Починаючи з Конституції РРФСР 1918 р. у вітчизняній правовій системі склалася традиція розглядати діяльність друку виключно з «класових позицій» [72]. В даний час свобода масової інформації в Росії встановлюється Конституцією РФ і розвивається нормами Закону РФ «Про засоби масової інформації». У Російській Федерації не підлягають обмеженням: пошук, отримання, виробництво і розповсюдження мас. інформації; заснування засобів масової інформації, володіння, користування та розпорядження ними; виготовлення, придбання, зберігання та експлуатація технічних пристроїв і устаткування, сировини і матеріалів, призначених для виробництва і розповсюдження продукції засобів масової інформації. Цензура масової інформації, тобто вимога від редакції засобу масової інформації з боку посадових осіб, державних органів, організацій, установ або громадських об'єднань попередньо погоджувати повідомлення та матеріали (крім випадків, коли посадова особа є автором або співрозмовникам), а одно накладення заборони на поширення повідомлень і матеріалів, їх окремих частин, - не допускається. Створення та фінансування організацій, установ, органів чи посад, в завдання або функції яких входить здійснення цензури масової інформації, не допускаються. Винятки та обмеження у діяльності ЗМІ можуть вводитися лише законодавством РФ про засоби масової інформації в інтересах захисту особистості, суспільства, держави. Законом встановлюється неприпустимість зловживання свободою масової інформації (ст. 4): не допускається використання засобів масової інформації з метою вчинення кримінально караних діянь, для розголошення відомостей, що становлять державну або іншу спеціально охоронювану законом таємницю, для призову до захоплення влади, насильницької зміни конституційного ладу і цілісності держави, розпалювання національної, класової, соціальної, релігійної нетерпимості або ворожнечі, для пропаганди війни, а також для поширення передач, що пропагують порнографію, культ насильства і жорстокості ; забороняється використання в теле-, відео-, кінопрограм, документальних і художніх фільмах, а також в інформаційних комп'ютерних файлах і програмах обробки інформаційних текстів, що відносяться до спеціальних засобів масової інформації, прихованих вставок, які впливають на підсвідомість людей і (або) чинять шкідливий вплив на їх здоров'я; забороняються поширення в засобах масової інформації, а також в комп'ютерних мережах відомостей про способи, методи розробки, виготовлення і використання, місцях придбання наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів, пропаганда будь-яких переваг використання окремих наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, за винятком реклами наркотичних засобів і психотропних речовин, занесених до списків II і III відповідно до Федерального закону від 8 січня 1998 № 3-РФ «Про наркотичні засоби і психотропні речовини» [73], в засобах масової інформації, розрахованих на медичних і фармацевтичних працівників, а також поширення іншої інформації, поширення якої заборонено федеральними законами.
|
- Контрольні питання
свободою масової інформації наведено в ст. 4 Закону РФ "Про засоби масової інформації"? 3. Поширення якої інформації не допускається ст. 15 Федерального закону "Про боротьбу з тероризмом"? 4. У яких випадках може бути припинена діяльність засобу масової інформації відповідно до ст. 11 Федерального закону "Про протидію екстремістській діяльності"? 5. Назвіть засновників
- 13.1. Конституційні гарантії свободи масової інформації
забезпечення оборони країни і безпеки держави ». Конституційний Суд РФ розглядає цей припис в якості принципу «пропорційного конституційно значимим цілям обмеження прав і свобод» [69]. Конституція РФ гарантує також захист кожного від примусу у вираженні своїх думок й переконань. «Стаття 29 березня. Ніхто не може бути примушений до вираження своїх думок і
- Стаття 13.22. Порушення порядку оголошення вихідних даних
масової інформації без зазначення в установленому порядку вихідних даних, а рівно з неповними або завідомо неправдивими вихідними даними - тягне попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьохсот до п'ятисот рублів з конфіскацією продукції засоби масової інформації або без такої; на посадових осіб - від п'ятисот до однієї тисячі карбованців з конфіскацією продукції
- 13.10. Особливості правового регулювання інформаційних відносин в галузі масової інформації в США
