загрузка...

трусы женские х/б
ЗМІСТ:
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012
Прийнятий 22.11.2011 за N 323-ФЗ після тривалого законотворчого процесу Федеральний закон "Про основи охорони здоров'я громадян у Російської Федерації "(далі - Закон про охорону здоров'я) повинен стати базовим для всієї сфери охорони здоров'я Російської Федерації. Крім того, одна з магістральних цілей прийнятого Закону - відобразити відбулися з моменту прийняття в 1993 р. Основ законодавства зміни умов функціонування економіки, системи виконавчої влади, організаційних основ надання медичної допомоги, певні концептуальні напрями реформування галузі охорони здоров'я та суміжних галузей, розмежування повноважень між органами державної влади та місцевого самоврядування. Необхідно відзначити, що при розробці зазначеного нормативного акта законодавець, безумовно, врахував нормотворчу практику в регулюванні питань медичної допомоги в державах - членах ЄврАзЕС, яка представлена ??в основному законами (виняток - Республіка Казахстан, в якій застосовується Кодекс "Про здоров'я народу і систему охорони здоров'я" 2009). Тут слід зазначити Закон Республіки Білорусь від 18.06.1993 N 2435-XII "Про охорону здоров'я", Закон Республіки Узбекистан від 29.08.1996 N 265-1 "Про охорону здоров'я громадян" та ряд інших. При цьому, незважаючи на відсутність самостійного кодифікованого акту, логіка побудови системи нормативних інститутів медичного права визначає еволюційний шлях розвитку нормативно-правової бази, що демонструють і положення Закону про охорону здоров'я. До слова, кодифікований характер Закону відзначався і в пояснювальній записці до законопроекту, що пропонував єдність законодавчого регулювання у сфері охорони здоров'я разом з вже існуючими нормативними актами, що діють у даній галузі правового регулювання. Основне завдання Закону - відобразити новели правового регулювання і в сукупності з колишніми нормами створити сучасну та ефективну систему російської охорони здоров'я. Закон про охорону здоров'я зберігає свою кодификационную конструктивно-нормативну систему, сприйняту від Основ законодавства 1993 Тому кофікаційні інструментарій, який використовується в правовому регулюванні охорони здоров'я, є принциповим для побудови всієї структури суспільних відносин у даній сфері, що відображено в ст. 3 Закону. Як випливає з аналізу даної статті, Закон про охорону здоров'я виступає системоутворюючим актом для всіх інших федеральних законів, що входять в спектр законодавства про охорону здоров'я. Вирішальна роль даного нормативного акта в правовому регулюванні підтверджується також нормативними встановленнями про те, що норми про охорону здоров'я громадян інших нормативних актів не повинні суперечити Закону (ч. 2 ст. 3), при невідповідності Закону норм інших актів застосовуються норми Закону (ч. 3 ст. 3). Крім того, законодавець сприйняв конституційний принцип (п. 4 ст. 15 Конституції РФ) пріоритету норм міжнародного права над нормами внутрішнього законодавства. При цьому відома конституційна формула вважає загальновизнані принципи і норми міжнародного права і міжнародні договори Російської Федерації частиною правової системи Росії. Однак з незрозумілої причини законодавець залишив за рамками законодавства у сфері охорони здоров'я зазначені положення Основного Закону. Проте конвенції та рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), а також міжнародні договори є джерелом російського законодавства про охорону здоров'я та обов'язкові для використання в практиці національного законотворення і правозастосовчої діяльності. Новий Закон як фундаментальний нормативний акт визначає правові, організаційні та економічні засади охорони здоров'я громадян, права та обов'язки людини і громадянина у сфері охорони здоров'я та гарантії реалізації цих прав; повноваження і відповідальність федеральних, регіональних і місцевих органів влади Росії у сфері охорони здоров'я громадян; права і обов'язки медичних організацій при здійсненні діяльності у сфері охорони здоров'я громадян, а також права та обов'язки медичних і фармацевтичних працівників. Закон замінює ряд нормативно-правових актів, що діяли в Росії раніше (зокрема, визнані нечинними Основи законодавства 1993). Крім того, передбачено комплексний порядок вступу Закону в силу.
Передмова
РОСІЙСЬКА ФЕДЕРАЦІЯ ЗАКОН ПРО ЗАСАДИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я ГРОМАДЯН У РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
Глава 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
загрузка...
