Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоМуніципальне право → 
« Попередня Наступна »
А.П. Рижак. Постатейний коментар до Федерального закону "Про поліцію", 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 5. Дотримання і повагу прав і свобод людини і громадянина

Коментар до статті 5
1. У главі 2, яка починається з цієї статті, викладені принципи діяльності поліції. Термін "принцип" означає узагальнене вираження якого явища. Поняття "принцип" можна визначати через слова "основний початок", "вимога", "обов'язок", "ідея" і т.п. За латині принцип - це першооснова, основа.
2. Принципи діяльності поліції - це основні, що відображають сутність цієї діяльності початку (закономірності) застосування норм, що містяться у Федеральному законі "Про поліції".
3. Принципи діяльності поліції об'єктивно існують і відповідають певним ознаками (критеріями).
4. Критерії принципів діяльності поліції наступні:
- положення, що становить принцип, завжди закріплено в законі, тобто є правовим;
- принцип - це не будь-яке, а основне, інакше кажучи, відбиває сутність діяльності поліції, правило. Дії (бездіяльність) співробітників поліції, в процесі здійснення яких порушуються принципи діяльності поліції, не можуть бути визнані законними;
- недотримання вимог одного принципу діяльності поліції неминуче призводить до порушення положень якого-небудь іншого принципу розглянутого виду правозастосування;
- принципи діяльності поліції завжди відображають її гуманізм.
5. Коментована стаття присвячена першому з основних принципів діяльності поліції - принципу поваги прав і свобод людини і громадянина.
6. Згідно ст. ст. 17 і 18 Конституції РФ в Російській Федерації визнаються і гарантуються права і свободи людини і громадянина відповідно до загальновизнаних принципів і нормам міжнародного права і відповідно до Конституції РФ. Причому основні права і свободи людини є невідчужуваними і належать кожному від народження. Проте здійснення цих прав і свобод не повинно порушувати права і свободи інших осіб.
7. Права і свободи людини і громадянина є безпосередньо діючими. Вони визначають зміст, зміст і застосування поліцією законів та інших нормативних правових актів, а також порядок здійснення та результати її діяльності.
8. Поліція не тільки зобов'язана поважати права і свободи людини і громадянина. Вона не має права проводити дії і приймати рішення, що принижують його честь і гідність, або створювати небезпеку для життя чи здоров'я людини. Інакше кажучи, її діяльність повинна відповідати ідеям гуманізму.
9. Яку б діяльність ні здійснював співробітник поліції, він завжди виходить з того, що в процесі здійснюваного ним правозастосування повинен бути забезпечений необхідний рівень безпеки людини. Перед співробітником поліції ніколи не стоїть завдання заподіяння фізичних страждань або приниження людської гідності.
10. Ніякі благородні цілі не можуть виправдати факт не передбаченого законом порушення прав, свобод і законних інтересів громадянина, застосування до людини незаконних засобів, тортури, жорстокого або принижуючого людську гідність поводження, а також непередбаченого законом (необгрунтованого) насильства (примусу).
11. Поліція повинна з однаковою увагою ставитися до всіх осіб, залученим до сфери її діяльності, забезпечувати можливість реального здійснення прав, наданих їм законом, неухильно дотримуватися норм, що гарантують захист прав і свобод людини і громадянина.
12. У частині 3 коментованої статті закріплений пряма заборона здійснення співробітниками поліції тортур, насильства, іншого жорстокого і (або) принижуючого людську гідність поводження стосовно когось із залучених до сфери їх діяльності осіб. Згідно ст. 23 Конституції РФ кожен має право на захист своєї честі і доброго імені. Дане правове положення стосується діяльності будь-якого і кожного співробітника поліції, незалежно від того, який саме вид правозастосування ним реалізується. Незалежно від того, чи здійснюється поліцією провадження у справах про адміністративні правопорушення, перевірка заяви (повідомлення) про злочин, попереднє розслідування чи іншого роду діяльність, ніхто зі співробітників поліції не вправі робити дії та (або) приймати рішення, що зневажають честь свідка (очевидця) , потерпілого (постраждалого), обвинуваченого (правопорушника) та для інших осіб, а також принижувати його людську гідність чи створювати небезпеку для його життя чи здоров'я.
