системи Російської Федерації означає єдність бюджетного законодавства Російської Феде-рації, принципів організації та функціонування бюджетної системи Російської Федерації, форм бюджетної документації і бюд-житній звітності, бюджетної класифікації бюджетної системи Російської Федерації, санкцій за порушення
  2. Тема 5. Правове регулювання видатків бюджетів
    Поняття бюджетних витрат. Класифікація бюджетних витрат. Принципи розподілу витрат: принцип єдності бюджетної системи Російської Федерації; принцип збалансованості бюджету; принцип результативності та ефективності використання бюджетних коштів; принцип загального покриття витрат бюджетів; принцип прозорості; принцип достовірності бюджету; принцип адресності та цільового характеру
  3. Тема 2. Бюджетна система Російської Федерації
    Бюджетне пристрій і бюджетна система Російської Федерації. Структура бюджетної системи. Федеральний бюджет. Бюджети суб'єктів Російської Федерації. Бюджет муніципального освіти. Бюджети державних і територіальних позабюджетних фондів у складі бюджетної системи. Консолідований бюджет. Принципи бюджетної системи Російської Федерації: принцип єдності бюджетної системи; принцип
  4. Президент Російської Федерації. Бюджетний кодекс Російської Федерації (чинна редакція від 14.07.2013), 2013

  5. Контрольні питання і завдання
    1. Що є основою бюджетної системи Російської Федера ції? 2. Охарактеризуйте структуру бюджетної системи. 3. Які принципи лежать в основі побудови бюджетної системи Російської Федерації? 4. Що включає в себе термін «бюджетні повноваження»? 5. Які бюджетні повноваження закріплені за Російською Федера цією? 6. Які бюджетні права (повноваження) суб'єктів
  6. Стаття 18. Бюджетна класифікація Російської Феде-рації
    (в ред. Федерального закону від 26.04.2007 N 63-ФЗ) 1. Бюджетна класифікація Російської Федерації є угрупованням доходів, витрат і джерел фінансування де-фіціта бюджетів бюджетної системи Російської Федерації, використовуваної для складання і виконання бюджетів, складання бюджетної звітності, що забезпечує порівнянність показників бюджетів бюджетної системи Російської
  7. Стаття 38.1 . Принцип підвідомчості видатків бюджетів
    (введена Федеральним законом від 26.04.2007 N 63-ФЗ) Принцип підвідомчості видатків бюджетів означає, що одержувачі бюджетних коштів мають право отримувати бюджетні асигнувань та ліміти бюджетних зобов'язань тільки від головного розпорядника (розпорядника) бюджетних коштів, у віданні яких-го вони знаходяться. Головні розпорядники (розпорядники) бюджетних коштів не вправі розподіляти
  8. Тема 3. Бюджетні правовідносини
    Бюджетні правовідносини. Особливості бюджетних правовідносин. Види бюджетних правовідносин: вертикальні бюджетні правовідносини і горизонтальні бюджетні правовідносини; майнові і немайнові правовідносини; віддільні і невіддільні правовідносини; регулятивні та охоронні правовідносини. Структура бюджетних правовідносин. Об'єкти бюджетних правовідносин. Суб'єкти бюджетних
  9. Д.А. Пашкевич. Бюджетне право. Шпаргалки, 2008
    У книзі розкрито основні поняття бюджетного права та процесу - предмет і система бюджетного права, його джерела та норми, принципи бюджетного права та процесу, бюджетна система Російської Федерації. Студенту без шпаргалки нікуди! Зручне і гарне оформлення, відповіді на всі екзаменаційні питання провідних вузів
  10. Стаття 1. Правовідносини, що регулюються Бюджетним кодексом Російської Федерації
    1. До бюджетних правовідносин відносяться: відносини, що виникають між суб'єктами бюджетних правовідносин у процесі формування доходів і здійснення видатків бюджетів бюджетної системи Російської Федерації, здійснення державних і муніципальних запозичень, регулюються-вання державного та муніципального боргу; (в ред. Федерального закону від 26.04. 2007 N 63-ФЗ) відносини,
  11. Система бюджетного
    Система бюджетного права включає в себе, як і багато інші галузі (підгалузі) права і правові науки, загальну і особливу частину. У загальній частині вивчаються загальні поняття, принципи, повноваження. Особлива частина включає в себе основні найбільш великі інститути бюджетного права та інститути допоміжні, які можуть трансформуватися із зміною законодавства чи економічних умов. К
  12. Тема 8. Бюджетний процес
    Поняття бюджетного процесу, його стадії. Бюджетний цикл. Принципи бюджетного процесу: принцип єдності системи бюджетного процесу; принцип самостійності публічних утворень у здійсненні бюджетного процесу; принцип середньострокового бюджетного планування; принцип періодичності бюджету; принцип наступності бюджетів. Повноваження учасників бюджетного процесу. Бюджетні повноваження
  13. Стаття 170. Бюджетне послання Президента Рос-сийской Федерації
    Бюджетне послання Президента Російської Федерації направляється Федеральним Зборам Російської Федерації не пізніше березня року, що передує черговому фінансовому році. У Бюджетному посланні Президента Російської Федерації визначається бюджетна політика Російської Федерації на очеред-ної фінансовий рік і плановий період. (В ред. Федерального закону від 26.04.2007 N
  14. Стаття 239. Імунітет бюджетів
    (в ред. Федерального закону від 27.12.2005 N 197-ФЗ) 1 . Імунітет бюджетів бюджетної системи Російської Федерації являє собою правовий режим, за якого звернення стягнення на кошти бюджетів бюджетної системи Російської Федерації здійснюється тільки на підставі судового акту, за винятком випадків, встановлених статтями 93.3, 93.4, 93.6, 142.2, 142.3, 166.1, 218 і 242 цього
© 2014-2022  yport.inf.ua