Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 43. Страхові гарантії співробітнику поліції і виплати з метою відшкодування шкоди, заподіяної у зв'язку з виконанням службових обов'язків


Коментар до статті 43
1. Стаття, що регламентує страхові гарантії співробітнику поліції і виплати з метою відшкодування шкоди, заподіяної у зв'язку з виконанням службових обов'язків. Раніше відповідне регулювання містилося в ст. 29 Закону 1991 про міліції, на підставі якої Наказом МВС Росії від 15 жовтня 1999 р. N 805 затверджено Інструкцію про порядок відшкодування шкоди в разі загибелі (смерті) або заподіяння каліцтва співробітнику органів внутрішніх справ, а також шкоди, заподіяної майну співробітника органів внутрішніх справ або його близьких (1). У Положенні 1992 про службу в органах внутрішніх справ вказано (ст. 53) лише на те, що державне приватне і додаткове соціальне страхування, а також відшкодування шкоди в разі загибелі або каліцтва працівника органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до чинного законодавства. Основою для відповідного регулювання є загальна норма ст. 1084 гол. 59 "Зобов'язання внаслідок заподіяння шкоди" частини другої ЦК РФ (в ред. Федерального закону від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ), згідно з якою шкоду, заподіяну життю або здоров'ю громадянина при виконанні договірних зобов'язань, а також при виконанні обов'язків військової служби , служби в поліції та інших відповідних обов'язків відшкодовується за правилами, передбаченими названої главою, якщо законом або договором не передбачений більш високий розмір відповідальності.
---
(1) БНА ФОИВ. 1999. N 43.
Частина 1 коментованої статті встановлює, що життя і здоров'я співробітника поліції підлягають обов'язковому державному страхуванню за рахунок бюджетних асигнувань федерального бюджету на відповідний рік. Раніше дана норма формулювалася в ч. 1 ст. 29 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) трохи інакше: всі співробітники міліції підлягають обов'язковому державному особистому страхуванню за рахунок коштів відповідних бюджетів, а також коштів, що надходять у спеціальні фонди на підставі договорів від організацій. Вказівка в нормі ч. 1 коментованої статті на бюджетні асигнування федерального бюджету зумовлено новелою ст. 47 коментованого Закону про джерело фінансового забезпечення діяльності поліції (див. зазначену статтю і коментар до неї).
2. Умови та порядок здійснення обов'язкового державного страхування життя і здоров'я осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ РФ визначає Федеральний закон від 28 березня 1998 р. N 52-ФЗ "Про обов'язкове державне страхування життя і здоров'я військовослужбовців, громадян, призваних на військові збори, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Російської Федерації, Державної протипожежної служби, органів з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин, співробітників установ і органів кримінально-виконавчої системи "(найменування в ред. Федерального закону від 11 червня 2008 р. N 86 - ФЗ) (1), що і зазначено в його преамбулі.
---
(1) СЗ РФ. 1998. N 13. Ст. 1474; 2008. N 24. Ст. 2799.
Відповідно, до названого Закону і відсилає норма ч. 2 коментованої статті щодо умов та порядку обов'язкового державного страхування життя і здоров'я співробітника поліції. Стаття 29 Закону 1991 про міліції такого посилання не містила, але мала на увазі.
Як встановлено в п. 1 ст. 1 Федерального закону "Про обов'язкове державне страхування життя і здоров'я військовослужбовців, громадян, призваних на військові збори, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Російської Федерації, Державної протипожежної служби, органів з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин, співробітників установ і органів кримінально-виконавчої системи ", об'єктами обов'язкового державного страхування є життя і здоров'я військовослужбовців і прирівняних до них в обов'язковому державному страхуванні осіб.
Згідно п. 2 зазначеної статті життя і здоров'я даних осіб підлягають обов'язковому державному страхуванню з дня початку служби в органах внутрішніх справ РФ по день закінчення служби. Там же передбачено, що при настанні страхових випадків, передбачених абзацами 2 (загибель (смерть) застрахованої особи до закінчення одного року після звільнення зі служби) і 3 (встановлення застрахованій особі інвалідності до закінчення одного року після звільнення зі служби) ст. 4 названого Закону, особи вважаються застрахованими протягом одного року після закінчення служби, якщо смерть або інвалідність настала внаслідок каліцтва (поранення, травми, контузії) або захворювання, одержаних у період проходження служби.
