Головна
ГоловнаМитне, податкове , медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 5. Дотримання прав громадян у сфері охорони здоров'я та забезпечення пов'язаних з цими правами державних гарантій

Коментар до статті 5
Принцип дотримання прав громадян у сфері охорони здоров'я та забезпечення пов'язаних з цими правами державних гарантій не є новим для вітчизняного медичного права та був відображений в Основах законодавства 1993
Як випливає з коментарів статті, заходи з охорони здоров'я проводяться на основі визнання, дотримання та захисту прав громадян і в відповідно до загальновизнаних принципів і норм міжнародного права. Як відомо, згідно з п. 4 ст. 15 Конституції РФ загальновизнані принципи і норми міжнародного права і міжнародні договори Російської Федерації є відповідно до Конституції РФ складовою частиною її правової системи. Тому така нормативна установка в цілому відповідає положенням Основного Закону та у частині пріоритету норм міжнародного права над внутрішнім законодавством.
У зв'язку з цим базу для розвитку російського законодавства в цій сфері створюють також зазначені вище міжнародні керівні принципи прав людини. Однак такі принципи служать орієнтиром для національних правових систем. Їх реалізація передбачає часткову імплементацію окремих положень норм-принципів у національне законодавство про охорону здоров'я громадян.
Принагідно зауважимо, що викладене означає, що держава зобов'язується виконувати вимоги ратифікованих міжнародних документів, що закріплюють права людини у сфері охорони здоров'я.
Конвенції та рекомендації ВООЗ, а також міжнародні договори є джерелами російського законодавства про охорону здоров'я та обов'язкові для використання в практиці національного законотворення і правозастосовчої діяльності.
Серед міжнародних актів слід відзначити Загальну декларацію прав людини (ст. 25) та Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права.
Дотримання прав громадян та надання їм відповідних гарантій у сфері здоров'я забезпечуються громадянам незалежно від статі, раси, віку, національності, мови, наявності захворювань, станів, походження, майнового і посадового становища, місця проживання, ставлення до релігії, переконань, належності до громадських об'єднань і від інших обставин. Даний складовою елемент аналізованого принципу - пряме відображення конституційних положень про гарантії рівності прав і свобод людини і громадянина, закріплених у ч. 2 ст. 19 Конституції РФ.
Однак цей постулат, відбиваючись через призму практики нормотворення, не завжди витримується в розглянутому контексті. Як вважає В.І. Крусс, "... все загальправові, актуальні для всіх основних прав і свобод форми, види і способи нормативного опосередкування можливостей практичного правокористування можуть встановлюватися і у зв'язку з статусними особливостями осіб (правовласників), і в силу інших конституційно значимих обставин" (1) .
---
(1) Крусс В.І. Теорія конституційного правокористування. М.: Норма, 2007.
У свою чергу, принцип рівності не перешкоджає законодавцю при здійсненні правового регулювання трудових відносин встановлювати відмінності у правовому статусі осіб, які належать до різних за умовами і родом діяльності категоріям, в тому числі вводити особливі правила, що стосуються умов заміщення окремих посад і підстав звільнення з посади, якщо ці відмінності є об'єктивно виправданими, обгрунтованими і відповідають конституційно значимим цілям і вимогам (1).
---
(1) Пресняков М.В. Конституційна концепція принципу справедливості / Под ред. Г.Н. Комкової. М.: ДМК Пресс, 2009.
Тому, спираючись на вимоги практичного застосування, позначений законодавцем вектор рівності у забезпеченні гарантій прав на охорону здоров'я може мати свою практичну реалізацію не у всіх випадках.
Дотримання прав громадян у сфері охорони здоров'я реалізується також гарантією з боку держави від будь-яких форм дискримінації, зумовленої наявністю у них яких-небудь захворювань. Фактично чисто медична сторона даного аспекту в рамках розглянутої ситуації перетікає в площину визначення соціального статусу конкретного громадянина. Забезпечення гарантій в даній сфері є одним з ключових напрямків в діяльності демократичної держави, де людина, її права і свободи є найвищою цінністю, а визнання, дотримання та захист прав і свобод людини і громадянина - обов'язок держави (ст. 2 Конституції РФ).
Якщо звернутися до деяких міжнародних документів, то в них можна знайти відображення соціальної політики, що забезпечує рівні умови для реалізації людиною своїх можливостей, незважаючи на відомі клінічні обмеження конкретного індивіда.
Так, в Статуті ВООЗ в якості принципу визнано, що уряди несуть відповідальність за здоров'я своїх народів і ця відповідальність вимагає проведення відповідних заходів соціального характеру в галузі охорони здоров'я. При цьому такі заходи спрямовані на реалізацію кожною людиною найвищого досяжного рівня психічного і фізичного здоров'я (ст. 12 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права).
Представляється, що не варто забувати і про забезпечення найкращого, психологічно комфортного стану людини, досягнення якого в чималому ступені залежить від забезпечення реалізації його можливостей і здібностей у різних областях людської діяльності. Саме для досягнення зазначених цілей держава забезпечує гарантію від будь-яких форм дискримінації, зумовленої наявністю у них яких-небудь захворювань.
