Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 80. Програма державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги |
||
Дана стаття вступила в силу з 1 січня 2012 р. Раніше цим питанням була присвячена ст. 20.1 Основ законодавства 1993 р., введена Федеральним законом від 29.12.2006 N 258-ФЗ. Саме за допомогою цього акта статус Програми був закріплений на законодавчому рівні. Програма державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги займає особливе місце в системі державних гарантій безоплатності медичної допомоги та в механізмі реалізації основних прав громадян у сфері охорони здоров'я. Правовий статус федеральної Програми неодноразово переглядався в частині визначення дії норм у часі. Постановою Уряду РФ від 11.10.1998 N 1096 "Про затвердження Програми державних гарантій забезпечення громадян Російської Федерації безкоштовною медичною допомогою" передбачався щорічний перегляд Програми. З прийняттям Постанови Уряду РФ від 29.11.2000 N 907 "Про Програму державних гарантій забезпечення громадян Російської Федерації безкоштовною медичною допомогою" Програма придбала безстроковий характер. Однак Постановою Уряду РФ від 26.11.2004 N 690 "Про Програму державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги на 2005 рік" раніше діяли програми були визнані такими, що втратили силу і знову введена практика щорічного перегляду нормативів надання громадянам безкоштовної медичної допомоги щороку. Слід зауважити, що до рішення про те, що обсяг безоплатної медичної допомоги буде залежати від єдиної програми, законодавець прийшов не відразу. У початковій редакції ст. 20 Основ законодавства 1993 вказувалося, що "гарантований обсяг безоплатної медичної допомоги громадянам забезпечується відповідно до програм обов'язкового медичного страхування". Відповідно до Федерального закону від 02.12.2000 N 139-ФЗ "Про внесення змін і доповнення до Основ законодавства України про охорону здоров'я громадян" ч. 4 ст. 20 була викладена в такій редакції: "Гарантований обсяг безкоштовної медичної допомоги надається громадянам відповідно до програм державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги". Статтею 35 Федерального закону від 22.08.2004 N 122-ФЗ "Про внесення змін до законодавчих актів Російської Федерації та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів Російської Федерації у зв'язку з прийняттям Федеральних законів" Про внесення змін і доповнень до Федерального закону "Про загальні принципи організації законодавчих (представницьких) і виконавчих органів влади суб'єктів Російської Федерації" і "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" замість безлічі програм з'явилася одна Програма. Визначення обсягів і видів медичної допомоги, що надається населенню безкоштовно в рамках Програми державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги, є одним з найважливіших повноважень Уряду РФ щодо створення умов для реалізації громадянами права на безкоштовну медичну допомогу . Федеральним законом від 18.10.2007 N 230-ФЗ "Про внесення змін в окремі законодавчі акти Російської Федерації у зв'язку з удосконаленням розмежування повноважень" були скориговані найважливіші юридично значимі параметри програми в частині: визначення видів, нормативів обсягу медичної допомоги, нормативів фінансових витрат на одиницю обсягу медичної допомоги, подушним нормативів фінансування, порядку і структури формування тарифів на медичну допомогу, умов надання медичної допомоги, критеріїв якості і доступності медичної допомоги. Відповідно до ст. 35 Федерального закону "Про обов'язкове медичне страхування в Російській Федерації" складовою частиною Програми державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги є базова Програма обов'язкового медичного страхування. Якщо дана Програма спрямована на визначення видів, нормативів обсягу медичної допомоги, нормативів фінансових витрат на одиницю обсягу медичної допомоги, подушним нормативів фінансування, порядку і структури формування тарифів на медичну допомогу, умов надання медичної допомоги, критеріїв якості та доступності медичної допомоги, то базова Програма обов'язкового медичного страхування визначає види медичної допомоги, перелік страхових випадків, структуру тарифу на оплату медичної допомоги, способи оплати медичної допомоги, що надається застрахованим особам з обов'язкового медичного страхування в Російській Федерації за рахунок коштів обов'язкового медичного страхування, а також критерії доступності та якості медичної допомоги. У базовій Програмі обов'язкового медичного страхування встановлюються вимоги до умов надання медичної допомоги, нормативи обсягів надання медичної допомоги в розрахунку на одну застраховану особу, нормативи фінансових витрат на одиницю обсягу надання медичної допомоги, нормативи фінансового забезпечення базової програми обов'язкового медичного страхування в розрахунку на одну застраховану особу, а також розрахунок коефіцієнта подорожчання базової програми обов'язкового медичного страхування. У той же час перелік видів допомоги в рамках базової Програми ОМС на рівні коментованого Закону не можна вважати закритою, оскільки Федеральним законом "Про обов'язкове медичне страхування" Уряду РФ надано право при затвердженні базової програми обов'язкового медичного страхування встановлювати додатковий перелік захворювань і станів, що включаються в базову Програму обов'язкового медичного страхування. 