У пункті 3 ст. 1 названого Закону передбачено, що у разі, якщо життя і здоров'я військовослужбовців і прирівняних до них у обов'язковому державне страхування осіб, за винятком підстав, передбачених цим Законом, підлягають обов'язковому державному страхуванню також відповідно до іншими федеральними законами та нормативними правовими актами РФ, то зазначеним військовослужбовцям і прирівняним до них у обов'язковому державне страхування особам або членам їх сімей страхові суми виплачуються за їх вибором тільки по одній підставі.
На виконання Федерального закону "Про обов'язкове державне страхування життя і здоров'я військовослужбовців, громадян, призваних на військові збори, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Російської Федерації, Державної протипожежної служби, органів з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин, співробітників установ і органів кримінально-виконавчої системи "та Постанови Уряду РФ від 29 липня 1998 р. N 855" Про заходи щодо реалізації Федерального закону "Про обов'язкове державне страхування життя і здоров'я військовослужбовців, громадян, призваних на військові збори , осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Російської Федерації, Державної протипожежної служби, органів з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин, співробітників установ і органів кримінально-виконавчої системи "(найменування в ред. Постанови Уряду РФ від 12 вересня 2008 N 674) (1) видано Наказ МВС Росії від 16 грудня 1998 р. N 825 "Про обов'язкове державне страхування життя і здоров'я в системі МВС Росії" (2), яким затверджено Інструкцію про порядок проведення обов'язкового державного страхування життя і здоров'я співробітників органів внутрішніх справ Російської Федерації, військовослужбовців, громадян, призваних на військові збори, в системі МВС Росії.
--- ---
(1) СЗ РФ. 1998. N 32. Ст. 3900; 2008. N 38. Ст. 4314.
(2) РГ. 1999. 18 лютого. N 31.
3. У частині 3 коментованої статті встановлено такі випадки, в яких членам сім'ї співробітника поліції і особам, які перебували на його утриманні, в рівних частках виплачується одноразова допомога в розмірі, що дорівнює 120-кратному розміру окладу грошового утримання співробітника поліції, встановленого на день виплати допомоги:
1) загибель (смерть) співробітника поліції внаслідок каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, отриманих в зв'язку з виконанням службових обов'язків, або внаслідок захворювання, отриманого в період проходження служби в поліції;
2) смерть громадянина РФ, настала протягом одного року після звільнення зі служби в поліції внаслідок каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я , отриманих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, або внаслідок захворювання, отриманого в період проходження служби в поліції, виключили можливість подальшого проходження служби в поліції.
Раніше подібне регулювання містилося у ч. 2 ст. 29 Закону 1991 про міліції, що передбачає, що у разі загибелі співробітника міліції у зв'язку із здійсненням службової діяльності або його смерті до закінчення одного року після звільнення зі служби внаслідок поранення (контузії), захворювання, одержаних у період проходження служби, сім'ї загиблого (померлого) і його утриманцям виплачується одноразова допомога в розмірі десятирічного грошового утримання загиблого (померлого) з коштів відповідного бюджету з подальшим стягненням цієї суми з винних осіб. Дана норма деталізована в положеннях розділів "Виплата одноразової допомоги у разі загибелі (смерті) співробітника в період проходження служби" і "Виплата одноразової допомоги в разі смерті співробітника після звільнення зі служби" згаданої вище Інструкції про порядок відшкодування шкоди в разі загибелі (смерті) або заподіяння каліцтва співробітнику органів внутрішніх справ, а також шкоди, заподіяної майну співробітника органів внутрішніх справ чи його близьких, затв . Наказом МВС Росії від 15 жовтня 1999 р. N 805.
Як зазначалося в Визначенні КС Росії від 4 липня 2002 р. N 184-О (1), з нормативного положення ч. 2 ст. 29 Закону 1991 про міліції випливає, що при вирішенні питання про виплату допомоги в разі смерті співробітника міліції до закінчення одного року після звільнення його зі служби внаслідок поранення (контузії) або захворювання, одержаних у період перебування на службі, законодавець виходить із презумпції того , що ці обставини, що послужили причиною смерті, свідомо пов'язані з проходженням служби, якщо не буде доведено, що вони наступили в результаті протиправної чи іншої поведінки такої особи, що виключає поширення на нього підвищених гарантій соціального захисту.