13. Положення, закріплені в ч. 3 коментованої статті, деталізуються ст. 9, ч. 4 ст. 164, ч. 2 ст. 202 КПК РФ, ч. 3 ст. 1.6, ч. 2 ст. 3.1, ч. 1 ст. 24.3 КоАП РФ, а одно деякими іншими нормативними правовими актами. Так, згідно з п. 13 Інструкції про порядок здійснення приводу, затвердженої Наказом МВС Росії від 21 червня 2003 року N 438, співробітники поліції, які виконують привід, не повинні допускати дій, що принижують честь і гідність особи, яка підлягає приводу. Вони зобов'язані виявляти пильність, особливо при супроводі підозрюваного і обвинуваченого, з тим щоб виключити випадки ухилення його від явки до місця виклику або заподіяння собі або іншим будь-якої шкоди <41>.
---
<41> Див: БНА. 2003. N 47.
14. Визначимося тепер з поняттями "насильство", "тортури" і "звернення, що принижує людську гідність", використаними законодавцем у коментованій статті.
15. "Насильство" є "примусове вплив на кого-небудь, що-небудь <42>". Що ж, співробітники поліції не має права здійснювати взагалі ніякого примусового впливу? Звичайно ж ні. Всі ті заходи примусового впливу, право реалізації яких співробітниками поліції закріплено в нормативних правових актах і насамперед у коментованому Федеральному законі, за наявності до того фактичних підстав і дотриманні передбачених законом умов, процедури і т.п. поліція застосовувати не тільки має право, але в ряді випадків і зобов'язана. Чи не дозволяється співробітникам поліції не взагалі здійснення примусу, а реалізація такого насильства, яке не передбачене або виходить за межі їх правового статусу.
---
<42> Див: Ожегов С.І. Словник російської мови: Ок. 57000 слів / За ред. чл.-кор. АН СРСР Н.Ю. Шведової. 18-е вид., Стереотип. М.: Рус. яз., 1986. С. 334.
16. А ось тортури співробітники поліції не вправі застосовувати і тоді, коли вони діють на виконання поставлених перед ними завдань. Під тортурами зазвичай розуміється "фізичне насильство, катування при допиті" <43>. Ніякі суспільно корисні цілі не можуть служити виправданням застосування до допитуваного чи іншій особі тортури, не передбаченого законодавством фізичного насильства. Щоб виключити можливість завуальованого насильства, законодавець забороняє проводити допит безперервно більше чотирьох годин. Якщо 4:00 допиту пройшли, а які стоять перед дізнавачем завдання не дозволені, повинен бути зроблений перерва не менш ніж на одну годину для відпочинку і прийняття їжі, а потім можна буде допит продовжити. Однак загальна тривалість допиту протягом дня не повинна перевищувати восьми годин. При наявності медичних показань тривалість допиту на підставі висновку лікаря може бути скорочена.
---
<43> Див: Ожегов С.І. Указ. соч. С. 551.
17. Складніше характеристика поняття "приниження гідності". На думку А.М. Ерделевского, "гідність" - це "супроводжується позитивною оцінкою особи відображення його якостей у власній свідомості" <44>. Але в літературі зустрічаються й інші визначення даного поняття. Так, під гідністю особистості В.П. Кошепов увазі "усвідомлення самою людиною і навколишніми факту володіння ним певними моральними та інтелектуальними якостями. Гідність особистості визначається не тільки самооцінкою суб'єкта, а й сукупністю об'єктивних якостей людини, що характеризують його репутацію в суспільстві (розсудливість, моральні дані, рівень знань, володіння соціально корисними навичками , гідний спосіб життя і т.п.) "<45>. Із загальним підходом до визначення основних понятіеобразующіх ознак гідності людини можна погодитися. Однак хотілося б зауважити, що гідність - це не діяльність ("усвідомлення"), а результат такого. Так само як і "честь", це елемент внутрішнього морального стану людини, обумовлений його власним сприйняттям, а також сприйняттям оточуючих осіб його позитивної репутації в суспільстві (розсудливості, моральних даних, рівня знань, володіння соціально корисними навичками, гідного способу життя і т. п.).
---
<44> Див: Ерделевскій А.М. Компенсація моральної шкоди. Коментар. М., 2000 / / Довідкова система "КонсультантПлюс".