Під дискримінацією традиційно розуміється утиск прав чи обов'язків людини по якомусь певному ознакою. Незважаючи на те що система цінностей і переконань сучасної людини характеризується відкритістю, різні форми дискримінації залишаються однією з найактуальніших проблем для світового співтовариства. У ряді випадків дискримінація може існувати де факто (неофіційно), а в ряді випадків може бути закріплена законодавчо.
Дискримінувати когось - це позбавити людину можливості використання в повному обсязі своїх політичних, громадянських, економічних, соціальних чи культурних прав і свобод. Дискримінація суперечить базовому принципу прав людини: всі люди рівні у своїй гідності та мають право на одні й ті ж основні права.
Взагалі термін "дискримінація" в російській нормотворчій практиці знайшов відображення в інститутах охоронного порядку законодавства про адміністративну і кримінальну відповідальності.
Правда, термінологія диспозиції нормативних конструкцій як Кодексу РФ про адміністративні правопорушення (КоАП РФ) (ст. 5.62), так і Кримінального кодексу РФ (КК РФ) (ст. 136) уникає згадки дискримінації, т . е. порушення прав, свобод і законних інтересів людини і громадянина залежно від стану його здоров'я або наявності будь-якого захворювання. При цьому на практиці можна зустріти різні форми дискримінації, так чи інакше спрямовані на порушення прав і свобод людини і громадянина, в тому числі з причини наявності захворювань.
Як правило, наявність у людини якого-небудь захворювання зв'язується з його обмеженими можливостями. Термін "людина з обмеженими можливостями" може описувати найрізноманітніші стану: обмежені можливості можуть бути фізичними, інтелектуальними, сенсорними або психосоціальними, тимчасовими або постійними і можуть бути результатом хвороби, травми або спадковості. Люди з обмеженими можливостями мають ті ж права людини, як і всі інші люди. Проте з ряду причин вони часто стикаються з соціальними, правовими та практичними бар'єрами при вимозі дотримання їх прав нарівні з іншими. Причиною цього є невірне сприйняття і негативні установки щодо самих обмежених можливостей (1).
---
(1) http://www.eycb.coe.int/com pasito/ru/chapter_5/3.html
Так, "дискримінація за ознакою інвалідності" означає будь-яке розрізнення, виняток або обмеження за причини інвалідності, метою або результатом якого є применшення або заперечення визнання, реалізації або здійснення нарівні з іншими всіх прав людини та основних свобод у політичній, економічній, соціальній, культурній, громадській або будь-якій іншій області. Вона включає всі форми дискримінації, у тому числі відмова в розумному пристосуванні.
Соціальна модель інвалідності: повинні бути усунені бар'єри, створені соціальним і фізичним оточенням, що перешкоджають людям з обмеженими можливостями брати участь у житті суспільства і здійснювати свої права. Сюди відносяться зміцнення позитивних установок і зміна фізичних бар'єрів (наприклад, будівлі з доступом для інвалідного візка).
Насамперед проблема боротьби з дискримінацій як соціальним явищем сприйнята на рівні міжнародних документів. Загальна декларація прав людини (1). Підтверджує принцип недопущення дискримінації і проголошує, що всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах і що кожна людина повинна мати всі права і всі свободи, проголошені в ній, без будь-якої різниці, в тому числі відмінності щодо статі.