---
(1) СПС.
Основним нововведенням ч. 3 коментованої статті є виключення на вказівку наступного стягнення суми одноразової допомоги з винних осіб. Тим самим враховано Постанова КС Росії від 15 липня 2009 р. N 13-П, про який сказано нижче. Тут же слід відзначити зауваження Громадської палати РФ, які не були враховані при роботі над проектом коментованого Закону (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980): не міститься вказівка на термін, протягом якого мають бути проведені виплати одноразової допомоги, передбаченого в разі загибелі співробітника поліції при виконанні службових обов'язків і смерті громадянина РФ протягом року після звільнення зі служби в поліції внаслідок каліцтва. Це може спричинити за собою відповідні порушення за термінами виплат;
як і раніше, при розрахунку одноразової допомоги законодавцем береться за основу розмір окладу грошового утримання, який включає в себе тільки оклад за посадою та оклад за званням. Водночас співробітник поліції (міліції), проходячи службу, отримує щомісячну грошову винагороду, яка крім зазначених окладів включає в себе різні надбавки, в тому числі і за вислугу років. Очевидно, що якби співробітник продовжував служити, то щомісяця він отримував би грошову винагороду, що включає в себе зазначені вище надбавки, а вислуга років у нього вже не зменшилася б. Така надбавка повинна враховуватися, так як це величина постійна, яка чи при наступив разі одноразової виплати зміниться.
Втім, слід очікувати внесення відповідних змін до комментируемую статтю у зв'язку з виданням Постанови КС Росії від 20 жовтня 2010 р. N 18 -П (1), в якому викладені правові позиції щодо положень Федерального закону "Про статус військовослужбовців", аналогічних тим, які містяться в цій статті. Зазначеною Постановою визнані не суперечать Конституції РФ положення п. 1 та абз. 1 і 2 п. 2 ст. 18 названого Закону, оскільки дані положення за своїм конституційно-правовим змістом у взаємозв'язку зі ст. 1084 частини другої ЦК РФ в системі чинного правового регулювання не припускають обмеження відшкодування шкоди, заподіяної членам сім'ї військовослужбовця, що проходив військову службу за контрактом, які мають право на отримання пенсії в разі втрати годувальника у зв'язку з його загибеллю (смертю), що настала при виконанні ним обов'язків військової служби, або смертю, що настала внаслідок каліцтва (поранення, контузії, травми), отриманого при виконанні обов'язків військової служби, виплатою тільки страхових сум і одноразової допомоги, в тому числі при відсутності винних протиправних дій державних органів та їх посадових осіб, і спрямовані в тому числі на заповнення зазначеним громадянам майнових втрат, завданих смертю годувальника, з тим щоб належні їм відповідно до законодавства виплати в сукупності не могли б бути менше тієї частини заробітку (грошового забезпечення), яка припадала на частку кожного з них за життя військовослужбовця.
--- ---
(1) СЗ РФ. 2010. N 43. Ст. 5578.
Цією ж Постановою Федеральним Зборам РФ наказано, керуючись вимогами Конституції РФ і з урахуванням правових позицій, виражених КС Росії в даній Постанові, внести до чинного законодавства зміни, спрямовані на вдосконалення механізму відшкодування шкоди, заподіяної членам сім'ї військовослужбовця, що проходив військову службу за контрактом, які мають право на отримання пенсії з нагоди втрати годувальника у зв'язку з його загибеллю (смертю), що настала при виконанні ним обов'язків військової служби, або смертю, що настала внаслідок каліцтва (поранення, контузії, травми), отриманого при виконанні обов'язків військової служби, з тим щоб у всякому разі зазначеним особам гарантувалася можливість поповнення майнових втрат шляхом надання в рамках цього механізму виплат, які в сукупності принаймні забезпечували б їм отримання частки заробітку (грошового забезпечення), яка припадала на кожного з них за життя військовослужбовця.