<45> Див: Кошепов В.П. Коментар до статті 21 / / Коментар до Конституції Російської Федерації / Під ред. Л.А. Окунькова. М., 1996. Довідкова система "КонсультантПлюс".
18. Відповідно, приниженням гідності слід вважати попрання відповідних елементів внутрішнього морального стану людини. Така зміна цього стану, який характеризується применшенням його доблесті, примусом до нечесних і (або) неблагородним вчинкам (поведінці), входженням в конфлікт зі своєю совістю, мораллю, моральними уявленнями і т.п.
19. Додатковою гарантією дотримання поліцією законних інтересів особистості, залученої в сферу здійснюваного нею (поліцією) правозастосування, є положення, закріплені в ч. 4 коментованої статті. Співробітник поліції у всіх випадках застосування до громадянина заходів, пов'язаних з обмеженням прав останнього і (або) свобод, зобов'язаний роз'яснити йому причину і підстави застосування таких заходів, правове (процесуальне) становище громадянина (якщо таке у зв'язку з обмеженням прав і (або) свобод у громадянина змінилося), а також весь комплекс з'явилися в зв'язку з цим обмеженням у громадянина прав і обов'язків.
20. Іноді в окремих спеціальних статтях закону, наприклад в ст. ст. 46, 47 та ін КПК України, ст. 25.1 КоАП РФ, дається невичерпний перелік прав і обов'язків, які виникають у особи після обмеження його прав і (або) свобод. Дана обставина не знімає з співробітника покладеної на нього ч. 4 коментованої статті обов'язки роз'яснити громадянинові весь комплекс його прав і обов'язків, який у останнього з'явився після обмеження поліцією його прав і (або) свобод, а не обмежуватися всього-навсього оголошенням перерахованих у спеціальних статтях законів прав і обов'язків громадянина.
21. Мало місце чи ні "обмеження громадянина в його правах і (або) свободах", іноді встановити праці не становить. Однак на практиці цілком можуть скластися ситуації, коли поліція буде вважати, що здійснюване співробітником дію (що приймається рішення) не супроводжується "обмеженням прав і (або) свобод" особи, а сам громадянин дотримується абсолютно протилежної думки. За таких обставин, а також у всіх інших випадках, коли у кого-небудь може виникнути думка, що дії (рішення) поліції сполучені з обмеженням громадян у їхніх правах та (або) свободах, дані дії (рішення) повинні проводитися (прийматися) тільки лише на підставах і в порядку, прямо передбачених законом, після чого громадянину повинні бути роз'яснені причини і підстави обмеження його прав і (або) свобод, а також права та обов'язки, які у нього виникли.
22. Причому співробітники поліції в разі обмеження прав і свобод громадянина зобов'язані керуватися не тільки буквою, а й духом закону. У ряді випадків для них визначальну роль повинні грати етичні міркування, а не одна лише словесна конструкція правового припису (вимоги).
23. Відповідно до вимог ч. 5 коментованої статті цього Закону співробітник поліції в разі звернення до нього громадянина зобов'язаний "уважно вислухати" останнього. Тим часом уважне вислуховування не обов'язково має бути тривалим, здійснюватися тривалий проміжок часу. Коли необхідно моментальне реагування на звернення громадянина, вислуховування його заяви може бути скорочене до кордонів, що дозволяють правильно його оцінити і прийняти за заявою (повідомленням) невідкладні заходи, передбачені законом.
24. Співробітник поліції в разі звернення до нього громадянина після того, як він представився і вислухав громадянина, насамперед зобов'язаний у межах своїх повноважень вжити необхідних заходів. Тільки тоді, коли він не має права прийняти такі, він повинен роз'яснити громадянинові, в чию компетенцію входить вирішення поставленого перед ним питання.
25. Так, за загальним правилом повідомлення про події приймають співробітники чергових частин органів внутрішніх справ. Однак, згідно з п. 9 Інструкції про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації заяв, повідомлень та іншої інформації про події поза органів внутрішніх справ повідомлення про події зобов'язані приймати будь співробітники органів внутрішніх справ. Тому, якщо знаходиться поза приміщенням органу внутрішніх справ співробітник поліції відмовляється прийняти від громадянина заяву про подію, не фіксує відомості про заявника та т.п., а "рекомендує" йому звернутися до чергової частини органу внутрішніх справ, співробітник поліції тим самим порушує вимоги ч . 5 коментованої статті цього Закону.
