Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 76. Професійні некомерційні організації, створювані медичними працівниками та фармацевтичними працівниками

Коментар до статті 76
Питання, пов'язані з регламентацією діяльності професійних об'єднань у сфері медицини та охорони здоров'я, відомі законодавству про охорону здоров'я. Зокрема, відповідні положення спочатку знайшли відображення в ст. 62 Основ законодавства 1993 р., присвяченій професійним медичним та фармацевтичним асоціаціям.
У коментованій статті дані норми знайшли оновлене зміст і уточнені з урахуванням вимог сучасної практики діяльності громадських об'єднань. Варто відзначити, що даним інститутам відводиться значна роль у становленні основ саморегулювання та захисту інтересів громадян, що представляють окремі професійні спільноти.
Що стосується конструктивної частини даної статті, то її зміст більш широко порівняно з ст. 62 Основ законодавства підходить до регулювання діяльності професійних некомерційних організацій, що вже видно з назви самої статті "Професійні некомерційні організації, створювані медичними працівниками та фармацевтичними працівниками".
У зв'язку з цим варто відзначити, що вказана вище ст. 62 Основ іменувалася "Професійні медичні та фармацевтичні асоціації", що, по суті, обмежувало коло організаційно-правових форм юридичних осіб, в яких могли діяти відповідні професійні об'єднання.
Медичні та фармацевтичні працівники мають право на створення професійних некомерційних організацій, які можуть формуватися з метою реалізації та захисту прав розвитку медичної та фармацевтичної діяльності, сприяння науковим дослідженням, вирішення інших пов'язаних з професійною діяльністю.
Створення та діяльність різних організацій у сфері охорони здоров'я регламентуються Федеральним законом від 19.05.1995 N 82-ФЗ "Про громадські об'єднання" (1), яка має як спеціальний акт пріоритет над нормами коментованого Закону при регулюванні відносин, безпосередньо виникають у зв'язку з реалізацією громадянами права на об'єднання.
---
(1) СЗ РФ. 1995. N 21. Ст. 1930.
Під громадським об'єднанням розуміється добровільне, самоврядні, некомерційне формування, створене за ініціативи громадян, що об'єдналися на основі спільності інтересів для реалізації загальних цілей, зазначених у статуті громадського об'єднання.
Основной принцип створення об'єднань в професійному медичному середовищі - добровільність. Названий принцип означає, що ніхто не може примушувати громадське об'єднання займатися будь-якою діяльністю, у тому числі шляхом видання обов'язкових для виконання актів органів державної влади чи місцевого самоврядування, не заснованих на законі і мають індивідуальний характер (1).
---
(1) Шашкова О.В. Коментар до Федерального закону від 19.05.1995 N 82-ФЗ "Про громадські об'єднання" (постатейний) / / УПС.
Цей ознака заснований на нормах ст. 30 Конституції РФ, встановлює, що "кожен має право на об'єднання" і "ніхто не може бути примушений до вступу в будь-яке об'єднання чи перебування в ньому".
Критерієм формування професійних некомерційних організацій може бути приналежність:
1) до медичних працівників або фармацевтичним працівникам;
2) до професії (лікарів, медичних сестер (фельдшерів), провізорів, фармацевтів);
3) до однієї лікарської спеціальності.
Громадські об'єднання можуть створюватися в одній з наступних організаційно-правових форм:
громадська організація;
громадський рух;
громадський фонд;
громадська установа;
орган громадської самодіяльності;
політична партія.
Громадські об'єднання в охороні здоров'я створюються в основному у формі громадської організації. Так, створені і діють загальноукраїнські громадські організації "Російське товариство імені Н.І. Пирогова", "Російське наукове товариство інтервенціональних радіологів та ендоваскулярних хірургів", "Російський медичний союз" (РМС) і ін
Статус професійних об'єднань, а особливо асоціацій (спілок) в даний час містить ряд принципових суперечностей, і перш за все по колу учасників (суб'єктним складом), які можуть дане об'єднання утворювати (створювати).