  4. Частина 4 коментованої статті визначає коло членів сім'ї та осіб, які перебували на утриманні загиблого (померлого) співробітника поліції (громадянина РФ, звільненого зі служби в поліції), які мають право на отримання одноразової допомоги, передбаченого ч. 3 даної статті:
  1) дружина (чоловік), які перебувають (перебували) на день загибелі (смерті) в зареєстрованому шлюбі із загиблим (померлим);
  2) батьки загиблого (померлого);
  3) неповнолітні діти загиблого (померлого), діти старше 18 років, які стали інвалідами до досягнення ними віку 18 років, діти віком до 23 років, які навчаються в освітні установи по очній формі навчання;
  4) особи, які перебували на повному утриманні загиблого (померлого) або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування, а також інші особи, визнані утриманцями у порядку, встановленому законодавством РФ.
  Стаття 29 Закону 1991 про міліції не містила таких положень, але вони передбачені в згаданій вище Інструкції про порядок відшкодування шкоди в разі загибелі (смерті) або заподіяння каліцтва співробітнику органів внутрішніх справ, а також шкоди, заподіяної майну співробітника органів внутрішніх справ або його близьких, затв. Наказом МВС Росії від 15 жовтня 1999 р. N 805, - в її п. п. 2.5 і 2.6, що визначають поняття "члени сім'ї" та "утриманці".
  Щодо зазначених у п. 4 ч. 4 коментованої статті "інших" осіб, визнаних утриманцями, ніж особи, що знаходилися на повному утриманні загиблого (померлого) або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування, слід зазначити , що їх визначити представляється скрутним. Так, наприклад, згідно з нормою п. 3 ст. 9 Федерального закону від 17 грудня 2001 р. N 173-ФЗ "Про трудові пенсії в Російській Федерації" (1) члени сім'ї померлого годувальника визнаються перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування, тобто цим і вичерпується визначення осіб, які є утриманцями.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2001. N 52. Ч. I. Ст. 4920.
  5. У частині 5 коментованої статті передбачено виплату одноразової допомоги при отриманні співробітником поліції у зв'язку з виконанням службових обов'язків каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, що виключають можливість подальшого проходження служби в поліції. Розмір одноразової допомоги визначений рівним 60-кратному розміру окладу грошового утримання, встановленого на день виплати допомоги.
  Раніше така норма містилася в ч. 3 ст. 29 Закону 1991 про міліції, але формулювалася вона трохи інакше: при отриманні співробітником міліції у зв'язку із здійсненням службової діяльності тілесних ушкоджень, що виключатимуть йому можливість подальшого проходження служби, йому виплачується одноразова допомога в розмірі п'ятирічного грошового утримання з коштів відповідного бюджету з подальшим стягненням цієї суми з винних осіб. Як видно, основним нововведенням ч. 5 коментованої статті є виняток на вказівку наступного стягнення суми одноразової допомоги з винних осіб. Тим самим враховано Постанова КС Росії від 15 липня 2009 р. N 13-П, про який сказано нижче.
  Норма частини 3 ст. 29 Закону 1991 про міліції деталізована в положеннях розділу "Виплата одноразової допомоги, сум на відшкодування шкоди у разі отримання співробітником тілесних ушкоджень, іншого ушкодження здоров'я" згаданої вище Інструкції про порядок відшкодування шкоди в разі загибелі (смерті) або заподіяння каліцтва співробітнику органів внутрішніх справ, а також шкоди, заподіяної майну співробітника органів внутрішніх справ чи його близьких, затв. Наказом МВС Росії від 15 жовтня 1999 р. N 805.
  6. Частина 6 коментованої статті передбачає виплати на випадок заподіяння співробітникові поліції у зв'язку з виконанням службових обов'язків каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, що виключають можливість подальшого проходження служби в поліції і спричинили стійку втрату працездатності: йому виплачується щомісячна грошова компенсація в розмірі втраченого грошового забезпечення станом на день звільнення зі служби в поліції за вирахуванням розміру призначеної пенсії по інвалідності з подальшим стягненням виплачених сум компенсації з винних осіб.
  Подібна норма містилася в ч. 4 ст. 29 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ) з дещо іншим формулюванням: у разі заподіяння каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я співробітникові міліції у зв'язку із здійсненням ним службової діяльності грошова компенсація в розмірі , що перевищує суму призначеної пенсії за зазначеним у цій статті підстав, виплачується за рахунок коштів відповідного бюджету або коштів організацій, які уклали з міліцією договори.