1. Частиною першою коментованої статті визначено види медичної допомоги, що надаються громадянам безкоштовно в рамках Програми державних гарантій. Закріплений перелік видів в цілому збігається з чотирма видами медичної допомоги, передбаченими ст. 32 Закону про охорону здоров'я. Наявні розбіжності, що стосуються того, що в коментованій статті паліативна медична допомога обмежена рамками медичних організацій, слід трактувати з урахуванням положень ст. ст. 2 і 32 названого Закону, згідно з якими як медичні організації слід розглядати всі організації (незалежно від організаційно-правових форм та статутних цілей), які надають медичну допомогу встановлених видів, форм та у передбачених умовах. 2. Частиною 2 коментованої статті закріплюється право пацієнта на безкоштовне отримання лікарських препаратів. Дане право може бути реалізоване за наявності низки умов: 1) медична допомога повинна бути передбачена Програмою державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги; 2) вид медичної допомоги повинен бути скоррелировать з умовою її надання і (або) формою (первинна медико-санітарна допомога в умовах денного стаціонару та в невідкладній формі; спеціалізована медична допомога (в тому числі високотехнологічна), швидка медична допомога (у тому числі швидка спеціалізована), паліативна медична допомога у всіх формах, але лише в стаціонарних умовах); 3) об'єктом безкоштовних домагань є не всі лікарські засоби, а лише лікарські препарати для медичного застосування, включені до переліку життєво необхідних і найважливіших лікарських препаратів відповідно до Федерального закону від 12.04.2010 N 61-ФЗ "Про обіг лікарських засобів"; 4) об'єктом безкоштовних домагань є також медичні вироби, які передбачені стандартами медичної допомоги. В даний час діє розпорядження Уряду РФ від 07.12.2011 N 2199-р "Про затвердження переліку життєво необхідних і найважливіших лікарських препаратів на 2012 рік" (1), а сам перелік формується на основі Наказу Міністерства охорони здоров'я Росії від 27.05.2009 N 276н "Про порядок формування проекту переліку життєво необхідних і найважливіших лікарських засобів", згідно з яким такими (ЖНВЛС) є більше 550 препаратів як зарубіжного, так і російського виробництва. --- (1) Російська газета. 2011. N 284. Що стосується права на безкоштовне отримання медичних виробів, то згідно інформаційного листа Міністерства охорони здоров'я Росії від 24.11.2011 N 14-3/10/2-11668 "Про стандарти медичної допомоги" (1), в якому відтворені норми Федерального закону "Про обіг лікарських засобів", в стандарт медичної допомоги будуть включені усереднені показники частоти надання та кратності застосування медичних виробів, що імплантуються в організм людини. Тобто не все розмаїття медичних виробів, що використовуються при стаціонарному лікуванні, має бути надано пацієнтові безкоштовно, а лише та група медичних виробів, які імплантуються в організм людини. --- (1) Опубліковано не було. Незважаючи на те що ст. 37 коментованого Закону допускається призначення та застосування медичних виробів, що не входять у відповідний стандарт медичної допомоги (у разі наявності медичних показань за рішенням лікарської комісії), при буквальному тлумаченні цієї статті невключення медичного виробу в стандарт означає неможливість його фінансування в рамках програми державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги. Якщо відносно лікарських препаратів поза переліку ЖНВЛС встановлено виняток (див. ч. 3 коментованої статті), що дозволяє їх фінансувати за рахунок джерел програми державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги, то відносно виробів медичного призначення коментованим Законом подібних застережень не передбачено. 