---
(1) Прийнята резолюцією N 34/180 Генеральної Асамблеї від 18.12.1979.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 5. Дотримання прав громадян у сфері охорони здоров'я та забезпечення пов'язаних з цими правами державних гарантій "
  1. Стаття 4. Основні принципи охорони здоров'я
    дотримання прав громадян у сфері охорони здоров'я та забезпечення пов'язаних з цими правами державних гарантій; пріоритет інтересів пацієнта при наданні медичної допомоги; пріоритет охорони здоров'я дітей; соціальна захищеність громадян у випадку втрати здоров'я; відповідальність органів державної влади та органів місцевого самоврядування, посадових осіб організацій за забезпечення
  2. І. А. Близнюк, К. Б. Леонтьєв. Авторське право і суміжні права, 2010
    права, новий етап у розвитку якого пов'язаний з частиною IV ГК РФ, що вступила чинності 1 січня 2008 року. У підручнику послідовно розглядається система правової охорони авторських та суміжних прав: їх місце в структурі правового регулювання інтелектуальної власності, особливості законодавства про авторське право і суміжні права, основні поняття, особливості виникнення, зміни та
  3. Стаття 86. Повноваження органів, які здійснюють державний контроль у сфері охорони здоров'я
    правління, державних позабюджетних фондів у випадках і в порядку, що встановлені законодавством РФ (див. коментар до ст. 98 Закону). 3. Складання протоколів про адміністративні правопорушення у сфері охорони здоров'я, обігу лікарських засобів, розгляд справ про зазначені адміністративні правопорушення та вжиття заходів щодо запобігання таких порушень. 4. Напрям в
  4. ВСТУП
    дотримання лікарем прав пацієнта. Це особливо значимо, враховуючи той факт, що відносини "пацієнт - система охорони здоров'я" в нашій країні все більше переходять у сферу правового регулювання, в якій пацієнт повинен виступати як їх рівноправний суб'єкт. Внаслідок відомого консерватизму медичної галузі, відсутність достатньої правозастосовчої практики, наявності великого числа
  5. Стаття 210. Основні напрями державної політики в галузі охорони праці
    стаття має своє основне значення в питаннях правового забезпечення та державної політики в галузі охорони праці. 2. Напрями державної політики в галузі охорони праці носять комплексний характер і припускають: - забезпечення пріоритету збереження життя і здоров'я працівників - даний напрямок реалізується за допомогою проголошення в різних нормативно-правових актах в
  6. 2.2. Правове забезпечення охорони здоров'я громадян у Росії
    стаття 41 присвячена праву громадян Росії на охорону здоров'я та медичну допомогу. 1. Кожен має право на охорону здоров'я та медичну допомогу. Медична допомога в державних і муніципальних установах охорони здоров'я надається громадянам безкоштовно за рахунок коштів відповідного бюджету, страхових внесків, інших надходжень. 2. У Російській Федерації фінансуються федеральні
  7. КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
    дотримання лікарської таємниці, добровільна згода на медичне втручання, відмову від медичного втручання). 14. Права осіб без громадянства, іноземців, біженців, громадян РФ за кордоном. 15. Пільги, передбачені в сфері охорони здоров'я, соціальні податкові відрахування. 16. Договір медичного страхування - поняття, особливості, сторони, зобов'язання, відповідальність сторін. 17.
  8. Стаття 220. Гарантії права працівників на працю в умовах, відповідних вимогам охорони праці
    статтями розділів "Робочий час" і "Час відпочинку"), а також інші вимоги, пропоновані законами і правилами охорони праці (див. коментар. до ст. ст. 212, 184, 219, 221, до статей гл. 57 ТК "Державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового
  9. Стаття 14. Повноваження федеральних органів державної влади у сфері охорони здоров'я
      стаття відкриває гл. 3 коментованого Закону, присвячену питанням конкретних повноважень органів влади різного рівня у сфері охорони здоров'я. Відповідні норми були у розд. II Основ законодавства 1993 Правда, на відміну від коментованого Закону в Основах законодавець вів мову не про повноваження, а про компетенцію, що, зокрема, знаходило відображення в найменуванні конкретних
  10. Стаття 220. Гарантії права працівників на працю в умовах, відповідних вимогам охорони праці
      дотриманням вимог охорони праці та встановлює відповідальність осіб, винних у порушенні вимог охорони праці. 2. Коментарів статтею встановлено гарантії збереження місця роботи і заробітної плати. Так, ч. 3 передбачає, що на час призупинення робіт у зв'язку з приписами внаслідок порушення державних нормативних вимог охорони праці не з вини працівника, за ним
  11. Стаття 82. Джерела фінансового забезпечення у сфері охорони здоров'я
      правовим актом видаткових зобов'язань публічно-правової освіти перед фізичною або юридичною особою, іншим публічно-правовою освітою, які підлягають виконанню в установленому відповідним законом, іншим нормативним правовим актом розмірі; коштів обов'язкового медичного страхування, які формуються за рахунок: --- --- Стаття 6 Бюджетного кодексу РФ від
  12. А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012

  13. 1. Індивідуальна свобода громадянина, недоторканність і таємниця його особистого життя як самостійні об'єкти цивільно-правової охорони
      правової охорони особистих немайнових прав громадян є надання їх суб'єктам можливості мати певну автономію від держави, суспільства, а також різного роду соціальних груп. Така автономія може мати двояке вираз і забезпечуватися наданням громадянину індивідуальної свободи і недоторканності, а також охороною таємниці особистого життя. Індивідуальна свобода
  14. Стаття 212. Обов'язки роботодавця щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці
      стаття передбачає, що роботодавець зобов'язаний забезпечити здорові і безпечні умови праці, охорону праці для всіх працівників. Вона містить докладний перелік обов'язків роботодавця щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці (див. також ст. 213, 215, 221-223, 225, 227-230 ТК). Відповідно до державних вимог з охорони праці конкретні обов'язки роботодавця можуть бути
  15. Стаття 27. Обов'язки громадян у сфері охорони здоров'я
      спрямованості охороноздоровчого законодавства. У рамках коментованого Закону за громадянами в даній сфері закріплені такі обов'язки. 1. Громадяни повинні дбати про збереження свого здоров'я. Як видається, ця загальна нормативна установка має перспективну виховну мету і повинна підкріплюватися в тому числі пропагандою здорового способу життя. 2. У
© 2014-2022  yport.inf.ua