Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 14. Повноваження федеральних органів державної влади у сфері охорони здоров'я

Коментар до статті 14
Ця стаття відкриває гл. 3 коментованого Закону, присвячену питанням конкретних повноважень органів влади різного рівня у сфері охорони здоров'я. Відповідні норми були у розд. II Основ законодавства 1993 Правда, на відміну від коментованого Закону в Основах законодавець вів мову не про повноваження, а про компетенцію, що, зокрема, знаходило відображення в найменуванні конкретних статей.
Треба сказати, що смислове навантаження найменувань статей жодним чином не позначилася на їх змістовної частини, оскільки "компетенція" і "повноваження" - категорії досить близькі і відображають характеристику одного і того ж правового явища - характеризують діяльність органів влади і управління. Проте повноваження конкретного публічного суб'єкта розкривають його компетенцію. Інакше кажучи, публічний орган влади, реалізуючи свою компетенцію, здійснює конкретні повноваження. Звідси представляється, що законодавець уточнив найменування конкретних норм, смислове навантаження змісту яких тепер більшою мірою відповідає їх назві.
У питаннях визначення конкретних повноважень органів влади принципове значення мають положення Конституції РФ, відповідно до подп. "Ж" ч. 1 ст. 72 якої координація питань охорони здоров'я перебуває у спільному віданні Російської Федерації і суб'єктів РФ. Це закріплює спільну відповідальність центру та регіонів за організацію охорони здоров'я як на окремій території, так і в масштабах країни.
Крім галузевого органу управління федеральний рівень управління представлений різними органами виконавчої влади, в тій чи іншій мірі здійснюють заходи у сфері охорони здоров'я. При цьому до компетенції даних органів включений найбільш загальний перелік повноважень в охороні здоров'я, враховуючи їх профільну спеціалізацію у встановленій сфері державного управління.
Зокрема, як випливає з коментарів статті, до таких повноважень віднесено захист прав і свобод людини і громадянина у сфері охорони здоров'я; управління федеральної державної власністю, використовуваної в сфері охорони здоров'я, організація і здійснення контролю в сфері охорони здоров'я, у тому числі за дотриманням вимог технічних регламентів у сфері охорони здоров'я; організація медико-біологічного та медичного забезпечення спортсменів спортивних збірних команд Російської Федерації, організація і здійснення контролю за достовірністю первинних статистичних даних, що надаються медичними організаціями; забезпечення розробки та реалізації програм наукових досліджень у сфері охорони здоров'я, їх координація та т.п.
Відповідно органами управління у встановленій сфері є, зокрема, Росимущество, Ростехрегулювання, Мінспорттуризму, Росстат, Міністерства освіти та науки. Так, спільним Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії N 1440, Мінспорттуризму Росії N 1528 від 30.11.2011 (1) в рамках реалізації наданих повноважень утворена Міжвідомча комісія з медичного, медико-біологічному та медико-санітарного забезпечення спортсменів, включених в списки кандидатів у спортивні збірні команди Російської Федерації з видів спорту.
---
(1) Офіційно не опублікована.
Як зазначено вище, крім відомчих органів виконавчої влади повноваженнями в охороні здоров'я наділений галузевої уповноважений орган, який здійснює галузеве управління, вироблення державної політики та нормативне правове регулювання в сфері охорони здоров'я.
Відповідно до Постанови Уряду РФ від 30.06.2004 N 321 (1) таким органом є Мінздоровсоцрозвитку Росії. Повноваження даного державного органу відображають предметну компетенцію, яка тяжіє до безпосередньої організації діяльності у сфері охорони здоров'я.
---
(1) Постанова Уряду РФ від 30.06.2004 N 321 "Про затвердження Положення про Міністерство охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації" (ред. від 08.12.2011) / / СЗ РФ. 2004. N 28. Ст. 2898.
До таких повноважень, як випливає з представлених в коментованій статті, віднесені затвердження порядку (1) створення та діяльності лікарської комісії медичної організації; номенклатури (2) у сфері охорони здоров'я (медичних організацій, ліжкового фонду по профілями медичної допомоги, медичних послуг, посад медичних працівників та фармацевтичних працівників, спеціальностей фахівців, що мають медичну та фармацевтичну освіту), порядку (3) організації направлення громадян РФ на лікування за межі території РФ за рахунок коштів федерального бюджету; порядку (4) проведення медичних оглядів; порядку призначення та виписування лікарських препаратів і т.п.
---
(1) Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії від 24.09.2008 N 513н "Про організацію діяльності лікарської комісії медичної організації" (ред. від 22.05.2009) / / Російська газета. 2009. N 2.
