Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 5. Дотримання прав громадян у сфері охорони здоров'я та забезпечення пов'язаних з цими правами державних гарантій |
||
Принцип дотримання прав громадян у сфері охорони здоров'я та забезпечення пов'язаних з цими правами державних гарантій не є новим для вітчизняного медичного права та був відображений в Основах законодавства 1993 Як випливає з коментарів статті, заходи з охорони здоров'я проводяться на основі визнання, дотримання та захисту прав громадян і в відповідно до загальновизнаних принципів і норм міжнародного права. Як відомо, згідно з п. 4 ст. 15 Конституції РФ загальновизнані принципи і норми міжнародного права і міжнародні договори Російської Федерації є відповідно до Конституції РФ складовою частиною її правової системи. Тому така нормативна установка в цілому відповідає положенням Основного Закону та у частині пріоритету норм міжнародного права над внутрішнім законодавством. У зв'язку з цим базу для розвитку російського законодавства в цій сфері створюють також зазначені вище міжнародні керівні принципи прав людини. Однак такі принципи служать орієнтиром для національних правових систем. Їх реалізація передбачає часткову імплементацію окремих положень норм-принципів у національне законодавство про охорону здоров'я громадян. Принагідно зауважимо, що викладене означає, що держава зобов'язується виконувати вимоги ратифікованих міжнародних документів, що закріплюють права людини у сфері охорони здоров'я. Конвенції та рекомендації ВООЗ, а також міжнародні договори є джерелами російського законодавства про охорону здоров'я та обов'язкові для використання в практиці національного законотворення і правозастосовчої діяльності. Серед міжнародних актів слід відзначити Загальну декларацію прав людини (ст. 25) та Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права. Дотримання прав громадян та надання їм відповідних гарантій у сфері здоров'я забезпечуються громадянам незалежно від статі, раси, віку, національності, мови, наявності захворювань, станів, походження, майнового і посадового становища, місця проживання, ставлення до релігії, переконань, належності до громадських об'єднань і від інших обставин. Даний складовою елемент аналізованого принципу - пряме відображення конституційних положень про гарантії рівності прав і свобод людини і громадянина, закріплених у ч. 2 ст. 19 Конституції РФ. Однак цей постулат, відбиваючись через призму практики нормотворення, не завжди витримується в розглянутому контексті. Як вважає В.І. Крусс, "... все загальправові, актуальні для всіх основних прав і свобод форми, види і способи нормативного опосередкування можливостей практичного правокористування можуть встановлюватися і у зв'язку з статусними особливостями осіб (правовласників), і в силу інших конституційно значимих обставин" (1) . --- (1) Крусс В.І. Теорія конституційного правокористування. М.: Норма, 2007. У свою чергу, принцип рівності не перешкоджає законодавцю при здійсненні правового регулювання трудових відносин встановлювати відмінності у правовому статусі осіб, які належать до різних за умовами і родом діяльності категоріям, в тому числі вводити особливі правила, що стосуються умов заміщення окремих посад і підстав звільнення з посади, якщо ці відмінності є об'єктивно виправданими, обгрунтованими і відповідають конституційно значимим цілям і вимогам (1). --- (1) Пресняков М.В. Конституційна концепція принципу справедливості / Под ред. Г.Н. Комкової. М.: ДМК Пресс, 2009. Тому, спираючись на вимоги практичного застосування, позначений законодавцем вектор рівності у забезпеченні гарантій прав на охорону здоров'я може мати свою практичну реалізацію не у всіх випадках. Дотримання прав громадян у сфері охорони здоров'я реалізується також гарантією з боку держави від будь-яких форм дискримінації, зумовленої наявністю у них яких-небудь захворювань. Фактично чисто медична сторона даного аспекту в рамках розглянутої ситуації перетікає в площину визначення соціального статусу конкретного громадянина. Забезпечення гарантій в даній сфері є одним з ключових напрямків в діяльності демократичної держави, де людина, її права і свободи є найвищою цінністю, а визнання, дотримання та захист прав і свобод людини і громадянина - обов'язок держави (ст. 2 Конституції РФ). Якщо звернутися до деяких міжнародних документів, то в них можна знайти відображення соціальної політики, що забезпечує рівні умови для реалізації людиною своїх можливостей, незважаючи