Як ми могли це вже частково бачити, основоположний характер Конституції РФ полягає в тому, що вона регулює найважливіші суспільні відносини, є базою руху суспільства по шляху історичного прогресу. Крім того, дана риса Конституції проявляється і в тому, що конституційне регулювання носить узагальнюючий характер. Його завдання - по-перше, розкрити і закріпити найголовніше в суспільних відносинах, по-друге, використовувати мінімум норм для цього, по-третє, у відібраних нормах ясно і чітко відобразити суть суспільних відносин, щоб ці норми давали напрямок і визначали принципове зміст їх подальшої регламентації в актах поточного законодавства. Дана риса конституцій досить зрозуміла при абстрактному розмові про їх суті, але її не так легко реалізувати при підготовці та прийнятті конкретних основних законів. Що включити до конституції, що залишити за її бортом - ці питання вирішуються не тільки з об'єктивних позицій суспільно-політичного розвитку відповідної країни, а й суб'єктивних позицій тих, хто цю конституцію готує і приймає. Інакше кажучи, тут загальні судження про предмет конституційного регулювання перетворюються на постулати (глави, статті) конституції. І тим самим народжується певний результат в оцінці суспільних відносин з точки зору можливості їх відображення в конституції і попадання або непопадання в коло так званих конституційних відносин. Законодавці, навіть розуміючи, що вони - не боги і можуть в чомусь помилитися, проте для ряду відносин часто передбачають виключно конституційний рівень їх регулювання. Йдеться при цьому саме про важливість відповідних суспільних відносин і використанні основоположного характеру конституції. Наприклад, за російською Конституцією 1993 р. це відноситься до глав 1 і 2 - про основи конституційного ладу, основні права і свободи людини і громадянина. Звичайно, це може як стимулювати, так і в певній ситуації загальмувати суспільний розвиток (надалі ми ще будемо торкатися даної проблеми). І одне суттєве питання, який для цього треба вирішити: як "підняти" суспільні відносини на конституційний рівень регулювання і, навпаки, як від нього відмовитися, якщо для певних суспільних відносин перестала бути необхідною їх база в конституції як основоположному документі? Не виключаючи того, що в ході розвитку суспільства деякі відносини, яким в конституції приділено скромну увагу, раптом отримають більш інтенсивний розвиток, а внесення доповнень до конституції утруднено через складність самої подібної процедури, законодавець може допускати для початку регулювання відповідних питань актом поточного законодавства . Крім того, він не допускає оцінки цього рівня регулювання як менш повноцінного, ніж конституційне регулювання. Саме такий варіант обраний до російської Конституції 1993 р. по відношенню до прав і свобод людини і громадянина: в ч. 1 ст. 55 сказано, що перерахування в Конституції РФ основних прав і свобод не повинно тлумачитися як заперечення чи применшення інших загальновизнаних прав і свобод людини і громадянина. Раз так, то свою роль відіграє і їх поточне законодавче регулювання. Таким чином, основоположний характер конституції та її норм треба брати як факт її соціально-політичної цінності, а не як передумову "вічності" того чи іншого реєстру громадських відносин тільки тому, що вони потрапили до конституції.
|
- 1.4. Основні риси конституції
основоположний характер, народність, реальність, стабільність. Підкреслимо, що ми називаємо ці характеристики, розуміючи, що в чомусь вони можуть залишатися ідеалами, до яких треба прагнути. І нехай кожен читач робить висновки сам - і щодо того, що існує і чого немає в житті, і щодо власної ролі у зміцненні авторитету
- 3. Принципи аграрного права.
Основні початку, ідеї, наукові положення, котрі визначають загальну спрямованість і найбільш істотні риси правового регулювання; принципи визначають характер права в цілому чи окремих груп правових норм, інститутів галузей права. Основними принципами права, закріпленими в чинному зак-ве, явл: примат права власності, захист прав власника, рівноправність, нерозривний
- 2.1. Поняття та ознаки галузі адміністративного права
основоположних галузей публічного права; - представляє собою сукупність юридичних норм; - має відокремлений предмет правового регулювання - управлінські відносини, що виникають як у сфері державного управління, так і в інших сферах; - має свій метод правового регулювання; - володіє внутрішньою узгодженістю, складається з певних елементів; -
- 21. У чому полягають загальні принципи права?
