Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 4. Основні принципи охорони здоров'я

Коментар до статті 4
Запропоновані законодавцем принципи охорони здоров'я представляють собою сформульовані в його нормах основоположні ідеї, що визначають процеси формування і реалізації його на будь-якому етапі. Фактично основні ідеї знаходять втілення в конкретних положеннях Закону, що сприяє їх належної реалізації.
Попередньо слід сказати, що принципи охорони здоров'я громадян містила ст. 2 Основ законодавства 1993 Однак закріплення принципи в основному носили декларативний характер і не отримували особливого розвитку за текстом нормативного акту порівняно з ст. 4 Закону про охорону здоров'я, в якому принципи розкриваються і більшою мірою деталізуються. Крім того, законодавець сформулював зовсім нові принципи.
Слід врахувати, що розкриттю сенсу деяких принципів присвячені окремі статті, а деякі знаходять реалізацію по тексту у змісті норм коментованого Закону.
Отже, до основних принципів охорони здоров'я віднесені:
дотримання прав громадян у сфері охорони здоров'я та забезпечення пов'язаних з цими правами державних гарантій;
пріоритет інтересів пацієнта при наданні медичної допомоги;
пріоритет охорони здоров'я дітей;
соціальна захищеність громадян у випадку втрати здоров'я;
відповідальність органів державної влади та органів місцевого самоврядування, посадових осіб організацій за забезпечення прав громадян у сфері охорони здоров'я;
доступність і якість медичної допомоги;
неприпустимість відмови в наданні медичної допомоги;
пріоритет профілактики у сфері охорони здоров'я;
дотримання лікарської таємниці.
До абсолютно новим із зазначеного переліку принципам охорони здоров'я законодавець відніс пріоритет інтересів пацієнта при наданні медичної допомоги; пріоритет охорони здоров'я дітей (ст. 7); неприпустимість відмови в наданні медичної допомоги (ст. 11); дотримання лікарської таємниці (ст. 13).
Представляється, що зі списку доповнень принципове значення для ефективного забезпечення здоров'я населення мають принципи пріоритету охорони здоров'я дітей та неприпустимість відмови у наданні медичної допомоги.
Структурування і розташування принципів у цілому витримують логіку нормативного матеріалу, основою для формування якого є норми-принципи Конституції РФ.
Не випадково, керуючись, мабуть, конституційною нормою про вищої цінності людини, її прав і свобод і обов'язком його визнання державою (ст. 2 Конституції РФ), на перше місце законодавець поставив принцип дотримання прав людини і громадянина в галузі охорони здоров'я та забезпечення пов'язаних з цими правами державних гарантій. Як видається, інші принципи в деякій мірі розвивають положення зазначеного принципу як головного, стрижневого для всіх основоположних ідей у сфері охорони здоров'я громадян.
Конкретна деталізація змісту принципів відображає і державну політику в галузі медицини. Так, принцип пріоритету профілактичних заходів у сфері охорони здоров'я громадян і при наданні медичної допомоги характеризує перехід від системи охорони здоров'я, спрямованої переважно на лікування захворювань, до системи охорони здоров'я громадян, заснованої на пріоритеті здорового способу життя, підвищення функціональних можливостей організму і профілактики захворювань.
У свою чергу, реалізацію принципу соціальної захищеності громадян закріплює ст. 9 Закону про охорону здоров'я, в якій сформульовані конкретні заходи, що гарантують соціальні права громадян у разі втрати здоров'я різного ступеня тяжкості та наслідків.
На етапі розробки Закону в літературі висловлювалася справедлива критика на адресу законодавця, яка стосувалася безпосередньо основоположних ідей охорони здоров'я громадян. Зокрема, правомірно вказувалося на те, що на відміну від Основ законодавства 1993 р. в проекті Закону відсутній принцип соціальної захищеності громадян у випадку втрати здоров'я, який при розробці відповідних нормативних положень чомусь "випав" з поля зору законодавця. Втім, до відсутніх принципам фахівці віднесли також принципи неприпустимість відмови у наданні медичної допомоги при загрозі життю людини, інформовану добровільну згоду на медичне втручання та право на відмову від медичного втручання, дотримання лікарської таємниці (1).
---
(1) Каменська Н.А. Проблеми формування загальних принципів реалізації конституційного права на охорону здоров'я та медичну допомогу в Російській Федерації / / Медичне право. 2011. N 4. С. 20 - 24.
Справедливості заради варто відзначити, що в ухваленій редакції Закону, зазначені зауваження почасти враховані. В основні ідеї охорони здоров'я громадян включені соціальна захищеність громадян, неприпустимість відмови в медичній допомозі, дотримання лікарської таємниці.