Основна проблема стосується розмежування між правовими статусами професійних медичних асоціацій та суміжних правових форм - професійних спілок та асоціацій, передбачених нормами ст. ст. 121 - 123 ГК РФ.
Відомі відмінності полягають у членським складі (для професійних медичних асоціацій це фізичні особи, які є медичними працівниками, а для асоціації відповідно до ЦК РФ - юридичні особи), а також у тому, що передбачені ст. 121 ГК РФ асоціації створюються окремо для комерційних і окремо для некомерційних організацій.
Отже, для повноцінного застосування на практиці нормативної конструкції асоціації (спілок) стосовно участі в них громадян необхідно внести відповідні зміни в цивільне законодавство, істотно змінивши структуру самого об'єднання. Незайвим в цьому буде вивчення західних моделей публічних організацій, проте не з асоціативним членством, а з безпосередньою участю фізичного субстрату в справах колективного установи.
Зарубіжний досвід показує, що в ряді країн лікарі об'єднані в публічні корпорації, які суміщають елементи правового статусу як громадської, так і публічної організації. Як правило, передбачається обов'язкове членство лікаря в такій структурі, наділеною по відношенню до нього дисциплінарної владою (1).
---
(1) Романовська О.В. Професійні медичні асоціації в системі суб'єктів публічних правовідносин / / Медичне право. 2009. N 4. С. 10 - 13.
При цьому пропонується можливим створення публічних корпорацій, які наділяються окремими державно-владними повноваженнями і повинні відповідати певним вимогам:
1. Корпорації створюються в силу закону відповідно до норм публічного, а не приватного права.
2. Корпорації інтегровані в структуру органів державного управління.
3. Корпорації підзвітні та підконтрольні державі.
4. Існування публічних корпорацій має глибокі історичні корені.
5. Чітка регламентація діяльності на рівні закону.
6. Встановлення гарантій ефективної діяльності публічної корпорації, відповідальної перед державою.
7. Гарантованість захисту прав члена публічної корпорації від можливого зловживання повноваженнями (1).
---
(1) Там же.
Професійні некомерційні організації можуть у встановленому законодавством РФ порядку приймати участь у розробці норм і правил у сфері охорони здоров'я, у вирішенні питань, пов'язаних з порушенням цих норм і правил, порядків надання медичної допомоги та стандартів медичної допомоги , програм підготовки та підвищення кваліфікації медичних працівників і фармацевтичних працівників, брати участь в атестації медичних працівників та фармацевтичних працівників для отримання ними кваліфікаційних категорій.
Слова "беруть участь" означають, що повинен бути присутній інший суб'єкт, який, у свою чергу, наділений регулятивними повноваженнями.
Медичні професійні некомерційні організації розробляють і затверджують також клінічні рекомендації (протоколи лікування) з питань надання медичної допомоги.
Професійним об'єднанням, в яких число лікарів, що входять до нього на особистому членство, не менше 25% від загальної чисельності лікарів на території суб'єкта РФ, поряд із зазначеними функціями надано право брати участь:
в атестації лікарів для отримання ними кваліфікаційних категорій;
в укладенні угод з тарифів на медичні послуги в системі обов'язкового медичного страхування і в діяльності фондів обов'язкового медичного страхування;
у розробці територіальних програм державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги.
Представляється, що передбачена можливість створення професійних асоціацій на змішаній основі (за участю як юридичних осіб (медичних організацій) так і фізичних осіб (громадян-лікарів)).
На території суб'єкта РФ може функціонувати кількох медичних професійних некомерційних організацій. У цьому випадку зазначені вище повноваження вправі здійснювати організація, яка є більш численною по безпосередньому представництву в неї лікарів від їх загальної чисельності в конкретному регіоні.
Встановлений критерій представництва є мінімальним, оскільки менший поріг чисельності при прийнятті відповідних юридично значимих рішень членів об'єднання може не визначати інтереси більшості представників відповідної медичної чи фармацевтичної професії.
У той же час видається, що норма про можливість виконання відповідних, позначених вище повноважень буде працювати, якщо некомерційне об'єднання створене на основі дотримання критерію приналежності його членів до медичним або фармацевтичним працівникам.