Стаття 1. Предмет регулювання цього Закону
Стаття 2. Основні поняття, що використовуються в цьому Законі
Стаття 3. Законодавство у сфері охорони здоров'я
Глава 2. ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
Стаття 4. Основні принципи охорони здоров'я
Стаття 5. Дотримання прав громадян у сфері охорони здоров'я та забезпечення пов'язаних з цими правами державних гарантій
Стаття 6. Пріоритет інтересів пацієнта при наданні медичної допомоги
Стаття 7. Пріоритет охорони здоров'я дітей
Стаття 8. Соціальна захищеність громадян у випадку втрати здоров'я
Стаття 9. Відповідальність органів державної влади та органів місцевого самоврядування, посадових осіб організацій за забезпечення прав громадян у сфері охорони здоров'я
Стаття 10. Доступність і якість медичної допомоги
Стаття 11. Неприпустимість відмови в наданні медичної допомоги
Стаття 12. Пріоритет профілактики у сфері охорони здоров'я
Стаття 13. Дотримання лікарської таємниці
Глава 3. ПОВНОВАЖЕННЯ ФЕДЕРАЛЬНИХ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ, ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ СУБ'ЄКТІВ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ ТА ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
Стаття 14. Повноваження федеральних органів державної влади у сфері охорони здоров'я
Стаття 15. Передача здійснення повноважень Російської Федерації у сфері охорони здоров'я органам державної влади суб'єктів Російської Федерації
Стаття 16. Повноваження органів державної влади суб'єктів Російської Федерації у сфері охорони здоров'я
Стаття 17. Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері охорони здоров'я
Глава 4. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ГРОМАДЯН У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
Стаття 18. Право на охорону здоров'я
Стаття 19. Право на медичну допомогу
Стаття 20. Інформована добровільна згода на медичне втручання та на відмову від медичного втручання
Стаття 21. Вибір лікаря і медичної організації
Стаття 22. Інформація про стан здоров'я
Стаття 23. Інформація про фактори, що впливають на здоров'я
Стаття 24. Права працівників, зайнятих на окремих видах робіт, на охорону здоров'я
Стаття 25. Права військовослужбовців та осіб, прирівняних щодо медичного забезпечення до військовослужбовців, а також громадян, що проходять альтернативну цивільну службу, громадян, які підлягають призову на військову службу (спрямовуються на альтернативну цивільну службу), та громадян, що надходять на військову службу або прирівняну до неї службу за контрактом , на охорону здоров'я
Стаття 26. Права осіб, затриманих, взятих під варту, які відбувають покарання у виді обмеження волі, арешту, позбавлення волі або адміністративного арешту, на отримання медичної допомоги
Стаття 27. Обов'язки громадян у сфері охорони здоров'я
Стаття 28. Громадські об'єднання по захисту прав громадян у сфері охорони здоров'я
Глава 5. ОРГАНІЗАЦІЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
Стаття 29. Організація охорони здоров'я
Стаття 30. Профілактика захворювань і формування здорового способу життя
Стаття 31. Перша допомога
Стаття 32. Медична допомога
Стаття 33. Первинна медико-санітарна допомога
Стаття 34. Спеціалізована, в тому числі високотехнологічна, медична допомога
Стаття 35. Швидка, в тому числі швидка спеціалізована, медична допомога
Стаття 36. Паліативна медична допомога
Стаття 37. Порядки надання медичної допомоги та стандарти медичної допомоги
Стаття 38. Медичні вироби
Стаття 39. Лікувальне харчування
Стаття 40. Медична реабілітація та санаторно-курортне лікування
Стаття 41. Організація і надання медичної допомоги при надзвичайних ситуаціях
Стаття 42. Особливості організації надання медичної допомоги населенню окремих територій і працівникам окремих організацій
Стаття 43. Медична допомога громадянам, які страждають соціально значимими захворюваннями, і громадянам, які страждають захворюваннями, що представляють небезпеку для оточуючих
Стаття 44. Медична допомога громадянам, які страждають рідкісними (Орфа) захворюваннями
Стаття 45. Заборона евтаназії
Стаття 46. Медичні огляди, диспансеризація
Стаття 47. Донорство органів і тканин людини та їх трансплантація (пересадка)
Стаття 48. Лікарська комісія і консиліум лікарів
Стаття 49. Медичні відходи
Стаття 50. Народна медицина
Глава 6. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я МАТЕРІ І ДИТИНИ, ПИТАННЯ СІМ'Ї ТА РЕПРОДУКТИВНОГО ЗДОРОВ'Я
Стаття 51. Права сім'ї у сфері охорони здоров'я
Стаття 52. Права вагітних жінок і матерів у сфері охорони здоров'я
Стаття 53. Народження дитини