(2) Див, наприклад, Номенклатуру посад медичного та фармацевтичного персоналу і фахівців з вищою і середньою професійною освітою закладів охорони здоров'я (Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії від 25.07.2011 N 801н), Єдину номенклатуру державних і муніципальних установ охорони здоров'я (Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії від 07.10.2005 N 627), Номенклатуру робіт і послуг в охороні здоров'я (затв. Мінздоровсоцрозвитку Росії 12.07.2004).
(3) Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії від 24.12.2009 N 1024н "Про затвердження Адміністративного регламенту Міністерства охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації з надання державної послуги по направленню громадян Російської Федерації на лікування за межами території Російської Федерації" (ред. від 14.04.2011) / / Російська газета. 2010. N 27.
(4) Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії від 12.04.2011 N 302н "Про затвердження переліків шкідливих і (або) небезпечних виробничих факторів і робіт, при виконанні яких проводяться обов'язкові попередні та періодичні медичні огляди (обстеження), та Порядку проведення обов'язкових попередніх та періодичних медичних оглядів (обстежень) працівників, зайнятих на важких роботах і на роботах із шкідливими і (або) небезпечними умовами праці "/ / Російська газета. 2011. N 243.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 14. Повноваження федеральних органів державної влади у сфері охорони здоров'я "
  1. Стаття 86. Повноваження органів, які здійснюють державний контроль у сфері охорони здоров'я
    повноваження відповідних федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів РФ у сфері охорони здоров'я. Законом передбачені такі повноваження: 1. Видача обов'язкових для виконання приписів у разі виявлення порушень законодавства РФ у сфері охорони здоров'я, законодавства РФ про обіг лікарських засобів. 2. Притягнення до відповідальності
  2. Стаття 17. Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері охорони здоров'я
    стаття розкриває конкретні повноваження органів місцевого самоврядування, які, як випливає з її змісту, безпосередньо пов'язуються з відповідними положеннями Федерального закону від 06.10.2003 N 131-ФЗ. При цьому власне зміст повноважень орієнтує на максимальне наближення, адаптацію на місцях заходів, що забезпечують конституційне право громадян на медичну допомогу.
  3. Стаття 23.10. Прикордонні органи
    статтями 7.11, 8.16 - 8.20, 8.33, 8.35, частиною 2 статті 8.37, статтями 8.38, 18.1 - 18.7, 18.14, частиною 2 статті 19.4 цього Кодексу. (В ред. Федеральних законів від 30.06.2003 N 86-ФЗ, від 07.03.2005 N 15-ФЗ, від 28.12.2009 N 380-ФЗ) 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) керівник федерального органу
  4. А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012

  5. Стаття 23.73. Орган, який здійснює контроль і нагляд у сфері кредитної кооперації
    Повноважним на здійснення функцій з контролю та нагляду у сфері кредитної кооперації, розглядає справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами 1 - 3 статті 15.27 (в межах своїх повноважень) цього Кодексу. (В ред. Федерального закону від 08.11.2011 N 308-ФЗ) 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органу, зазначеного у частині 1
  6. 11.1. Державна служба: поняття, категорії посад і принципи
    повноважень. Державна служба РФ - професійна службова діяльність громадян Російської Федерації із забезпечення виконання повноважень РФ; федеральних органів державної влади, інших федеральних державних органів; суб'єктів РФ; органів державної влади суб'єктів РФ, інших державних органів суб'єктів РФ; осіб, що заміщають посади, встановлюються Конституцією,
  7. Стаття 23.72. Орган, який здійснює контроль і нагляд у сфері страхової діяльності
    повноважень) цього Кодексу. (В ред. Федерального закону від 08.11.2011 N 308-ФЗ) 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органу, зазначеного у частині 1 цієї статті, має право: 1) керівник федерального органу виконавчої влади, який здійснює функції з контролю і нагляду у сфері страхової діяльності (страхової справи), його заступники; 2)
  8. Стаття 23.57. Органи, що здійснюють державний контроль за дотриманням правил охорони та використання об'єктів культурної спадщини
    статтями 7.13, 7.14, 7.16 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) керівник федерального органу виконавчої влади, який здійснює контроль за дотриманням правил охорони і використання пам'яток історії та культури, його заступники; 2) керівники уповноважених структурних
  9. Стаття 22.1. Судді та органи, уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення
    повноважень Російської Федерації на здійснення державного контролю та нагляду, зазначеними в главі 23 цього Кодексу; (п. 6 введений Федеральним законом від 28.12.2009 N 380 - ФЗ) 7) державними установами, підвідомчими відповідно федеральним органам виконавчої влади, уповноваженим відповідно до федеральних законів на здійснення федерального державного
  10. Стаття 23.7. Органи, які здійснюють функції по контролю і нагляду у фінансово-бюджетній сфері
    статтями 15.14 - 15.16 цього Кодексу, щодо одержувачів коштів федерального бюджету та одержувачів коштів бюджетів державних позабюджетних фондів. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органу, зазначеного у частині 1 цієї статті, має право: 1) керівник федерального органу виконавчої влади, що здійснює контроль і нагляд у
  11. 7.3. Повноваження Президента Російської Федерації у сфері виконавчої влади
    повноважних представників Президента РФ; 6) призначає та звільняє вище командування Збройних Сил РФ; 7) призначає і відкликає після консультацій з відповідними комітетами чи комісіями палат Федеральних Зборів дипломатичних представників РФ в іноземних державах і міжнародних організаціях; 8) використовує погоджувальні процедури для вирішення розбіжностей
  12. Стаття 354. Федеральна інспекція праці
    повноважень, визначених законом; органами державної влади та її суб'єктів; органами місцевого самоврядування; об'єднаннями роботодавців та об'єднаннями профспілок; іншими державними та громадськими організаціями), повноваження державних інспекторів праці, їх права та обов'язки , тобто в цілому було визначено правовий статус федеральної інспекції праці. Нині воно втратило чинність у
  13. Стаття 23.13. Органи, які здійснюють функції по контролю і нагляду у сфері забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення
    статтями 6.3 - 6.7, частиною 2 статті 7.2 (в частині знищення або пошкодження знаків санітарних (гірничо-санітарних) зон і округів , лікувально-оздоровчих місцевостей і курортів), статтею 8.2, статтею 8.5 (у частині інформації про стан атмосферного повітря, джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, а також про радіаційну обстановку), частиною 2 статті 8.42 цього Кодексу. (У
  14. Стаття 23.33. Органи, які здійснюють функції по контролю і нагляду у сфері безпеки при використанні атомної енергії
    статтями 9.6, 19.2, частиною 17 статті 19.5 цього Кодексу. (в ред. Федеральних законів від 28.12.2009 N 380-ФЗ, від 30.11.2011 N 347-ФЗ) 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) керівник федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з контролю і нагляду у сфері безпеки при
  15. § 2. Державне управління землями водного фонду
    повноважень органів спеціальної компетенції (Міністерства природних ресурсів і екології РФ, Федерального агентства водних ресурсів, Федерального агентства лісового господарства, Федерального агентства з надрокористування та Федеральної служби з нагляду у сфері природокористування), зокрема, належать: - здійснення контрольних та наглядових функцій за використанням та охороною водних об'єктів на
  16. Стаття 210. Основні напрями державної політики в галузі охорони праці
      стаття має своє основне значення в питаннях правового забезпечення та державної політики в галузі охорони праці. 2. Напрями державної політики в галузі охорони праці носять комплексний характер і припускають: - забезпечення пріоритету збереження життя і здоров'я працівників - даний напрямок реалізується за допомогою проголошення в різних нормативно-правових актах в
  17. § 2. Наділення органів місцевого самоврядування окремими державними повноваженнями.
      повноваженнями з передачею необхідних для їх здійснення матеріальних і фінансових коштів, тобто даною статтею встановлено необхідні вимоги: наділення державними повноваженнями законом - форма правової регламентації; передача необхідних коштів для виконання державних повноважень як гарантія державного забезпечення виконання цих повноважень, що може бути
  18. Стаття 23.75. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює функції з контролю і нагляду у сфері мікрофінансової діяльності
      повноважень) цього Кодексу. (В ред. Федерального закону від 08.11.2011 N 308-ФЗ) 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органу, зазначеного у частині 1 цієї статті, має право: 1) керівник зазначеного органу та його заступники; 2) керівники структурних підрозділів зазначеного органу та їх
  19. Стаття 183.10. Функції тимчасової адміністрації у разі обмеження повноважень виконавчих органів фінансової організації
      повноважень виконавчих органів фінансової організації тимчасова адміністрація поряд зі здійсненням функцій, зазначених у статті 183.7 справжнього Федерального закону, бере участь у розробці заходів щодо відновлення платоспроможності фінансової організації та контролює їх реалізацію. 2. При здійсненні зазначених у пункті 1 цієї статті функцій тимчасова адміністрація: 1) дає
© 2014-2022  yport.inf.ua