  При цьому необхідно мати на увазі, що зазначена норма Постановою КС Росії від 15 липня 2009 р. N 13-П (1) визнана не відповідною Конституції РФ в тій мірі, в якій вона у взаємозв'язку зі ст. 1084 ЦК України - за змістом, надавало їм правозастосовчої практикою, - дозволяє правозастосовні органам відмовляти у виплаті щомісячної грошової компенсації співробітникам міліції у відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я у зв'язку із здійсненням ними службової діяльності, що виключає для них можливість подальшого проходження служби, при відсутності винних протиправних дій органів внутрішніх справ, інших державних органів та їх посадових осіб.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2009. N 31. Ст. 3997.
  Водночас тим же Постановою частина 4 ст. 29 Закону 1991 про міліції визнана не суперечить Конституції РФ, оскільки вона за своїм конституційно-правовим змістом у взаємозв'язку зі ст. 1084 ЦК України передбачає щомісячну виплату державою грошової компенсації співробітникам міліції у відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я у зв'язку із здійсненням ними службової діяльності, що виключає для них можливість подальшого проходження служби.
  Слід також зазначити, що у ч. 6 коментованої статті не враховано зауваження Правового управління Апарату Державної Думи, яке звертало увагу на те, що оплата праці співробітника поліції - федерального державного цивільного службовця здійснюється у вигляді грошового утримання, а не грошового забезпечення (див. Висновок від 1 грудня 2010 р. N 2.2-1/4410).
  Норма частини 4 ст. 29 Закону 1991 про міліції деталізована в положеннях розділу "Виплата одноразової допомоги, сум на відшкодування шкоди у разі отримання співробітником тілесних ушкоджень, іншого ушкодження здоров'я" згаданої вище Інструкції про порядок відшкодування шкоди в разі загибелі (смерті) або заподіяння каліцтва співробітнику органів внутрішніх справ, а також шкоди, заподіяної майну співробітника органів внутрішніх справ чи його близьких, затв. Наказом МВС Росії від 15 жовтня 1999 р. N 805.
  7. У частині 7 коментованої статті передбачено необхідність перерахунку розміру щомісячної грошової компенсації, що виплачується відповідно до ч. 6 даної статті, з урахуванням збільшення (підвищення) окладів грошового утримання співробітників поліції, виробленого в порядку, встановленому законодавством РФ. Стаття 29 Закону 1991 про міліції не містила такого становища, але воно передбачене в п. 24 згаданої вище Інструкції про порядок відшкодування шкоди в разі загибелі (смерті) або заподіяння каліцтва співробітнику органів внутрішніх справ, а також шкоди, заподіяної майну співробітника органів внутрішніх справ чи його близьких, затв. Наказом МВС Росії від 15 жовтня 1999 р. N 805: у разі зміни розміру місячного грошового утримання співробітників, які перебувають на службі, розмір відшкодування шкоди його здоров'ю підлягає відповідному перерахунку.
  8. Частина 8 коментованої статті передбачає, що шкода, заподіяна майну, що належить співробітнику поліції або його близьким родичам, у зв'язку з виконанням службових обов'язків, підлягає відшкодуванню в повному обсязі за рахунок бюджетних асигнувань федерального бюджету з наступним стягненням виплаченої суми відшкодування з винних осіб. Подібна норма раніше містилася в ч. 5 ст. 29 Закону 1991 про міліції, але є дві відмінності. Раніше говорилося, по-перше, про близьких, а не про близьких родичів співробітника міліції, і, по-друге, про відшкодування заподіяної шкоди з коштів відповідного бюджету.
  При цьому не враховано зауваження Правового управління Апарату Державної Думи про те, що термін "близькі родичі співробітника поліції" вимагає додаткового пояснення в частині встановлення переліку зазначених близьких родичів (див. Висновок від 1 грудня 2010 р. N 2.2-1/4410). Відповідно, залишається лише звертатися до аналогії з положенням п. 4 ст. 5 КПК РФ, визначальним, що близькі родичі - це чоловік, дружина, батьки, діти, усиновителі, усиновлені, рідні брати і рідні сестри, дідусь, бабуся, онуки.
  Вказівка в нормі ч. 8 коментованої статті на бюджетні асигнування федерального бюджету зумовлено новелою ст. 47 коментованого Закону про джерело фінансового забезпечення діяльності поліції (див. зазначену статтю і коментар до неї).