свободу масової інформації, основні умови її здійснення і в той же час відповідальність за можливі правопорушення. Перша група - це свобода самовираження. Друга група - дифамація (відповідальність СМ І за сумнівну, образливу або недостовірну інформацію про державних, громадських діячів, про приватних осіб). Третя група - права і обов'язки ЗМІ з позицій
- Стаття 13.22. Порушення порядку оголошення вихідних даних
масової інформації без зазначення в установленому порядку вихідних даних, а рівно з неповними або завідомо неправдивими вихідними даними - тягне попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці з конфіскацією продукції засоби масової інформації або без такої; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів
- 13.2. Особливості регулювання інформаційних відносин, що виникають при виробництві, розповсюдженні та споживанні масової інформації в Російській Федерації
забезпечення виробництва продукції засоби масової інформації, а також прирівняна до видавця юридична особа або громадянин, для якого ця діяльність не є основною або не служить головним джерелом доходу; розповсюджувач - особа, яка здійснює розповсюдження продукції засобу масової інформації за договором з редакцією, видавцем або на інших законних підставах. засновник
- Стаття 13.21. Порушення порядку виготовлення або розповсюдження продукції засобу масової інформації
масової інформації, а одно продукції засоби масової інформації, що не пройшов перереєстрацію, або виготовлення чи розповсюдження такої продукції після рішення про припинення або призупинення випуску засоби масової інформації в установленому порядку - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот рублів з конфіскацією
- Стаття 13.21. Порушення порядку виготовлення або розповсюдження продукції засобу масової інформації
масової інформації, а одно продукції засоби масової інформації, що не пройшов перереєстрацію, або виготовлення чи розповсюдження такої продукції після рішення про припинення або призупинення випуску засоби масової інформації в установленому порядку - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати праці з
- Стаття 5.5. Порушення порядку участі засобів масової інформації в інформаційному забезпеченні виборів, референдумів
масової інформації, організацією, що здійснює теле-та (або) радіомовлення, або іншою організацією, що здійснює випуск або розповсюдження засоби масової інформації, порядку опублікування (оприлюднення) матеріалів, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів, референдумів, у тому числі агітаційних матеріалів, а так само порушення в період виборчої кампанії, кампанії референдуму
- Стаття 13.15. Зловживання свободою масової інформації
масової інформації інформаційних комп'ютерних файлів і програм обробки інформаційних текстів, що містять приховані вставки, що впливають на підсвідомість людей і (або) роблять шкідливий вплив на їх здоров'я, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двадцяти до двадцяти п'яти мінімальних розмірів оплати праці з конфіскацією предмета адміністративного
- 10.2. Правовий захист інтересів особи, суспільства, держави від загроз впливу недоброякісної інформації, від порушення порядку розповсюдження інформації
забезпечення інформаційної безпеки складають наступні інформаційно-правові норми Конституції РФ. «Стаття 29 травня. Гарантується свобода масової інформації. Цензура забороняється ». Законодавець має на увазі, що свобода масової інформації та заборону цензури дають можливість створювати і поширювати достовірну, своєчасну, об'єктивну, тобто доброякісну інформацію, при якій
- 2. Види особистих немайнових прав, регульованих цивільним правом
забезпечення особистої недоторканності громадян, що включають право на тілесну недоторканність і охорону життя і здоров'я, на недоторканність особистого вигляду, а також особистого зображення; 3) особисті немайнові права, спрямовані на забезпечення недоторканності і таємниці особистого життя громадян: права на недоторканність житла, особистої документації, права на таємницю особистого життя, в тому числі
- Стаття 376. Відмова гаранта задовольнити вимогу бенефіціара
забезпечене банківською гарантією, повністю або у відповідній частині вже виконано, припинилося з інших підстав або недійсне, він повинен негайно повідомити про це бенефіціара і принципалу. Отримане гарантом після такого повідомлення повторне вимога бенефіціара підлягає задоволенню
|