Стаття 54. Права неповнолітніх у сфері охорони здоров'я
Стаття 55. Застосування допоміжних репродуктивних технологій
Стаття 56. Штучне переривання вагітності
Стаття 57. Медична стерилізація
Глава 7. МЕДИЧНА ЕКСПЕРТИЗА І МЕДИЧНЕ ОПОСВІДЧЕННЯ
Стаття 58. Медична експертиза
Стаття 59. Експертиза тимчасової непрацездатності
Стаття 60. Медико-соціальна експертиза
Стаття 61. Військово-лікарська експертиза
Стаття 62. Судово-медична і судово-психіатрична експертизи
Стаття 63. Експертиза професійної придатності та експертиза зв'язку захворювання з професією
Стаття 64. Експертиза якості медичної допомоги
Стаття 65. Медичний огляд
Глава 8. МЕДИЧНІ заходів, здійснюваних У ЗВ'ЯЗКУ ЗІ СМЕРТЮ ЛЮДИНИ
Стаття 66. Визначення моменту смерті людини і припинення реанімаційних заходів
Стаття 67. Проведення патолого-анатомічних розтинів
Стаття 68. Використання тіла, органів і тканин померлої людини
Глава 9. МЕДИЧНІ ПРАЦІВНИКИ і фармацевтичних працівників, МЕДИЧНІ ОРГАНІЗАЦІЇ
Стаття 69. Право на здійснення медичної діяльності та фармацевтичної діяльності
Стаття 70. Лікуючий лікар
Стаття 71. Клятва лікаря
Стаття 72. Права медичних працівників та фармацевтичних працівників і заходи їх стимулювання
Стаття 73. Обов'язки медичних працівників та фармацевтичних працівників
Стаття 74. Обмеження, що накладаються на медичних працівників і фармацевтичних працівників при здійсненні ними професійної діяльності
Стаття 75. Врегулювання конфлікту інтересів при здійсненні медичної діяльності та фармацевтичної діяльності
Стаття 76. Професійні некомерційні організації, створювані медичними працівниками та фармацевтичними працівниками
Стаття 77. Особливості підготовки медичних працівників та фармацевтичних працівників
Стаття 78. Права медичних організацій
Стаття 79. Обов'язки медичних організацій
Глава 10. ПРОГРАМА ДЕРЖАВНИХ ГАРАНТІЙ БЕЗКОШТОВНОГО НАДАННЯ ГРОМАДЯНАМ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ
Стаття 80. Програма державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги
Стаття 81. Територіальна програма державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги
Глава 11. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
Стаття 82. Джерела фінансового забезпечення у сфері охорони здоров'я
Стаття 83. Фінансове забезпечення надання громадянам медичної допомоги та санаторно-курортного лікування
Стаття 84. Оплата медичних послуг
Глава 12. ОРГАНІЗАЦІЯ КОНТРОЛЮ В СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
Стаття 85. Контроль у сфері охорони здоров'я
Стаття 86. Повноваження органів, які здійснюють державний контроль у сфері охорони здоров'я
Стаття 87. Контроль якості та безпеки медичної діяльності
Стаття 88. Державний контроль якості та безпеки медичної діяльності
Стаття 89. Відомчий контроль якості та безпеки медичної діяльності
Стаття 90. Внутрішній контроль якості та безпеки медичної діяльності
Стаття 91. Інформаційні системи у сфері охорони здоров'я
Стаття 92. Ведення персоніфікованого обліку при здійсненні медичної діяльності
Стаття 93. Відомості про осіб, які беруть участь у наданні медичних послуг
Стаття 94. Відомості про осіб, яким надаються медичні послуги
Стаття 95. Державний контроль за обігом медичних виробів
Стаття 96. Моніторинг безпеки медичних виробів
Стаття 97. Медична статистика
Глава 13. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
 Стаття 98. Відповідальність у сфері охорони здоров'я
 Глава 14. Заключні положення
 Стаття 99. Визнання не чинними на території Російської Федерації окремих законодавчих актів Союзу РСР і втратили чинність окремих законодавчих актів РРФСР та Російської Федерації (їх окремих положень)
 Стаття 100. Прикінцеві положення
 Стаття 101. Порядок набрання чинності цього Закону
 По-перше, з 1 січня 2012 р. набули чинності положення, що стосуються:
 По-друге, з 1 січня 2013 р. набирають чинності положення, що стосуються:
 По-третє, з 1 січня 2014 р. набирають чинності положення, що стосуються:
 По-четверте, з 1 січня 2015 р. набирають чинності положення, що стосуються:
 По-п'яте, з 1 січня 2016 р. набирають чинності положення, що стосуються:
 По-шосте, з 1 липня 2012 р. в частині затвердження порядку державної реєстрації медичних виробів застосовуються положення закону, що стосуються дозволу обігу на території РФ медичних виробів, що пройшли реєстрацію в установленому порядку.
 По-сьоме, до 1 січня 2015 р. застосовуються положення, що стосуються:
 Медичне право:
  1.  Г.Р. Дзвонів, Н.І. Махонько. Медичне право: навчальний посібник. - 2009 рік
загрузка...

загрузка...
енциклопедія  бешбармак  яловичина  кабачки  начинка