3. З метою встановлення законодавчих перепон для процесу заміщення безкоштовної медичної допомоги платними медичними послугами, необгрунтованого стягування грошей з громадян при наданні медичної допомоги ч. 3 даної статті перераховані ті медичні та пов'язані з ними послуги, які є безкоштовними для громадян. При визначенні переліку безкоштовних послуг слід мати на увазі, що в основному його утворюють ті послуги, які й раніше мали бути безкоштовними для громадян. При цьому законодавець вважав за потрібне ще раз підтвердити безкоштовний характер надання медичних послуг, призначення та застосування лікарських препаратів в обумовлених законом випадках, розміщення в маломісних палатах (боксах) пацієнтів - з медичних та (або) епідеміологічними показниками. Також уточнено деякі норми, з тим щоб не допустити такого їхнього тлумачення, яке могло б призвести до стягування плати з населення (призначення і застосування за медичними показаннями лікарських препаратів, що не входять до переліку життєво необхідних і найважливіших лікарських препаратів, - у випадках їх заміни через індивідуальної непереносимості, за життєвими показаннями). Новим є право на безкоштовне знаходження в стаціонарі (включаючи надання спального місця і харчування) при спільному перебуванні одного з батьків, іншого члена сім'ї чи іншого законного представника у медичній організації в стаціонарних умовах з дитиною до досягнення нею віку чотирьох років, а з дитиною старше вказаного віку - за наявності медичних показань. У зв'язку з тим що в коментованому Законі зроблена спроба більш чіткого відмежування безкоштовних медичних послуг від платних, особливу увагу приділено правам громадян на безкоштовне отримання послуг, які не є медичними, але без яких надання медичної допомоги пацієнтові або неможливо, або (при оплаті супутніх послуг) втрачається безкоштовний характер самої медичної допомоги. Мова йде про те, що безкоштовними є транспортні послуги при супроводі медичним працівником пацієнта, що перебуває на лікуванні в стаціонарних умовах, з метою виконання порядків надання медичної допомоги та стандартів медичної допомоги у разі необхідності проведення такому пацієнту діагностичних досліджень - при відсутності можливості їх проведення медичної організацією, що надає медичну допомогу пацієнту, а також транспортування і зберігання в морзі надійшов для дослідження біологічного матеріалу, трупів пацієнтів, померлих у медичних та інших організаціях, і утилізація біологічного матеріалу. 4. Частиною 4 коментованої статті вперше передбачено, що Програма державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги затверджується строком на три роки (на черговий фінансовий рік і на плановий період) Урядом РФ. З 2007 р. (Федеральний закон від 18.10.2007 N 230-ФЗ "Про внесення змін в окремі законодавчі акти Російської Федерації у зв'язку з удосконаленням розмежування повноважень") на законодавчому рівні передбачено щорічне розгляд Урядом РФ доповіді про реалізацію Програми, який представляється уповноваженим федеральним органом виконавчої влади. Раніше в Основах законодавства 1993 більш чітко визначався орган, відповідальний за подання доповіді: ним міг бути тільки федеральний орган виконавчої влади, який здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері охорони здоров'я. Сьогодні визначити такий орган стало більш складно, оскільки в коментованій статті він не позначений. Більш того, згідно з Постановою Уряду РФ від 30.06.2004 N 321 "Про затвердження Положення про Міністерство охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації" (ред. від 08.12.2011) серед функцій даного міністерства функція з підготовки доповіді не вказана, а здійснювати інші функції встановленій сфері діяльності міністерство може лише в тому випадку, якщо такі функції передбачені федеральними законами, нормативними правовими актами Президента РФ і Уряду РФ (1). --- (1) Зауважимо, що в раніше діяв Постанові Уряду РФ від 29.04.2002 N 284 "Про затвердження Положення про Міністерство охорони здоров'я Російської Федерації" закріплювалася функція у зв'язку з підготовкою доповідей про реалізацію програм державних гарантій надання громадянам РФ безкоштовної медичної допомоги. Водночас підготовку федеральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я подібних доповідей можна вважати сформованої традицією. З моменту набрання чинності Постанови Уряду РФ від 29.11.2000 N 907 "Про Програму державних гарантій забезпечення громадян Російської Федерації безкоштовною медичною допомогою" (втратив чинність з 1 січня 2005 р. у зв'язку з виданням Постанови Уряду РФ від 26.11.2004 N 690) до 2005 р. діяло правило про те, що Міністерству охорони здоров'я РФ необхідно подавати щороку, до 1 жовтня, в Уряд РФ доповідь про хід реалізації Програми державних гарантій забезпечення громадян Російської Федерації безкоштовною медичною допомогою і пропозиції щодо її вдосконалення. З 2004 р. в постановах Уряду РФ про затвердження Програми державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги (наприклад, від 26.11.2004 N 690 "Про Програму державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги на 2005 рік", від 04.10.2010 N 782 "Про Програму державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги на 2011 рік", від 21.10.2011 N 856 "Про Програму державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги на 2012 рік") Мінздоровсоцрозвитку Росії давалися доручення вносити в Уряд РФ до 1 липня наступного за звітним роком доповідь про реалізацію даної Програми. Раніше Мінздоровсоцрозвитку Росії спільно з ФФОМС було затверджено Методичні рекомендації щодо порядку заповнення і подання звіту за формою