При цьому позитивним, на наш погляд, є також відмова законодавця від зведення в розряд принципу заборон на здійснення евтаназії і клонування людини, що представляють, по суті, вимоги до регулювання відповідних суспільних відносин.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 4. Основні принципи охорони здоров'я "
  1. Стаття 220. Гарантії права працівників на працю в умовах, відповідних вимогам охорони праці
    охорони праці працівників, а також передбачає згідно ст. 419 ТК необхідність державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони праці та встановлює відповідальність осіб, винних у порушенні вимог охорони праці. 2. Коментарів статтею встановлено гарантії збереження місця роботи і заробітної плати. Так, ч. 3 передбачає, що на час призупинення робіт в
  2. Стаття 86. Повноваження органів, які здійснюють державний контроль у сфері охорони здоров'я
    охорони здоров'я. Законом передбачені такі повноваження: 1. Видача обов'язкових для виконання приписів у разі виявлення порушень законодавства РФ у сфері охорони здоров'я, законодавства РФ про обіг лікарських засобів. 2. Притягнення до відповідальності за порушення законодавства РФ у сфері охорони здоров'я, законодавства РФ про обіг лікарських засобів
  3. Стаття 210. Основні напрями державної політики в галузі охорони праці
    стаття має своє основне значення в питаннях правового забезпечення та державної політики в галузі охорони праці. 2. Напрями державної політики в галузі охорони праці носять комплексний характер і припускають: - забезпечення пріоритету збереження життя і здоров'я працівників - даний напрямок реалізується за допомогою проголошення в різних нормативно-правових актах в
  4. 1.3. Твори, авторське право на які виникало у юридичних осіб відповідно до законодавства, що діяло в СРСР
    принцип її надання, що не відповідає загальним принципам чинного нині російського законодавства. Детальніше дане питання аналізується в розділі, присвяченому особливостям охорони творів, створених у період існування
  5. А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012

  6. Тема III. Принципи та об'єкти охорони навколишнього середовища
    охорони навколишнього
  7. 65. Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів 1886 г
    принципи, так і спеціальні мінімальні стандарти охорони авторських прав. У число загальних принципів входять: 1) охорона авторського права без яких або формальностей; 2) національний режим охорони; 3) національна незалежність охорони авторських прав. У ст. 5 (2) Бернської конвенції щодо авторських прав закріплено: користування авторськими правами та їх здійснення не пов'язані з виконанням
  8. Стаття 311. Умови, при яких допускається надомна праця
    охорони праці означає, що роботодавець повинен забезпечити безпечні умови праці (застосування засобів індивідуального захисту, змиваючих і знешкоджуючих засобів, дотримання режиму праці і відпочинку, навчання безпечним методам і прийомам виконання робіт, перевірку знань вимог охорони праці тощо). Про гарантії права працівників на працю в умовах, відповідних вимогам охорони праці, см.
  9. 37. Кримінальна відповідальність за порушення вимог ефективного природокористування в сільському господарстві.
    Охорони земель, др природних ресурсів, екологічний правопорядок і нормативи екологічної безпеки. Ці злочини можна згрупувати в три групи: - злочини, кіт порушують порядок ефективного використання природних ресурсів - самовільне зайняття земельної ділянки, незак вирубка лісу, потрава посівів і знищення насаджень, незак полювання і рибальство; - злочини, кіт
  10. 3.3. Класифікація основних принципів оподаткування і зборів
    основні принципи оподаткування і зборів можна розділити на три групи: - принципи, що забезпечують реалізацію і дотримання основ конституційного ладу; - принципи, що забезпечують реалізацію і дотримання основних прав і свобод платників податків; - принципи, що забезпечують реалізацію і дотримання почав федералізму. Ця класифікація заснована на традиційному для конституційного
  11. 1.2.2. Планування та організація раціонального використання земель та їх охорони
    охорони як види землевпорядної діяльності встановлені ст. 14 ФЗ "Про землеустрій". Дані землевпорядні дії проводяться з метою розподілу земель відповідно з перспективами розвитку економіки, поліпшення організації територій та визначення напрямків найбільш раціонального та ефективного використання земель та їх охорони. Планування і організація раціонального
  12. Стаття 1271. Знак охорони авторського права
    охорони авторського права, який вміщується на кожному примірнику твору і складається з наступних елементів: латинської букви "C" в окружності; імені або найменування правовласника; року першого опублікування
  13. Стаття 311. Умови, при яких допускається надомна праця
    стаття відтворює загальні вимоги, що стосуються будь трудової діяльності. Працівники не повинні залучатися до робіт, протипоказаним їм за станом здоров'я (див. ст. 212 ТК і коммент. До неї). Як і інші працівники, у встановлених законом випадках надомники повинні проходити медичні огляди. 2. На надомників поширюються всі вимоги охорони праці відповідно до гл. 34 ТК.
© 2014-2022  yport.inf.ua