Більш вузький для формування об'єднання критерій на практиці може створювати проблеми в реалізації наданих об'єднанню прав з огляду на відмінності в інтересах членів, пояснюється специфікою професійної діяльності в рамках конкретної медичної спеціалізації.
Закріплена перспективна норма про можливість передачі медичним професійним некомерційним організаціям, їх асоціаціям (союзам) права здійснення окремих функцій у сфері охорони здоров'я. Перелік даних функцій має бути визначений у спеціальному законі, а критерії, яким повинні відповідати організації для здійснення функцій, - Урядом РФ.
Законом може бути встановлено порядок реалізації такими організаціями права на участь у діяльності уповноважених федеральних органів виконавчої влади, фондів обов'язкового медичного страхування, а також у розробці програм державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 76. Професійні некомерційні організації, створювані медичними працівниками та фармацевтичними працівниками "
  1. Стаття 50. Комерційні та некомерційні організації
    некомерційні організації). 2. Юридичні особи, які є комерційними організаціями, можуть створюватися у формі господарських товариств і товариств, виробничих кооперативів, державних і муніципальних унітарних підприємств. 3. Юридичні особи, які є некомерційними організаціями, можуть створюватися у формі споживчих кооперативів, громадських або релігійних
  2. Стаття 32. Обов'язки роботодавця щодо створення умов, що забезпечують діяльність представників працівників
    професійні спілки та інші представники працівників здійснюють свою діяльність в приміщенні (на території) організації, роботодавця - індивідуального підприємця. 2. Відповідно до ст. 377 ТК роботодавець зобов'язаний безоплатно надати виборним профспілковим органам приміщення для проведення зборів (конференцій), надати можливість розміщення інформації тощо (Див. коментар.
  3. Стаття 323. Гарантії медичного обслуговування
    стаття з 1 січня 2005 р. застосовується у зміненій редакції, згідно з якою гарантії медичного обслуговування для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях, диференціюються залежно від того, за рахунок коштів якого бюджету здійснюється фінансування організації. Колективним договором організацій, що фінансуються з федерального бюджету, для працівників
  4. Стаття 185. Гарантії працівникам , які направляються на медичний огляд (обстеження)
    медичні огляди (обстеження), див. ст. ст. 213, 266 і коммент. до них. За працівниками, направленими на медичний огляд (обстеження), середня заробітна плата зберігається на весь час звільнення від роботи. Якщо працівник в установленому порядку було направлено на обстеження, в т.ч. на експертизу зв'язку захворювання з професією, в стаціонарне лікувально-профілактичний заклад,
  5. 1. Поняття автономної некомерційної організації
    некомерційна організація - нова для нашого правопорядку організаційно-правова форма юридичної особи, передбачена ст. 10 Закону про некомерційні організації. Вона створюється на основі майнових внесків засновників для надання різних послуг некомерційного характеру: освітніх, культурно-просвітницьких, спортивно-оздоровчих, медичних, науково-дослідних,
  6. Стаття 69. Медичний огляд (обстеження) при укладенні трудового договору
      професійних захворювань. Перелік робіт та Перелік шкідливих і (або) небезпечних виробничих факторів, при виконанні яких проводяться попередні та періодичні медичні огляди (обстеження), а також Порядок їх проведення затверджені Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 16 серпня 2004 р. N 83 (БНА РФ. 2004. N 38). Перелік професій і посад працівників, які забезпечують
  7. 1. Поняття і види фондів
      професійному пенсійному страхуванню, вважаються фондами, а особливою організаційно-правовою формою некомерційних організацій соціального забезпечення (п. 1 ст. 2 Федерального закону від 8 квітня 1998 р. "Про недержавні пенсійні фонди"), хоча їх правове становище дуже близько до статусу звичайного фонду. Разом з тим діяльність таких фондів пов'язана з виключно комерційним
  8. Стаття 182. Гарантії при переведенні працівника на іншу менш оплачувану роботу