  Норма ч. 5 ст. 29 Закону 1991 про міліції деталізована в положеннях розділу "Відшкодування шкоди, заподіяної майну співробітника або його близьких" згаданої вище Інструкції про порядок відшкодування шкоди в разі загибелі (смерті) або заподіяння каліцтва співробітнику органів внутрішніх справ, а також шкоди, заподіяної майну співробітника органів внутрішніх справ чи його близьких, затв. Наказом МВС Росії від 15 жовтня 1999 р. N 805.
  9. У частині 9 коментованої статті для ситуації, коли у випадках, передбачених цією статтею, одночасно виникають декількох підстав для отримання виплат відповідно до законодавства РФ, передбачено, що виплати здійснюються за однією з підстав за вибором одержувача. У точності така ж норма раніше містилася в ч. 6 ст. 29 Закону 1991 про міліції (частина введена Федеральним законом від 22 серпня 2004 р. N 122-ФЗ).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 43. Страхові гарантії співробітнику поліції і виплати з метою відшкодування шкоди, заподіяної у зв'язку з виконанням службових обов'язків"
  1. Стаття 43. Страхові гарантії співробітнику поліції і виплати з метою відшкодування шкоди, заподіяної у зв'язку з виконанням службових обов'язків
      стаття тощо), входить в гарантований державою обсяг відшкодування шкоди, покликаного компенсувати наслідки зміни їхнього матеріального і (або) соціального статусу внаслідок настання страхових випадків, включаючи заподіяну матеріальну та моральну шкоду. 2. Таким чином, за допомогою обов'язкового державного страхування життя і здоров'я, що припускає виплату при
  2. Стаття 13. Права поліції
      стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права громадян і організацій, а також які стосуються не
  3. Стаття 56. Набуття чинності цього Закону
      стаття 51 Федерального закону "Про прокуратуру Російської Федерації", присвячена статистичної звітності, набирає чинності з 1 січня 2012 р. Слід зазначити, що обов'язковість повторного опублікування в офіційних виданнях повного тексту федерального закону, до якого внесено зміни, Федеральний закон "Про порядок опублікування і набрання чинності федеральних конституційних законів,
  4. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  5. 2. Форми страхування та основні види зобов'язань по страхуванню
      страхового зобов'язання лежать в основі виділення двох форм страхування: майнового і особистого. Як самостійна форма майнове страхування характеризується тим, що в якості його об'єкта виступає майновий інтерес у захисті від збитків, пов'язаних з втратою (загибеллю), нестачею або пошкодженням визначеного майна. Особисте страхування має об'єктом інтерес в охороні життя,
  6. 4. Учасники страхових відносин
      стаття Кодексу складається з норм, що відтворюють положення Закону, після чого включає пряму відсилання з певних питань до законів про страхування. Стаття 938 ЦК, так само як і Закон про організацію страхової справи, передбачає, що страховиками можуть виступати тільки юридичні особи. Притому Закон визнав за необхідне підкреслити - юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми,
  7. 12. Обов'язкове страхування
      стаття починається з проголошення загального для всього договірного права, як, втім, і цивільного права в цілому, принципу: "громадяни та юридичні особи вільні в укладенні договору". Саме в даній статті Кодекс у зв'язку з цим же принципом і в якості виключення з нього допускає можливість спонукання до укладення договору. Зазначена стаття чітко розмежовує два види спонукання в
  8. 1. Поняття і види звільнення від кримінальної відповідальності
      статтях Загальної частини (ст. 78, 81, 84 КК) і в переважній більшості випадків звільнення від кримінальної відповідальності, передбачених в Особливій частині. Пропонуються й інші класифікації (основні і субсидіарні, суб'єктивні та об'єктивні, умовні та безумовні). Так, в основі поділу підстав звільнення від кримінальної відповідальності на умовні та безумовні лежить обов'язковість або
  9. § 2. Розрахунки і кредитування
      страхуванні (страховий поліс) або на транспорті (товарно-транспортна накладна). У п. 1 ст. 846 ЦК прямо і чітко сказано, що рахунок у банку відкривається на умовах, узгоджених сторонами. Яким би досконалим не був прототип договору, підготовлений банком, умови кожного конкретного договору індивідуалізуються при його укладанні, по кожному істотному і випадковому умові може бути
  10. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
      стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
© 2014-2022  yport.inf.ua