Основоположні цінності, якими Союз повинен керуватися у своїй правотворчій і правозастосовчій діяльності. В якості загальних принципів права Співтовариства (англ. general principles of Community law; франц. Principes generaux du droit communautaire) вони були сформульовані в рішеннях Суду Європейських співтовариств. Останній, в свою чергу, відштовхувався від принципів, вироблених в
- 18. Що таке "принципи права Європейського Союзу"?
Основоположного характеру, які визначають сутність, зміст і порядок застосування інших норм правової системи. У праві Європейського Союзу існує своя власна, притаманна йому сукупність принципів. Деякі з них схожі з принципами інших правових систем (внутрішньодержавного і міжнародного права), а деякі мають оригінальну природу. Загальну сукупність принципів
- 19.3. Кримінальна відповідальність за ухилення від податків і незаконне підприємництво
Обидва ці правопорушення часто взаємопов'язані. Суб'єкти, які займаються підприємницькою діяльністю без отримання відповідної ліцензії, змушені або приховувати свої доходи, або відображати їх в обліку як надходження від інших, законних операцій. Судова практика кваліфікує дії винної особи, що займається незаконною підприємницькою діяльністю без реєстрації або без
- Стаття 4. Основні принципи охорони здоров'я
основоположні ідеї, що визначають процеси формування і реалізації його на будь-якому етапі. Фактично основні ідеї знаходять втілення в конкретних положеннях Закону, що сприяє їх належної реалізації. Попередньо слід сказати, що принципи охорони здоров'я громадян містила ст. 2 Основ законодавства 1993 Однак закріплення принципи в основному носили декларативний характер і
- Стаття 13. Дотримання прав і законних інтересів громадян і організацій
основоположне значення в діяльності судового пристава і засновані на загальних принципах державної служби, найважливішим серед яких є принцип пріоритету прав і свобод людини і громадянина, їх безпосередньої дії, обов'язковості їх визнання, дотримання та захисту (п. 1 ст. 3 Федерального закону від 27 травня 2003 р. N 58-ФЗ "Про систему державної служби Російської Федерації").
- 10.3. Державна реєстрація та органи підприємства
основоположні питання діяльності підприємства: вибирає директорів, ревізорів, стверджує баланс, проект розподілу прибутку, вносить зміни до статуту і т. п. Правління (директора, рада директорів) - виконавчий орган , виступає в обороті від імені підприємства, реально здійснює керівництво підприємством. Ревізійна комісія - контрольний орган, перевіряє бухгалтерську
- 8. Нормативні правові акти. Закон
основоположний політико-правовий акт, що закріплює конституційний лад, права і свободи людини і громадянина, що визначає форму правління і державного устрою, що засновує федеральні органи державної влади; 2) федеральні конституційні закони, що приймаються з питань, передбаченим у Конституції; 3) федеральні закони як акти поточного законодавства, присвячені
- 5. Спонсор.
Основоположним суб'єктом рекламних правовідносин, особа, яка фінансує певні проекти, проведення різного роду заходів. --- Про правовий статус спонсора та спонсорської реклами більш докладно буде сказано нижче. Спектор Є.І. Указ. соч. У легальному поданні спонсор - особа, що надала кошти або забезпечило надання коштів для
- Стаття 239. Підстави відмови у видачі виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду
основоположні принципи російського права; - рішення не набуло для сторін властивості обов'язковості, було скасовано в установленому порядку або його виконання зупинено компетентним державним судом (п . 5 ч. 2 ст. 239 АПК). В інших випадках, навіть при порушенні норм законодавства, у видачі виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду не може
- Стаття 8. Підстава кримінальної відповідальності Коментар до статті 8
основоположних положень кримінального права. КК РФ гранично чітко формулює відповідь на нього, виключаючи будь-які інші підстави (причини) кримінальної відповідальності, крім вчинення особою діяння, яке містить всі ознаки складу злочину. 2. Склад злочину - правове поняття, що означає сукупність встановлених в КК РФ об'єктивних і суб'єктивних ознак, що характеризують вчинене
|