      професійного захворювання та надаються працівникам інших гарантії і компенсації див. Закон про страхування від нещасних випадків і професійних захворювань і коммент. до ст. 184. За працівниками, які отримали трудове каліцтво, професійне захворювання або інше ушкодження здоров'я, при переведенні на іншу роботу зберігається колишній середній заробіток до встановлення групи інвалідності
  9. Стаття 223. Санітарно-побутове та лікувально-профілактичне обслуговування працівників
      стаття передбачає забезпечення роботодавцем за рахунок його коштів санітарно-побутового та лікувально-профілактичного обслуговування працівників організації відповідно до вимог охорони праці. У цих цілях в організації за встановленими нормами обладнуються санітарно-побутові приміщення, приміщення для прийому їжі, приміщення для надання медичної допомоги, кімнати для відпочинку в робочий час і
  10. Стаття 69. Медичний огляд (обстеження) при укладенні трудового договору
      стаття передбачає обов'язкове проведення попереднього медичного огляду (обстеження) працівника при укладенні трудового договору тільки в тих випадках, коли це прямо передбачено ТК і іншими федеральними законами. Медичний огляд (обстеження) при укладенні трудового договору проводиться в цілях визначення придатності громадянина за станом здоров'я до виконання тієї чи
  11. 2. Створення і управління автономної некомерційною організацією
      некомерційної організації можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, що виробляють внески в її майно. Не виключено створення автономної некомерційної організації єдиним засновником. Установчим документом даної організації є статут, а за наявності кількох засновників можливо також укладення між ними установчого договору, який в цьому випадку виконує роль
  12. Стаття 121. Об'єднання юридичних осіб (асоціації та спілки)
      некомерційними організаціями. Якщо за рішенням учасників на асоціацію (союз) покладається ведення підприємницької діяльності, така асоціація (союз) перетворюється в господарське товариство або спілку в порядку, передбаченому цим Кодексом, або може створити для здійснення підприємницької діяльності господарське товариство або брати участь у суспільстві. 2.
  13. Стаття 21. Саморегульовані організації арбітражних керуючих
      професійної діяльності арбітражних керуючих; створення органів управління і спеціалізованих органів саморегулівної організації арбітражних керуючих, функції і компетенція яких відповідають вимогам, передбаченим статтею 21.1 цього Закону. 3. Ліквідація некомерційної організації, що має статус саморегулівної організації арбітражних керуючих,
  14. Г.Р. Дзвонів, Н.І. Махонько. Медичне право: навчальний посібник., 2009
      організації та функціонування системи російської охорони здоров'я, правове регулювання відносин між громадянами та медичними установами, відповідальність в системі медичного права і т. д. Навчальний посібник містить контрольні запитання для самоперевірки студентами отриманих знань, список літератури, рекомендованої для прочитання при підготовці до здачі заліків та іспитів , а також
  15. Загальні положення
      професійними учасниками цивільного обороту * (292). Дійсно, вони беруть участь не у виробництві, а в перерозподілі матеріальних благ (національного продукту). У всьому іншому некомерційні організації є повноправними і постійними учасниками майнового обороту поряд з підприємцями * (293). За даними МНС Росії, на 1 січня 2005 р. в Росії в реєстрі юридичних
  16. Стаття 226. Фінансування заходів щодо поліпшення умов і охорони праці
      професійних захворювань. Відповідно до ст. 17 Закону про бюджет Фонду соціального страхування РФ на 2007 р. Фонду дозволено в зазначені періоди приймати рішення про направлення страхувальником до 20% сум страхових внесків на обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, нарахованих за попередній рік, за вирахуванням витрат на
  17. Стаття 198. Учнівський договір
      професійне навчання з подальшою роботою в даній організації за отриманою професією (спеціальністю), укладається додатковий до трудового договору учнівський договір, регульований ТК та іншими актами, що містять норми трудового права. Укладаючи договір другого виду, роботодавець вступає з учнем у відносини з професійного навчання (підготовки та перепідготовки працівників),
© 2014-2021  yport.inf.ua