N 62 "Відомості про реалізацію Програми державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги" (1), призначення яких полягало в тому, що на основі уніфікованих даних , які узагальнює та аналізує міністерство, воно і готує доповідь про хід реалізації названої Програми для подання в Уряд РФ. --- (1) Опубліковані були. Ознайомитися з доповідями (наприклад, Доповіддю про хід реалізації Програми державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги в 2009 році; Звітом від 6 липня 2011 р. "Доповідь про реалізацію Програми державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги в 2010 році" та ін.) можна на офіційному сайті Міністерства охорони здоров'я Росії (1). --- (1) URL: http://www.minzdravsoc.ru/docs/mzsr/otchety/4. 5. Частиною 5 коментованої статті закріплено вимоги до змісту Програми державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги, що визначають структуру і зміст постанови Уряду РФ, яким затверджується Програма. У Постанові Уряду РФ від 21.10.2011 N 856 "Про Програму державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги на 2012 рік" визначено: 1) види й умови надання медичної допомоги, але згідно вимогам коментованої статті надалі надолужити визначати форми і умови, з урахуванням того що види (у ряді випадків і форми і умови) вже визначені Законом; 2) випадки (захворювань і станів), при яких надання медичної допомоги здійснюється безкоштовно; 3) окремі категорії громадян, надання медичної допомоги (лікарського забезпечення) яким здійснюється безкоштовно; 4) базова Програма обов'язкового медичного страхування відповідно до законодавства РФ про обов'язкове медичне страхування; 5) середні нормативи обсягу медичної допомоги, середні нормативи фінансових витрат на одиницю обсягу медичної допомоги, середні подушним нормативи фінансування, а також порядок і структура формування тарифів на медичну допомогу та способи її оплати; 6) вимоги до територіальних програм державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги в частині визначення порядку, умов надання медичної допомоги, критеріїв її доступності. Порівняльний аналіз діючої Програми та вимог, встановлених до неї статтею коментарів, показує, що структура і зміст діючої Програми можуть бути використані при розробці наступних програм з незначними коригуваннями. 6. Частиною 6 коментованої статті визначено вимоги до змісту тієї частини нормативних приписів Програми, які стосуватимуться фінансових питань. З урахуванням того що вимоги, що стосуються фінансування Програми за рахунок коштів обов'язкового медичного страхування, регулюються Федеральним законом "Про обов'язкове медичне страхування в Російській Федерації", коментована стаття містить вимоги в частині бюджетних асигнувань федерального бюджету для реалізації програми державних гарантій. На відміну від чинної сьогодні Програми, що містить положення про бюджетні асигнування з федерального бюджету, бюджетів суб'єктів РФ і місцевих бюджетів, в майбутніх програмах державних гарантій повинні бути визначені: перелік видів, форм і умов медичної допомоги, перелік захворювань, станів, порядок та умови надання медичної допомоги, цільові значення критеріїв доступності медичної допомоги, але лише за рахунок бюджетних асигнувань федерального бюджету. 7. Частиною 7 даної статті закріплено вимогу про те, що Програма формується на основі стандартів медичної допомоги, а також з урахуванням порядків надання медичної допомоги та особливостей половозрастного складу населення, рівня і структури захворюваності населення РФ. Згідно ст. 37 коментованого Закону порядки надання медичної допомоги та її стандарти затверджуються уповноваженим федеральним органом виконавчої влади. Отже, зміст акта Уряду РФ буде залежати не тільки від норм федерального законодавства та актів вищестоящої юридичної сили, а й актів федерального міністерства (у разі сприйняття існуючої моделі регуляції: див. коментар до ст. 37), що стоять на нижчому щаблі в ієрархії актів , ніж нормативні правові акти Уряду РФ. У результаті застосування цієї моделі може виникнути негативна ситуація, коли свідомо не відповідають інтересам пацієнтів стандарти і порядки (наприклад, що містять недостатнє і мінімальна кількість медичних дій, що не передбачають тих чи інших лікарських засобів або медичних виробів тощо) будуть використані для визначення обсягу фінансування Програми. Відносини у зв'язку з визначенням особливостей половозрастного складу застрахованих осіб, рівень і структура захворюваності населення РФ в даний час не мають спеціальної нормативної правової регуляції, за винятком наявного в Наказі Міністерства охорони здоров'я Росії від 28.02.2011 N 158н "Про затвердження Правил обов'язкового медичного страхування" вказівки на те, що при цьому враховуються дані медичної статистики. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 80. Програма державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги" |
||
|