на відомі клінічні обмеження конкретного індивіда. Так, в Статуті ВООЗ в якості принципу визнано, що уряди несуть відповідальність за здоров'я своїх народів і ця відповідальність вимагає проведення відповідних заходів соціального характеру в галузі охорони здоров'я. При цьому такі заходи спрямовані на реалізацію кожною людиною найвищого досяжного рівня психічного і фізичного здоров'я (ст. 12 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права). Представляється, що не варто забувати і про забезпечення найкращого, психологічно комфортного стану людини, досягнення якого в чималому ступені залежить від забезпечення реалізації його можливостей і здібностей у різних областях людської діяльності. Саме для досягнення зазначених цілей держава забезпечує гарантію від будь-яких форм дискримінації, зумовленої наявністю у них яких-небудь захворювань. Під дискримінацією традиційно розуміється утиск прав чи обов'язків людини по якомусь певному ознакою. Незважаючи на те що система цінностей і переконань сучасної людини характеризується відкритістю, різні форми дискримінації залишаються однією з найактуальніших проблем для світового співтовариства. У ряді випадків дискримінація може існувати де факто (неофіційно), а в ряді випадків може бути закріплена законодавчо. Дискримінувати когось - це позбавити людину можливості використання в повному обсязі своїх політичних, громадянських, економічних, соціальних чи культурних прав і свобод. Дискримінація суперечить базовому принципу прав людини: всі люди рівні у своїй гідності та мають право на одні й ті ж основні права. Взагалі термін "дискримінація" в російській нормотворчій практиці знайшов відображення в інститутах охоронного порядку законодавства про адміністративну і кримінальну відповідальності. Правда, термінологія диспозиції нормативних конструкцій як Кодексу РФ про адміністративні правопорушення (КоАП РФ) (ст. 5.62), так і Кримінального кодексу РФ (КК РФ) (ст. 136) уникає згадки дискримінації, т . е. порушення прав, свобод і законних інтересів людини і громадянина залежно від стану його здоров'я або наявності будь-якого захворювання. При цьому на практиці можна зустріти різні форми дискримінації, так чи інакше спрямовані на порушення прав і свобод людини і громадянина, в тому числі з причини наявності захворювань. Як правило, наявність у людини якого-небудь захворювання зв'язується з його обмеженими можливостями. Термін "людина з обмеженими можливостями" може описувати найрізноманітніші стану: обмежені можливості можуть бути фізичними, інтелектуальними, сенсорними або психосоціальними, тимчасовими або постійними і можуть бути результатом хвороби, травми або спадковості. Люди з обмеженими можливостями мають ті ж права людини, як і всі інші люди. Проте з ряду причин вони часто стикаються з соціальними, правовими та практичними бар'єрами при вимозі дотримання їх прав нарівні з іншими. Причиною цього є невірне сприйняття і негативні установки щодо самих обмежених можливостей (1). --- (1) http://www.eycb.coe.int/com pasito/ru/chapter_5/3.html Так, "дискримінація за ознакою інвалідності" означає будь-яке розрізнення, виняток або обмеження за причини інвалідності, метою або результатом якого є применшення або заперечення визнання, реалізації або здійснення нарівні з іншими всіх прав людини та основних свобод у політичній, економічній, соціальній, культурній, громадській або будь-якій іншій області. Вона включає всі форми дискримінації, у тому числі відмова в розумному пристосуванні. Соціальна модель інвалідності: повинні бути усунені бар'єри, створені соціальним і фізичним оточенням, що перешкоджають людям з обмеженими можливостями брати участь у житті суспільства і здійснювати свої права. Сюди відносяться зміцнення позитивних установок і зміна фізичних бар'єрів (наприклад, будівлі з доступом для інвалідного візка). Насамперед проблема боротьби з дискримінацій як соціальним явищем сприйнята на рівні міжнародних документів. Загальна декларація прав людини (1). Підтверджує принцип недопущення дискримінації і проголошує, що всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах і що кожна людина повинна мати всі права і всі свободи, проголошені в ній, без будь-якої різниці, в тому числі відмінності щодо статі. --- (1) Прийнята резолюцією N 34/180 Генеральної Асамблеї від 18.12.1979. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 5. Дотримання прав громадян у сфері охорони здоров'я та забезпечення пов'язаних з цими правами державних гарантій " |
||
|