26. Див також коментар до ст. 2 цього Закону.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 5. Дотримання і повагу прав і свобод людини і громадянина"
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  2. § 4. Право та інші соціальні норми
      статтях Конституції). Це спостерігається в діяльності як законодавчої, так і виконавчої влади. Адже закони, інші нормативні акти мають, як правило, не тільки економічне, але і політичне обгрунтування. Але між правовими і політичними нормами можуть бути і протиріччя. У політичній області є свої традиції, загальноприйняті правила, вимоги, принципи, еталони. Існує
  3. 3. Підстави та умови договірної відповідальності
      стаття, присвячена цьому питанню: згідно ст. 1662 проекту, при неможливості для однієї сторони виконати зобов'язання за двосторонньою договором внаслідок випадкової події вона не має права вимагати того, що їй належить по тому ж договору з іншого боку, і зобов'язана повернути те, що раніше отримала. Якщо ж виконання зобов'язання внаслідок випадкової події стало неможливим для
  4. § 5. Принцип гуманізму
      дотримання та захисту цих прав і свобод, створення умов для їх реалізації. Особливу роль у цьому випадку відіграє кримінальне право, покликане охороняти сформовані суспільні відносини від злочинних посягань. КК РФ 1996 р. був прийнятий на основі Конституції РФ, і тому не випадково в системі принципів кримінального законодавства передбачено принцип гуманізму, який, як вказують С.Г.
  5. Коментар до п. 1
      дотримання інших вимог, можуть розглядатися кандидати, які проходять військову службу на військових посадах, для яких штатом передбачено військове звання "капітан", якщо вони були призначені на ці посади з військових посад, для яких штатом передбачені військові звання "майор", їм рівні і вище , у зв'язку з проведенням організаційно-штатних заходів. При цьому, з моменту
  6. Стаття 1. Призначення поліції
      статтях Закону (ст. ст. 12, 13 та ін.) під поліцією розуміються специфічні структурні підрозділи органів внутрішніх справ. Поліцією іменується не підрозділ органу внутрішніх справ (НЕ РВВС, УВС і т.д.), а відповідний підрозділ (служба) органу внутрішніх справ. Згідно ч. 4 ст. 4 Федерального закону "Про поліцію" склад поліції, порядок створення, реорганізації та ліквідації підрозділів
  7. Стаття 84. Оперативно-розшукова діяльність в колоніях
      дотримання прав і свобод людини і громадянина, а також на принципах конспірації, поєднання гласних і негласних методів і засобів. Вона являє собою вид діяльності, здійснюваної гласно і негласно оперативними підрозділами державних органів, уповноважених на те цим Законом, у межах їх повноважень шляхом проведення оперативно-розшукових заходів в
  8. Тема 7.2. Сімейні правовідносини
      дотримання всіх умов усиновлення, а також переконатися в тому, що передача дитини на усиновлення особі (особам), що виразив таке бажання, буде відповідати інтересам дитини, оскільки усиновлення допускається лише в інтересах неповнолітнього. Якщо батьки дитини живі і не позбавлені батьківських прав, то для усиновлення необхідна їхня згода. Згоди батьків не потрібно, якщо вони
  9. 33.3. Управління дошкільним, загальною середньою, професійно-технічною освітою
      дотриманням вимог Базового компонента дошкільної освіти, навчально-методичного керівництва та державного інспектування в дошкільних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності; організація науково-методичного забезпечення дошкільної освіти, впровадження в практику досягнень науки, передового досвіду, новітніх педагогічних технологій; ведення обліку
  10. 36.5. Організація управління телебаченням і радіомовленням
      дотримання телерадіосот-рудниками професійної етики та загальнолюдських норм моралі. Телерадіоорганізації не мають права у своїх програмах розголошувати дані, що становлять державну таємницю або іншу таємницю, яка охороняється законодавством, закликати до насильницької зміни або повалення існуючого державного і суспільного ладу, порушення територіальної цілісності
© 2014-2022  yport.inf.ua